Контакт

Македонија

Над 30 илјади деца до 14 години вакцинирани против мали сипаници

Објавено пред

Министерството за здравство соопшти дека вкупниот број вакцинирани деца на возраст до 14 години со МРП вакцина, од почетокот на епидемијата во целата држава, изнесува 30.406.

Од нив, 15.491 се вакцинирани во Скопје, а 14.915 деца се вакцинирани во останатиот дел од државата.

Од ресорното министерство информираат дека во периодот од 14 до 21 јуни годинава се пријавени вкупно 59 нови случаи на мали сипаници.

„Вкупниот број случаи на државно ниво од декември 2018 заклучно со 21 јуни годинава изнесува 1.814 случаи, со стапка на заболување од 87,7 на 100 илјади жители“, истакнуваат од министерството за здравство додавајќи дека во анализите не се земени предвид отфрлените случаи и лицата за кои недостига лабораториска потврда.

Од почетокот на епидемијата, досега, во центрите за јавно здравје, дополнително се аплицирани вкупно 5.305 дози од вакцината, од нив повеќе од 60% се здравствени работници, студенти и ученици во средните медицински училишта, останатите се контакти и лица над 14 годишна возраст.

Од министерството велат дека вакцинацијата е единствената мерка за заштита од мали сипаници и оти не постои друга поефективна медицинска технологија што го заштитила и го унапредила човековото здравје.

Скопје

Светиот крст донесен во Општина Илинден

Објавено пред

Игор Јакимовски кој е еден од 30-ина учесници на централната манифестација во Скопје за празникот Богојавление-Водици, кај кој пристигна Богојавленскиот крст откако архиепископот г.г Стефан го положи во водите на реката Вардар, денеска ја посети Општина Илинден.

Градоначалникот Александар Георгиевски, му се заблагодари на Јакимовски што го донесе крстот во просториите на Општина Илинден, изразувајќи верба дека Светиот крст ќе донесе здравје, среќа, радост, благосостојба, подобар живот на сите граѓани во Општина Илинден. Градоначалникот Георгиевски на Јакимовски му подари икона од Св. Јован Крстител.

Јакимовски не ја криеше радоста и рече дека на манифестацијата учествува по 29-ти пат, а оваа година крстот е за сите во знак на сплотеност и заедништво. Притоа, заблагодарувајќи му се на градоначалникот Георгиевски, на сите граѓани им посака Светиот крст да им донесе многу здравје, радост и среќа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Објавено пред

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговори со Европската Унија. Македонските тајни служби се огранок на Србите, а Србите огранок на Русите. Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ. Ова го изјави бугарскиот експретседател, Росен Плевнелиев, одговарајќи на прашање на БГНЕС во врска со резултатите од недамнешната посета на бугарскиот премиер, Кирил Петков на Скопје.

Плевнелиев како позитивен пример ја наведе Албанија, која заедно со Северна Македонија е кандидат за преговори за членство, но, како што вели, за разлика од Скопје, Тирана во последните години спровела далекусежни реформи.

„Албанија е подготвена затоа што во последните години направи големи реформи кои Скопје не ги направи. Поради оваа причина Бугарија со право изјави дека е напред. Албанија спроведе фер попис и му даде права на бугарското малцинство. Таа ги менуваше учебниците и зборуваше за комунистичката идеологија и минатото на поинаков начин. Службите на Албанија се многу повеќе интегрирани со службите на НАТО и ЕУ отколку службите на Северна Македонија“, рече Плевнелиев.

Плевнелиев повика: „Важно е нашите пријатели во Скопје да разберат дека само со лобирање нема да се случи. Драги пријатели во Скопје, потребни се реформи, потребни се акции. Ова ќе ја отклучи вратата за посакуваното европско членство“.

На темата се надоврза и поранешниот претседател Георги Прванов (2002-2012) рече дека секој има право да биде оптимист, особено ако е во првите недели од неговото владеење, коментирајќи ги оптимистичките сигнали кои премиерот Кирил Петков ги даде по посетата на Скопје.

„Вознемирен сум од скептичниот однос на некои негови македонски домаќини, меѓу кои и претседателот Стево Пендаровски, кој кажа некои зборови кои звучеа недомаќинско“, додаде Прванов.

Тој му посака успех на Петков, но нагласи дека „само со Коридорот бр. 8 или инфраструктурен проект нема да се решат работите меѓу двете земји“.

„Темата заедничка историја мора да се реши. Најважно е да се вратиме на ситуацијата дека сме најбратски народи на Балканот, а не најнепријателски како што е сега“, рече Георги Прванов. Со ваквиот став се согласува и Росен Плевнелиев.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЈСП: Голем интерес кај граѓаните за вратените ноќни линии

Објавено пред

Граѓаните покажуваат голем интерес за користење на вратените ноќни линии на ЈСП, коишто од пред околу еден месец повторно се во функција, велат од претпријатието.

Со реализацијата на овој проект за скопјани се обезбедува јавен превоз и за време на ноќните часови, што беше укинато како опција од минатото раководството на Градот пред две години.

„Воведувањето на ноќни линии се дел од промените за подобар јавен градски превоз, што е дел од програмата на раководството на ЈСП и на Градот Скопје, каде што градоначалничката Арсовска вети дека истото ќе го исполни во првите 82 дена од нејзиниот мандат“, велат од ЈСП.

Станува збор за 9 автобуски линии кои сообраќаат по делничен возен ред, и тоа линиите со број 2, 5, 7, 22, 24, 41, 50, 57 и 65В, додека за време на викендите и државните празници сообраќаат вкупно 11 ноќни линии и тоа 2, 5, 7, 22, 24, 41, 50, 57, 61, 63 и 65В.

Сите детали за возниот ред и трасите на ноќните линии се веќе достапни на веб-страницата на ЈСП Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговори со Европската Унија. Македонските тајни служби се огранок на...

Топ35 минути

Момчето кое вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот се’ уште е во полиција

Возачот на возраст од 22-години кој управуваше со автомобилот „цитроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде е спроведен...

Топ2 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија3 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет3 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија15 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија16 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет17 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет17 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија20 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија21 час

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија22 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет23 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија24 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија24 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет1 ден

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа1 ден

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Досие