Контакт

Македонија

Ковачевски: Одиме во Брисел за да ја потврдиме позицијата за европска иднина

Објавено пред

Со албaнскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ денес донесовме одлука уште еднаш да ја потврдиме позицијата дека Северна Македонија, Албанија и Србија имаат европска иднина, објави на социјалните мрежи премиерот Димитар Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

„Решивме дека треба, пред земјите пријатели, кои се посветени на напредокот на регионот на економски и политички план и кои се залагаат за брзи и одлучни евроинтеграциски процеси, да ги повториме нашите заложби за европскиот пат на целиот Западен Балкан“, се посочува во неговата објава.

Тој нагласува дека доколку не се обезбеди прогрес на процесот на евроинтеграции, тоа ќе биде сериозен проблем и удар врз кредибилитетот на ЕУ на Балканот.

„Нашите ставови на оваа тема ќе ги пренесеме заеднички на самитот на ЕУ за Западен Балкан во широк форум, во центарот на европската дипломатија“, нагласува премиерот.

Одлуката на „Твитер“ ја потврди и албанскиот премиер, Еди Рама.

Ковачевски, Вучиќ, Рама и нивните колеги од другите земји од Западен Балкан се повикани во Брисел на средба со челниците од ЕУ, што треба да се одржи в четврток пред јунскиот самит на Европскиот совет, на кој ќе се разговара за проширувањето на Унијата.

Македонија

Бочварски: Преку капитални проекти ги развиваме туризмот и локалната економија во Берово

Објавено пред

Градежништвото во овие времиња на светска економска мора да го држиме на високо ниво заради стабилизирање на економскиот раст на државата. Затоа за нас најважно е капиталните инвестиции во континуитет да се реализираат, истакна министерот Бочварски, кој денеска престојуваше во работна посета на општина Берово.

dobivaj vesti na viber

Министерот и градоначалникот на општина Берово, Звонко Пекевски, извршија увид во изградба на водоснабдителниот систем за туристичката населба Беровско Езеро.

Проектот, кој е во вредност од 7,3 милиони денари, се работи во соработка со Општината. Водоводниот систем е целосно изграден, следната недела ќе се изврши испитување на новата мрежа. Дополнително, ќе се гради нова секундарна водоводна мрежа до постојните објекти, со што ќе се поврзат со чиста вода за пиење.

„Берово и Малешевијата се значаен регион, каде што е потребно во континуитет да го развивме туризмот од сите аспекти и истовремено и да им ги подобриме условите за живеење на граѓаните. Еден од тие проекти што е од особено значење за подобрување на условите за развој на туризмот е реконструкција на водоводната мрежа во туристичката населба Беровско Езеро. Ова е заокружување на претходно изградената фекална канализација, исто за оваа населба, со што веруваме дека значително се подобрени условите за развој на туризмот во овој дел од градот“, изјави Бочварски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Промовирани нови 29 поручници во редовите на Армијата

Објавено пред

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ денеска со пригодна свеченост беа промовирани новите 29 (дваесет и девет) поручници во служба на Армијата на Република Северна Македонија, кои поминаа шестмесечен курс за стручно оспособување.

dobivaj vesti na viber

На свеченоста присуствуваше и се обрати заменик-министерот за одбрана Башким Хасани, кој упати честитки до новите офицери.

„Поминавте интензивна шестмесечна обука, која првпат беше спроведена во согласност со НАТОстандардите. Поминавте низ еден процес на тренинг спроведен во две фази од професори и предавачи на Академијата, кои опфаќаат општа воена и специјалистичка обука, постигнавте високи оцени. Одговорноста пред вас е голема бидејќи сте дел од најважниот столб на татковината, столбот на државноста и сувереноста“, истакна Хасани.

Тој потенцира дека новите офицери – 12 жени и 17 мажи – стануваат дел од најреспектабилната институција и дека очекува од нив со голема мотивација да го следат чекорот на своите колеги.
Тој упати благодарност и до сите професори, предавачи и до другите вработени на Воената академија за трудот и посветеноста за да произведат кадар за почит.

„Ние не сме најголемите во НАТО, ниту воено најсилни. Но, заедно со вас, заедно со целата армиска и одбранбена структура, може да бидеме побрзи и поамбициозни. Само преку инвестиции и силно вложување во човечкиот капитал нашата армија има одржливи и долгорочни перспективи за развој“, рече заменик-министерот Хасани.

Прикажи повеќе...

Македонија

Препораки поради високите температури: од 10 до 14 часот што помалку излегувајте на сонце

Објавено пред

Поради високите температури што деновиве ја зафатија територијата на државата, Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита на здравјето, а особено да внимаваат и да преземаат соодветни мерки за заштита од УВ-зрачењето. Доколку УВ-индексот е повисок од 8, задолжително да се користат крем со заштитен фактор и капа, како и да се внимава движењето надвор да биде во сенка.

dobivaj vesti na viber

УВ-зрачењето и топлината се најсилни во периодот помеѓу 10 и 14 часот и се препорачува во тој период изложеноста на сонце да биде што е можно помала. Воедно, посетителите на плажа треба да имаат предвид дека белиот песок и другите светли површини рефлектираат УВ-зрачење и може двојно да ја зголемат изложеноста на зрачењето.

Во продолжение п отсетуваме на општите препораки за заштита на здравјето:

– Во текот на екстремно топли денови да се остане повеќе во затворени простории (пред сè, климатизирани), а при неопходен престој на отворен простор во овој период да се најде можност за почести одмори под сенка;

– Да се носи светла и лесна облека, а при директна изложеност на сонце заштитни очила и капа. За сончање да се користи крем со висок заштитен фактор;

– Да се внесуваат големи количества течности, најдобро обична вода за пиење, а да се избегнуваат алкохолните пијалаци. Воедно, да се внесува помало количество храна, претежно овошје и зеленчук, а помалку мрсна храна;

– При влегување во возилото потребно е тоа одреден период да се проветри.

Поради високите температури и зголемената можност за појава на труења со храна и цревни заразни заболувања, се препорачува задолжително миење на земјоделско-градинарските производи (свеж зеленчук и овошје) пред нивната употреба, термичка подготовка на храната и нејзино консумирање во многу кус рок по подготовката, а ако тоа не се направи, така подготвената храна да се стави во фрижидер на + 4 Целзиусови степени и пред употребата да се загрее на + 100 степени. Се препорачува да се избегнуваат производи што не се термички обработени.

На хронично болните лица им се препорачува редовно да ја земаат препишаната терапија во консултација со матичните лекари.

Министерството за здравство заедно со Комисијата за следење на ефектите од високите температури при Министерството во континуитет и на дневна основа ја следи состојбата и доколку има пораст на температурите, во согласност со најавите од Управата за хидрометеоролошки работи, ќе бидат предложени соодветни превентивни мерки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија2 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија2 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија2 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ2 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија3 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион4 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ5 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет6 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет6 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет6 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион18 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет19 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет21 час

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет22 часа

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...

Свет22 часа

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија1 ден

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ1 ден

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 ден

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет1 ден

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...