Контакт

Македонија

МНР и МО за изјавата на Захарова: Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно

Објавено пред

Република Северна Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно водејќи се од принципите на почитување на меѓународното право, Повелбата на ООН, принципите и заложбите на ОБСЕ за заштита на европската безбедносна архитектура и глобалната стабилност, стои во заедничката изјава на Министерството за надворешни работи и Министерството за одбрана на изјавата на портпаролката на руското МНР Марија Захарова.

dobivaj vesti na viber

„Северна Македонија уште од самиот почеток ја осуди воената интервенција во Украина и застана во поддршка на територијалниот интегритет, суверенитет и независност на Украина, а пред сè во поддршка на мирот, човековите права и меѓународниот поредок заснован на правила. Имено, досега Владата на Република Северна Македонија донесе неколку одлуки за воено-техничка помош со кои ѝ помагаме на Украина во одбрана на својот територијален интегритет кој е загрозен од воената интервенција“, е потенцирано во пишаната информација.

„Република Северна Македонија како членка на најмоќниот воено-политички сојуз – НАТО-алијансата, одлучно стои зад позицијата и решителноста на алијансата да биде гарант на мирот и безбедноста на своите земји членки и да ги штити вредностите, слободата и безбедноста на сегашните и идните генерации“, нагласуваат од овие институции.

Од друга страна утрово во медиумите беше пренесена изјава на портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, која кажала дека „Русија смета дека е голема грешка одлуката на властите на Северна Македонија да ѝ донираат на Украина тенкови Т-72“.

„И покрај тоа што, според северномакедонските власти, тоа е ‘безопасна’ донација на застарена опрема, останува фактот дека лојалното кон НАТО, Скопје е вклучено во испораката на оружје а Украина, со што придонесува за продолжување на криминална активност на режимот во Киев против цивилното население во Донбас. Луѓето кои исповедаат демократија, слобода и човекови права треба да го знаат тоа. Сето ова води кон дополнително влошување на ситуацијата. Сметаме дека ова е голема грешка на раководството на Северна Македонија“, кажала Захарова во изјавата објавена на веб-страницата на МНР на Русија.

Македонија

(Видео) Костовски: Функционери на ВМРО-ДПМНЕ летуваат на луксузни локации а глумат загриженост за економскиот стандард

Објавено пред

Функционерите на ВМРО-ДПМНЕ не се ништо освен лицемери и лажговци. Додека наводно се загрижени за економскиот стандард на граѓаните, високи функционери на оваа партија летуваат на луксузни локации, изјави на денешната прес-конференција, Мартин Костовски, пратеник на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Тој истакна дека портпаролот Димче Арсовски кој на прес конференции глуми загрижен за економската состојба, својот летен одмор го минува во Монте Карло. Јавно објавени фотографии покажуваат дека тој заедно со сопругата се на плажата Ники во Монте Карло, монденско место на кое летува светскиот џет – сет. Колку е скапо ова задоволство на Арсовски покажува и менито во ресторанот на плажата, каде една порција оброк достигнува и до 98 евра.

Костовски наведе дека истовремено, Христијан Мицкоски летува во Црна Гора, во близина на Котор, каде според информациите едно ноќевање во вила чини и 1.000 евра.

Додека ја плашат јавноста со црни економски сценарија, функционери на ВМРО-ДПМНЕ трошат илјадници евра за одмор на луксузни локации. Вака ли ВМРО-ДПМНЕ го замислува протесното лето со кое ги лажеше граѓаните? Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, раскалашеност, безобразност и лицемерност, беа и останаа заштитен знак за партијата предводена од Христијан Мицкоски, изјави Костовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Петрушевски: Новиот документ од Бугарија со понижувања за Македонија е резултатот на измеќарскиот менталитет на Владата на Ковачевски

Објавено пред

Бугарија најавува нови пишани документи со нови обврски за Македонија, а Ковачевски мува не го лази. Ковачевски никаде го нема да објасни каков документ се подготвува во Софија и што значи тоа за Македонија. Ковачевски, Маричиќ и Османи говореа дека нема да има нови пречки и понижувања за Македонија, а само по еден месец, министерот за надворешни работи од Бугарија најавува документ со систематски пристап и јасно запишани задачи и одговорности за да може да се очекуваат и резултати. Ова е ново понижување за Македонија. Ова е нов дебакл за македонската дипломатија, изјави на денешната прес-конференција Бране Петрушевски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ и експертите предупредуваа на ова кога говореа дека Ковачевски и Владата треба да бараат гаранции дека Бугарија нема да испорачува нови барања и услови за Македонија. Но, Ковачевски и Владата со својот измеќарски менталитет ги прифатија уцените и диктатите и затоа ја доведоа евроинтеграцијата во позиција или вечно да се преговара или да се спроведува асимилација преку постојани нови услови и барања од официјална Софија.

Петрушевски истакна дека овој нов документ, кој се подготвува во Софија и со кој ќе се обврзува Македонија, ќе биде основата на која ќе се оценува спроведувањето на барањата на Бугарија. Затоа го повторуваме ставот дека ваквата преговарачка рамка мора да биде консултирана со граѓаните. Затоа, Владата, наместо да се крие, треба да се соочи со народот и да даде одговори и одговорност за тоа што ја доведе Македонија во потчинета состојба.

Оваа Влада предводена од Ковачевски е продолжение на политиката на свиткан ‘рбет на Заев. Оваа Влада е најголемата штета за националните и за државните интереси. Оваа Влада стана најголемиот проблем и кочничар на Македонија. Оваа Влада, наместо да има јасен став и стратегија, се води од болната амбиција и кариеризмот на нејзините функционери, кои граѓаните скапо ги плаќаат. Оваа Влада мора да замине, изјави Петрушевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

На Табановце се чека до еден час, на Богородица за влез и излез се чека 30-ина минути

Објавено пред

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози.

dobivaj vesti na viber

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Табановце времето на чекање за влез во државата е околу еден час. На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е 30-ина минути. На другите гранични премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што има можност од појава на одрони. Ова особено се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, е отворен за сообраќај до 1.10.2022 за возила со вкупна маса до 3,5 тони.

Од 9.8.2022 до 20.8.2022, на патниот правец, раскрсница Маврово – Галичник Р- 2238, поради изведување градежни работи (асфалтирање), сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 10 и 16 часот. Работите ќе се изведуваат само во работни денови.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија2 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа2 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата Велт...

Свет2 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија4 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет4 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет5 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет5 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет5 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет5 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет18 часа

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет19 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија20 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија23 часа

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...