Контакт

Македонија

Николоски: Неставањето на оставката на Филипче на дневен ред е со цел да се заштитат неспособноста и криминалот

Објавено пред

И денес пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ бара од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ја стави на дневен ред одлуката за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче, изјави Александар Николоски, пратеник на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

„Во согласност со договорот, Собранието работи само до следниот петок затоа што потоа почнува кампањата за локалните избори и целта е да се премости целиот овој период од 10-ина дена и оставката на Венко Филипче да не се достави до Собранието, а во исто време да не се стави точката за разрешување на Венко Филипче, како што бара ВМРО-ДПМНЕ. Целта е јасна, а тоа е да се заштитат неспособноста и криминалот, што чинат човечки животи“, рече Николоски.

Според него, сосема ирелевантно е чувството на вина и морална одговорност кај Венко Филипче, Зоран Заев, Илир Хасани и кој било друг доколку тоа не се материјализира преку оставките. А уште поголемо понижување на јавноста и на народот, како што вели, е кога се обидува јавноста да се излаже.

„Јавно некој да каже дека поднесува оставка, а потоа да си игра со таа оставка, само покажува за какви морални луѓе се работи. Уставот е многу јасен и вели дека секој министер има право да поднесе оставка и тука завршува затоа што се знае дека кога се поднесува оставка, тоа е завршен чин, не може да се поднесе оставка, па таа да ја повлечете или да не ја прифатите, затоа што некој самостојно одлучил дека веќе не сака да ја врши таа работа. Така што овие игри и овој театар за јавноста, само покажува дека нема чесна намера. Го слушнавме Зоран Заев како вели дека Владата не требала да падне заради пожарот што се случи во Тетово.

Еве јавно оттука прашувам, колку животи треба да се загубат? Колку нерасветлени случаи и несреќи треба да се случат за да почнат оставките за некој да почувствува одговорност и да падне Владата? Одговорите што се бараат се разумни дилеми.

Поважна ли е фотелјата на Венко Филипче или вистината за 14 загубени човечки животи? На кој начин и со какви материјали е градена модуларната болница во Тетово, како и другите болници, кои само поради факторот среќа, не ја доживеаја истата судбина како болницата во Тетово.

Зошто се градат објекти чии материјали немаат никаков атест или сертификат? И клучното прашање на кое до денес немаме одговори е – кој ги правел проектите за модуларните болници, дали е тоа во согласност со законот лиценцирана компанија со А-градежна дозвола или тие биле проектирани незаконски во рамките на Министерството за здравство и таканаречената проектна единица во Министерството за здравство?

Ова се прашања што до денес немаат одговор, како што и нема одговор прашањето кој зел мито за да има подобра, односно основна нега за пациенти? Овде се работи за човечки животи и се работи за одговорност и затоа апелирам до Зоран Заев да не си игра и да преземе одговорност“, праша тој.

Одговорноста ќе дојде на локалните избори, кои се за еден месец, но доблесно е одговорност да се преземе веднаш затоа што никој не гарантира дека со ваков јавашлак, со ваква комбинација на неспособност и корупција, нема да има уште неколку трагедии во следниот период, порача Николоски.

Македонија

Клиниката за хематологија го одбележува Светскиот ден на дарители на коскена срцевина

Објавено пред

Во чест на сите оние кои спасиле живот дарувајќи коскена срцевина, денес на 18 септември, Светскиот ден на дарителите на коскена срцевина, со низа настани, светот, јавно им се заблагодарува на дарителите.

18 септември е ден кога се зборува за подигнување на свеста на јавноста за важноста на дарување коскена срцевина и влијанието на трансплантацијата на матични клетки врз животот на пациентите.

Светскиот ден на дарителите на матични клетки, 18 Септември, е иницијатива на Светската асоцијација на дарители на срцевина, најголемата организација посветена на грижата за дарителите. Македонскиот регистар на доброволни дарители при Институтот за имунологија е признат член на оваа меѓународна организација.

Годинава, слоганот со кој се одбележува Светскиот ден на дарување на коскена срцевина е „Дарителу, ти благодариме!”.

И Клиниката за хематологија се вклучува во одбележување на овој ден.

Ја користат приликата да искажат јавно благодарност на сите дарители кои помогнале или покажале иницијатива да помогнат некому, како и да ја подигнат свеста и да мотивираат поголем број дарители на коскена срцевина да се пријават во националниот регистар.

„Сите пациенти заслужуваат шанса да бидат излекувани со трансплантација на матични клетки. Само неколку чекори се доволни за да спасите нечиј живот. Запишете се во националиот регистарот на дарители при Институтот за имунологија, оставете само една епрувета крв и станете потенцијален дарител на коскена срцевина. Трансплантацијата за многу хематолошки болести е единствен лек. Дарувањето коскена срцевина е комплетно безбедна процедура која спасува човечки живот“, вели д-р Ирина Пановска-Ставридис, директорка на Клиниката за хематологија.

На Универзитетската Клиниката за хематологија во Скопје во период од 3 години се реализирани 190 трансплантации, од кои 7 хаплоидентични трансплантации и 22 трансплантации од несроден донор, што претставува најсложена интервенција, за која во минатото пациентите беа праќани на третман во странски центри. Резултатите од третманот со овие интервенции се идентични со оние од европските центри за трансплантација и се пријавуваат во базата на Европската група за трансплантација на матични клетки (ЕБМТ) во која членува и тимот за трансплантација на клиниката од 2003 година.

Дарител во националниот регистар на дарители на коскена срцевина може да биде секој здрав човек на возраст од 18 до 50 години, само со доброволно дарување на 5 мл периферна крв.

Со зголемување на бројот на доброволни дарители се зголемуваат шансите за пронаоѓање на соодветен дарител за пациентите чии единствен спас е трансплантација на матични клетки.

Стани и ти дел од големото семејство на доброволни дарители и СПАСИ ЖИВОТ!

Прикажи повеќе...

Македонија

Акција низ скопските пазари – запленети 860 килограми режан тутун

Објавено пред

Царинската управа, Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарната инспекција, спровеле заедничка акција против нелегална продажба на режан тутун низ пазарите во Скопје.

„Во акцијата се запленети 860 килограми режан тутун кој беше пронајден по пазарите и други магацински простории. Со ова се избегнати давачки во износ од 1.763.000 денари. Против сторителите ќе бидат поднесени соодветни пријави“, нагласуваат од Царинската управа.

Како што се информираа во соопштението, цел на акцијата била контрола и заплена на производи кои нелегално се продаваат и коишто претставуваат акцизни добра.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во текот на викендот облачно време со повремени поројни дождови

Објавено пред

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен северозападен, а во западните делови засилен ветер од западен правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Од таму додаваат дека преку денот ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 18, а максималната ќе достигне од 25 до 33 Целзиусови степени.

Во Скопје, променливо облачно. Преку денот ќе биде нестабилно со повремен пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне 28 степени.

Променливо облачно ќе биде и в недела, претпладне со локален пороен дожд и грмежи. Услови за локален пороен дожд ќе има и во понеделник. Од вторник ќе преовладува претежно стабилно време со пониски дневни температути.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ58 минути

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет3 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија15 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија18 часа

29 починати и 561 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.384 тестирања, а регистрирани се 561 нов случај на...

Македонија19 часа

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија21 час

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија23 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија23 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија24 часа

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија24 часа

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија1 ден

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија2 дена

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет2 дена

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија2 дена

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет2 дена

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија2 дена

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Досие