Контакт

Македонија

Милошоски: Пцостите на спикерот се досега најтешка повреда на Етичкиот кодекс

Објавено пред

Во најкус можен рок треба да се закаже јавна седница на Комисијата за деловнички прашања, на која на пратеникот Талат Џафери ќе му се изрече јавна опомена.

dobivaj vesti na viber

Ова на социјалните мрежи го напиша претставникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, во однос на снимката на која, според опозициската партија, се слуша како претседателот на Собранието упатува пцости до собраниски службеници.

„Тешка повреда сторил ‘пратеникот којшто врши притисок на државните службеници и на другите вработени во Службата на Собранието во извршувањето на нивните работни задачи’. Ова е запишано во член 14 од Кодексот за етичко однесување на пратениците кој е усвоен во 2018, а како прв предлагач потпишан е пратеникот Талат Џафери“, посочува Милошоски.

Според него, пцостите на Џафери се досега најтешката повреда на Етичкиот кодекс, која мора да биде санкционирана.

„Надлежност за утврдување на вакви тешки повреди направени од претседателот на Собранието има Комисијата за деловнички прашања (член 15), со која претседава пратеникот Панчо Минов, кој во најкус можен рок треба да закаже јавна седница, да го покани и пратеникот Талат Џафери и да му изрече јавна опомена. Ова би бил еден чекор кон очекуваната оставка после срамот во Собранието“, нагласува претставникот на ВМРО-ДПМНЕ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Во живо) „Оставка, оставка“ се скандира на протестот пред Владата, демонстрантите ја пробија оградата

Објавено пред

Група граѓани влегоа во дворот на зградата на Владата, каде трет ден по ред се протестира против францускиот предлог за надминување на спорот меѓу Македонија и Бугарија.

dobivaj vesti na viber

Граѓаните скандираат „Оставка, оставка!“, „Македонија, Македонија!“ и „Никогаш Северна“.

Дел од нив се судрија со полицијата која постави коридон пред зградата на Владата, откако ја пробија заштитната ограда.

Протестот го отвори пејачот Ламбе Алабаковски со македонската химна, порачувајќи: „Ако мојата дијагноза е пироман, вашата дијагноза е предавничка“. Симболично запали хартија на која пишуваше „Преспански договор, Бугарски договор, француски предлог“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со претседателот на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, партии што се дел од владината коалиција.

dobivaj vesti na viber

Како што информираат од кабинетот на Пендаровски, на средбата се разговарало за актуелните политички случувања во земјата и за модифицираниот предлог на француското претседателство со ЕУ за почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија.

„Лидерите на трите партии ги образложија партиските согледувања за францускиот предлог и ја истакнаа својата загриженост во однос на тоа“, се наведува во кусото соопштение на кабинетот на Пендаровски по средбата.

Претходно, пратеничката од ДОМ, Маја Морачанин, за РСЕ изјави дека синоќа дел од коалициските партнери имале средба со премиерот Ковачевски и со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ. На средбата, вели Морачанин, се согласиле ревидираниот француски предлог да се разгледува на пленарна седница, на која ќе се гласа и за заклучоци.

Морачанин, лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов и претседателот на ЛСП, Милевски, претходно се изјаснија против францускиот предлог коментирајќи дека билатералните прашања не треба бидат дел од преговарачката рамка.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и Ирска, Тити Тупураинен и Томас Берн, рече дека сега имаме шанса за судбоносното „да“ за европска иднина на земјата бидејќи со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години – чиста формулација на македонскиот јазик, без никакви фусноти, ѕвездички, дообјаснувања, што за нас беше најважно во зачувување на нашите национални интереси.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е она за што се боревме, што го посакувавме, тоа се нашите црвени линии, кои успеавме да ги зачуваме. И тоа треба да го вреднуваме и да го цениме. Покажавме дека имаме одговорност и стратегија во целиот процес“, рече на прес-конференцијата Маричиќ.

Министерката за европски прашања на Република Финска, Тити Тупураинен, рече дека гледа позитивни чекори и дека ги поддржуваат сите напори да се најдат заемно прифатливи решенија бидејќи почетокот на преговорите е од суштинска важност не само за Северна Македонија туку за целиот регион и ЕУ.

„Се работи за кредибилитетот на ЕУ и нејзината политика за проширување, а се разбира, ова е и прашање на мир и стабилност на Западен Балкан и според тоа претставува европско прашање за нас. Северна Македонија е позитивен пример на активен и конструктивен член на меѓународната заедница“, истакна Тупураинен изразувајќи благодарност за нашата добра соработка и нејзиното присуство во Северна Македонија во овој историски момент.

Вицепремиерот ја поздрави одлуката на Финска за зачленување во НАТО и ја потврди политиката на Северна Македонија на отворени врати за членство во НАТО изразувајќи надеж дека тоа ќе се случи што е можно побргу.

Ирскиот министер за Европа, пак, рече дека во моментот се соочуваме со важна одлука за зајакнување на нашиот идентитет.

„Јас лично сум многу возбуден од можноста Северна Македонија да стане членка на ЕУ и од тоа што имав можност да го слушам македонскиот јазик во европското семејство затоа што јас доаѓам од земја во која не ни беше дозволено да зборуваме на ирски со години и со членството во ЕУ сега нашиот јазик има еден навистина извонреден статус и сигурен сум тоа ќе биде случајот и со македонскиот јазик“, истакна Томас Бирн.

Бирн потенцира дека и Ирска морала да направи навистина тежок компромис, но сепак го направиле тоа и дека во ирскиот случај сите лоши работи престанле со нивното членство во ЕУ пред речи си 50 години.

„Ние кога се приклучивме кон економската заедница пред 50 години имаше еден милион вработени во Ирска. Минатата година нашата статистичка служба извести дека таа бројка денеска, 2,5 милиона, е една изворна разлика, јас немам никаков сомнеж дека и вашата земја ќе просперира и ќе успее и економски и општествено штом ќе седнеме на европската маса. Ние ќе бидеме со вас, сакаме да бидеме со вас во секој чекор од процесот“, посочил министерот Бирн.

Маричиќ изрази и благодарност за принципиелната поддршка на нашиот реформскиот и евроинтеграциски процес и што го препознаваат напредокот на општеството во сите аспекти како резултат на европеизацијата, особено оние во областа на политичките критериуми и владеењето на правото, одржливиот економски развој и зелената агенда.

„И со двете земји Северна Македонија има добар потенцијал за соработка во рамките на ИПА-инструментите TWINNING и TAIEX, во чии рамки досега успешно реализиравме проекти во областа на зајакнување на менаџерските капацитети на државната администрација. Дополнително, искуствата на Финска и Ирска и тоа како ќе бидат од наша корист со почнувањето на процесот на преговори кога ќе треба да направиме голем и значителен исчекор во реформските процеси“, потенцира Маричиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

(Во живо) „Оставка, оставка“ се скандира на протестот пред Владата, демонстрантите ја пробија оградата

Група граѓани влегоа во дворот на зградата на Владата, каде трет ден по ред се протестира против францускиот предлог за...

Македонија2 часа

Лидерите на ДОМ, Демократскиот сојуз и ЛДП со резерва за францускиот предлог на средбата со Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, и со...

Македонија2 часа

(Видео) Маричиќ: Со официјалниот француски предлог го добивме она за кое се бориме со години

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната прес-конференција со министрите за европски прашања на Финска и...

Македонија4 часа

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Владата на својата официјална веб-страница го објави францускиот предлог интегрално преведен на македонски јазик. Oд Владата коментираат дека предлогот во...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Утре ќе биде владината седница, ако имаат разум да го слушнат народот

Утре ќе биде владината седница според нашите информации и затоа ја повикувам цела Македонија утре да дојде тука. Можностите се...

Свет7 часа

Близок соработник на Путин: Ако дојде до трета светска војна, прво ќе го гаѓаме Лондон

Близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Лондон може да биде првата стратешка цел во случај на трета...

Македонија7 часа

Преговорите со Бугарија не смеат да бидат тајни – подготвен документ на експертската јавност

Институтот за демократија и Институтот за европска политика подготвија заеднички документ како одговор на францускиот предлог за преговарачката рамка и...

Македонија8 часа

И Села го поддржа францускиот предлог

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, изјави дека го поддржуваат францускиот предлог, по средбата со премиерот Ковачевски. „Не се...

Македонија9 часа

Движење Беса: Го прифаќаме францускиот предлог, за време на уставните измени, да се отстрани „20%“ и да пишува албански јазик

Движењето Беса будно ја следи актуелната политичка состојба во земјава, особено во насока на деблокирање на евроинтегративниот процес на земјата...

Македонија9 часа

Демократскиот сојуз за францускиот предлог: Да се промени преговарачката рамка

Претседателството на Демократскиот сојуз го разгледал модифицираниот Француски предлог (Преговарачката рамка, заклучоците на Европскиот совет) за започнување на преговорите со...

Свет10 часа

(Видео) Поплави во Сиднеј, се евакуираат илјадници луѓе – најавени се поинтензивни врнежи

Наредба за евакуација е издадена за десетици илјади жители на Сиднеј, откако обилните врнежи поплавија неколку населби во најголемиот град...

Свет10 часа

(Видео) Очевидци за крвавиот настан во Копенхаген: Ги мамеше луѓето да му се приближат

Напаѓачаот од Копенхаген се обидел да ги намами жртвите велејќи им дека неговото оружје е лажно, за да ги натера...

Свет12 часа

(Видео) Напад во трговски центар во Копенхаген, убиени тројца и ранети неколку луѓе

Тројца луѓе загинаа, а неколку се ранети во пукање што се случило синоќа во трговски центар во Копенхаген, соопшти данската...

Свет12 часа

Украина објави список со барања за продолжување на преговорите со Русија

Советник на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, презентираше листа на барања за продолжување на преговорите со...

Свет14 часа

Зеленски: Украинските војници се повлекоа од Лисичанск

Украинскиот претседател Володимир Зеленски доцна синоќа призна дека украинските сили се повлекле од Лисичанск во Донбас. Тој вети дека ќе...

Македонија23 часа

Дејвид Гир: Чисто е, одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања

Дејвид Гир – амбасадорот на Европската Унија во земјава со поддршка за Северна Македонија за побрзо отпочнување на пристапните преговори....

Македонија1 ден

(Видео) Протестот против францускиот предлог и денеска пред Владата

Пред Владата вечерва продолжи протестот под мотото „УЛТИМАТУМ – Не благодарам“. Учесниците се против прифаќањето на францускиот предлог за тргање...

Македонија1 ден

Димитров: Со францускиот предлог Албанија е слободна да си оди напред, а Северна Македонија е таа што е изолирана

Поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ и еден од потписниците на Преспанскиот договор – Никола Димитров на Фејсбук детално...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Сметам дека сите пратеници треба да го прифатат менувањето на Уставот

Премиерот Димитар Ковачевски за трите предлози на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски не одговори конкретно дали ги отфрла, но посочи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Му понудив на Ковачевски да го отфрли предлогот, а јас да се повлечам од барање предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски понудил три решенија за францускиот предлог. Тој не добил никаков одговор на барањата од премиерот...