Контакт

Македонија

Македонци уапсени во Хрватска – со измами украле над 26.000 евра од минувачи

Објавено пред

Двајца македонски државјани се упасени под сомнение дека извршиле пет измами и тешка кражба, предизвикувајќи материјална штета од околу 26.000 евра, соопшти сплитската полиција.

Станува збор за лица на возраст од 76 и од 68 години од Македонија кои извршиле пет кривични дела измама во август и септември на подрачјето на Сплит, Трогир и Примостен.

Двајцата Македонци чекале пред банки, пошти, болници и приоѓале главно на повозрасни лица. Се преправале дека се странци кои имале сообраќајна несреќа. Еднот глумел дека е од Израел, а другиот од Шведска.

На жртвите им барале помош со преводот околу исплаќањето на наводната оштета. Потоа приказната доаѓала до продажба на лажни златни часовници. Лажниот Израелец потоа почнувал да раскажува тажна приказна дека има финасиски проблеми, дека сопругата му е налекување и мора да му плати на докторот. Го нудел лажниот златен часовник за кој тврдел дека вреди 15 илјади евра на „Швеѓанецот“. Жртвите наседнувале на приказната и нуделе повеќе пари за часовникот од лажниот Швеѓанец.

Луѓето оделе во банка, и ги носле парите. „Израелецот“ се преправал дека ги става во торбичка, која им ја давал на жртвите да ја чуваат додека тој оди во болница кај жена му. Договорот бил, жртвите да го почекаат да се врати и да им го предаде часовникот.

Но, всушност, измамниците успевале во торбичката да подметнат плико без пари. Жртвите чекале одреден период и сфаќале дека се измамени.

При истрагата, полицијата од Сплит извршила претрес на возилото кое го користеле измамниците и на куќата во која живееле. Проналше голема сума од украдените пари и лажни златни часовници.

Двајцата Македноци се во притвор. За повозрасниот имало три меѓународни потреници, од Македонија и од Австрија и Словенија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Митева: Шилегов изгуби во Скопје со 8.000 гласови, граѓаните се определија за промени

Објавено пред

Шилегов изгуби во Скопје со разлика од 8.000 гласа, граѓаните во огромен број се определија за промени. Народот јасно даде глас против власта и против силно антивладино расположение, истакна на денешната прес-конференција Марија Митева, портпаролка на ВМРО-ДПМНЕ.

Бројките го покажуваат тоа, додаде Митева.

1. Во општина Бутел: Петре Шилегов изгуби со разлика од 408 гласа или (6%),

2. Во општина Ѓорче Петров: Петре Шилегов изгуби со разлика од 2.696 гласа или (40%),

3. Во општина Гази Баба: Петре Шилегов изгуби со разлика од 6.425 гласа или (79%),

4. Во општина Аеродром: Петре Шилегов изгуби со разлика од 6.567 гласа или (72%),

5. Во општина Кисела Вода: Петре Шилегов изгуби со разлика од 5.895 гласа или (81%),

6. Во општина Карпош: Петре Шилегов изгуби со разлика од 1.867 гласа или (20%), прецизираше Митева.

Според Митева во советите на општините и во советот на Град Скопје Шилегов и СДСМ изгубија со разлика од над 50.000 гласа. И тоа:

1. Во општина Бутел:СДСМ изгуби со разлика од 3.617 гласа,

2. Во општина Ѓорче Петров: СДСМ изгуби со разлика од 2.873 гласа,

3. Во општина Гази Баба: СДСМ изгуби со разлика од 7.877 гласа,

4. Во општина Аеродром: СДСМ изгуби со разлика од 6.803 гласа,

5. Во општина Кисела Вода: СДСМ изгуби со разлика од 6.000 гласа,

6. Во општина Карпош: СДСМ изгуби со разлика од 784 гласа,

7. Во Чаир: СДСМ изгуби со 844 гласа,

8. Во Скопје, разликата на советничките листи е 26.205 гласа во корист на ВМРО-ДПМНЕ, констатира Митева.

Додаде дека желбата на огромното мнозинство скопјани е јасна, тие сакаат промени и поубава иднина.

„Тоа се гледа и по бројките кои потврдуваат дека споредбено со минатогодишните парламентарни избори на овие избори имаме нови 13.000 гласови во Скопје и тоа:
Во Аеродром нови 3.800 гласа, во Кисела Вода нови 1.500 гласа, Ѓорче Петров 800, Гази Баба 3.400 и во Бутел нови 3.000 гласа. Петре Шилегов е убедливо најнеспособниот градоначалник и тоа се потврдува на овие локални избори. Затоа ве повикуваме сите вас, граѓани и партии од опозицијата да се обединиме затоа што само еден чекор не дели од промените кои ги посакуваме, но пред сè ги заслужуваме. Петре Шилегов е минато за Скопје“, потенцира Митева.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ревакцинирани 46 проценти од полнолетните граѓани во државата

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден биле аплицирани вкупно 2.379 дози вакцини, од кои 700 биле аплицирани како прва доза, 1.585 се ревакцинирани, а 94 граѓани примиле трета доза вакцина, информира Министерството за здравство.

Од таму додаваaт дека заклучно со 19 октомври вакцинирани се вкупно 800.103 граѓани, ревакцинирани се 764.953, а трета доза примиле 1.292 граѓани.

54% од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33% од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 57%, а со две дози опфатени се 46% од граѓаните над 18 години.

Според бројот на аплицирани вакцини, 38% од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35% од популацијата во државата примила две дози вакцина, велат здравствените власти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Објавено пред

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај лицата над 40-годишна возраст опфатот со една доза изнесува 57%, кај лицата помеѓу 18-39 години опфатот со една доза на вакцина изнесува 33%, соопшти Министерството за здравство.

Според последните податоци, најмногу со прва доза вакцинирани граѓани има во Охрид(65,1%), Кавадарци(65,3%), Неготино(66,3%), Гевгелија(62,4%) и Ресен(60,6%).

Помеѓу 50-60% опфат на вакцинирано население со прва доза има во Битола, Кичево, Велес, Берово, Пехчево, Прилеп, Крушево, Скопје, Валандово, Штип, Пробиштип.

Помеѓу 40-50% опфат на вакцинирани граѓани има во Кичево, Свети Николе, Кочани, Виница, Делчево, Крива Паланка, Струга, Македонски Брод и Тетово.

Помеѓу 30-40%, односно најмалку вакцинирани во моментов има во Куманово, Кратово, Дебар, Струмица, Гостивар и Радовиш.

„Во тек е вакцинација во постоечките вакцинални пунктови во државата, каде што граѓаните може да се вакцинираат без да закажат термин. Вакцини има доволно и истите се достапни за сите што сакаат да се вакцинираат. Со извршена комплетна вакцинација се заштитувате себеси и своите најблиски од компликации на болеста предизвикана од вирусот Ковид-19. Вакцините штитат од смртен исход и спречуваат натамошно ширење на вирусот. Ги повикуваме сите кои досега не се вакцинирале, да го направат тоа во најскоро време на еден од најблиските пунктови до местото на живеење“, велат од МЗ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 час

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија1 час

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија2 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт4 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија18 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија18 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија20 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија21 час

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија22 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија23 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија1 ден

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија1 ден

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа1 ден

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион1 ден

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет1 ден

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија2 дена

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија2 дена

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Досие