Контакт

Македонија

Од споменикот на Ќосето не остана ништо, отстранет и постаментот пред Врховниот суд

Објавено пред

По три дена работа, денеска целосно е отстранет и постаментот на споменикот на Андон Јанев – Ќосето пред Врховниот суд. На негово место сега треба да никне дрво за човекови права, на кое ќе биде изгравиран членот 10 од универзалната декларација на човековите права на Обединетите нации.

Членот 10 гласи: „Секој има потполно еднакво право на праведно и јавно судење пред независен и непристрасен суд, при одредување на неговите права и обврски и во услови на какво и да е кривично обвинение против него“. Дрвото ќе биде од видот гинко“ а според Град Скопје, ќе чини околу 5.000 денари.

Споменикот на Ќосето беше отстранет на 21 февруари во ноќните часови, а беше поставен во 2014 година како донација од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин.

„Макфакс“ контактира со претседателот на Здружението, Ташко Јованов, кој се прогласи ненадлежен за споменикот и не објасни зошто споменикот на Ќосето со нож во раката пред четири години бил поставен токму пред Врховниот суд, односно која е симболиката на тој чин. Запрашан дали ќе го земат споменикот од „Металскиот завод – Тито“, Јованов рече дека не знае ништо за споменикот.

По отстранувањето на Ќосето, Општина Сопиште го бара споменикот за да го постави на кружниот тек во селото.

 

Македонија

Заев врши економски егзодус врз државата, обвинува опозицијата

Објавено пред

Од

Во недостиг на идеи како да ја развиваат македонската економија најновите најави се дека износот на персоналниот данок значително ќе се зголеми и наместо досегашниот рамен данок ќе се воведат даночни стапки од 10,15 и 18%. Ќе се оданочуваат и приходите од камати над 12,000 денари. Тоа значи дополнително оптоварување на приватниот сектор што ќе влијание на зголемување на невработеноста, полнење на администрацијата со СДСМ партиски кадри кој што како привилегирана каста ќе живеат на грбот на народот, миграцијата ќе се зголеми, а компаниите ќе го селат капиталот, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Според опозициската партија, нема радиофузна такса меѓутоа граѓаните за три часа паркинг во Скопје плаќаат 130 денари и сите плаќаат поскапи горива како резултат на зголемената акциза за нафта.

„Зоран Заев врши економски егзодус врз државата. Повеќе од една година Заев е на власт, повеќе од една година економијата е на нула, нема нови работни места, нема повисоки плати, нема просперитет.
Над 300 милиони евра изнесува новото задолжување на картелот во првите три месеци од годината. Долгот во континуитет се зголемува. Не поминува месец, а картелот да не ја задолжи државата за неколку милиони, кои никој не знае каде завршуваат. Тоа е животот што ќе им го донесе СДСМ, беда, сиромаштија, сивило, високи даноци, полициска држава“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја ќе останат корисниците од повеќе скопски општини

Објавено пред

Од

Некои од корисниците од неколку скопски општини денеска ќе останат без струја, соопшти Регионалниот центар за управување со кризи.

Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека за 22 јуни се планирани следните исклучувања во електросистемот: во периодот од 11 до 13.30 часот корисниците од дел од улицата Томе Арсовски во општина Кисела Вода, во периодот од 9 до 14.30 часот корисниците од дел од улиците Кузман Шапкарев и Беаз куле во општина Ѓорче Петров.

Во периодот од 7.45 до 15.30 часот без струја ќе останат корисниците од населбата Бунарџик, новата населба Јака, Илинден, населбата Бела Земја во с. Марино и фирмите „Мај маркет“, „Гранд експорт“ и „Мак инвест“ во Марино во општина Илинден и во периодот од 9 до 14 часот корисниците од дел од улицата Јуриј Гагарин во општина Карпош.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ракометниот камп „Кирил Лазаров“ до 2 јули во Охрид

Објавено пред

Во Охрид почна четвртото издание на ракометниот камп „Кирил Лазаров 7“ со традиционален пречек на 150 кампери од страна на капитенот на македонскиот национален тим, Кирил Лазаров. Следните две недели повеќе од 300 момчиња и девојчиња од осум земји ќе се едуцираат, дружат и забавуваат со најдобриот македонски спортист и неговиот тим тренери и предавачи.

„Среќен сум што и оваа година ве гледам во голем број. Меѓу вас има деца што се наши редовни кампери, но гледам и многу нови дечиња. Концептот на овој проект е дека сите ние без оглед на возраста, познавањето на ракометот и местото од каде што доаѓаме сме еднакви и функционираме како семејство. Се надевам дека и оваа година ќе ги поместиме границите на добра организација и дека секое дете од кампот ќе си оди со убави спомени. Се потудивме и оваа година децата да работат со најдобрите македонски тренери, со тренери од странство и со предавачи признаени во своите области“, рече Лазаров.

Покрај ракометот, кој ќе биде застапен со двојна програма во текот на денот, нашите кампери ќе имаат можност да учат пливање со лиценцирани едукатори, предавање за здрава исхрана со проф. д-р Ванчо Поп Петровски и спортска психологија со проф. д-р Ленче Алексовска. Во двете смени наш гостин ќе биде четирикратниот олимпиец Лазар Поповски, кој со својот тим ќе им овозможи на најмладите тренинг по кајак, а веќе традиционално едно попладне е резервирано за прошетка со брод и запознавање со убавините на Охрид.

И оваа година ракометниот камп „Кирил Лазаров 7“ ќе се реализира во комплексот „Аквалина“ на брегот на прекрасното Охридско Езеро од 20 јуни до 2 јули.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет29 минути

Се уништуваат четири локации за нуклеарни тестирања во Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е започнато уништувањето на четири големи локации за вршење нуклеарни тестирања во Северна Кореја....

Свет33 минути

Се подготвува терен за средбата Путин – Трамп

Во тек се подготовките за самитот меѓу претседателот на САД Доналд Трамп и рускиот колега Владимир Путин. За таа цел...

Македонија16 часа

(Видео) „Импичмент“ на Иванов за спас на договорот

Ќе помине ли Договорот со Грција без потпис од претседателот Иванов? Слично како и со законот за употреба на јазиците,...

Македонија18 часа

Меј: Договорот за името ќе донесе енормни придобивки за двете земји

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, денеска му испрати писмена честитка на премиерот Зоран Заев за постигнатиот договор со Грција...

Македонија19 часа

Ексградоначалници направиле милионски сметки за ручеци и забави во ресторани

Двајца поранешни градоначалници на Старо Нагоричане ја задолжиле Општината со милионска сума за ручеци и забави во неколку угостителски објекти....

Македонија21 час

Отворено писмо до пратениците: Мораториум за градбите, итно да запре деструкцијата на Охридскиот Регион

По повод Денот на Охридското Езеро еколошкото здружение на граѓани „Фронт 21/42“ испрати отворено писмо до пратениците во кое се...

Македонија22 часа

Истрагата за пожарот во Велес во кој загинаа три деца сè уште трае

Сè уште не се познати причините како настанал пожарот во куќата во Велес во кој загинаа три девојчиња на возраст...

Вести23 часа

Трамп го потпиша указот со кој се забранува раздвојување на мигрантските семејства

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го потпиша указот со кој се става крај на раздвојувањето на семејствата мигранти што незаконски...

Свет23 часа

Премиерката на Нов Зеланд стана прва светска лидерка што роди дете додека е на власт

Се породи премиерката на Нов Зеланд, Јацинда Ардерн, со што стана прв светски лидер во изминатите 30 години што имал...

Европа24 часа

Во ЕУ лани имало 50 отсто повеќе терористички напади во споредба со 2016 година

Во земјите членки на Европската Унија минатата година имало 50 отсто повеќе терористички напади и обиди за напади поврзани со...

Македонија1 ден

Додека го менува името, Заев ја задолжи државата со нови 7,1 милиони евра, обвинува опозицијата

Зоран Заев и криминалниот картел што го води ја задолжија државата со нови 7,1 милиони евра. Додека го продава името,...

Топ2 дена

Три деца изгореа во пожар во Велес

Три деца во возраст од една, две и пет години изгореа во пожар во нивниот дом во Велес. Куќата се...

Македонија2 дена

„Страшно е да се менува името“, велат демонстрантите пред Собранието

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името започна протестот пред македонското Собрание. Демонстрантите порачуваат дека е страшно...

Економија2 дена

(Видео) СИЕР: Срамно и недозреано е барањето на градоначалникот на Кавадарци за „Фени“

По три часа расправа во судот во Велес одложено е гласањето за планот за реорганизација на „Фени“ предложен од швајцарски...

Македонија2 дена

(Видео) Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ ќе бара мислење од Венециската комисија за договорот со Грција

Венециската комисија ќе треба да се изјасни за договорот со Грција по барање на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, најави пратеникот Драган Данев....

Економија2 дена

(Видео) Протест пред судот во Велес за поддршка на планот за „Фени“

Шеесетина вработени од „Фени“ претпладнево дојдоа пред судот во Велес за да му дадат поддршка на планот за реорганизација на...

Македонија2 дена

(Видео) Груби: Денес се раѓа ново сонце на слободата

Денес се раѓа ново сонце на слободата и исполнување на сонот на Македонија за Европската Унија, рече пратеникот од ДУИ,...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името

Граѓаните ќе ја донесат конечната одлука за името, рече премиерот Зоран Заев во своето обраќање на седницата на која пратениците...

Македонија2 дена

Иванов до Заев: Поведи постапка за импичмент, мојот став за договорот со Грција е конечен

Претседателот Ѓорге Иванов го повика премиерот Зоран Заев да поведе постапка за импичмент. Во соопштението испратено од кабинетот на претседателот,...

Досие