Контакт

Македонија

Магла и влажни коловози на одредени патни правци

Објавено пред

Денеска на магистралниот пат А2 Кичево – Охрид, (делница Пресека – Песочан), поради изведување работи на пат -минирање, во периодот помеѓу 11:00 и 14:00 часот сообраќајот ќе биде во прекин 10 – 15 минути, информира АМСМ.

На патниот правец А2 Свети Николе – Миладиновци на 10 километар пред Миладиновци, поради свлечиште и голем одрон, сообраќајот е пренасочен само на една коловозна лента во должина од 150 метри. На самото место е поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Сообраќајот на патниот правец Р1402 Струмица – Мокрино – Смолари кај Мокрински извори е во прекин поради нанос на коловозот и поплава. Екипите на ЈП „Македонијапат“ работат на расчистување на коловозот и нормализирање на сообраќајот.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 30 – 40 метри има на патниот правец с.Гајре – Тетово, од 50 – 100 метри на патниот правец Скопје – Тетово – Гостивар, од 100 – 150 метри на патниот правец Страцин – Куманово, од 30 – 50 метри на планинскиот превој Буково и до 50 метри на планинскиот превој Ѓавато.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Сончево со мала локална облачност и температури до 9 степени

Објавено пред

Утрово најниска температура од -11 степени била измерена во Берово, -10 во Маврови Анови, -8 во Крива Паланка, -7 степени во Битола, Штип и Попова Шапка, -6 во Скопје-Петровец, Тетово, Прилеп, Демир Капија, Струмица и Крушево, -5 во Охрид, -4 во Скопје-Зајчев Рид, Виница и Претор, -3 во Куманово, 0 степени во Гевгелија, 2 во Дојран.

Во 7 часот била измерена снежна покривка од 37 сантиметри на Попова Шапка, 14 во Маврови Анови, 9 во Крушево, 6 во Ѓуриште, 5 сантиметри во Пожаране, 2 во Битола.

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец. Максималната температура ќе достигне од 3 до 9 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 7 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Објавено пред

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на дневен ред е избор на нова Влада. Мандатарот Димитар Ковачевски вчера ја претстави програмата и идниот владин кабинет кој ќе брои 21 министер. СДСМ и коалицијата ќе имаат 12 министри, ДУИ шест, а Алтернатива тројца министри. Расправата треба да заврши до полноќ кога треба да се гласа за избор на нова влада.

Ковачевски вчера најави дека сака за сите прашања да има дијалог со опозицијата, со интелектуалците и воопшто со јавноста, рече дека пред се, ќе се посвети на раст на економијата, а во поглед на преговорите со Бугарија нагласи дека не нема да се преговара за македонскиот идентитет и јазик.

Фокусот како што рече Ковачевски, ќе биде одржлив раст на економијата.

Тој нагласи дека не е време за нови избори зашто, бидејќи народот е уморен од изборните циклуси и бара да се работи.

Од страна на пратениците од опозициските редови, претежно од ВМРО-ДПМНЕ, беше повторен ставот дека на земјата ѝ се потребни предвремени избори со цел, земјата да може да добие стабилна и легитимна влада.

Пратениците од опозицијата сметаат дека Владата на Ковачевски, доколку биде избрана, го нема легитимитетот на народот бидејќи СДСМ загуби на локалните избори, додека легитимитетот на Ковачевски не извира од изборен процес.

Пратениците од власта пак сметаат дека новата влада ќе го задржи позитивниот курс на претходната Влада.

Прикажи повеќе...

Македонија

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови, а регистрирани се 1.635 нови случаи на Ковид-19:

Скопје – 785, Прилеп – 121, Битола – 110, Куманово – 78, Кичево – 47, Кавадарци – 44,
Велес – 41, Струмица – 39, Гостивар и Охрид – по 38, Тетово – 37, Радовиш – 28, Штип – 27, Струга – 25, Гевгелија – 23, Кочани – 21, Неготино – 20, Ресен – 17, Крива Паланка, Валандово и Крушево – по 11, Свети Николе и Делчево – по 9, Берово – 7, Македонска Каменица – 6, Богданци и Македонски Брод – по 5, Виница и Пробиштип – по 4, Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Пехчево – по 3 и Дебар – 2. Од вкупниот број на позитивни (1.635), регистрирани се 184 реинфекции.

Регистрирани сe 1.276 оздравени пациенти од: Скопје – 794, Битола – 114, Прилеп – 85, Куманово – 38, Штип – 31, Охрид – 28, Гевгелија – 27, Кавадарци – 20, Кичево – 19, Гостивар – 16, Велес – 15, Кочани – 13, Тетово – 11, Делчево – 10, Ресен – 9, Свети Николе, Радовиш, Богданци и Крушево – по 5, Струга и Пробиштип – по 4, Неготино и Берово – по 3, Дебар, Виница, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Кратово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1 лице.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 6 починати лица од Скопје (50г, 66г, 66г, 67г, 83г и 85г), 2 починати лица од Битола (62г и 69г) и едно починато лице од Прилеп (77г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Направени се 7.564 тестови преку: ИЈЗ-397, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-110, ЦЈЗ Прилеп-67, ЦЈЗ Тетово–14, ЦЈЗ Куманово-144, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–169, Жан Митрев (Филип Втори)-138, Авицена-403, Биотек-326, Систина-150, лабораторија Лаор-445, Синлаб-116, Ремедика-30, Плодност-111, Генеа-24, Никоб Лаб-995, ВФВ Медикал-119, Ели Медика-35, Ројал Медика–79, Спектра-ММ-35, Рапид Лаб–46, Жан Митрев Струмица–54, Нова Лаб Дијагностика–74, Рамус-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.371.

Досега во земјата се направени вкупно 1.700.555 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 243.284, бројот на оздравени пациенти е 219.616, на починати е 8.092, а бројот на активни случаи изнесува 15.576.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 109149, Активни 8336
Куманово 13747, Активни 529
Прилеп 11842, Активни 872
Тетово 11690, Активни 232
Битола 10978, Активни1415
Гостивар 8317, Активни 204
Кавадарци 7949, Активни 423
Велес 7849, Активни 295
Охрид 7381, Активни 543
Штип 7078, Активни 255
Струмица 6622, Активни 306
Кичево 4584, Активни 229
Кочани 4297, Активни 160
Струга 4104, Активни 152
Гевгелија 3245, Активни 245
Неготино 2817, Активни 150
Свети Николе 2236, Активни 70
Крива Паланка 2061, Активни 92
Ресен 2066, Активни 159
Радовиш 2006, Активни 173
Делчево 1574, Активни 85
Берово 1535, Активни 49
Дебар 1476, Активни 15
Виница 1214, Активни 33
Пробиштип 1203, Активни 49
Валандово 1193, Активни 144
Кратово 811, Активни 21
Богданци 754, Активни 56
Крушево 752, Активни 136
Демир Хисар 695, Активни 47
Македонски Брод 584, Активни 35
Демир Капија 454, Активни 18
Македонска Каменица 452, Активни 23
Пехчево 379, Активни 17
Дојран 190, Активни 8

Прикажи повеќе...

Најново

Топ19 минути

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет1 час

Шири штетни дезинформации, подржува терористи, Етиопија бара СЗО да го истражи Гебрејесус

Етиопија побара од Светската здравствена организација да го истражи нејзиниот генерален директор. Етиопското Министерство за надворешни работи ја повика Светската...

Свет2 часа

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Регион2 часа

Во Србија започна референдумот за промена на Уставот

Во Србија во 07:00 часот беа отворени избирачките места за референдумот за промена на Уставот, чија цел се судските реформи...

Македонија3 часа

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион4 часа

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија16 часа

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Македонија19 часа

Казна за фирма која превезувала патници без лиценца и без дозвола

Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата...

Топ20 часа

Невенчаниот сопруг и уште неколку лица извршиле обљуба врз 44-годишна струмичанка

Врз 44-годишна жена од струмичко била извршена обљуба од страна на повеќе лица соопшти полицијата. Вчера околу 13.00 часот, 47-годишна...

Македонија23 часа

(Видео) Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на државата

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот...

Свет1 ден

(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан. На социјалните мрежи се појавија...

Македонија1 ден

На паркингот кај Клинички центар има 832 места, а издадени се 2.200 дозволи за паркирање

В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг – Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен...

Свет1 ден

(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор. До...

Македонија1 ден

Собраниска седница за избор на нова влада

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред...

Спорт1 ден

Македонија против Црна Гора во второто коло на ЕП

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. По воведниот пораз од...

Свет2 дена

САД: Имаме информации дека Русија крои планови за инвазија на Украина

САД тврдат дека имаат информации оти Русија подготвила група оперативци за спроведување тајна лажна операција (т.н. false flag operation, што...

Економија2 дена

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крајот на грејната сезона

Владата преку „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) ќе управува со БЕГ до крај на грејната сезона. Ова е одлуката што...

Македонија2 дена

1.732 новозаразени и 13 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.928 теста, а регистрирани се 1.732 нови случаја на...

Регион2 дена

(Видео) Вучиќ со порака до австралиските власти: Зошто се изживувате врз Ѓоковиќ и врз целата нација?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги искористи социјалните мрежи за да ја коментира ситуацијата во врска со Новак Ѓоковиќ и...

Свет2 дена

ЕМА објави нови податоци за ретки несакани ефекти од две вакцини

Европската агенција за лекови препорача новите, ретки несакани ефекти да бидат вклучени во упатствата за употреба на вакцините за Ковид-19...

Досие