Контакт

Македонија

Левицата: Владата ќе нè задолжи со 21,5 милион плус 200 илјади евра провизија за „реформи“ во основното образование

Објавено пред

Деновиве, пред пратениците во Собранието треба да се најде предлог-законот за задолжување на Република Македонија, со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој – Светската банка, соопштуваат од Левицата.

Од партијата реагираат дека станува збор за закон од само шест члена, со кој државата ќе се задолжи со 21,5 милион евра и ќе плати првична провизија од 21.500 евра и 11-годишни провизии од 0,25 % провизија од неповлечениот износ на кредитот.

„Ова се пари со кои дополнително ќе пропаднеме во калта на должничкото ропство ако се земе предвид дека моментниот јавен долг изнесува 59 % од БДП. Ваквиот тренд на задолжување во други држави би го вклучил црвениот аларм. Но, власта предводена од СДСМ, без никаква транспарентност и образложение, продолжува да се задолжува“, реагираат од партијата.

 

 

Македонија

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Објавено пред

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем, рече премиерот Зоран Заев во врска со случајот со Сашо Мијалков, првообвинет во случајот „Таргет-Тврдина“, на седницата за пратенички прашања во парламентот.

„Тоа што секој сегмент на нашето општетсво, а тоа е извршната власт, преку министерствата за внатрешни работи и за правда, судската власт преку судовите и Обвинителството преку самите обвинители, го завршија својот дел од работата за да нема каде да се крие, да бега, да калкулира, обвинето лице што е пред изрекување казна затвор, а тоа е Сашко Мијалков, и се појави во Обвинителството, се предаде“, рече премиерот Заев.

Целиот овој амбиент вчера, додаде тој, ја испрати пораката дека системот може да биде ставен во функција почитувајќи ги законите.

Тој рече дека само со владеење на правото може да се спроведат реформите и во другите области со цел рамноправност со развиените земји.

„Граѓаните треба да знаат дека 11-годишниот режим има оставено траги на коруптивен и влијателен начин, а сепак има разрешници на вакви крупни случаи, кои се симбол на борбата против криминалот и корупцијата“, рече Заев.

„Судиите се лицето на правдата. Ваквите процеси во ниедна земја не се едноставни, не се ни кај нас. Убеден сум дека мониторингот на нашиот народ и позитивниот притисок ќе придонесе да се забрзаат овие постапки. Обвинителите и судиите никому ништо не должат. Треба да ги зголемат ефикасноста, транспаретноста, делењето на правдата еднакво за сите за да имаме реформирано правосудство како трајна придобивка“, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Времето утре ќе биде сончево со температура до 22 степенa

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево, топло и претежно тивко. Во утринските часови по одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Минималната температура ќе биде во интервал од -2 до 3, а максималната ќе достигне од 16 до 22 степенa.

Во Скопје сончево и топло со услови за слаба утринска магла. Минималната температура ќе се спушти до -1, а максималната ќе достигне до 20 степени.

В сабота во утринските часови по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Претпладне ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Попладне, поради продор на постудена воздушна маса, облачноста ќе се зголеми и ќе почне да дува умерен, по должината на Повардарието засилен ветер од северен правец. Од недела ќе има позначителен пад на температура, особено на дневната, а ќе има и повремено зголемување на облачноста.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерството за култура: Нема да навлегуваме во математиките на партиите

Објавено пред

Министерството нема да навлегува во математиките на партиите. Културата обединува, а не пресметува, реагираат од Министерството на прес-конференцијата на коалицијата меѓу Алтернативата и Алијансата за Албанците.

„Фактот дека лани е направен долг од 3 милиони евра на штета на културните работници и уметниците доволно говори за ланската математика што била правена во Министерството, а сега е предмет на финансиската полиција“, велат од таму.

Министерството за култура, пишува во реакцијата, останува доследно на ставот дека основни критериуми според кои работеа комисиите одлучувајќи по пријавите за годишниот конкурс беа: квалитетот на проектите, нивното значење за јавниот интерес во културата, нивната релевантност во животот на граѓаните, поддршка на автори од разни етнички заедници, стимулирање креативни млади творци, на ранливи и маргинализирани групи, како и реално вреднување на трудот за да се заштити достоинството на авторот.

„Нашата земја е мултикултурна, вредност што сите заедно мора да ја негуваме и почитуваме“, се наведува во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија2 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија7 часа

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија7 часа

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија7 часа

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија7 часа

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа8 часа

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион9 часа

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа20 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија1 ден

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ1 ден

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет1 ден

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија1 ден

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Досие