Контакт

Македонија

(Видео) Катица Јанева ќе врши увид во доказите за „Рекет“

Објавено пред

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство Катица Јанева по вторпат неделава со лисици е донесена во Обвинителството за организиран криминал и корупција каде треба да изврши увид во доказите за „Рекет“ во својство на осомничена.

Засега е непознато дали Јанева ќе даде исказ уште денеска по увидот или тоа ќе биде оставено за идната недела.

Обвинителката Вилма Русковска неделава ја извести јавноста дека официјално истрагата за случајот е завршена.

Вчера во обвинителството исто така по вторпат дојде и осомничениот Бојан Јовановски, кој бараше увид во доказите пред да го даде исказот пред обвинителката Русковска.

Според истрагата, Боки 13 заедно со Зоки Кичеец во два наврати зеле 1,5 милион евра од побарани осум милиони евра со ветување дека преку ексшефицата на Катица Јанева ќе ја запрат истражната постапка или ќе му ја олеснат положбата во постапката.

Во изминатиот период во врска со овој случај во Обвинителството беа повикани бизнисменот Силјан Мицевски, водителката Лила Филиповска и пратениците Фросина Ременски и Александар Кирацовски, претседателката на Собранието на Меѓународниот сојуз, Агапи Дика, и бизнисменот Зоран Азманов.

Минатиот месец на распит кај Русковска беше и второосомничениот Зоран Милевски – Кичеец.

Македонија

Димитров – Рот: Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат

Објавено пред

На денешната средба меѓу вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и германскиот министер за Европа, Михаел Рот беа детално разгледани следните чекори во однос на постигнувањето на заедничкиот успех – Северна Македонија да ги отпочне пристапните преговори за време на германското претседателство со ЕУ.

Германската страна информираше за динамиката на усвојувањето на Преговарачката рамка во која што треба да бидат пренесени елементите кои ги воведува новата методологија.

Вицепремиерот Димитров од своја страна информираше за плановите за реорганизација на преговарачката структура и постојниот механизам за координација на евроинтеграцијата, за да може ефикасно да се одговори на предизвиците од новата методологија.

„ 2020 година и покрај сите предизвици ќе биде запаметена и како годината во која Северна Македонија, нејзините сојузници и партнери имаат причина за славење. За успешно заокружување на годината, по одлуката во март, потребна е уште една значајна одлука која што ќе го отвори патот кон конечно остварување и на втората стратешка цел – полноправно членство во Европската Унија. Со пријател како Германија на чело на Унијата, заедничкиот успех е на дофат“ изјави Димитров.

Соговорниците ја потенцираа важноста и на Берлинскиот процес во контекст на регионалната соработка, како платформа што може да придонесе за насочување на сите регионални иницијативи и за продлабочена економска соработка и поврзување на регионот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

Објавено пред

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од паролите што ги извикуваа револтираните оштетени штедачи од „Еуростандард банка“ кои излегоа на протест пред Собранието. Тие бараат државата по брза постапка да донесе закон со кој целосно ќе бидат обештетени клиентите кои имале над 30 илјади евра во депозити и порачуваат државата преку институциите на системот да го расветли криминалот кој, според нив, со години се случувал во банката.

„Ние сме жртви на една манипулација на долги години незаконско работење на банката, но и на поединци и институции, а меѓу нив и главата која треба да го контролира банкарскиот систем, а која во овој случај потфрли. Штедачите се оштетени за повеќе од 50 милиони евра, кои се давани како кредити без покритие, односно кои не можат да се наплатат и сето тоа поминало под капата на Народната банка. Затоа ние сметаме дека државата има механизми  брзо да изнајде решение и да ги обештети сите граѓани. Исто така, бараме криминалот да не остане неказнет затоа што тоа ќе биде пример за другите банки да не донесат некои други штедачи во ваква ситуација“ порача Иван Брзовски од Здружението на оштетени штедачи од „Еуростандард банка“.

Според Здружението,  банката оштетила  780 физички лица кои имале депозити над 30 илјади евра и над 2.000 приватни фирми кои своите трансакции кои вршеле преку „Еуростандард“.

Претставници на штедачите ќе остварат средба со парламентарните партии од кои ќе бараат да се донесе законот што им го ветиле и најавија дека нема да се тргнат од пред Собранието, односно ќе протестираат сè додека не си ги вратат парите назад.

Прикажи повеќе...

Македонија

Свечен академски час на Факултетот за безбедност во Скопје

Објавено пред

Денеска на стадионот на Факултетот за безбедност во Скопје се одржа свеченост по повод почнувањето на новата академска 2020/2021 година на најстарата високообразовна институција од областа на безбедноста во државата.

На првиот академски час говореа министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, државниот секретар на МВР, Магдалена Несторовска, проректорот на УКЛО, Марјан Ѓуровски, и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски. Индекси им беа врачени на сите запишани студенти, а свеченост имаше за најдоброрангираните запишани студенти на сите студиски програми.

Универзитетот „Св.Климент Охридски“ подготви посебна стратегија за реализација на наставата во услови на пандемија која преку еден хибриден модел на пристап и во најголемиот дел онлајн работење ќе одговори успешно во совладувањето на наставните содржини и практики и при тоа ќе го заштити здравјето на студентите и на сите вработени на високообразовните институции, информираше проректорот Ѓуровски.

Според него, конечно, поради пандемијата, многумина ќе размислат за значењето на високото образование и насушната потребата од некои професии во државата – доктор, информатичар, но и припадник на полицијата, армијата, разузнавачката заедница и др.

„Професионализација и департизацијата на безбедносниот систем само ќе овозможат по  завршувањето на студиите сега запишаните студенти да го најдат своето место и работа во безбедносните структури на државата и други значајни институции, меѓународни, регионални и друг тип организации“, рече професорот Ѓуровски.

Меѓу другото, тој децидно нагласи: „Професорите и студентите никогаш не стоеле на различни страни. Тоа е така уште од создавањето на првите универзитети во светот, но едно треба да се знае, незадоволни професори создаваат уште понезадоволни студенти – околу ова  сакам да пратам порака која гласно ќе ја изговорам со уверување дека ќе биде соодветно сфатена – статусот и стандардот на професорите, кој не е на потребното ниво, непосредно влијае врз студенскиот стандард и генерално рангирањето на македонските универзитети“.

Високото образование, студентите, професорите и државните универзитети, според Ѓуровски, заслужуваат многу повеќе.

Тој смета дека за почеток треба да се врати високото образование и тоа да биде меѓу првите три високи приоритети во јавните политики, кај ресорното Министерство за образование и наука.

„Потоа, заеднички да се работи на имплементација на цели и задачи преку поголема финансиска инјекција од државата за студентскиот стандард, за следење  настава и сместување, за факултетите, професорскиот кадар, негово подмладување, како и научните и стручните истражувања. Впрочем, кога стремиме кон Европската Унија и  до крајот на годината почнување преговори за полноправно членство, треба да го имаме предвид ставот на Европската комисија дека Европа мора да ги зајакне трите страни на триаголникот – знаење, образование, истражување и иновации. Универзитетите, факултетите се најважни за сите три. А студентите и професорите се столбовите на универзитетите“, нагласи професорот Ѓуровски.

Факултетот за безбедност во Скопје запиша повеќе од 220 студенти во четирите студиски програми за криминалистика, безбедност, криминологија и евро-атлански интерграции. Основна мисија на Факултетот за безбедност е зголемување на стабилноста и безбедноста во општеството преку учење, создавање професионален кадар и спроведување  истражувања и развојни активности во полето на образованието, науката и безбедноста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Штедачите од „Еуростандард банка“ протестираа пред Собранието, бараат закон со кој државата ќе ги обештети во целост

„Вратете ги парите“, „Лопови, лопови “, „Која банка е следна?“ , „Даваме кредити без покритие“, ова беа само дел од...

Македонија2 часа

Четворица починати и 162 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.350 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на...

Регион2 часа

Вучиќ: Ќе ги преиспитаме сите смртни случаи поврзани со Ковид-19

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска објави дека здравствените власти ќе ги разгледаат сите смртни случаи поврзани со коронавирусот коментирајќи ги...

Свет3 часа

Путин, Трамп и Макрон објавија заеднички став за судирот во Нагорно-Карабах

Претседателите на Русија, САД и на Франција усвоија заедничка изјава за состојбата во Нагорно-Карабах. Владимир Путин, Доналд Трамп и Емануел...

Свет3 часа

Азербејџанските сили тврдат дека уништиле ерменски ракетен систем во Нагорно-Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан во средата објави дека вооружените сили на земјата успеале да го деактивираат ерменскиот ракетен систем...

Македонија4 часа

Арсовски: Се разгледуваат сите можности и опции за импичмент на Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ не открива кога би можела да се очекува конечната одлука за импичмент на претседателот Стево Пендаровски, што беше навестена...

Топ5 часа

Приведени тројца малолетници, кои украле златни синџирчиња

Полицијата приведе тројца малолетници поради сомнение дека се сторители на кривично дело тешка кражба на дрзок начин. „На 22 септември,...

Регион5 часа

Границите со Грција остануваат затворени до 12 октомври

Грција ја продолжи забраната за патување државјани на трети земји до 12 октомври, пренесува МИА. Ограничувањата на копнените граници се...

Македонија6 часа

(Видео) Филипче побара разбирање и поддршка за одлуките во образованието

Знам дека многумина сакаат и бараат учењето да се одвива поинаку и, искрено, сите ги разбирам. Но, како здравствен работник...

Топ7 часа

Едно лице загина во сообраќајна несреќа меѓу мотор и машина за сечење дрва во Ченто

Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила вчеравечер во скопската населба Ченто. Според информациите на МВР, во несреќата...

Македонија8 часа

МОН: На првиот училиштен час нема посериозни пречки за одржување на онлајн-наставата

Министерството за образование и наука е во постојана комуникација со тимот од ФИНКИ и Бирото за развој на образованието, кој...

Македонија9 часа

Почнува учебната година

Новата учебна 2020/2021 година почнува денеска, со еден месец одложување. Настава со физичко присуство ќе следат учениците од прво до...

Македонија22 часа

Објавен распоредот на телевизиските часови за учениците кои немаат компјутери

Учениците кои немаат компјутер или таблет за да следат онлајн-настава преку платформата на Министерството за образование часовите ќе можат да...

Регион1 ден

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. Задната врата...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколците најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколците најави бојкот на наставата од ноември доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 ден

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“ по што пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, информира дека...

Регион1 ден

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ1 ден

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет1 ден

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија1 ден

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Досие