Контакт

Македонија

Конституиран комитет и преговарачки тим за Коридорите 8 и 10

Објавено пред

Владата донесе одлука за конституирање на Комитет за преговори и преговарачкиот тим за имплементација на проектот за изградба на Коридор 8 и Коридор 10.

За членови на Комитетот за преговори се определени: првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за финансии Фатмир Бесими, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на ЈП „Државни патишта“, Ејуп Рустеми.

Како посебен заклучок, Владата одлучи да достави допис до Собранието со барање да се номинира и претставник на најголемата опозициска партија, за член на овој Комитет.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Обезбедени пристапни рампи во градските институции за лицата со попреченост

Објавено пред

„Исполнето уште едно ветување на градоначалничката Арсовска за 82 дена од градоначалничкиот мандат, пристапност на лицата со попреченост до сите градски институции, но ова е само почетокот на стратегијата за институциите под надлежност на Град Скопје да биде достапен и пристапен за сите граѓани“, велат од оваа институција.

Појаснуваат дека е прилагоден пристапот за лицата со попреченост во 9 јавни претпријатија, 7 јавни и културни установи и во 23 средни училишта во градот Скопје.

„Во изминатите два месеци овозможено е адаптирање во средните училишта во Скопје, и тоа во:

– СУГС „Кочо Рацин” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Михајло Пупин” ( две надворешни рампи, лифтовска платформа, лифт, адаптиран тоалет, обележано паркинг место и опремена фискултурна сала со сите потребни реквизити)

– СУГС „Јосип Броз Тито” ( надворешна рампа и адаптиран тоалет)

– СУГС „Панче Арсовски” ( надворешна рампа)

– СУГС „Васил Антевски Дрен” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Димитар Влахов” ( надворешна рампа)

– СУГС „Никола Карев” ( надворешна рампа)

– СУГС „Марија Кири Склодовска” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Владо Тасевски” ( надворешна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Георги Димитров” ( две надворешни рампи, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Д-р Панче Караѓозов” ( надворешна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Браќа Миладиновци” ( надворешна рампа, две внатрешни рампи, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Орце Николов” ( надворешна рампа, две внатрешни рампи и обележано паркинг место)

– СУГС „Цветан Димов” ( две надворешни рампи и обележано паркинг место)

– СУГС „Зеф Љуш Марку” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Шаип Јусуф” ( надворешна рампа, обележан паркинг простор и четири адаптирани тоалети)

– СУГС „Раде Јовчевски Корчагин” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Арсени Јовков” ( надворешна рампа, поставен лифт и лифтовска платформа, обележано паркинг место)

– СУГС „Осми Септември” ( надворешна рампа и обележано паркинг место)

– СУГС „Сарај” ( надворешна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Боро Петрушевски” ( надворешна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Лазар Танев” ( надворешна и внатрешна пристапна рампа, адаптиран тоалет и обележано паркинг место)

– СУГС „Здравко Цветковски” (адаптиран тоалет за лица со попреченост, опремена фискултурна сала со сите потребни реквизити и справи за лица со попреченост)

Пристапни рампи/ лифт за лицата со попреченост овозможени се во Јавните културни установи во градот Скопје, и тоа:

– Културно информативен центар – Скопје

– Дом на култура „Кочо Рацин” – Скопје

– Младински културен центар – Скопје

– Музеј на Град Скопје

– Зоолошка градина – Скопје

– Детски културен центар – Карпош

– Градска библиотека „Браќа Миладиновци”

Поставени се пристапни рампи за лицата со попреченост во сите Јавни претпријатија во Град Скопје, и тоа во:

– ЈП Паркови и зеленило – Скопје

– ЈП Градски паркинг – Скопје

– ЈП Улици и патишта – Скопје

– Јавно сообраќајно претпријатие – Скопје

– ЈП Комунална хигиена – Скопје

– ЈП Водовод и канализација – Скопје

– Депонија Дрисла – Скопје

– ЈП за благосостојба на животни скитници Лајка – Скопје

– ГЕС СКОПЈЕ ГАС ДООЕЛ – Скопје“, е наведено во писмениот допис од Град Скопје.

Од таму додаваат дека ќе продолжат да ги исполнуваат барањата на граѓаните и организациите, со цел целосна пристапност и отвореност на сите градски институции за сите скопјани.

Прикажи повеќе...

Македонија

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи на Ковид-19:

Скопје – 972, Кавадарци – 112, Куманово – 111, Битола – 105, Велес – 62, Тетово – 58, Прилеп – 54, Неготино – 46, Струмица – 45, Охрид – 43, Гостивар – 34, Гевгелија – 30, Штип – 27, Кичево и Кочани – по 24, Радовиш – 22, Ресен – 21, Валандово – 17, Крива Паланка – 16, Струга – 15, Свети Николе – 12, Берово и Богданци – по 10, Делчево – 9, Виница – 5, Демир Капија и Пехчево – по 4, Дебар, Пробиштип и Македонски Брод – по 3, Кратово, Крушево и Македонска Каменица – по 2, Дојран – 1 .

Од вкупниот број на позитивни (1.908), регистрирани се 254 реинфекции.

Регистрирани сe 1.129 оздравени пациенти од: Скопје – 77, Битола – 61, Прилеп – 52, Куманово – 30, Охрид – 26, Кочани – 23, Тетово – 18, Неготино и Гостивар – по 17, Струмица – 16, Кавадарци и Гевгелија – по 14, Кичево, Ресен и Крива Паланка – по 12, Струга и Делчево – по 10, Велес и Штип – по 9, Виница ,Кратово и Крушево – по 8, Радовиш и Македонска Каменица – по 7, Берово – 4, Богданци , Македонски Брод и Демир Хисар – по 3, Демир Капија и Пехчево – по 2, Валандово, Свети Николе , Дебар , Пробиштип и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 5 починати лица од Скопје (53г, 69г, 69г, 75г и 75г), по 2 починати од Битола (74г и 85г), Велес (68г и 93г), Куманово ( 78г и 82г ) и Свети Николе ( 52г и 78г) и по едно починато лице од Кавадарци (57г), Кичево (65г), Македонски Брод (60г), Неготино (73г), Охрид (65г), Прилеп (82г), Радовиш (81г), Ресен (63г) и Струга (83г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови..

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени
се 4 починати лица од: Делчево (2), Скопје (1) и Пробиштип (1) на возраст од 56г до 79г. Пријавените се починати во период од 04.01.2022 до 26.01.2022г. Од пријавените лица две се починати во болнички услови, а две лица во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=26), седум лица се целосно вакцинирани, а кај 19 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 5.834 тестови преку: ИЈЗ-636, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–15, ЦЈЗ Куманово-105, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-15, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–157, Жан Митрев (Филип Втори)-160, Авицена-214, Биотек-263, Систина-117, лабораторија Лаор-137, Синлаб-45, Ремедика-13, Плодност-72, Генеа-27, Никоб Лаб-683, ВФВ Медикал-100, Ели Медика-43, Ројал Медика–27, Спектра-ММ-45, Рапид Лаб–38, Жан Митрев Струмица–24, Нова Лаб Дијагностика–16, Рамус-46, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.609.

Досега во земјата се направени вкупно 1.773.325 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 265.101, бројот на оздравени пациенти е 239.581, на починати е 8.338, а бројот на активни случаи изнесува 17.182.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 120433, Активни 8755
Куманово 14689, Активни 759
Прилеп 12640, Активни 539
Битола 12595, Активни 1266
Тетово 12289, Активни 515
Кавадарци 8823, Активни 768
Гостивар 8711, Активни 331
Велес 8391, Активни 472
Охрид 7874, Активни 384
Штип 7464, Активни 316
Струмица 7123, Активни 384
Кичево 4894, Активни 271
Кочани 4584, Активни 218
Струга 4339, Активни 181
Гевгелија 3698, Активни 384
Неготино 3123, Активни 259
Свети Николе 2407, Активни 133
Ресен 2333, Активни 216
Радовиш 2212, Активни 174
Крива Паланка 2184, Активни 88
Делчево 1742, Активни 126
Берово 1640, Активни 79
Дебар 1499, Активни 20
Валандово 1346, Активни 134
Виница 1280, Активни 45
Пробиштип 1246, Активни 32
Кратово 872, Активни 24
Богданци 853, Активни 86
Крушево 816, Активни 42
Демир Хисар 761, Активни 51
Македонски Брод 628, Активни 28
Македонска Каменица 494, Активни 31
Демир Капија 487, Активни 28
Пехчево 422, Активни 32
Дојран 209, Активни 11

Прикажи повеќе...

Македонија

Финансиската полиција изврши претрес во домот на лажен адвокат – запленети лаптоп, телефони и голем износ на пари

Објавено пред

Управата за финансиска полиција изврши претрес во дом и други простории во Гевгелија, каде што живее и работи лице осомничено за затајување данок, измама, фалсификување и уништување деловни книги и други дела.

При извршениот претрес во домот на лицето, биле пронајдени и привремено одземени парични средства во вкупен износ од 47.095 евра, 603.000 денари и 250 швајцарски франци, детално опишани со сериски броеви, исто така одземени се 1 лаптоп, 1 десктоп компјутер и 2 мобилни апарати, како и голем број нделовна документација за извршени промени на правни лица во Централниот регистар.

„ Имено, од сознанијата со кои располага Управата за финансиска полиција, ова лице лажно се претставувало дека е адвокат и регистрационен агент за упис на промени во ЦРСМ и посредувал и вршел промени на сопственичката и управувачката структура на правни лица низ целата територијата на Република Северна Македонија, кои имале неподмирени даночни обврски по повеќе основи (ДДВ, данок на добивка, персонален данок, придонеси), а со цел истите да не бидат подмирени и платени од даночните обврзници, на начин што со промената на сопственоста и управувачката структура се назначени лица од кои не може да се изврши наплатата, или, пак, истите се странски државјани и се недостапни на органите за прогон. Имено, ова лице за одреден паричен надомест (најчесто 100 евра), искористувал социјално загрозени и сиромашни лица, кои ги ставал во заблуда и им давал лажни информации дека правните лица немаат никакви долгови и обврски, кои за паричниот надомест се согласиле да потпишат документација со која ја презеле сопственоста на правните лица, додека, пак, за управители на предметните правни лица искористил податоци од лица – странски државјани кои никогаш не влегле во територијата на РСМ ниту, пак, имале регулиран престој. Воедно, со цел да ги изврши промените во ЦРСМ за седиште, назив, управител и други промени, ова лице, свесно ги фалсификувало потписите на новите сопственици и во нивно име ги потпишало сите изјави и полномоштва и друга документација потребна да се извршат промени во ЦРСМ“, се наведува во соопштението.

По завршување на предистрагата и целосно документирање на случајот, од страна на Управата за финансиска полиција  ќе биде поднесена соодветна кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 5.834 тестови,...

Економија55 минути

Бектеши: Замрзнувањето на цените на основните прехранбени производи да продолжи до крајот на февруари

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил информираше дека е доставен предлог до Владата, мерката за замрзнување цените...

Свет1 час

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет1 час

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион3 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија3 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ4 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет4 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија5 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет7 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет9 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет9 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Досие