Контакт

Македонија

Ковачевски: СДСМ има јасен и конкретен план за раст на економијата, за конкурентни компании за подобар животен стандард на граѓаните

Објавено пред

Претседателот на Социјалдемократскиот на Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа средба со со извршната директорката и член на Одборот на Македонија 2025, Никица Мојсовска Блажевски и претставниците од фондацијата, на која што се разговараше за моменталните економски показатели, за потребните реформи но и за идните економски мерки од програмата на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Денеска заедно со поптретседателот на партијата Фатмир Битиќи и со членот на ЦО, Филип Николовски имавме средба со извршната директорката и член на Одборот на Македонија 2025, Никица Мојсовска Блажевски и претставниците од фондацијата, со дел од нивниот УО, на која што разговаравме за моменталните економски показатели, но и за идните економски мерки од програмата на СДСМ со посебен фокус на економските мерки, на соработката со дијаспората, дигитализацијата, реформите во јавната администрација и владеењето на правото и борбата со корупцијата. Јас сум економист, но за мене и за СДСМ, се секогаш важни ставовите и предлозите на економските експерти, бидејќи само на тој начин би имале ефикасни мерки и политики за развиена економиј“, рече тој.

Нашата економија, како што вели, помина низ неколку тешки кризи.

„Докажавме дека и во време на тешки кризи, секоја мерка може да има позитивни резултати, кога се работи напорно и кога се има визија.
Кога кажавме дека ќе имаме просечна плата од 500 евра, никој не веруваше, но денес, не само што го исполнивме тоа ветување, и го надминавме. Просечната плата денес е 650 евра. Тоа е 50% покачување за над половина милион наши сограѓани.
Пензиите во просек се повисоки за 6.400 денари од она што беше 2016 година и исто тоа зголемување е повеќе од 50%
Воедно што навистина не прави горди како Влада е што поддржавме 919 македонски компании со 100 милиони евра поддршка од буџетот и само преку инвестициските циклуси се отворија над 5.000 нови домицилни работни места преку половина милијарда инвестиции вкупно со она што го инвестираа приватните компании на основ на 100 милиони државната помош која беше обезбедена.
На денешниот состанок со Македонија 2025, ги разговаравме идните мерки во нашата програма кои гарантираат одржлива, иновативна и конкурентна економија“, додде Ковачевски.

СДСМ, како што истакна, има јасен и конкретен план за покренување и раст на економијата.

„Ние нема да се откажеме од идејата за пропсеритетна држава и подобар животен стандард за сите граѓани.
Планирани се 180 илајди за поддршка на домашните компании, што е за 80% повеќе од она што го добија во текот на изминатите години а исто така сакам да потенцирам дека до 2016 година таа помош изнесуваше 0. Како и 3,5 милијарди евра јавни капитални инвестиции за зајакнување на економскиот раст и развој.

Минималната плата ќе биде 600 евра, а просечната 1.100 евра до 2028 година. И пензиите ќе растат, 20. 000 денари минимална пензија и 30. 000 денари просечна пензија до 2028 година. Невработеност ќе се намали од 12% на 7% до 2028 година. Ова го сметаме за апсолутно остварливо со оглед на тоа што докажавме дека од 2016 до денес ја преполовивме невработеноста која беше 25%, а денес е 12,6%“, посочи тој.

Дополнителен позитивен импулс на економскиот раст, како што појасни ќе даде „Планот за раст во Западен Балкан на Европската Унија, кој ќе да го забрза растот во регионот и ќе ја приближи нашата држава до економските стандарди на ЕУ. Затоа и е важно да продолжиме по европскиот пат, за што се залагаме со нашата програма за европска иднина.

„Денес имаше и презентација на извештајот на Светска банка каде македонската економија се покажа врз основа на овој извештај дека во 2023 година била отпорна на сите кризи. И дека има позитивен раст на економијата, иако понизок во однос на 2022 година, но тоа е токму поради влијанието на слабиот резултат на економиите во ЕУ и на војната во Украина што многу јасно е нотирано во извештајот.

Но, нотирано е намалување на сиромаштијата, пад на инфалцијата на 3,6%, пораст на минималната и просечната плата, што навистина претставува задоволство да се чуе кога една ваква реномирана светска финансиска институција ќе даде оцена за резултатот од мерките кои сме ги преземале во изминатите 2 но и во изминатите 5 години во време на кризи.
Секако има уште многу да се работи до постигнување на целта. Свесни сме и дека во изминатите години направивме грешки и преземаме одговорност.

Но една работа направивме апсолутно правилно, ја идентификувавме визијата за нашата држава и не се откажавме од тоа во ниту еден момент. Македонија стана членка на НАТО и успешно ја водиме државата кон Европската Унија преку веќе отворените преговори и јасната преговарачка рамка. Со сегашните и со идните чекори и политики, ние, СДСМ и Коалцијата за европска иднина, сме на прав пат за исполнување на втората стратешка цел – членството во ЕУ. Северна Македонија јасно е дека нема друга алтернатива освен ЕУ, тоа е клучот за развиена економија, за подобар животен стандард, за поголема борба против коруцпијата, подобро владеење на правото, за пофункциоонално здравство, образование и за подобри услуги за граѓаните кои ги заслужуваат и какви што ги сакаат”, подвлече тој.

Македонија

Силјановска-Давкова телефонски разговарала со Зеленски: украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство

Објавено пред

Претседателката Гордана Сиљановска Давковa денеска оствари телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

dobivaj vesti na viber

„Во разговорот со украинскиот претседател Зеленски, Сиљановска Давкова ја нагласи нашата цврста и недвосмислена поддршка кон Украина во однос на неиспровоцираната и неоправдана руска воена агресија. Осврнувајќи се на меѓународното право, принципите на Повелбата на ОН и Статутот на Советот на Европа, претседателката рече дека украинскиот народ може и во иднина да смета на македонското сојузништво и пријателство во справувањето со историскиот предизвик со трајни и несогледливи последици.

Двајцата соговорници разменија мислење и за претстојниот Самит чиј домаќин ќе биде Швајцарија, а со цел да создаде рамка поволна за сеопфатен и траен мир во Украина“, соопштија од нејзиниот кабинет.

Претседателот Зеленски во текот на разговорот ја поканил претседателката да ја посети Украина, за што тие, како што е појаснето, дополнително ќе се консултираат на Самитот во Швајцарија.

За време на разговорот биле нагласени одличните билатерални односи меѓу двете земји, карактеризирани со идентични вредности, меѓусебна почит и разбирање, силно потврдени со континуираната соработка во сите области од заеднички интерес.

Сиљановска Давкова и Зеленски ја реафирмирале посветеноста од натамошна заемна поддршка во меѓународната дипломатија, во насока на исполнување на европската аспирација на двете држави.

Телефонскиот разговор со Зеленски, Сиљановска Давковa го оствари од Рим, за време на нејзината посета на Италијанската Република и Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Објавено пред

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали ќе биде во идната влада како министер.

dobivaj vesti na viber

Тој потврди дека некои од пишувањата на некои медиуми за поделбата на владините ресори и службените места се точни. Според Таравари, конечниот договор меѓу идните владини партнери, „Влен“ и ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно, ќе биде објавен денеска или утре, стои во напишаниот допис.

„Алијансата ќе има двајца министри, вицепремиер за добро владеење и транспарентност и министер за здравство и двајца заменик-министри, како и двајца државни секретари, и тоа заменик-министер за одбрана и заменик-министер за земјоделство. Државен секретар за здравство и уште еден на кој сега не ми текнува“, изјави Таравари.

Таравари вели дека сѐ уште не се дефинирани имињата на кадрите што ќе бидат назначени на овие позиции.

Запрашан дали ќе биде следниот министер за здравство, тој рече дека не одлучил и сѐ уште размислува дали ќе ја прифати оваа функција. „Не е исклучена можноста, но не е дефинитивна“.

Таравари ги коментира и резултатите од прегласувањето и истакна дека тие воделе на 8 мај и сега, како што рече тој, се во голема предност.

„ДУИ може да ги обжали резултатите, но резултатите се такви. Тоа беше очекувано и сега бранот промени не може да се запре, па ДУИ мора да го прифати резултатот. Граѓаните сега се ослободени, гласаат малку послободно од порано и посакувам ДУИ да ја прифати оваа реалност. Сега ‘Влен’ има еден пратеник повеќе, ДУИ еден помалку“, изјави Таравари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Црква изградена во 1874 година настрада од минирањата на „Бехтел и Енка“, велат од партијата Левица

Објавено пред

Во селото Ореовец (Прилепско) се наоѓа црквата „Св. Димитрија“, која е гробиштен храм изграден во 1874 година. Црквата претрпе огромни штети по вршењето на минирањето од страна на американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“, велат од партијата Левица.

dobivaj vesti na viber

„Штетата е настаната по минирањето во непосредна близина од страна на преплатениот од народни пари конзорциум, што предизвикало земјотреси чија последица се одразила и на овој објект. Во Црквата има фрески постари од 150 години – дел од нив изработени на дрво и кожа, кои освен што се од огромно значење за месното население, туку тие претставуваат и богато културно наследство за овој крај.

Од потресите, оштетени и испукани се ѕидовите на Црквата и ако се продолжи со минирање, голема е веројатноста да настанат штети од поголеми размери, што не ја исклучува можноста да се случи и нејзино целосно рушење.

Покрај штетата на Црквата, од минирањето: загрозени се извори на вода од кои и денес се снабдува Прилеп со вода; оштетени се куќи во селото Ореовец; се крева прашина која поради струењето на воздухот и релјефот на теренот целосно паѓа во Прилеп и прилепските села и се уништуваат ендемични видови на животни.

Прилепчани десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини и работници да продолжат со минирање и ископување. Пратеникот од редовите на Левица – Сашко Јанчев, присуствуваше на протестите и даде поддршка на блокадата.

Левица претходно го блокираше спроведувањето на договорот со „Бехтел и Енка” со илјадници амандмани. Сега најавуваме дека нашите активисти се спремни веќе и физички на терен да ја поддржат борбата на граѓаните“, соопшти партијата Левица.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион34 минути

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија4 часа

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија5 часа

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија5 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија6 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија7 часа

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија8 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија9 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија10 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија11 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет11 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија11 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет11 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет11 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет12 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија21 час

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија1 ден

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија1 ден

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија1 ден

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...