Контакт

Македонија

Милевски: Ги откриваме скриените атракции на Демир Хисар и Клос со поддршка на ЕУ

Објавено пред

Со финансиска поддршка од ЕУ и Министерството за локална самоуправа, преку ИПА 2-програмата за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Албанија преку проектот „Откривање на скриените атракции“, комплетно се реконструира стариот Кооперативен дом во село Слоештица во Демир Хисар, кој ќе прерасне во мултифункционален центар со простор за настани, сместување, сувенирница и спомен-соба на великанот на македонскиот збор – Петре М. Андреевски, рече министерот за локална самоуправа, Горан Милевски.

„Општина Демир Хисар во партнерство со Општина Клос од Албанија интензивно работи на откривање на своите скриени атракции пред домашните и странските туристи. Во Клос се гради етнографски и историски музеј, во кој ќе бидат трајно изложени дел од загубените артефакти од богата историја на овој регион низ кој поминувала и делница од Виа Игнација. Валавиците во Слоештица и глацијалните езера на Балѓат, покрај тоа што се фантастична можност за туризам, се дел од природното богатство на двете општини, на чија промоција исто така работи проектот во вредност од 455.000 евра во рамките на ИПА 2-програмата и финансиска поддршка од петнаесет проценти на Министерството“, појасни министерот Милевски.

Според него, и двата микрорегиони освојуваат со своите природни и културни атракции, кои се недопрени и сè уште неоткриени од туристите што патуваат за нови локални искуства и авантури во природа, а локалното население од двете страни на границата интензивно е вклучено во креирањето нови туристички атракции, како офроуд-авантури, планинарење низ нови предели, јавање коњи, велосипедизам, готвење заборавени локални специјалитети, собирање шумски плодови и подготовка на зимница во село заедно со тамошните жители.

Во моментот инфраструктурните зафати се во полн ек, а проектниот работи на план за менаџирање на прекуграничната дестинација Демир Хисар – Клос градејќи една авантуристичка дестинација во две земји. Со проектот ќе бидат креирани две патувања, тестирани за нивната атрактивност, по што ќе бидат понудени на европскиот пазар за авантуристички туризам.

„Нашите најголеми атракции се недопрените села и автентичноста на луѓето. Со поддршка на ЕУ и Министерството за локална самоуправа првпат имаме шанса за двоен успех, а тоа е истовремено да го промовираме регионот пред потенцијалните туристи и да го вклучиме локалното население во бизнис-активности поврзани со туризмот. Особено се гордеам со изградбата на мултифункционален центар во Слоештица, родното место на Петре М. Андреевски, каде што ќе биде поместена и спомен-соба во негова чест“, рече градоначалникот на Демир Хисар, Марјан Стојановски.

Организациите „Арт поинт Гумно“ од Слоештица и ФЛАГ од Тирана, кои се партнери на проектот, работат со локалното население од двете земји за да ги оправдаат очекувањата на туристите во руралните места, но и го подигнат квалитетот на сместувањето и активностите што луѓето ги нудат.

„Целта на прекуграничната програма е зближување на луѓето од двете страни на границата, креирање релации и активности за решавање заеднички проблеми. Овој проект, ‘Откривање на скриените атракции’, навистина ја погодува оваа цел бидејќи луѓето и од Демирхисарско и од Клос се жедни за знаење како својот начин на живеење да го презентираат пред туристите од урбаните центри и како да им понудат несекојдневна авантура во недопрените рурални предели. Нашата задача понатаму треба да биде фокусирана на оспособување на локалното население активно да се занимава со рурален туризам, со што директно ќе придонесеме кон нови работни места и задржување на младите во регионот“, вели менаџерката на проектот, Емилија Ѓероска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Засилени инспекции во Маврово: Голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

Објавено пред

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот парк Маврово. Досега се инспектирани 18 објекти и утврдено е дека девет не поседуваат Елаборат за заштита на животната средина.

Од ДИЖЗС наведуваат дека голем број угостителски објекти директно ги испуштаат отпадните води во Мавровско Езеро или реката Радика, како на пример хотелите „Радика”, „Бистра”, „Спорт”, „Лодге” и „Алпине”.

Помали погони, велат од Инспекторатот, како на пример „ЕуроЕдил”, „Новитет” и „Техно Блок”, сите лоцирани во село Скудриње, исто така, немаат Елаборати за заштита на животната средина и испуштаат отпадни води во реципиент без пречистување.

„Сите субјекти кај кои се најдени неправилности се задолжени, согласно закон, најпрво да ја обезбедат потребната документација, одобрени Елаборати за заштита на животната средина, дозволи за испуштање на вода во реципиент, проекти за изведба на пречистителни станици и слично, а потоа ќе добијат соодветни рокови за да ги применат сите неопходни мерки за спречување на загадувањето. До крајот на март ќе се изврши надзор врз сите правни субјекти и ќе се преземат мерки за корекција на сите неправилности“, соопшти Државниот инспекторат за животна средина.

Од таму најавија дека ќе продолжат со активности што ќе овозможат вистинска заштита на природното богатство во Националните паркови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 686 лица за неносење маска

Објавено пред

Полицијата вчера казнила 686 лица за неносење заштитна маска.

„Во текот на изминатото деноноќие (04/05.03.2021) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 686 прекршоци“, соопшти Министерството за внатрешни работи и апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид 19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи задоволен од одзивот на пописот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели дека веќе над 25 илјади државјани кои се надвор од Македонија се попишале на пописот.

„Според информациите кои ги имаме пописот се одвива тековно, има заинтересираност на нашето нерезидентно население да се попишува. Бројките се оптимистички по однос на одзивот на граѓаните за самопопишување“, вели Османи.

Тој оствари средба со претставниците на верските заедници во Македонија и вели дека тие можат да одиграат важна улога во овој процес.

Во моментов се уште се регрутираат лицата кои ќе го спроведуваат пописот, а во тек е и тестирање на коронавирус на пријавените.

„Првиот оглас за учесници во пописот заврши минатата недела, констатиравме дека во некои региони немаме доволно кандидати и пуштивме уште еден оглас кој ќе заврши во недела“, вели Апостол Симовски од Државниот завод за статистика.

Симовски вели дека е среќен што постои разбирање кај сите верски заедници во Македонија.

Според него, сите учесници во пописот ќе мораат да ги почитуваат протоколите за заштита од ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Засилени инспекции во Маврово: Голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот парк...

Топ42 минути

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „ По претходна...

Регион1 час

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа2 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет2 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија2 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион2 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет3 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа3 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет4 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет15 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија16 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет18 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет19 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија22 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија22 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија1 ден

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион1 ден

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија1 ден

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија1 ден

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Досие