Контакт

Македонија

Нема нови рестриктивни мерки

Објавено пред

Нема дополнување на мерките за заштита од коронавирусот и во сила остануваат веќе донесените мерки за заштита, одлучи денеска Комисијата за заразни болести по увидот на епидемиолошката состојба.

Мерката за забрана за движење во периодот од 22 часот навечер до 5 часот наутро ќе трае до 6 април.

Нови мерки не се предлагаат, а надлежните институции постојано апелираат на почитување на мерките за заштита со носење маски и одржување дистанца, како и почитување на протоколите.

Комисијата за заразни болести оваа одлука ја донесе по согледувањата на новозаразените во последните неколку дена.

Спореде најавите, Комисијата ќе заседава повторно најверојатно в понеделник.

Македонија

(Видео) Заев по средбата со Села и Гаши: Усогласен е договор за законските решенија за стекнување државјанство

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Собранието се сретнаа со претседателите на опозициските албански политички партии, Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши, како и со пратеничката Илире Даути од Алијанса за Албанците.

Целта на состанокот беше доусогласување на предложените решенија и ставовите во однос на донесувањето на законските одредби за стекнување државјанство утврдени на претходната средба.

Во изјавата по средбата премиерот Заев истакна дека е усогласен договор за законските решенија и нагласи дека деталите ќе бидат соопштени откако ќе бидат ставени на хартија правните формулации на договорените решенија.

„Веднаш ќе се работи на законското решение и верувам дека најбрзо што е можно кога ќе го имаме на хартија за да го видиме, да го потврдиме, а потоа и да ги споделиме со јавноста сите детали. Исклучително и само од аспект на внимателност. Се договоривме да соопштиме дека има договор“, рече премиерот Заев.

Тој додаде дека откако решенијата ќе бидат ставени во правна законска рамка ќе бидат информирани и другите претставниците на коалицијата на мнозинството и на опозицијата во Парламентот.

„Мислам дека се сега само денови во прашање“, додаде Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовскa: Реформските процеси ги продолжуваме со поддршка на меѓународните партнери

Објавено пред

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, на денешниот онлајн состанок со Росана Дуџак, постојан координатор на ОН во Северна Македонија, и претставници на неколку агенции од системот на ОН, укажа на реализацијата на новиот образовен модел кој има за цел секое дете да го постигне својот полн потенцијал.

Од септември се воведува новиот концепт на учење во прво и четврто одделение, а за таа цел веќе се објавени огласите за изработка на материјали за учење и за илустрација на содржините. Во собраниска процедура е новиот Закон за учебници, како и измените на Законот за наставници и стручни соработници, кои се дел од реформскиот пакет, информира Царовска.

Таа зборуваше и за унапредувањето на средното стручно образование.

„Преку процесот ‘Учи паметно, работи стручно’ работиме на подигнување на свеста за важноста на овој тип  образование. Со новиот конкурс за упис во средно образование во учебната 2021/2022 отворени се 97 дуални паралелки со зголемен обем на практична обука за 2.001 ученик. Подобрена е политиката на стипендирање, обезбеден е фонд за 2.200 стипендии за ученици од прва година, во вкупна вредност од околу 60 милиони денари, што е 10-кратно зголемен буџет во однос на минатата учебна година“, рече Царовска.

Министерката наведе дека за првпат од следната учебна се воведува услугата образовна асистенција која е предуслов за обезбедување инклузивно образование и таа ќе се финансира преку буџетот на министерството. За оваа услуга, како што рече, изготвени се нормативи и стандарди и дадени се описите на компетенциите и работните задачи, а во наредниот период ќе се организираат обуки за тренинг на тренери, кои понатаму ќе испорачаат обуки за идните образовни асистенти.

Претставниците на ОН-агенциите ја нагласија целосната посветеност на соработка во насока на поддршка и координација на развојните и реформски процеси кои се реализираат во Министерството за образование и наука.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во:
Скопје – 367, Битола – 71, Куманово – 64, Прилеп – 49, Штип – 40, Велес и Охрид – по 39, Тетово – 38, Струмица – 24, Гостивар – 21, Кичево – 19, Кочани – 18, Кавадарци – 16, Гевгелија – 14, Свети Николе и Виница – по 11, Крива Паланка и Дебар – по 10, Неготино – 9, Струга – 8, Берово, Пробиштип, Валандово и Богданци – по 4, Ресен и Делчево – по 3, Радовиш, Крушево и Кратово – по 2, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 732 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 339, Куманово и Прилеп – по 56, Битола -43, Велес – 37, Тетово – 35, Гостивар -29 , Штип – 25, Кочани и Кичево – по 16, Берово – 15, Гевгелија – 14, Ресен, Радовиш и Пробиштип – по 7, Виница – 6 , Струмица и Свети Николе – по 5, Крива Паланка – 4, Валандово – 3, Делчево – 2, Крушево, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 31 починато лице: 11 од Скопје (89, 84, 76, 75, 72, 72, 70, 68, 62, 51, 48), по 4 од Прилеп (87, 83, 82, 68) и Кичево (81, 70, 60, 59), 3 од Битола (68, 62, 61), по 2 од Тетово (80 и 60) и Охрид (84 и 80), по 1 починат од Велес (82), Кавадарци (82), Струга (76), Свети Николе (88) и Македонски Брод (73). Од починатите, 30 пациенти се починати во болнички, а само еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 3.616 теста преку: ИЈЗ – 565, ЦЈЗ Скопје – 81, ЦЈЗ Битола – 105, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 4, Судска медицина – 7, лабораторија во болницата во Козле – 11, УК Пулмологија со алергологија – 6, ГОБ „8 Септември“ – 21, Институт за микробиологија – 75, МАНУ – 121, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 140, „Авицена“ – 418, „Биотек“ – 287, „Систина“ – 230, лабораторија „Лаор“ – 288, „Синлаб“ – 50, „Ремедика“ – 30, „Плодност“ – 64, „Генеа“ – 5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.108.

Досега во земјата се направени вкупно 684.888 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 145.909, бројката на оздравени пациенти е 121.439, на починати е 4.388, а бројот на активни случаи изнесува 20.082.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 64.860, активни 9.056
Куманово 7.941, активни 1.253
Прилеп 7.831, активни 1.004
Тетово 6.859, активни 686
Битола 5.648, активни 1.307
Велес 5.167, активни 766
Гостивар 4.962, активни 490
Кавадарци 4.947, активни 573
Штип 4.702, активни 470
Охрид 4.679, активни 867
Струмица 3.745, активни 567
Струга 2.851, активни 266
Кочани 2.572, активни 327
Кичево 2.321, активни 317
Неготино 2.102, активни 269
Гевгелија 2.094, активни 355
Свети Николе 1.414, активни 149
Крива Паланка 1.171, активни 95
Ресен 1.162, активни 229
Радовиш 1.034, активни 138
Берово 961, активни 81
Делчево 916, активни 87
Дебар 904, активни 64
Пробиштип 754, активни 64
Виница 732, активни 119
Валандово 627, активни 102
Крушево 455, активни 100
Богданци 459, активни 70
Демир Капија 392, активни 47
Демир Хисар 357, активни 56
Кратово 350, активни 25
Македонски Брод 343, активни 35
Пехчево 246, активни 17
Македонска Каменица 220, активни 11
Дојран 131, активни 20

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 час

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија4 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија4 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет5 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа6 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион7 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија7 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион7 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија8 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа21 час

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија1 ден

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија1 ден

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија1 ден

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Досие