Контакт

Македонија

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

Објавено пред

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите со приватните превозници додека проблемите не се решаваат. Навистина како човек одбивам да влегувам во реториката на обвинувања и недораснати потези каде поважно од решенијата им е да се знае кој бил виновен, и лагите кои непресушно ги кажуваат додека народот страда. И една заедничка порака до коалицијата на хаосот, престанете да правите политика врз грбот на народот и испорачајте решение на проблемите. Вие сте власт и вие ја имате одговорноста наместо пинг понг игра да ги решите проблемите“.

dobivaj vesti na viber

Ова го истакна денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на свечениот настан на тема – „Св. Климент Охридски, стожерот на македонската грамотност“.

Тој исто така им порача на власта и на раководството на Град Скопје да не си поигруваат со интелигенцијата на граѓаните префрлајќи ја топката, туку да почнат да ги решаваат проблемите.

„Престанете да си поигрувате со интелигенцијата на овој народ. Едната на благодарение на вас е таму каде што е, а овој другиот благодарение на лесната рака за потпишување предавнички договори и се уште опстојува. И едниот и другиот имаат одговорност да ги решат проблемите кога тајно се среќаваат во Владата наместо да шират лаги и да ја префрлаат топката од која што штета имаат скопјани и граѓаните во Македонија. Секое решение што е во интерес на граѓаните и на скопјани ние како ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржиме“, потенцираше Мицкоски.

Македонија

МВР распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи, распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми – водачот на криминална група „Дуќанџик“ од Грчец.

dobivaj vesti na viber

„МУАРЕМИ ШЕВАЉ татко Азби мајка Азбије род.18.11.1977 год. во Скопје, живее на ул„.5“ бр.1 с.Грчец општина Сарај. Се бара по распишана меѓународна потерница од ОЈО за ГОКК-Скопје со Наредба КО БР.15/24 од 30.01.2024 год .Лицето е под истрага за сторено кривично дело по чл.123 ст.2, чл.394 ст.3 и чл.215 ст.3 од КЗ на РСМ“, пишува на сајтот на МВР.

Пред да настапи техничката влада во јануари, тогашниот министер на МВР, Оливер Спасовски, на последната прес-конференција од неговиот мандат објави дека полицијата извршила голема полициска акција на повеќе локации, пришто уапсиле шет лица во Македoнија, и уште едно во Шпанија поради дрога и убиства, поврзани со криминалната група на Муареми.

„Пријавениот Ш.М.заедно со уште две лица О.Б. и Ј.К. формирале група за вршење на убиства. Организаторите создавале планови и носеле одлуки, а ги спроведувале лично или преку припадници“, рече тогаш Спасовски. Како што објави, групата стоела и зад организацијата и обидот за убиство на лице од селото Бардовци, албански државјанин чиешто тело било најдено на 15 мај 2020 година Матка во Скопје, како и двојното убиство на 5 март 2021 кога во Скопје беа убиени А.Б. и Б.В.

Спасовски на истата прес-конференција изнесе и податок дека лица од институции, судови и обвинителства оддавале информации на криминалците, додавајќи дека јавноста би се зачудила кога ќе дознае кој се’ соработувал со нив.

Водачот Шеваљ Муареми остана недостапен за органите на прогонот, а според непотврдени информации престојувал во Шпанија, по што заминал за Дубаи.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Наместо да вработуваат пред избори, нека дадат плати“, „Национални шуми“ на штрајк oд 7 март

Објавено пред

Претседателот на Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање, Иван Пешевски на денешната прес-конференција соопшти дека јавното претпријатие „Национални шуми“ ќе започне штрајк од 7 март којшто ќе трае се до исполнувањето на барањата на Синдикатот.

dobivaj vesti na viber

„Редовна и целосна исплата на плата на вработените, надоместоци на плата и додатоци за плата, како најболен, теренскиот додаток кој не е исплатен скоро една година. Синдикалните претставници одлучија во своите подружници заедно со Синдикатот за градежништво и дрвна индустрија да го почне штрајкот и да не го прекинува се до моментот додека не се исплатат и јануарската и февруарската плата заедно со овие надоместоци и додатоци. Проблемите низ годините толку многу се гомилаат, што денеска конечно се донесе одлука прв пат по толку време овие вработени да застанат рамо до рамо со другите братски синдикати кои што своите права и обврски си ги остварија единствено преку протести и штрајкови и нема да застанеме се додека не се исплатат платите на вработените. Да беа паметни претставниците на власта и раководството во Македонски шуми немаше на сила да вработуваат луѓе токму пред избори туку ќе ја дадеа навремено платата, во декември, јануари и февруари. Многу полесно беше да се изманипулираат луѓето, скоро 400 да добијат работни места, а сега скоро 2000 вработени да не добијат плата. Со вакви лажги пред народот и со вакви ветувања, овие луѓе нема да излезат на избори, туку ќе излезат пред Влада да штрајкуваат. Во прашање е егзистенцијата за скоро 2000 вработени во ова јавно претпријатие“, изјави Пешевски.

Од Синдикатот апелираат до претставниците на власта, вицепремиерот за економски прашања и до премиерот да најдат решение како да добијат навремено плата и плата достоинствена за живот на вработените.

„Вработените ќе бидат доследни на овие барања и нема да отпочнат со работа, да не излезе дека се закануваме, во прашање се и домаќинствата на коишто ќе им треба огревно дрво, без притоа да бидеме скромни дека ќе има одредени работни места коишто ќе ги извршуваат задачите, напротив нема да извршува никој на своето работно место. Ако имаат доблест, раководството, менаџментот, после овој момент на неисполнување на барањата, треба да си дадат оставка и да си заминат од претпријатието засекогаш, а не да додаваат проблеми. Нашата одлука е никој да не работи бидејќи никој во моментов не зема плата. Доколку некој смета слободно нека си работи. Никој не сака повеќе да извршува работни задачи бидејќи никој не носи дома плата веќе втор месец, а во меѓувреме платите доцнеа по 15-20 дена, беа намалувани без никаков основ, без никакви консултации со синдикалните претставници. Овој хаос сакаме да заврши, конечно да биде почитуван секој вработен во одделот шумарство, бидејќи работат во екстремни услови а не можат дома да однесат плата од 25 илјади во просек. Срамно и жално како никој досега не се заангажира да го реши проблемот во ова јавно претпријатие. Платите минатата година пораснаа, но ние не треба да чекаме милостина за 2000 денари, овие се луѓе технички персонал, инжинерски кадар кои заслужуваат многу повеќе од 40 000 денари плата, а не да зборуваме за плата близу минималната. Овде никој не треба да зема под просек плата, а не да биде илјадарка, две над минималната. Зборуваме за инжинерски работни места. Национални шуми е во 30 града во државата, оваа одлука се однесува за сите. Од сите претходни разговори и преговори и со менаџментот и со власта излеговме изиграни, излажани, изманипулирани“, кажа Пешевски.

Апелираше да се стави крај на урбаната мафија којашто владее во Скопје, во делот на градежништвото.

„Тоа што пораснаа цените на становите, сите велат дека пораснаа и платите, меѓутоа некако цените многу повеќе пораснаа од платите на вработените. Доколку некој смета дека треба да биде 2, 3 илјади евра квадрат стан, нека бидат и 2,3 илјади евра плата на градежниот работник“, изјави тој.

Како што објасни Пешевски оправдувањето за новите 400 вработувања било дека има претпријатието потреба од такви вработени, но вели, „магично кај нас во државата сите овие вработувања се пред избори во јавните претпријатија“.

„Ако имале потреба нека ги задржат. Претходно ги водеа како сезонски работници. Голем дел од нив немаат ни пензиско, ни здравствено, ни плата два, три, четири месеци во годината. Не сме ние мечки да хибернираме, да јадеме и пиеме преку лето, а зимно време да не добиваме никаква плата од државата“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тошковски и Бојмацалиев на средба со шпанскиот амбасадор

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев остварија работна средба со амбасадорот на Кралството Шпанија Н.Е. Хосе Луис Лосано Гарсија.

dobivaj vesti na viber

На средбата министерот Тошковски ги истакна заложбите за организирање фер и демократски избори и активностите кои треба да се преземат во таа насока. Воедно, како дополнителен проблем, поврзан со изборниот процес, го посочи недостигот на важечки документи на околу 100 000 граѓани кои нема да можат да го остварат своето право на глас. Со ова, покрај
кршењето на основното човеково право за слобода на движење, се крши и правото на глас на овие избори, за што упати голема загриженост.

Од страна на дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев беше изразена благодарност за досегашната соработка во духот на пријателските односи, како и за укажаната чест што Република Северна Македонија беше домаќин на Самиот ЕУ-Западен Балкан за време на шпанското претседателство со Советот на ЕУ, а со оглед на тоа дека Бојмацалиев беше претседател на Одборот за организација на дел од клучните настани минатата година кои беа од глобално значење – Самитот ЕУ-Западен Балкан и 30. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ.

Амбасадорот Хосе Луис Лосано Гарсија се заблагодари за досегашната богата соработка во сите области, особени во борбата против организираниот криминал и миграциите и изрази уверување дека истата ќе продолжи да се развива и во иднина. Особено ја истакна шпанската поддршка на патот кон полноправно членство во Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

МВР распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми

Министерството за внатрешни работи, распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми – водачот на криминална група „Дуќанџик“ од Грчец. „МУАРЕМИ ШЕВАЉ...

Македонија13 минути

„Наместо да вработуваат пред избори, нека дадат плати“, „Национални шуми“ на штрајк oд 7 март

Претседателот на Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање, Иван Пешевски на денешната прес-конференција соопшти дека јавното претпријатие „Национални шуми“ ќе...

Македонија1 час

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите 7,4 отсто во споредба со...

Топ3 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија4 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет5 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија5 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија16 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија18 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија19 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија21 час

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија22 часа

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија1 ден

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...