Контакт

Македонија

(Видео) Латас: Не сум виновен

Објавено пред

По многу одложувања на рочиштата, денеска почна главната расправа за предметот „Тревник“, во кој се обвинети Драган Павловиќ Латас и двајцата браќа за бесправно градење викендички во Зелениково.

Латас рече дека го разбира обвинението, но додаде дека не се чувствува виновен.Истото го рекоа и двајцата негови браќа Звездан и Срѓан.  Обвинителката од СЈО, Елизабета Јосифовска, рече дека од материјалните докази, исказите на сведоците и бомбите, ќе докажат дека обвинетите граделе бесправно.

„Обвинетите во 2011 година почнале градба на објект за домување без да добијат правосилно одобрение за градба”, рече Јосифовска.

Според СЈО, Латас и неговите браќа кога поднеле барање за одобрение за градба, го прикриле фактот дека градбата веќе е почната и е во напредна фаза. Обвинителката рече дека Латас изградил викендичка со вкупна квадратура од 317 квадратни метри,  а неговите двајца браќа, со квадратура од 130, односно 104 квадратни метри.

Адвокатите на Латас рекоа дека ќе докажат дека нема кривично дело. „Ќе го убедиме овој суд дека доказите на СЈО се спротивни на законот. Обвинетите не нарушиле ниеден закон“, рече адвокатката Савиќ.

Во Кривичниот суд во Скопје почна главната расправа за предметот „Тревник“, што се однесува на бесправна градба на куќи во Зелениково, а во кој осомничен е новинарот Драган Павловиќ Латас. Рочиштето претходно неколку пати беше одложувано поради отсуства на Латас. Новинарот и уште двајца други се товарат дека изградиле викенд куќи во Зелениково без одобрение на градба.

Македонија

Мицкоски од Кратово: Луѓето ќе гласаат за правда во Македонија, а не за “правдата” на СДСМ и Заев спакувана во Луј Витон куферче

Објавено пред

Вечерва од Кратово претседателот на најголемата опозициона политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски повика на сплотување и одлучност, затоа што сега е време кога ние сите ќе се најдеме на една раскрсница и ќе треба да се одлучиме помеѓу два сосема различни политички проекти, концепти. Едниот е што го нудат истрошени, безидејни политичари од времето на транзицијата, а другиот е понудата на луѓето кои имаат решение и знаат како да се справат со сите предизвици, се до крајната цел. А крајната цел е Македонија онаква каква што ја знаеме, нашата Македонија.

„ Одлуката овој пат е помеѓу сосема две спротивставени политички понуди. Срам или чест. Подвитка кичма или исправена кичма. На една страна гледаме криминал и корупција, а на другата страна ред и поредок, чест и честитост. На едната страна гледаме луѓе кои ја подвиткаа кичмата за грст жолтици, а на другата страна гледаме силно исправени луѓе кои што си ја љубат својата татковина Македонија, порача Мицкоски.

Секогаш матрицата на СДСМ се состоела од четири чекори, рече Мицкоски. Првиот им е со раката на срце ќе дојдат тука во Кратово и ќе ви зборат за жицата за времето и притоа ќе ви кажат и некоја лага, рече Мицкоски, се со цел да ја добијат вашата поддршката. А откако ќе ја формираат владата тогаш доаѓа вториот чекор каде што имаме национален срам и предавство.

„ Па третиот чекор пљачка, криминал и корупција, и последниот чекор е кога го заробуваат судството и обвинителството и да ги амнестираат своите криминали. Ќе споменам само како го продадоа нашето знаме ветувајќи му на народот европска иднина. Па да не зборам за транзицијата, во која илјадници луѓе останаа на улица. Па пљачката на народот преку онаа штедилница ТАТ. Понатаму, територијалната распределба кога се случи парчењето на Македонија. Па го испопљачкаа народот преку онаа случка со тенковските делови. Но, оваа генерација на СДСМ е надградена. Усовршена по криминал. Целиот криминал и корупција се заврши со една чанта Луј Витон во обвинитеството кое повеќе не постои.

„ Тие целата правда ја спакуваа во една чанта Луј Витон. А од пред некој ден имаме информација дека СДСМ и БЕСА во два чекора сакаат да ја распарчат Македонија. Прво е федерализација, а потоа следи уништување. И ова не е само во главата на ВМРО-вците. И тогаш предупредувавме за договорите и тогаш велеа дека тоа е само во нашите глави, но целата македонска јавност виде како тие ги спроведоа сите три договори, рече Мицкоски.

Мицкоски на крајот ги повика кратовчани да излезат масовно и да гласаат за бројот 14, за нашиот сон како што рече тој, за Македонија што ја сонуваме, а не за оваа денешнава понижена, омаловажена, искрадена, заврши Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев од Кратово: По победата на 15-јули секој политичар ќе треба да докаже како го стекнал својот имот

Објавено пред

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 3 Игор Јанушев ги повика кратовчани масовно да излезат со референдумска излезност и со пенкало во рака на 15-ти јули да ги поразат СДСМ и Заев и тоа “можеме” никогаш повеќе да не се чуе.

„ Деновиве сме сведоци на огромен поткуп. Афери со лични карти, а знаете и дека овде во Кратово нудат пакети со цел да влијаат врз вашиот глас. Но, не ги одбивајте, земете ги пакетите тие се ваши народни пари. И потоа, на 15-ти јули излезете и позади параванот заокружете број 14, порача Јанушев. Го гледам Љупчо Николовски како излегува последниве денови и вели како ВМРО-ДПМНЕ нема програма, нема мерки и проекти. А притоа бега, се крие и не сака да излезе да се соочиме. Еве денеска го побарав и во Крива Паланка во оној шатор што го поставил, па не беше ни таму, ама јас му оставив една од нашите програми да види да прочита што нудиме ние од ВМРО-ДПМНЕ. Да види дека нудиме високо крената глава, исправена кичма и враќање на македонското национално достоинство, рече Јанушев.

СДСМ не сака да се донесе законот за потекло на имотот на политичарите. Но, ВМРО-ДПМНЕ ветува дека една од првите работи, по формирањето на новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе биде донесување на еден токму таков закон, порача Јанушев пред кратовчани.

„ Да видиме дали Заев навистина има 70 илјади евра колку што пријавил, дали се 8 и пол милиони евра како што го слушнавме дека кажува или можеби се многу повеќе. Тоа го имаме во програмата и секој еден ќе треба да докаже како го стекнал својот имот, рече Јанушев.

„ Тоа што го понижија, омаловажија македонскиот народ тоа не е важно, ама важно е тоа што сега тие биле навредени дека народот одлучил да ги нарекува северџани. Но, за нив не зборам повеќе, рече Јанушев, бидејќи тие се испеана песна, заврши Јанушев.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски: Македонија не му е приоритет на Заев, обновата ќе ги стави државата и народот на прво место

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Општина Ранковце порача дека владеењето на Зоран Заев е кошмар за македонците, но е најпосакуван сон за соседите. Македонија на Заев му е на дното на приоритетите. Не покажуваат елементарно чувство за македонците. Тоа им е традиција во СДСМ, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„ Првата влада на СДСМ започна да не убедува да се откажеме од националното знаме и ни ветуваа Европа и дека сите наши проблеми ќе исчезнат. Потоа дојде временото име. И сега 25 години покасно истото ни го ветуваа. Да ве потсетам на транзицијата кога нашите родители доаѓаа разочарани со страв како да се преживее. Потоа да ве потсетам на ТАТ кога министер во тренерки со вреќи вадеше пари.

Втората генерација на СДСМ донесе голем национален срам беше кога територијалната поделба кога многу наши сограѓани станаа гости во својот дом. Тогаш се делеа тендери за тенковски делови. За оваа трета генерација што да ви кажам. Целиот криминал се гледа во Луј Витон чанта. Ако добијат четврта шанса за управување тогаш на маса на коалицијата СДСМ и БЕСА ќе биде Македонија. Прв чекор федерализација, а во втор чекор целосно уништување. Да биде кажано, да не биде дека ова било само во главата на вмровците. Истото беше и во 2016 година тогаш не убедуваа дека нема Тиранска платформа, нема промена на устав. Секој еден што ќе заокружи број 3 треба да знае дека заокружува за уништување на Македонија. Убеден сум во голема победа на ВМРО и коалицијата и нема да дојде до реализација на договорот на БЕСА и СДСМ, истакна Христијан Мицкоски.

Сето она што за нив претставуваше режим сега тоа го претворија во хибриден режим. Во таква реалност ние живееме. Во првите 100 дена предлагаме да биде донесен закон со кој ќе се испита потеклото на имот на сите политичари. Секој политичар да докаже од каде потекнува неговиот имот. Јас велам да почнеме од мене. Тој кој нема да може да покаже и докаже како го стекнал имотот за него ќе следи одговорност. Обновата е систем на вредности што е поинаков од овој денес во Македонија. Зборуваме за чести и работливост. Заедно сме со народот на терен да си ја обновиме Македонија. На 15 јули сум убеден во голема победа но веднаш на 16 јули да си ги засукаме ракавите и да си ја обновиме Македонија. Тоа го има во нашата читанка Обнова на Македонија. Таму има коа да дојдеме до 25 проценти повисока плата. Како до 20 проценти повисока пензија. Како до бесплатни студии во учебната 2020-2021 за студентите во државните универзитети и еден универзитет во првите 1000 во светот. Нула проценти за работодавач кој ќе вработи човек на возраст до 29 години. Најнизок данок во Европа од 8 проценти каков што нема никаде. Ќе субвенционираме 50 проценти за нова термоенергетска фасада за помали трошоци. Бесплатен приклучок за гас за секое семејство. 640 милиони евра за субвенции за земјоделците и навремен откуп, потенцира Мицкоски.

Христијан Мицкоски ги повика гласачите на 15 јули да излеземе масовно и да го заокружиме бројот 14 пред името на Игор Јанушев. Така закружуваме за Македонија каква што заеднички сонуваме. Победува Обновата со голема разлика.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион15 минути

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија2 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија4 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ5 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион6 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија6 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион6 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија11 час

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија11 час

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија11 час

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија12 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија12 часа

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија12 часа

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион23 часа

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет1 ден

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион1 ден

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија1 ден

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија1 ден

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија1 ден

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Досие