Контакт

Македонија

Комисијата за европски прашања во официјална посета на Софија

Објавено пред

На покана на претседателот на Комисијата за европски прашања и контрола на европските фондови во Народното собрание на Република Бугарија, Кристијан Вигенин, делегација од Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, предводена од  Артан Груби, претседател на Комисијата за европски прашања, и членовите од денеска ќе престојуваат во дводневна официјална посета на Софија.

Во делегацијата учествуваат и Јулијана Николова, Татјана Прентовиќ и Трајчо Димков, членови на Комисијата.

Делегацијата ќе има средби со заменик-претседателката на Владата на Република Бугарија за правосудна реформа и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева; министерката за бугарското претседателство со Советот на ЕУ, Лилијана Павлова; потпретседателот на Народното собрание на Република Бугарија, Емил Христов, и Џема Грозданова, претседател на Комисијата за надворешна политика; претседателот  Борис Вангелов и членовите на Групата за пријателство Бугарија-Македонија; како и со домаќините на партнерската Комисија предводена од Кристијан Вигенин, претседател на Комисијата за европски прашања и контрола на европските фондови во Народното собрание на Република Бугарија.

Посетата се реализира по објавувањето на извештајот за напредокот на Република Македонија за 2017 година и во светло на претседавањето на Република Бугарија со Советот на Европската Унија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

Објавено пред

Во следниот период субвенциите и поддршката за рурален развој ќе бидат 200 милиони евра годишно, 800 милиони евра за 4 години. Ова е вистинска поддршка, но ќе има и за новите сорти и за отворање на нови винарски визби, за да ја зголемиме дополнително побарувачката на грозјето. Оваа година драги кавадарчани око да не ви трепне, бидејќи ги имате Заев и СДСМ кои можат многу повеќе да сработат и за виното и за грозјето. Трите години бевме до вас и оваа година ќе бидеме до вас, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во своето обраќање на граѓанската трибина во Кавадарци.

„ Чесна власт, иако на 15 јули оди на избори а откупот е во септември, веќе во буџетот во април ставивме 5 милиони евра, тоа се 23 милиони килограми по 14 денари да ги откупиме сите. Или 7 денари да покриеме разлика на целото винско грозје и за смедервката и за вранецот. Имаме комплетно решение, нема потреба да стравувавте. Тоа никогаш не се случило во Тиквешијата. Ова е нашето богатство, нашето сонце и нашиот трудољубив народ“ рече Заев.

Тој рече дека државата им стои комплетно за сé на располагање на граѓаните и додаде дека Владата предводена од СДСМ покрила 1 милијарда и 200 милиони евра долгови оставени од ВМРО-ДПМНЕ за спомениците, палмите и галиите, исто така со 50 милиони државата им помогна на општините да се раздолжат и денеска да се на ниво од 1/4 од долговите што ги имаа.

„ Зборуваа во земјоделството нели ако дојде Заев и СДСМ ќе ги укинеа субвенциите?! Не, не ги укинаа, ги укинаа на тие бандитите Камчевци и другите. И тие 30 милиони евра од големите компании ги пуштивме на индивидуалните земјоделци и сега имаме навремени субвенции, стигаат тогаш кога им требаат на земјоделците. Оваа година беше корона криза, а 95 % од субвенциите се исплатени и секогаш сме тука да слушнеме кога треба на народот веднаш да интервенираме“, заклучи Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ најавува зголемување на платите за 25%, а на пензиите за 20%

Објавено пред

Македонија има потреба од обнова. Државата три години стагнира, а граѓаните осиромашуваат. Се обврзуваме за зголемување на платите за 25% и зголемување на пензиите за 20%. Македонија има за сите, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

„ За економски раст потребна ни е развиена инфраструктурна мрежа, затоансе обврзуваме на реконструкција на 1000 километри патишта и 2 милијарди евра инвестиции. Ќе привлечеме 4 милијарди странски инвестици, од кои 3 големи странски компании ќе дојдат во првите 100 дена.

Се обврзуваме да изградиме над 1000 станови за социјално ранливите категории. Се обрзуваме на 1000 мерки и проекти, кои ќе влијаат на подобрување на животот на граѓаните, развој на земјата, воспоставување на правмата држава и владеењето на правото.

СДСМ покажа дека можат единствено повеќе криминал, можат повеќе корупција и можат само порази. Да ставиме крај на виткањето кичма. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!“ се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска: ВМРО-ДПМНЕ и слобода не оди заедно, затоа на 15 јули ќе гласаме режим да не ни се повтори никогаш

Објавено пред

Овие 2,5 години видовте како од петни жили се трудиме да ја растуриме таа структура и кула од партиски влијанија и пипци кои ги пуштиле низ судството и обвинителството, 2,5 години се мачевме да се донесе Закон за ЈО, се трудевме да се применат препораките на Прибе и да се направи систем кој ќе гарантира правда, истакна носителката на кандидатската листа на коалицијата Можеме во изборната единица 5, заменик претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска, на граѓанската трибина во Ресен.

„ И да и ние сме разочарани заради тоа што оние кои требаше да испорачаат правда а тоа се само обвнители и судии не побрзаа тоа да го сторат, се трудеа да калкулираат, се трудеа да бегаат од одлуки, затоа ги донесовме сите Закони, изградивме темел во кој оправдување веќе нема да бидат можни, рече Шекеринска.

Затоа побаравме мониторинг од ЕУ да ги набљудува сите случаи на корупција и голем криминал, затоа обезбедуваме систем на прочистување на судството, за да никогаш повеќе не ни се случи ова што го гледавме а тоа е судии да одлучуваат за судски пресуди по телефон, премиери да диктираат обвиненија, нагласи Шекеринска.

За сево ова ни требаше време ама бидете искрени и кажете кој може во оваа држава да овозможи правда, тие кои ја срушија или тие кои од петни жили се трудеа да го вратат редот, тие кои ја злоупотребија правдата, уништија судство и ги избраа сите корумпирани судии кои денеска бегаат од правдата, гледаме на ТВ или оние кои покажаа дека ние не сме над Законот, дека Законот важи и за нас, дека примерот мора да почне од тие што се околу нас, , запраша Шекеринска.

Во изминатиов период покажавме дека не бегаме од тешки прашања, дека одлучуваме таму каде што мора да одлучуваме, дека одговорно ги трошиме вашите пари и дека парите ги враќаме кон граѓаните затоа што веруваме во таква економија, затоа ни треба чист мандат, ни треба цел мандат, ако ова го сработивме за 2,5 години за 4 години гарантираме дека после членството во НАТО ќе ги завршиме 80% од поглавјата на ЕУ, нагласи Шекеринска

Гарантираме дека овде во Преспа преку ЕУ ќе обезбедиме 18 милиони евра за поддршка на целиот регион, за животна средина, за инфраструкрура, за локален бизнис, за туризам. Ќе ги обезбедиме затоа што Преспа стана симбол, Преспа стана симбол на тоа што дома сте го знаеле а тоа е дека довербата нема алтернатива, дека договорот секогаш е подобар од проблем, рече Шекеринска.

Европа може да научи нешто од Преспа и затоа во Преспа ќе ги донесеме младите од цел Балкан за да учат како да не ги повторуваат грешките на своите родители и своите баби и дедовци. Ќе ги донесеме овде за да ја видат и природната убавина за да го видат преспанското гостопримство, истакна Шекеринска

Е ама за сево ова треба да ја завршиме нашата работа, ВМРО ДПМНЕ и ЕУ не оди заедно. ВМРО ДПМНЕ и слобода не оди заедно. ВМРО ДПМНЕ и шанса за сите не оди заедно, затоа на 15 Јули ќе гласаме и со срце и со разум, ќе гласаме за да режим не ни се повтори никогаш повеќе но ќе гласаме и за да нови шанси и се отворат на нашата земја, истакна носителката на кандидатската листа на коалицијата Можеме во изборната единица 5, заменик претседателката на СДСМ Радмила Шекеринска, на граѓанската трибина во Ресен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Мицкоски со писмо до народот: Ви ветувам макотрпна работа и обнова на државата

Кус е периодот во кој можевте да ме запознаете, да стекнете впечаток за мене и за она што го преставувам...

Регион13 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија15 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија17 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ18 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион18 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија19 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион19 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија24 часа

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија1 ден

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија1 ден

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија1 ден

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија1 ден

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион1 ден

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет2 дена

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион2 дена

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија2 дена

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија2 дена

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија2 дена

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Досие