Контакт

Македонија

Коалицијата „Вреди“: Пропадна легализацијата на криминалот на Груби

Објавено пред

Само во последните 100 дена Артан Груби преку неговиот курбан, Прпарим Бајрами, потроши над 2,1 милиони евра пари на граѓаните за маркетинг и рекламирање на казина и коцкање во дигитални медиуми. Значи, оваа корумпирана власт во заминување, не размислува за кампањи за сензибилизирање на граѓаните за читање и образование, за заштита на животната средина и спорт, за заштита на здравјето и вработување, туку размислува како да ги поттикне граѓаните да играат што повеќе казина и игри на среќа. Следствено, се отвора сомнежот дали на овој начин оваа власт планира да ја финансира нивната пропагандна машинерија, со десетици портали под директна контрола на Артан Груби и Прпарим Бајрами, истакнаа од коалицијата „Вреди“.

dobivaj vesti na viber

Според нив, ДУИ преку Арбр Адеми, кој се чини дека ја презеде улогата на адвокат и портпарол на валканите бизниси со коцкање и казино, ја обвини албанската опозиција за опструирање на законот за игри на среќа.

„Не сме тука да се расправаме со ДУИ, за нас е важно да се разјасни дека е бесмислено да се обвинува албанската опозиција дека не даваме поддршка, кога од 64 пратеници на власта, само 51 пратеници гласале За. Ова е јасен доказ дека ДУИ и ова мнозинство, го изгубиле компасот и дека системот целосно им пропаднал. Ние како опозиција вредиме, а „Вреди“ е против коцкањето. Но, на 24 април и 8 мај, коцкарите ќе ги изгубат изборите, а „Вреди“ ќе победи, велат од оваа коалиција.

Според коалицијата, законот за игри на среќа, кој Артан Груби експресно се обиде да го донесе со европско знаменце, за што жестоко реагираше и меѓународниот фактор, немаше никаква врска со заштитата на младите од коцкање, туку беше само обид за легализирање на криминалните договори кои Артан Груби ги склучил преку својот Курбан Прпарим Бајрами.

„Логично се поставува прашањето: зошто во редовите на ДУИ и кај Артан Груби има толкава загриженост поради тоа што законот не е усвоен? Паѓаат ли во вода милионските договори со српското, бугарското и црногорското подземје? Какви обврски има раководството на ДУИ кон овие кругови? Нема поголема иронија кога ДУИ-Лотарија, која само во овој 4-годишен мандат вложи 46 милиони евра пари на граѓаните во набавка на апарати за казино, да се преправат дека ништо не знаат. Нема поголема иронија кога само во последниот ден како прв вицепремиер, Артан Груби преку неговиот курбан Перпарим Бајрами потроши 12 милиони евра за набавка на нови апарати за казино, а од друга страна го вперуваат прстот кон другите“, истакнуваат од „Вреди“.

Повторуваат дека членот 10 од овој предложен закон предвидува отстранување на обложувалниците, но не и на казината на минимална оддалеченост од 500 метри од средните и основните училишта. Додаваат дека со законот предложен од Груби и ДУИ-Лотарија, казина може да се најдат и во училишните дворови.

„Овој член намерно не ги вклучува казината. Така преку овој закон ДУИ-Лотарија би им затворил прозор на некои обложувалници, но силно би им отворил врата на казината и онлајн казината во ексклузивна соработка со српското подземје. Значи, Да на Русија, преку Србија. Арбр Адеми, пред да го впери прстот кон албанската опозиција, би било добро да го праша својот сограѓанин и пријател, Перпарим Бајрами, дали гореспоменатите факти на врската ДУИ-Србија се причина за неговите чести посети на локалот „Лафајет“ во Белград?

Појаснуваат дека коалицијата на албанските опозициски партии „Вреди“ е многу заинтересирана за вистински закон против коцкањето, закон кој ќе ги содржи следните точки: целосно затварање на игрите на среќа, обложувалници и казина, а не како сегашниот предлог, кој вклучува обложувалници, но не и казина, целосно затварање на онлајн казината, детална и независна истрага за сите валкани пари на српското подземје кои со дозвола и знаење на ДУИ влегле во нашата држава преку казино бизнисот.

Македонија

Елфет Исмаили нова заменик-министерка за одбрана

Објавено пред

Денеска во Министерството, новата заменик министерка за одбрана Елфет Исмаили ја презема функцијата од досегашниот заменик министер, Тирон Јајага.

dobivaj vesti na viber

Нејзиниот претходник Јајага на денешното примопредавање на новопоставената заменик-министерка Исмаили и посака успех во работата.

На денешното стапување на функција, заменик-министерката Исмаили се сретна и со министерот Владо Мисајловски. Министерот Мисајловски и честита за изборот и посака да имаат успешна и плодна заедничка соработка.

Заменик министерката Исмаили се заблагодари за честитките и потенцира дека сето свое знаење и искуство ќе ги вложи во насока на унапредување и развој на одбранбените капацитети.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мисајловски-Гир: Интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната

Објавено пред

Интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната беше фокус на денешната средба на министерот Владо Мисајловски со амбасадорот на Европската Унија, Н.Е. Дејвид Гир и нерезидентното одбранбено аташе, полковникот Пиетро Мостарди во Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Амбасадорот Гир го честиташе изборот на министерот Мисајловски и му посака успех во работата со очекување за продолжување на добрата соработка.

Исто така амбасадорот Гир се заблагодари што нашата земја е меѓу топ пет држави по глава на жител во светот во однос на донациите кон Украина.

На средбата се потенцираше за интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната и за можноста за продлабочување на соработката со ЕУ во делот на реформи во системот за управување со кризи.

Министерот Мисајловски изрази благодарност за брзата реакција на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ со што се помогна во делот на пожарите кои ја зафатија нашата земја. Исто така министерот го информираше амбасадорот за потпишувањето на Писмото на намери за воспоставување на хармонизиран коридор за воена мобилност кој се потпиша на НАТО Самитот во Вашингтон.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Тошковски да си го праша Мицкоски за тајната коалиција со ДУИ

Објавено пред

Го охрабруваме Тошковски да спроведува истраги и да поднесува кривични за сите политичари од сите партии каде има докази, ама може да почне од себе и Јанушев, велат од СДСМ преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

„Наместо да спинува со ДУИ, да објасни како тој и Јанушев си направиле бизнис со становите во иста зграда. Нека излезе и нека и каже на јавноста како дошле до конфорните станови со Јанушев и во која постапка.

Што се однесува до ДУИ, очигледно Мицкоски не го информирал дека се во тајна коалиција. ДУИ му обезбеди мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ за измените со кои си направија уште четири министерства за да вдомуваат партиски кадри. Ќе видиме која е цената за тоа, ама коалицијата е веќе направена.

СДСМ располага со цела документација за случајот подарок од 325.000 евра и ќе ја објави“, се вели во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ2 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија2 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија8 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ9 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија10 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија10 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион11 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион12 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет12 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет12 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион12 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија1 ден

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија1 ден

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...