Контакт

Македонија

Клиниката за уво, нос и грло ќе обезбеди 50 места за пациенти со Ковид-19

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово направи обиколка на интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“.

Тој го посети и новоотворениот ковид-центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

„Целиот здравствен систем е координиран и усогласен со сите јавноздравствени установи. Во сите установи работи стручен медицински кадар. Здравствените работници се преморени, меѓутоа тие не се откажуваат и го даваат својот максимум во третманот на пациентите“, изјави Филипче.

Во ковид-центарот во Клиниката за очни болести хоспитализиран е првиот пациент, а целото одделение располага со капацитет од 23 кревети. Клиниката е спремна да помогне во згрижувањето на сите оние пациенти на кои им е потребна хоспитализација и кислородна поддршка.

Следен чекор е зголемување на болничките капацитетите со 50 легла за ковид-пациенти и на Клиниката за уво, нос и грло. Во следните денови се очекува да биде комплетно спремна оваа установа, во која во моментот се поставува централен довод на кислород.

Македонија

(Видео) Сопругата на претседателот, Ѓоргиевска дел од проектот „Трешн Фешн 2020“

Објавено пред

Сопругата на претседателот Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, беше дел од 4-членото жири коешто ги оценуваше креациите на учениците од 14 средни училишта од Република Северна Македонија, изработени од реупотреба на различни отпадни материјали.

Средношколците изминатиот период собираа материјали, односно стара хартија, пластика, делови од стари компјутери, природни материјали и други предмети коишто можат да се реупотребат. Потоа, од истите изработуваа облека и модни додатоци. Целта на проектот „Трешн Фешн“, којшто повеќе од 10 години го организира здружението за едукација, комуникација и консалтинг ОХО, е да се намали отпадот преку негова реупотреба и да се подигне свеста кај учениците, но и кај пошироката јавност за важноста од здрава животна средина.

„Навистина ме воодушеви креативноста и потенцијалот на средношколците. Но пред се, импресионирана сум од исклучително развиена свест на овие млади луѓе за значењето и зачувувањето на животната средина, на природата и реупотреба на отпадот“, истакна Ѓоргиевска.

Досега, на овој натпревар учествувале речиси сите средни училишта од земјата и биле изработени повеќе од 400 модели и модни додатоци. Низ процесот на собирање материјали тимовите исто така, имаа задача да измерат колку отпад собрале. Годинава биле собрани повеќе од 3500 килограми отпад. А темата на која се изработуваа делата е „Супер херои за 2020 година“. Годинашната акција беше посветена на сите хероини и херои коишто беа на првите борбени линии при справување со пандемијата на Ковид-19 и коишто постојано беа изложени на ризик.

Победник на годинешниот „Треш Фешн“ е тимот од средното општинско училиште „Богданци“ од Богданци составен од ученичките Стефанија Ангова, Цветанка Атанасова и Габриела Костевска, под менторство на Весна Ристовска. Второто место им припадна на Марија Станојовска, Александра Мирческа и Антонио Ѓурчиноски, ученици од СОУ „Ѓорче Петров“ од Прилеп и нивната менторка Марта Макеска. Јована Иванова и Софија Пецева и нивната менторка Маргарета Спасов, од СОУ „Никола Карев“ од Струмица го освоија третото место. Специјалната награда за најголема количина собран отпад ја добија учениците од СОУ „Коста Сусинов“ од Радовиш, односно Марија Прастова, Верица Георгиева и Косара Ѓорѓиева, под менторство на Катерина Сусунова.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Жителите на Кратово и Крива Паланка бараат одговорност за сите погрешни политики и оставка од Заев

Објавено пред

Вечерва, ВМРО-ДПМНЕ протестира во 11 града во државата.

Од партијата соопштуваат дека во Кратово и Крива Паланка народот масовно излегол на улиците за, како што велат, да го покажат незадоволството од владеењето на СДСМ и мафијата на власт.

„Велат дека дошле да ја одбранат Македонија од душманите, од оние што не ѝ мислат добро на државата, а тоа е токму лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Викендов, Заевл, зедно со бугарските власти, ќе разговара за распарчување на Македонија, ние тоа нема да го дозволиме“, порачаа граѓаните.

Сакаат да го продадат Гоце за да склучат уште некоја зделка за производство на марихуана или некоја друга бизнис-зделка. Ние тоа нема да го дозволиме. Доста е веќе! Напушете ја Владата и ослободете ги Собранието и судот. Неспособни сте и тоа го видовме овие четири години додека си игравте држава. Преку глава му е на народот од вашите погрешни и антидржавни политики. Веднаш оставка! Бараме оставка од Заев и од неговата криминална власт и слобода за народот!, бараат жителите на Кратово и Крива Паланка.

Учесниците на протестот во одделни обраќања побараа веднаш да прекинат преговорите со Бугарија, а членовите на меѓудржавната комисија за историски прашања да поднесат оставки“, се додава во партиското соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Објавено пред

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК.

Со седницата на групата за процена раководеше в.д. директорот на Центарот, Стојанче Ангелов, а учествуваа претставници на субјекти во Системот за управување со кризи назначени во согласност со и Законот за управување со кризи.

Во согласност со дневниот ред беше оформен предлог до управачкиот комитет за координација во Системот за управување со кризи, Владата да достави предлог до Собранието за продолжување на прогласената кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија заради заштита на јавното здравје во услови на постоење пандемија прогласена од Светската здравствена организација од заразната болест Ковид-19 предизвикана од вирусот SARS-CoV-2 и заради спречување негово ширење во зголемен обем, со што се загрозува безбедноста на здравјето на населението, a можниот датум треба да биде деновиве потврден.

Истовремено, институциите во Системот за управување со кризи продолжуваат со активностите во согласност со акцискиот план за превенција и справување со ширењето на заразната болест, а во согласност со планот за координирано дејствување, донесен на втората седница на главниот штаб за управување со кризи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Групата за процена во ЦУК: Да се продолжи кризната состојба

Денеска, во Центарот за управување со кризи се одржа втора седница на групата за процена во ЦУК. Со седницата на...

Свет2 часа

Во Јапонија повеќе луѓе починале поради самоубиства отколку од Ковид-19

Експертите предупредуваат дека пандемијата би можела да доведе до криза на менталното здравје кај луѓето. Масовната невработеност, физичката дистанца и...

Македонија6 часа

Филипче: Состојбата во болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми на болни

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово одржа состанок со директорите на ковид-центрите од клиниките во комплексот „Мајка Тереза“ на кој...

Македонија6 часа

Престануваат да важат мерките против загадувањето во Тетово, Куманово и Кавадарци

Мерките против загадувањето кои пред два дена беа воведени во Тетово, Куманово и Кавадарци, престануваат да важат, соопшти Владата. „Согласно...

Европа7 часа

Во поранешниот берлински аеродром наскоро ќе се вакцинираат по 4.000 луѓе дневно

Големиот натпис „Добре дојдовте“ сè уште виси пред берлинскиот аеродром Тегел, кој месецов беше затворен засекогаш. Но, наскоро се очекува...

Економија7 часа

За време на пандемијата 15.000 лица останале без работа

За време на пандемијата без работа останале околу 15.000 лица во Македонија, истакна министерот за економија, Крешник Бектеши, повикувајќи се...

Економија7 часа

Бензините и дизелот поскапуваат

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1 и за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Со денешната...

Македонија7 часа

Плевнелиев: Скопје да даде гаранции за реформи, Софија да се откаже од ветото

Oднecите меѓy Софија и Скопје треба итно да деескалираат со одлучен чекор направен од двете страни, вели поранешниот бугарски претседател...

Свет9 часа

Руската вакцина „Епиваккорона“ ќе биде пуштена во промет во декември

Вакцината „Епиваккорона“ против Ковид-19, изработена од Рускиот државен истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија, може да биде пуштена во промет...

Македонија9 часа

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија9 часа

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот Зоран Заев не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион9 часа

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион10 часа

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија10 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион11 час

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион12 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет12 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија12 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија12 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет1 ден

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Досие