Контакт

Македонија

ИNOVAтивни подароци за Денот на вљубените

Објавено пред

Денот на вљубените е на повидок! Повеќето од вас сигурно веќе размислувате што би им подариле на вашите партнери или драги личности. Одбирањето на соодветен подарок може да биде стресно и да ви одземе многу време, особено доколку немате целосна идеја што сакате да подарите.

Но, нема потреба за загриженост! Тимот од Nova Office е тука да ви предложи неколку порадоци кои со сигурност би и се допаднале на вашата сакана личност.

Најдоброто од сé е што можете да купите сé што ќе ви се допадне од удобноста на вашиот дом, бидејќи преку онлајн продавницата Super Nova, можете да ги нарачате вашите омилени производи и истите да ви бидат доставени до вашата врата веќе следниот ден.

РАНЕЦ ЗА ЛАПТОП
Ранец за лаптоп е подарок кој истовремено е модерен и функционален. При избор на ранец за лаптоп, покрај големината, потребно е да се одлучите за бојата, дополнителните аксесоари како приклучок за полнач, простор предвиден за слушалки, можност за заклучување, број на прегради и секако, една од најважните работи:добра анатомска потпора. За среќа, Nova Office има голем избор на ранци за лаптоп кои ги вклучуваат сите овие карактеристики, а ваше е само да одберете.

ЗА ФИЛМСКИ ФАНАТИК
Доколку вашиот парнер е голем филмски фанатик, ги чека сите продолженија од филмските серијали и ужива во нивното гледањe , тогаш најдобриот подарок, кој со сигурност ќе му се допадне е ташна од филмските серијали Star Wars, Back to Future или Matrix. Овие брендирани ташни се официјални лиценцирани производи и се многу практични за носење на рамо.

ЗА ГЕЈМЕР
За вистинските љубители на видео игри, секогаш е добра идеја да им подарите нешто што ќе ги подобри нивните перформанси. Доколку вашиот партнер е гејмер,можете да му подготвите гејминг сет од слушалки, маус, подлога и тастатура или пак да му подарите џојстик.
За фановите на играта The Legend of Zelda, на нашата интернет продавница може да купите столна ламба во форма на The Gold Triforce или пак да купите привезок за клуч со ликот на Cthulhu од играта „The call of Cthulhu’.

ПАМЕТЕН ЧАСОВНИК
Паметните часовници се новиот моден тренд, бидејќи покрај тоа што изгледаат шик, ќе ви помогнат да ја постигнете вашата фит цел и да го подобрите здравјето. Можете да одберете спортски стил или класичен, за секојдневна употреба, во зависност од преференциите на вашиот/та партнер/ка.

BLUETOOTH ЗВУЧНИК
Од изминатата година, повеќе време поминуваме во нашите домови, па често ни недостасува забава. Со купување на модерен Bluetooth звучник како подарок, ќе можете да се забавувате заедно со партнерот/ката дома! Овие звучници се поврзуваат и се контролираат од вашиот мобилен телефон и даваат поинакво доживување на секоја песна, правејќи ја неодолива за танцување.

ДРУШТВЕНА ИГРА
Друштвените игри се одлучен начин за забава и супер подарок за секого, особено во овој период кога дружбите со најблиските пријатели се најчесто во домашна атмосфета. Направете го секое дружење незаборавно и одберете ја друштвената игра која најмногу ви одговара.

Се надеваме дека ви помогнавме во изборот на подарок и дека преку нашите производи ќе изнудиме насмевка на вашите лица и лицата на оние на кои им ги подарувате.
И за крај запомнете, секој подарок подарен од срце е добар подарок

Македонија

Ангелов: Скандирањето „УЧК“ и каменувањето на полицајците не водат кон помирување

Објавено пред

Скандирањето „УЧК“, „Етничка Албанија“, мавтањето со мапи на „Голема Албанија“ како и каменувањето на полицајците кои само си ја вршеа својата работа, за време на вчерашниот протест за Монструм, не одат во прилог на процесот на помирување за кој толку многу зборуваме и се залагаме, истакна директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

Тој е дециден дека таквите појави треба да бидат цел на силна општествена осуда од сите значајни општествени фактори.

„Иако правото на протест е неприкосновено, сепак иритира фактот дека вчера се протестираше против судски пресуди со кои за виновни се прогласени убијци и помагачи на убијци на 5 лица од кои 4 деца. И сетоа тоа без трошка сочувство кон семејствата на убиените деца“, вели Ангелов.

Тој нагласи дека сето ова е штетно е за кревкиот процес на меѓуетничко помирување бидејки вистинското помирување е двонасочен процес во кој активно и внимателно треба да бидат вклучени двете страни.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата нема конкретен датум за пристигнувањето на кинеската и руската вакцина

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека во следните неколку дена би можел точно да каже кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини во земјата.

„Не би сакал да шпекулирам“, рече министерот Филипче, пршан кога овие вакцини ќе ни бидат доставени.

Тој нагласи дека продолжуваат интензивните разговори со производителите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Објавено пред

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да гласаат на првите непосредни внатрепартиски избори на 21 март, соопшти владејачката партија.

Согласно Правилникот за критириумите, начинот и постапката за кандидирање и избор на третседател на СДСМ, Централна изборна комисија, на 26 февруари одржа седница на која беа потврдени и објавени кандидатурите за претседател на СДСМ.

„Поради тоа што немаше други пријави, Централната изборна комисија донесе Одлука за прифаќање на пријавата за кандидатурата на Зоран Заев, ја утврди и ја објави единствената листа на кандидат за претседател на СДСМ, а тоа е Зоран Заев“, велат од партијата.

Претходно беше отворен јавен повик за поднесување кандидатури за претседател на кој можеше да се пријави секој член кој ги исполнува условите согласно Правилникот.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија14 часа

Се бара притвор за две лица кои фрлале камења и метални шипки на протестот

Скопското обвинителство поведе постапка против двајца учесници на насилниот протест, по повод пресудата во случајот „Монструм“. Тие се гонат за...

Македонија14 часа

Регистрирани 721 нов случај на коронавирус, починаа 7 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.816 тестирања, а регистрирани се 721 нов...

Европа15 часа

Коронавирусот повторно ја затвора Европа

Повеќето европски земји повторно се одлучија за затворање и построги мерки за справување со новиот бран на коронавирус, откако новите...

Македонија19 часа

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари...

Македонија20 часа

Мицкоски е позитивен на коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утрово информираше на социјалните мрежи дека е заразен со Ковид-19. „По забележаните првични полесни симптоми,...

Македонија20 часа

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот

Со попишување на дијаспората в понеделник официјално почнува пописот. Иселениците ќе можат апликацијата за самопопишување да ја најдат на веб...

Македонија21 час

Владата: Напаѓачите на новинарите ќе бидат казнети

Владата најостро ги осудува нападите врз новинарите на вчерашниот протест по судските одлуки за случајот „Монструм“ и најави дека ќе...

Свет22 часа

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид на коронавирус

Во САД следниот месец ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканската варијанта на коронавирус. Како што...

Македонија23 часа

СДСМ по пресудата за Мијалков: Се случува правда, законите важат за сите

Правдата е тука, законите важат подеднакво за сите, повеќе нема недопирливи, има силна, ефикасна правна држава, која ги спроведува законите...

Македонија23 часа

Oпозицијата бара одговорност за состојбата со вакцините

На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина, Филипче најави дека ќе доцнат и кинеските, одговорност мора да...

Регион1 ден

Брнабиќ: Луѓето се опуштија и мислат дека е готово, апелираме до сите да станат сериозни

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, посочи дека луѓето се опуштиле и дека тоа може да се забележи според бројот на...

Европа2 дена

Во Шпанија помладите од 55 години што прележале Ковид-19 ќе добијат по една доза вакцина

Шпанија ќе им даде само една доза вакцина на лица помлади од 55 години што биле заразени од коронавирус, соопшти...

Македонија2 дена

Повредени седум полицајци и осуммина приведени на протестот за „Монструм“

На протестот за пресудите во случајот „Монструм“ се повредени седум полицајци. Од МВР исто така информираат дека се приведени осум...

Македонија2 дена

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања

Мешовитата комисија на Скопје и Софија не постигна напредок за историските прашања, а прашањето за Гоце Делчев не било ниту...

Македонија2 дена

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија2 дена

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, а притворот е противзаконски

Сашо Мијалков може да помине само 60 дена во притвор во затворот во Шутка, бидејќи истиот е побаран со обвинителен...

Македонија2 дена

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија2 дена

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија2 дена

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Досие