Контакт

Македонија

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Објавено пред

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и институти е доставен допис за усогласување на ценовниците за приватни здравствени услуги на странците со граѓаните на Македонија, кои се неосигурени и плаќаат приватно.

dobivaj vesti na viber

„Потенцираме дека воопшто не станува збор за изедначување на цените помеѓу странските државјани и државјаните на РСМ, туку изедначувањето е со приватните пациенти, кои не се здравствено осигурени, односно кои не плаќаат здравствено осигурување“, велат од Министерството за здравство.

Оттука, како што додаваат, за овие промени не се потребни никакви промени во законот бидејќи некои од клиниките и институтите веќе имаа изедначени ценовници, односно еден ценовник за приватни здравствени услуги.

Се додава дека со оваа промена на странските државјани им се дава право на избор помеѓу јавните и приватните установи, со тоа што се промовира јавното здравство како една достапна ефикасна здравствена услуга во нашата држава конкурентна на пазарот на трудот.

„Иста е цената. Македонските државјани што немаат здравствено осигурување ќе плаќаат иста цена со странците бидејќи се работи за приватна услуга. Тоа значи дека граѓаните што плаќаат здравствено осигурување во никој случај нема да бидат на каков било начин во подредена состојба да им го плаќаат данокот на странците, државјаните секако партиципација ќе си плаќаат, односно ќе плаќаат поевтино. Ова и порано функционирало во некои државни клиники, а сега со ова се продолжува иницијативата и за другите клиники“, додаваат од Министерството.

Mеџити претходно вчера кажа дека граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија.

„Косовските граѓани плаќаа двојни цени и тоа само во јавното здравство, а не во приватното. Дадовме наредба од Министерството за здравство ова да се израмни и да има исти цени како за државата, бидејќи всушност не доаѓаат странци во Македонија, тие се од Косово, особено за здравствени потреби. Презедов мерки и за граѓаните од Албанија кои доаѓаат и ги посетуваат болниците во Охридскиот регион“, изјави вчера министерот за здравство.

Македонија

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче еден и пол час во паркиран автомобил, животното се задушило

Објавено пред

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче во паркиран автомобил, при што животното се задушило и пцовисало. Против него ќе биде поднесена кривична пријава, но и предлог за поведување постапка за утврдување дисциплинска и на материјална одговорност,

dobivaj vesti na viber

Од МВР велат дека станува збор за полициски службеник (Д. М.) кој работел како водич на службено куче, а кривичната пријава е за делото убивање и мачење животни.

Тој на 12 јуни во центарот на Скопје, по завршувањето на работните задачи, го сместил полициското куче од расата белгиски овчар во боксот за транспорт во службената „дачија“. Потоа го паркирал возилото со исклучени мотор и клима-уред, а вклучена вентилација, и го напуштил возилото на еден и пол час.

Кога се вратил назад, забележал дека кучето било во лоша здравствена состојба по што се упатил во ветеринарна станица, каде што било констатирано дека кучето веќе пцовисало. По извршената обдукција од страна на Факултетот за ветеринарство, било утврдено дека причина за пцовисувањето на кучето е задушување предизвикано од топлотен удар.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Талески: ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните, нема да има поголеми плати

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ ја направи најголемата измама во поновата изборна историја на нашата држава и ги излажаа граѓаните, во секој сегмент. Нивните ноторни лаги излегоа на виделина уште во првите 30 дена од нивното владеење. Ниту ќе има поголеми плати, ниту пак покачување на пензиите, рече пратеникот Миле Талески во македонското Собрание.

dobivaj vesti na viber

-Првото што го направија ВМРО-ДПМНЕ, е што ја признаа Република Северна Македонија и признаа дека нема да го променат Преспанскиот договор. Потоа ја прифатија преговарачката рамка, за која правеа најразлични скандали, а исто така прифатија и дека ќе го променат Уставот и дека Бугарите ќе ги внесат Уставот. Бесрамно ги излажаа граѓаните дека ќе им ги покачат платите, а сега слушаме дека ќе има намалување на платите. Ги излажаа просветните работници, здравствените работници, вработените во администрацијата, во МВР, во одбраната, рече Талевски.

ДПМНЕ пред изборите излезе со ноторни лаги и за пензионерите, ветувајќи им покачување од 5 илјади денари, кое нема да се случи, како и дека нема да ги задолжат граѓаните, а првата одлука што ја направија е тој фамозен кредит од нивниот пријател Орбан, со што ги задолжија граѓаните со 500 милиони евра.

-Сите инвестиции за кој зборува и ги најави ДПМНЕ, се проекти кои ги започна и договори СДСМ. Исто така излажаа дека ќе ја намалат администрацијата, но првата одлука која ја донесоа со ДУИ, за која велеа дека е криминална партија, е да се прошири администрацијата со 4 нови министри, рече Талевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката, кои може да донесат идеи и енергија

Објавено пред

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по формирањето на новата Влада.

dobivaj vesti na viber

По повод собраниската седницата за предлог заменик-министрите во владиниот состав, првиот човек на Владата изрази уверување дека овие заменици ќе ја оправдаат довербата што ја добиваат и ќе работат неуморно за доброто на сите граѓани. Мицкоски ги повика пратениците да го поддржат нивниот избор и со тоа да дадат шанса за подобра и поуспешна иднина.

„Јас сум човек што дава шанса и сметам дека овие луѓе треба да ја добијат, а кои денес ги предлагам и кои треба да работат напорно во исполнување на целите. Со изборот на овие заменици на министрите нашата цел е да ја зацврстиме стабилноста на Владата и да обезбедиме ефикасна и компетентна извршна власт. Новиот тим ќе донесе идеи и енергија во Владата. Тие ќе работат заедно со министрите за да ги реализираат реформите што ќе придонесат за подобрување на животниот стандард на сите граѓани“, рече Мицкоски.

Како што додаде, новиот состав на Владата ќе продолжи со поддршка на економскиот раст и развој, а еден од приоритетите ќе биде и подобрување на меѓународната соработка. Новите заменици на министрите, вели Мицкоски, ќе работат активно на јакнењето на нашите односи со партнерите и пријателите во странство. Тие ќе имаат задача да поттикнуваат иновации и да креираат можности за младите. Нивната работа ќе биде насочена кон создавање поволни услови за развој на нови технологии и стартапи.

„Верувам дека новите лица во политиката може да донесат идеи и енергија. Многу од замениците на министрите се млади и амбициозни луѓе, кои ќе внесат нова динамика во работата на Владата“, рече Мицкоски.

На заменик-министрите им порача: „Немојте да го разочарате народот. Работете чесно, посветено и одговорно. Ќе ме имате мене за ваша поддршка. Но, исто така знајте дека секое отстапување од овие принципи ќе значи и одговорност. Нема да толерирам неработа и непринципиелност“.

Во своето обраќање првиот човек на Владата рече и дека во овие четири недели констатирале дека се трошеле милиони евра во железница која завршува во тунел што нема излез, половина милијарда евра пари на македонските даночни обврзници во измислени други тунели и подземни премини. Давани се незаконски лиценци за игра на среќа, претпријатија свесно и намерно се оставани без исплата на плати. Буџетите се безмилосно трошени и државата крвнички и душмански се крадела.

Рече и дека тој не побарал меден месец, ниту 100 дена грејс-период каков што имала секоја влада, затоа што верувал во капацитетите и она што може да биде направено за народот. Потсети дека досега во првиот месец од нивното владеење се случиле три големи инвестиции – инвестиција вредна 450 милиони евра во ветерен парк во Штип, Карбинци и Радовиш, новата инвестиција на американски „Вабтек“ – 35 милиони евра, како и германско-белгиска инвестиција од 20 милиони евра во Петровец. Мицкоски рече и дека донесена е одлука за специјалната финансиска соработка со Унгарија и каматна стапка што е двојно помала од онаа што во моментот е пазарната или двојно помала и повеќе од онаа со која претходната влада ги задолжила граѓаните.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката, кои може да донесат идеи и енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет3 часа

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ3 часа

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија4 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија4 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија5 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ6 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет7 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија7 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија7 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија23 часа

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија1 ден

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...