Контакт

Македонија

АО Траума курс – Основни принципи на оперативното лекување на скршениците

Објавено пред

Викендов на 22-23 октомври во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, по четврти пат во земјава се одржува меѓународен семинар за хирурзи-трауматолози и ортопеди според програмата за едукација на меѓународната АО фондација.

Курсот се одржува под наслов АО Траума – “Поврeди на скочниот зглоб и стапалото”, а претседавач на курсот е професор д-р Игор Кафтанџиев од Клиниката за трауматологија при Медицинскиот факултет во Скопје.

На курсот ќе се одржат предавања од страна на реномирани хирурзи и предавачи од Австрија, Хрватска, Словенија, Грција и Северна Македонија. Учесници на курсот ќе бидат триесетина млади хирурзи, трауматолози и ортопеди и специјализанти од истите области од земјата кои со предавачите ќе имаат можност да водат дискусии за предавањата, но и за медицинските случаи кои ќе бидат презентирани во тек на семинарот. АО Траума семинарот како што е вообичаено ќе биде следен и од делегација на АО Фондацијата.

АО Фондацијата е непрофитна организација предводена од интернационална група на хирурзи специјалисти од областа на траума и ортопедија. AO фондацијата е формирана 1958 година со седиште во Давос, Швајцарија, а во тек на последните децении ги дефинира стандардите во лекувањето на повредените. Во неа членуваат над 16.000 хирурзи и научници од повеќе од 100 земји во светот. Фондацијата е посветена на едукација, истражувања и развој од областа на трауматологија и ортопедија, но и практичната примена на сите тие искуства, оперативни техники и импланти, сè со цел да се постигне најдобра здравствена грижа за пациентите. Одржувањето на различни курсеви и семинари на кои хирурзите ги учат најсовремените принципи во лекувањето на повредите на мускуло-скелетниот систем е една од основните активности на фондацијата. Особено е важно да се истакне дека системот на едукација е идентичен на ниво на целата АО фондација, што значи насекаде во светот се применуваа ист систем на учење и практична едукација.

Сите досега одржани настани, како настанот кој претстои се подржани од локалниот дистрибутер на светската компанија „Де Пју Синтес“, која е официјален индустриски партнер на АО фондацијата. Со тоа практично се продолжува практиката за постојано вложување во едукацијата на трауматолозите и ортопедите.

Одржувањето на овие меѓународни настани во Северна Македонија е резултат на повеќегодишна и богата соработка на македонските трауматолози со АО фондацијата, преку нивно учество на различни АО курсеви во странство, но и активноста на претседавачот на курсот, Проф. Др. Игор Кафтанџиев како предавач на многубројни вакви курсеви во странство, како и ентузијазмот и посветеноста на Ас. Д-р Марко Спасов во организацијата на овие настани во нашата држава.

Одржувањето едукативни настани според програмата на АО фондацијата во нашата држава веќе станува традиција. Имено, во 2017 година беше одржан првиот ваков семинар и истиот беше посветен на повредите на горниот екстремитет. Истовремено со одржувањето на првиот семинар, беше формиран и македонскиот огранок на АО фондацијата, а за претседател беше избран професор д-р Игор Кафтанџиев. Со формирањето на овој огранок, нашата држава стана дел оваа светска организација, единствена од ваков вид. На овој начин, се отвориа бројни можности за едукација на младите хирурзи од нашата држава и во странство, со учество на семинари и курсеви, како и стипендии за посета на реномирани болници во други држави. На формирањето на огранокот му претходеше повеќегодишна соработка со странски колеги кои се дел од фондацијата и учество на едукативни настани во странски држави.

Во 2018 година следеше семинар посветен на повредите на долниот екстремитет, а во 2019 година за прв пат во нашата држава беше одржан тридневен курс на тема „Основни принципи на оперативното лекување на скршениците“, според чија програма, покрај предавањата и дискусиите на случаи, беа одржани и повеќе сесии на кои учесниците имаа можност на пластични модели на коски, со употреба на вистински инструменти и импланти (сретства за фиксација, остеосинтеза на скршениците) практично да ги применат принципите на остеосинтеза. На овие настани, посетеноста на учесници и предавачи од странство беше на завидно ниво. Во 2017 година учествуваа предавачи од 6 држави, а учесници од 3 држави; во 2018 година имаше предавачи од 3 држави и 46 учесници од 5 држави; во 2019 година предавачите беа од 3 странски држави и имаше 45 учесници од дури 13 различни држави, со што може да се каже дека овие едукативни настани што се одржуваат во нашата земја стануваат препознатливи во Европа.

Во 2020 година беше планирано да се одржи курс за напреднатите принципи на оперативното лекување на скршениците, но поради КОВИД -19 пандемијата истиот не можеше да се одржи.

Оваа година, сепак беше одлучено да се направи напор и да се одржи предвидениот едукативен настан, но бројот на учесници и предавачи мораше да се ограничи во согласност со препораките за спречување на пандемијата со КОВИД-19 и важечките протоколи. Според плановите, во 2022 година треба да се одржи курсот за напредните принципи на оперативно лекување на скршениците, а во 2023 година во нашата држава треба да се одржи мастер семинар и собрание на претставници на АО траума од МИД регионот ( 23 земји од средна Европа, членки на АО Траума Европа).

Македонија

Регистрирани 463 нови случаи на коронавирус, починаа 15 лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: направени се 3.447 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 218, Битола – 40, Прилеп – 25, Кавадарци – 22, Велес –16, Куманово – 15, Тетово и Кочани – по 14, Штип – 13, Делчево – 12, Охрид – 9, Струмица и Берово – по 7, Ресен – 6, Крива Паланка – 5, Неготино, Виница и Македонска Каменица – по 4, Кичево, Гевгелија, Валандово, Богданци, Демир Хисар и Крушево – по 3, Радовиш, Пробиштип и Кратово – по 2, Струга, Свети Николе, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 336 оздравени пациенти од: Скопје – 142, Битола – 29, Прилеп – 25, Велес – 20, Штип и Струмица – по 18, Кавадарци – 15, Кочани – 13, Куманово – 11, Берово – 8, Неготино и Гевгелија – по 6, Валандово – 5, Делчево, Ресен, Кратово и Гостивар – по 3, Виница и демир Хисар – по 2, Македонска Каменица, Кичево, Радовиш и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица: 7 починати лица од Скопје (44г, 54г, 61г, 67г, 71г, 73г и 94г), по 2 починати лица од Кавадарци (37г и 72г) и Радовиш (51г и 79г), по едно починато лице од Кратово (93г), Куманово (92г), Прилеп (82г) и Крива Паланка (78г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 2 починати лица со датум на смрт од 20.11.2021 до 24.11.2021. Регистрираните починати лица се од Кочани (1) и Струга (1). Починатите лица се на возраст од 74 и 77г. Двете лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.447 тестови преку: ИЈЗ-333, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-93, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–5, ЦЈЗ Куманово-55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–165, Жан Митрев (Филип Втори)-95, Авицена-128, Биотек-213, Систина-64, лабораторија Лаор-193, Синлаб-18, Ремедика-17, Плодност–36, Генеа-20, Никоб лаб-344, ВФВ Медикал-59, Ели Медика-56, Ројал Медика–32, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.364.

Досега во земјата се направени вкупно 1.465.204 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 214.676, бројот на оздравени пациенти е 198.755, на починати е 7.528, а бројот на активни случаи изнесува 8.393.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 93858, Активни 3902
Куманово 12844, Активни 271
Тетово 11307, Активни 158
Прилеп 10140, Активни 433
Битола 8571, Активни 692
Гостивар 8059, Активни 31
Велес 7268, Активни 344
Кавадарци 6902, Активни 306
Штип 6556, Активни 196
Охрид 6415, Активни 280
Струмица 6074, Активни 149
Кичево 4220, Активни 87
Кочани 3975, Активни 201
Струга 3894, Активни 60
Гевгелија 2778, Активни 141
Неготино 2551, Активни 71
Свети Николе 2105, Активни 81
Крива Паланка 1871, Активни 137
Ресен 1727, Активни 108
Радовиш 1711, Активни 69
Дебар 1455, Активни 1
Берово 1420, Активни 97
Делчево 1372, Активни 136
Виница 1148, Активни 41
Пробиштип 1110, Активни 33
Валандово 927, Активни 55
Кратово 758, Активни 57
Богданци 642, Активни 40
Демир Хисар 606, Активни 89
Крушево 580, Активни 27
Македонски Брод 490, Активни 10
Демир Капија 422, Активни 7
Македонска Каменица 412, Активни 69
Пехчево 347, Активни 12
Дојран 161, Активни 2

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Објавено пред

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател, што ќе се одржат на 12 декември.

Кандидат за претседател на СДСМ може да биде секој член кој ги исполнува условите наведени во Статутот и Правилникот за одржување внатрепартиски избори, меѓу кои што стои дека кандидат за претседател на СДСМ може да се кандидира лице со најмалку 5 години членство во СДСМ и најмалку еднаш да бил избран од страна на Конгресот на СДСМ за член на некој од органите на партијата.

Постапката за кандидарање започнува денеска и ќе трае седум дена.

Право на глас на изборите има секој член кој активно ќе се регистрира на веб-страната на СДСМ или преку општинските организации на СДСМ.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Објавено пред

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на Владата треба да биде одложена.

„Пред нас има важни прашања и сметаме дека заедно со господинот Заев на чело на таа Влада ќе треба да ги заокружиме сите тие процеси, вклучително дијалогот со Бугарија за да се откочи патот кон добивање на датум за првата меѓувладина конференција и отпочнување на преговори за членството во ЕУ“, рече Груби, кој заедно со европратеникот Илхан Ќучук го посетија ОУ „Исмаил Ќемали“.

Тој додаде и дека ДУИ ќе ја почитува внатрепартиската одлука на СДСМ за избор на нов претседател кој треба да биде избран на 12 декември.

Груби,  нагласи дека парламентарнонто мнозинство е стабилно. Заев има директни контакти со Алтернатива, рече Груби и за средбите ја информира владејачката коалиција. Средби со Алтернатива оставриле и членови на ДУИ. Во однос на барањето на опозицијата за предвремени избори, Груби смета дека за тоа може да стане збор кога ќе се одржуваат претседателските избори, односно во 2024 во месец април или мај.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија7 часа

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија9 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија9 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија10 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет10 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет10 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија10 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија20 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион23 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија23 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ1 ден

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно1 ден

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија1 ден

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија1 ден

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија1 ден

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија1 ден

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија1 ден

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија1 ден

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Досие