Контакт

Македонија

„Нега центарот“ во Демир Хисар ќе обезбеди помош за 21 лице над 65 години, најави Шахпаска

Објавено пред

Старите лица од Демир Хисар, кои имаат потреба од помош, отсега ќе имаат помирни денови во својата трета доба. Токму за ваков исход се залагавме кога ја почнавме социјалната реформа“, рече министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, на врачувањето на лиценцата за услуга на помош и нега во домот за стари лица на Црвениот крст.

Преку „Нега центарот“ во Демир Хисар седум обучени негуватели ќе им ја даваат оваа услуга на 21 лице. Ова значи дека ќе им помагаат на стари лица со навршени 65 години при извршувањето на секојдневните обврски, чистење, хранење, облекување, земање медицинска терапија.

Според министерката, новите социјални услуги што ќе бидат подостапни за граѓаните се креираат во согласност со потребите на корисниците.

Градоначалникот на Демир Хисар, Марјанчо Стојановски, смета дека со поголемата вклученост на општините се обезбедува поголема функционалност на услугите, но и поголем опфат на лицата на кои им е неопходна оваа социјална реформа.

„Нашите возрасни сограѓани заслужуваат помош во секојдневниот живот. Ние сакаме да градиме хумана општина и на овој начин тоа го реализираме. Продолжуваме и понатаму да соработуваме со сите засегнати страни во интерес на нашите граѓани“, истакна Стојановски.

Во рамките на проектот за подобрување на социјалните услуги, што го спроведува Министерството за труд и социјална политика, поддржани се 19 проекти во 24 општини. За давање на услугите обучени се 300 лица, а се очекува да бидат опфатени околу 900 корисници. Проектот е еден од инструментите на поддршка во успешното спроведување на сеопфатната социјална реформа. Оваа социјална услуга, што ја спроведува Министерството за труд и социјална политика, е финансирана од проектот за подобрување на социјалните услуги, со поддршка на Светската банка.

Македонија

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Објавено пред

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово од Бирото за јавни набавки, а вчера, по 14 часот, е добиена и од Министерството за труд и социјална политика.

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, информира дека денеска истражителите почнале со првично разгледување на документацијата.

„Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е наделжно само во делот на јавната набавка и само тоа ќе се проверува дали се почитувани процедурите, оваа набавка одела и според посебен закон, кој го има донесено Владата. Тоа е само наша надлежност, друго не“, рече Русковска прашана што ќе проверува Обвинителството.

Обвинителката изјави дека техничката спецификација ја добиле на англиски јазик и веднаш ја скенирале и по имејл ја испратиле во Обвинителството во Тетово за да може експертите од Германија да се запознаат со неа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Објавено пред

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше да повика германски истражители од највисок ранг, кои што треба да ги испитаат сите околности, изјави денеска министерот за правда Бојан Маричиќ, одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали власта се меша во истрагата во Тетово.

Маричиќ потенцира дека германските истражители пристигнале вчера и дека сите институции се ставени на раполагање да помогнат во истрагата.

„Вчера вечерта беше свикан Кризниот штаб и сите документи се предадени на надлежните институции. Обезбедено е местото на настанот и сите предуслови за брза и успешна истрага ги имаат институциите, а ние како Влада сме заинтересирани час поскоро да излезат институциите со фактите, кои ќе помогнат за понатамошно постапување и извлекување научени лекции од овој трагичен настан, рече министерот за правда.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Објавено пред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата истакна дека оставката секогаш билa и ќе биде чин на одговорност.

Според Мисајловски, одбивањето оставки во Владата по еден таков трагичен настан како во Тетово значи само две работи: оваа Влада нема морал и оваа Влада не чувствува одговорност.

„ВМРО-ДПМНЕ не бара одговорност од Владата поради политичка малициозност или затоа што има лични мотиви против Заев или Венко Филипче, туку поради тоа што се неспособни, но и поради објективна истрага, која мора да ја има. Тоа што премиерот Заев го штити министерот Филипче значи дека и Заев треба да си поднесе оставка поради негово активно учество во несмасниот обид да се одговорат прашањата што ја мачат целата јавност“, нагласи Мисајловски.

Од ВМРО-ДПМНЕ поставија неколку прашања: „Kој е виновен што сме земја со највисока смртност во Европа од Ковид-19? Кој е виновен што нема нови протоколи за лекување од Ковид-19? Кој е виновен што нема персонал во болниците и роднини одат да се грижат за пациентите? Кој е виновен што немаше вакцини и сѐ уште не оди добро процесот на вакцинација? Кој е виновен што народот нема доверба во системот и во вакцинирањето?“, рече Мисајловски.

Побара одговори и на прашањата кој е виновен што немало технички прием на модуларната во Тетово?

„Кој е виновен што немало ПП-апарати? Кој е виновен што е направена од ПУР-пена и никој не водел сметка дали таа е запалива? Кој е виновен што не се дозна кој ги исекол цевките за довод на кислород во модуларната болница во Тетово на почетокот? Кој е виновен што од роднини на пациенти на сестри, доктори и на болничари им се плаќало по 1.000 денари да водат грижа за пациентите и дали е тоа нормално? Кој е виновен што дополнително надвор од тендерска постапка се поврзувале кислородните цевки?“, запраша потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија12 минути

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Топ23 минути

19-годишна девојка со тешки повреди пренесена во болница по сообраќајна незгода

Деветнаесетгодишна девојка добила тешки повреди во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Скопје – Тетово, кај селото Желино....

Македонија46 минути

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Свет1 час

Третата доза на „Фајзер“ значително ја зголемува заштитата кај оние над 60 години, покажа израелска студија

Третата доза од вакцината на „Фајзер“ против Ковид-19 значително го зголемува заштитниот ефект кај луѓето постари од 60 години, покажа...

Македонија2 часа

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“. Вакцините вчера пристигнале во земјата. „Вчера, Северна Македонија доби донација од...

Регион3 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет3 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија22 часа

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Топ2 дена

(Видео) Откриени две илегални лаборатории за производство на марихуана во Скопје

Вчера, полициски службеници од одделот за крим-полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи и полициски службеници...

Македонија2 дена

Заев: Демократијата е двонасочен дијалог меѓу граѓаните во општеството, ние ја градиме на еднаквоста на сите

Демократијата доаѓа од народот за да му служи на народот, напиша, меѓу другото, премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил по...

Досие