Контакт

Македонија

Мицкоски од Чаир: Нема место за криминалците во политиката

Објавено пред

Нема место за криминалците во политиката, доаѓа обнова, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој заедно со носителот на втората изборна единица, Владо Мисајловски, ја посетија општина Чаир. При средбата со граѓани Мицкоски посочи дека има уште малку до 15 јули, денот кога ќе победи обновата.

„Денешниот говор ќе го почнам со реченица што ми ја кажа еден мој пријател пред два дена, а кој не е од Македонија, живее надвор ,инаку е родум тука. Вели: ‘Христијан, Зоран Заев за граѓаните во Македонија е вистински кошмар, но затоа е најдобриот и најсладок сон за некои соседи’. И тоа е така драги пријатели. Затоа што кај Зоран Заев и СДСМ граѓаните на Македонија и самата Македонија се на дното на приоритетите. Нему му се поважни други работи, поважни му се сите оние лични агенди кои е одлучен да ги турка на сметка на честа и достоинството на граѓаните во Македонија, без разлика на нивниот етнички состав, без разлика на нашите етнички и верски различности“, нагласи Мицкоски.

Мицкоски додаде дека, за жал, граѓаните на Република Македонија секогаш се наоѓаат на дното на приоритетите на Зоран Заев и на оваа влада предводена од СДСМ.

„Матрицата на СДСМ без исклучок е составена од четири чекори. Првиот чекор е онаа лага кажана со раката на срцето, главата налево или надесно, малку за жицата, малку за времето, малку за семето итн. И ќе каже неколку лаги со цел да ги добие симпатиите на гласачите и на народот. За волја на вистината, СДСМ веќе 18 години нема победено на парламентарни избори, ќе потсетам 18 години, така ќе биде и сега на овие избори. На овие 18 години ќе додадеме 4, па ќе бидат 22 години. Од тука доаѓа и вториот чекор, а тоа е национално понижување, национален срам. Третиот чекор од таа нивна матрица без исклучок е грабеж и криминал, масовен грабеж и масовен криминал. И конечно последниот чекор, тие го заробуваат обвинителството, судството. Обвинителството е заробено за да се пресметаат со политичките неистомисленици, противници. А, судството за да можат да се амнестираат за некоја неправда направена од минатото“, истакна Мицкоски.

Мицкоски оцени дека СДСМ единствено гледа за своите лични интереси и не се грижи како живеат македонските граѓани.

„Јас ви ветувам дека во првите 100 дена секој кој се огрешил пред законот, осрамотил пред граѓаните, без разлика дали е политички определен или неопределен, на онаа или оваа политичка партија, ќе одговара. Од прв до последен. Доста беше неправди, овој народ е уморен од криминалци, од натрапници во политиката“, вети Мицкоски.

Мицкоски за крај порача на граѓаните дека на 15 јули ќе победи обновата и со тоа доаѓаат и најдобрите четири години за Република Македонија.

Македонија

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Објавено пред

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион проблеми.

Говорејќи за 8.000 вакцини на „Фајзер“ што од Србија треба да пристигнат во Maкедонија, Вучиќ нагласи дека станува збор за братски и пријателски потег што ја покажува одговорноста на Србија, која знае дека не живее изолирана, туку се грижи и за соседите.

„Што би ни вредело на сите да бидеме здрави ако луѓето во соседството имаат безброј проблеми? Можеме да бидеме среќни и задоволни, ако нашите соседи се задоволни“, рече Вучиќ, пренесе Курир.рс.

Тој додаде дека е сигурен оти и кинеските и руските вакцини ќе бидат популарни во Северна Македонија, а „Фајзер“ и „АстраЗенека“ во Албанија, поради различен политички однос, но исто така посочи дека Србија нема проблем да и помогне на Албанија и на кого има потреба.

„Ако утре некој не праша од РС, БиХ, како можеме да одбиеме? Нормално е да се помогне“, рече Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 283 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 14 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 5 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника 3 во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 9 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 18 пациенти, на Клиниката за неврологија 22 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 16 пациенти со симтоми на корона вирусот, во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 15 пациенти. На Клиниката за Гастроентерохепатологија лежат 16 пациенти. Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен, а во текот на денешниот ден ќе се префрлат и останатите 4 пациенти од центарот на Клиниката за уво нос и грло и во текот и тој центар ќе биде затворен.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 88 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 81 пациент, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 21 пациент.

Вкупно 283 пациенти потврдени и сомнителни за КОВИД- 19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 163 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Прикажи повеќе...

Македонија

Водици годинава без скокање по крстот

Објавено пред

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век.

Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

Според православната традиција денес се осветуваат водите и се одржуваат манифестациите за фаќање на светиот крст. Оној што ќе го фати Светиот крст се верува дека ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година.

Годинава за првпат денешниот празник се очекува да помине без традиционалното скокање по светиот крст, поради епидемијата со Ковид-19.

Според најавите, денот ќе биде одбележан со свети литургии во црквите и нивните дворови.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во пресрет на празникот рече дека за време на празникот полицијата ќе биде со зголемени активности за да се спречат собирања, а разговарано е и со МПЦ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Македонија12 минути

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 283 лица...

Македонија1 час

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 час

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет17 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт18 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија18 часа

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет19 часа

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија21 час

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет21 час

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија22 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ22 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија23 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија24 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа1 ден

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет1 ден

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион1 ден

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет1 ден

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет1 ден

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет1 ден

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Досие