Контакт

Македонија

„Македонија блокира“ утре ќе организира протест пред Собранието против уставните измени

Објавено пред

„Македонија блокира“ на денешната прес-конференција се осврна на големиот сенароден протест, кој е навајевн за утре пред Собранието со цел спречување на уставните измени. Протестот ќе се одржи во 12 часот. Во исто време во Собранието ќе се одржува седница, на која пратениците ќе гласаат за уставните амандмани за промена на Уставот.

„Како што е познато, лани на 4 ноември, осумдесет и четири организации – политички партии и здруженија од земјата и дијаспората, потпишаа повелба за стратешка соработка со која се формира кризен штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори, кој настапува со слоганот ‘Македонија блокира’. Како што најавивме, во изминатиот период ‘Македонија блокира’ организира сенароден протест пред Собранието, собири пред домовите на 8-те одметнати и уценети пратениции, блокада на магистрални патишта во градови низ Македонија, блокада на булевари во Скопје и блокада на граничниот премин Богородица“, рече Јанко Бачев на денешната прес-конференција.

„Значи, во ист ден, во исто време, внатре во Собранието, пратениците ќе гласаат за уставните амандмани, а надвор пред Собранието ќе биде народот да ги брани македонската држава и македонскиот народ. „Македонија блокира“, македонскиот народ и поголем дел од граѓаните на Република Македонија влегуваат во финална битка со марионетската власт во Скопје и нејзините странски ментори, кои сакаат со уставните измени да избришат сè што е македонско.
Целиот свет гледа дека Македонците се цврсто решени по секоја цена да го спречат геноцидот врз македонскиот народ. Соочени сме со историски момент, каде што е важно како Македонци да останеме свои на своето.

Првата фаза кога настапувавме како „Македонија бојкотира“ и во која победивме со народот на 30 септември со неуспешниот референдум, е веќе зад нас. Сега доаѓа втората фаза „Македонија блокира“. Влегуваме во финална битка за одбрана на македонската држава и македонскиот народ.
Последна шанса за нашата генерација! Затоа, повикуваме и очекуваме масовно присуство на сенародниот протест пред Собранието, без оглед на политичката или каква било припадност оти ова не е битка за поединци, лидери или за власт, се бориме за одбрана на светото македонско име, идентитетот, историјата и традицијата на македонскиот народ.

Во овој контекст да спомнам дека имаме информации за смислени провокации и провоцирање инциденти. Ја користам шансата да апелирам на водржаност оти ова е собир за одбрана на највисоките национални и државни интереси. Го повикуваме и претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да биде на страната на македонскиот народ и да се придружи на големиот семакедонски протест. Антимакедонските политики го допреа врвот. Или ќе дозволиме марионетската власт во Скопје да избрише сè што е македонско или Македонија ќе победи. Целта на сенародниот протест е со еден услов, а тоа е распуштање на Собранието и избори без Зоран Заев како премиер. Масовно излегување на семакедонскиот народен протест пред Собранието во вторник, 8 јануари, 12 часот, по што ќе биде решена големата дилема или ќе дозволиме марионетската власт да избрише сè што е македонско или Македонија ќе победи. Трето нема“, рече Бачев.

Македонија

Пронајдена шок-бомба во вреќа со отпад во Скопје

Објавено пред

Шок-бомба во исфрлена вреќа со отпад пронашле екипите на ЈП „Комунална хигиена“ на улицата Македонска преродба во скопската општина Ѓорче Петров.

Од Јавното претпријатие велат дека по интервенцијата, било констатирано дека станува збор за потенцијално опасен отпад од распрскувачки материи за што била информирана и полицијата која извршила увид на местото на настанот.

 

Од „Комунална хигиена“ апелираат до граѓаните заедно со својот комунален отпад никогаш да не исфрлаат токсични, опасни или штетни материи, кои може сериозно да го загрозат здравјето на вработените во претпријатието кои секојдневно се во контакт со отпадот при извршувањето на своите работни задачи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Неофит: Првин името, па статусот на Македонската црква

Објавено пред

Прашањето за автокефалноста на Македонската православна црква ќе се поведе кога ќе се реши прашањето за името на земјата, изјави бугарскиот патријарх Неофит за „Њус.бг“.

„Кога ќе се разјаснат сите детали за името на Македонија, сигурно ќе се поведе прашањето за црквата“, изјави Неофит.

Кон крајот на 2017 година бугарската црква прифати да ја застапува МПЦ пред другите цркви преземајќи сè што е неоходно за утврдување на нејзиниот канонски статус, но не прифати МПЦ да ја признае како своја ќерка-црква.

БПЦ не испрати делегација на прославата на 100-годишнината од Охридската архиепископија на почетокот на минатата година.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Објавено пред

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент, претставува достигнување за прослава на Западен Балкан, пишува британскиот весник „Фајненшл тајмс“.

„Македонија беше заглавена во економска и геополитичка ситуција кога стана независна држава по распадот на Југославија во 1991 година“, наведува британскиот весник и додава дека Грците се сомневале во територијални претензии од македонска страна за делови на истоимениот северен грчки регион.

Поттикнати од честите јавни протести, пишува весникот, грчките политичари долго време ги блокираат скопските амбиции за членство во НАТО и ЕУ поради одбивањето на Македонците да го променат уставното име оставајќи два милиона граѓани со мали изгледи за економски просперитет и без гаранции за нивната безбедност.

„Македонскиот националистички лидер Никола Груевски за време на децениското владеење се обидуваше да изврши притисок врз Атина со производство на лажно древно македонско наследство за својата нација, преименување на аеродромот и подигнување споменици на Александар Велики и Филип Втори Македонски“, пишува „Фајненшл тајмс“.

Како што наведува весникот, ова експериментирање во изградба на нацијата дополнително предизвикало без кај Грците, но помогнало целата македонската јавност да го пренасочи вниманието од корупцијата и лошото владеење.

„На новоизбраниот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега, Алексис Ципрас, им припаѓаат заслугите за постигнатиот компромис. Грчкиот премиер ја презеде одговорноста и покрај широко распространетата грчка опозиција“, пишува британскиот весник.

Понатаму, во текстот се додава дека во јуни минатата година премиерите на двете земји го потпишале преспанскиот договор преименувајќи ја земјата во Република Северна Македонија признавајќи ги нејзиниот јазик и култура, а притоа укинувајќи ги сите иредентистички референци во историските учебници.

Како што објаснува „Фајненшл тајмс“, очигледно грчкиот премиер го има на своја страна потребниот број пратеници неопходни за ратификација на договорот.

„Ципрас дојде на власт во Грција како популист ветувајќи им на избирачите дека ќе ги уништи болните мерки за штедење на ЕУ и ММФ, кои потоа продолжи да ги спроведува. Неговата принципиелна поддршка кон договорот со Македонија би можела да го чини скапо на изборите што ќе бидат одржани напролет. Очигледно ни тој ни Заев не воспоставија широко мнозинство во јавната или политичката елита по ова прашање. Но, ова е вистинскиот избор за Грција, Балканот и за Европа“, се заклучува во текстот на „Фајненшл тајмс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Фајненшл тајмс“: Преспанскиот договор е достигнување за прослава на Балканот

Договорот за решавањето на 27-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија, што неделава влезе во процедура за ратификација во грчкиот парламент,...

Македонија3 часа

Калајџиев и Цаца Николовска избрани да вршат надзор врз прислушувањето

Комисијата за избори и именувања одлучи да се објави оглас за избор на тројца членови за граѓанскиот совет за надзор...

Македонија4 часа

Уништена големата авионска бомба што беше пронајдена во центарот на Скопје

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека успешно е уништена авионската бомба од Втората светска војна, која пред неколку дена...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку видеообраќање побара од Владата да прогласи вонредна состојба поради загадувањето. Тој оцени дека состојбата...

Македонија5 часа

Наумовски: Парите за повисока плата се планирани во случај да се промени законот

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумовски, тврди дека засега нема да зема повисока плата и ќе чека законски измени...

Македонија5 часа

МВР за 50 илјади евра ќе се консултира за набавка на услуги за изработка на биометриски документи

Со проценета вредност, без ДДВ, од 3.000.000 денари, или приближно 50 илјади евра, МВР објави тендер за консултантски услуги за изготвување проектна...

Македонија7 часа

(Видео)„О2 иницијатива“: Оставки, доста ни е од пиар-мерки против загадувањето

„Ова што го прави власта не е борба против загадувањето. Ова се пиар-мерки за намалување на бесот кај граѓаните и...

Македонија8 часа

Директорот на Шутка: Постои можност Ченто да го внел мобилниот телефон преку чуварите

Директорот на КПД „Скопје“ во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, не ја исклучува можноста вработените во затворот да се замешани во...

Економија8 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Цените на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат за 2,5, односно 3,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за...

Бегството на Груевски8 часа

(Видео) Груевски повторно „уловен“, овој пат на шопинг во Будимпешта

Експремиерот Никола Груевски вчеравечер бил на шопинг во трговски центар во Будимпешта. Како што објавуваат унгарските портали, во времето кога...

Бегството на Груевски9 часа

(Видео) Телохранителите на Груевски сослушани за неговото бегство, роднините нема да се сослушуваат

Роднините на Груевски нема да бидат повикани да дадат исказ пред Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за неговото...

Вести9 часа

(Видео) Трамп, Макрон и Меј го откажаа учеството на економскиот форум во Давос

Подготовките за Светскиот економски форум во Давос, кој ќе почне на 22 јануари и ќе трае до петок, 25 јануари,...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија9 часа

Апелациските судии в понеделник ќе одлучуваат за затворската казна на Јанкулоска

В понеделник, на 28 јануари, во 9:30 минути, во Апелацискиот суд во Скопје треба да се одржи рочиштето за пресудата...

Свет10 часа

(Видео) Израел објави видео од ракетните напади врз Сирија

Израелската војска објави видео на кое се забележани воздушните напади врз Сирија. Цел на нападите биле иранските сили. During our...

Македонија11 час

Груевски ја повлече тужбата за клевета за Заев со која првично бараше половина милион евра

Утре нема да се одржи судско рочиште за тужбата за клевета и навреда од бегалецот Никола Груевски против премиерот Зоран...

Регион12 часа

Повредени новинари на протестите во Атина: Нападот беше испланиран

Грчката државна телевизија ЕРТ соопшти дека непознати лица за време на вчерашните протеsти во Атина ја нападнале нејзината екипа, а...

Свет12 часа

(Видео) Супер волшебна месечина: Ретко целосно затемнување на небото во северната хемисфера

Илјадници луѓе на северната хемисфера се бореа со ниските температури за да го видат целосното затемнување на Месечината, феномен познат...

Свет12 часа

Поради снежна бура во САД откажани 5 000 летови

Поради снежната бура и последиците од естремно ниските температури што ги зафатија сојузните држави во централните и северноисточните делови на...

Свет14 часа

„Кликни за молитва“ : Папата Франциско промовираше католичка мобилна апликација

Папата Франциско лансираше нова дигитална платформа во своето традиционално неделно обраќање што ќе им овозможи на верниците да се молат...

Македонија1 ден

Со мерките за загаденоста, властите се борат со последиците наместо со проблемот

Над 150 деца во моментов се хоспитализирани на Детската клиника, а голем дел од нив се соочуваат со респираторни нарушувања...

Досие