Контакт

Македонија

Од 8 јуни пратениците се враќаат во главната сала за седници

Објавено пред

По извршениот увид од страна на претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски и претставници од Институтот за јавно здравје и Министерството за здравство, Собранието од 8 јуни ќе ги одржува пленарните седници во главната сала „Македонија”, согласно одобрениот протокол, информираат од Кабинетот на претседателот на парламентот, Талат Џафери.

Од таму додаваат дека за новинари ќе биде дозволен влез во галеријата на салата „Македонија“ во ограничен број, односно вкупно 17 претставници на медиумите ќе може да ја следат седницата од галеријата и истите ќе може да седат на означени седишта, почитувајќи соодветно растојание.

Влезот во пленарната сала ќе биде дозволен за новинари кои што ќе приложат доказ за извршена целосна вакцинација против Ковид-19.

Согласно протоколот, за време на целокупниот престој и движење во Собранието, задолжително ќе биде носење на заштитна маска, а на влезовите во Собранието останува обврската за примена на средство за дезинфекција и мерење на температура.

Ресторанот на Собранието лоциран во сутеренот, ќе биде отворен само за пратеници, додека Клубот за пратеници останува затворен, информираат од Кабинетот на Џафери.

Џафери, претходно најави дека од јуни седниците ќе почнат да се одржуваат во старата пленарна сала, која, поради ситуацијата со Ковид-19, не е во функција од август минатата година.

Македонија

Шекеринска: Ќе расте гласот против блокадата за Северна Македонија во ЕУ

Објавено пред

Гласот против блокадата ќе расте, а со добри решенија ќе ги демантираме и најголемите скептици, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска, коментирајќи го бугарското вето за почетокот на преговорите.

Министерката нагласи дека последниве месеци критиките се посилни во другите европски градови отколку што е разочарувањето и критиките што доаѓаат од кај нас. Додаде дека во билатералните спорови важно е што ќе направат и двете страни.

„Попаметниот пристап е да кажеме дека зад нас е голем успех. Станавме членка на НАТО, работиме на реформите, но и натаму ќе носиме паметни одлуки и вистински политики. Не само за да ѝ покажеме на ЕУ дека се однесуваме европски, туку дека нашите граѓани се Европејци и дека очекуваат од нас европски стандарди“, рече Шекеринска.

Бугарскиот претседател Румен Радев, вчера во Брисел, призна дека Бугарија била под притисок, но го издржала и успеале да издејствуваат прашањето за започнување преговори со Скопје и Тирана да се отстрани од агендата на Самитот.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Стоилковски: Две машини за перење од 25.000 евра се набавуваат за градинка во Ѓорче Петров

Објавено пред

За градинка во Ѓорче Петров се набавуваат две машини за перење во вредност од 1.569.164 денари, односно 25.515 евра, изјави на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски коj ги обвини функционерите и градоначалниците од СДСМ за недомаќинско дејствување.

„Според документите, градинката ‘Росица’ во oваа населба, чија директорка е избор на градоначалникот Александар Наумоски, склучува договор со Друштво за посредување, трговија и услуги ДОН ХОЛДИНГ ДООЕЛ Скопје за електрична опрема во вредност од 25.515 евра. Се работи за машина за перење од производител Фагор со определени перформанси, волумен, капацитет, вртежи, Г фактор, вртежи на центрифуга, греење на струја, систем таканаречен Лоадинг Еид (контрола за тоа колку е полна)“, стои во документот што го објави Стоилковски.

Според достапните информации од Бирото за јавни набавки, оваа набавка е направена со поедноставена отворена постапка, без електронска аукција со критериум за доделување на договор- најниска цена.

Подолу во информациите, како што изјави портпаролот на опозициската партија, стои дека биле добиени 2 понуди, од кои највисоката понуда е 1.329.800 евра, а најниската добиена понуда е 1.100.000 денари. Потоа, стојат податоци дека направена е набавка со кој што е склучен договор и е направен избор на понуда која што е повисока.

Стоилковски додаде дека не интернет може да се провери оти истата машина може да биде набавена по цена од 7.850 евра, или 15.700 евра за двете машини.

Тој праша доколку критериум за избор бил најниска цена, како тоа од двете понуди пристигнати на објавениот тендер избрана е поскапата, за цели 230.000 денари без ДДВ? Второ, што е мотивот да се прави набавка за две машини за перење, набавка чија што цена е за цели 10.000 евра поголема и имал ли улога во изборот на понудувач за оваа набавка градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Следната недела завршни зборови за настаните од 27 април

Објавено пред

Основен кривичен суд Скопје соопшти дека завршните зборови за за предметот за настаните од 27 април ќе се одржи на 1 јули.

„Заради интерес на медиумите и невладините организации кои ја следат работата на судот, ја информираме јавноста дека главната расправа за предметот со КОК бр. 2/20 поврзан со настаните од 27-ми април во Собранието на РСМ, на која е предвидено да бидат дадени завршните зборови, по претходна согласност на странките ќе се одржи на 01.07.2021 година во 10:00 часот“, се наведува во соопштението од Судот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Обвинителката Фетаи повредена во сообраќајка во скопски Чаир

Обвинителката Фатиме Фетаи е повредена откако синоќа околу полноќ имала сообраќајна несреќа во скопски Чаир. Во Градската општа болница „Свети...

Македонија3 часа

Заев: Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори со Бугарија

Европските интеграции не смеат да бидат заложник на билатерални прашања. Преговорите со ЕУ не смеат да се претворат во преговори...

Македонија3 часа

„Не си играјте со европската иднина на Северна Македонија“ – Сириза побара од Мицотакис ратификување на меморандумите

Грчката опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Киријакос Мицотакис итно да ги ратификува трите меморандуми потпишани меѓу Грција...

Свет3 часа

СЗО: Најзагрозените да примаат вакцина секоја година

Населението кое е под најголем ризик од коронавирус ќе треба да прима дополнителна доза на вакцина секоја година, предвидува Светската...

Македонија4 часа

Топлиот бран ќе се задржи и во текот на викендот

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Ќе дува слаб...

Европа4 часа

(Видео) Апокалиптични снимки по торнадото во Чешка, расте бројот на мртви

Торнадо и силно невреме проследено со грмотевици, во четвртокот вечерта погоди неколку градови на југоистокот од Чешка, во регионот Јужна...

Свет19 часа

Руски претставник за британскиот брод: Следниот пат бомбите ќе паднат врз целта, а не околу неа

Шефот на руската делегација во преговорите за безбедност и контрола на оружјето во Виена, Константин Гаврилов, ја предупреди Велика Британија...

Македонија21 час

Заев: Репрезентацијата ја претставува Северна Македонија, придавката „македонска“ е за други случаи

Кога се претставува државата, како во случајот со фудбалската репрзентација, тогаш се употребува репрезентација на Северна Македонија, додека македонско, македонска,...

Македонија22 часа

Радев: Ги издржавме притисоците, патот на Северна Македонија зависи само од дијалогот со Бугарија

Забрзувањето на европската перспектива за Република Северна Македонија зависи само од ангажманот и резултатите во дијалогот со Бугарија. Ова го...

Македонија22 часа

Регистрирани се 10 нови случаи на Ковид -19, три лица се починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 2.302 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на...

Регион24 часа

Вучиќ: Не е фер што Македонија и Албанија не добија датум за преговори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави дека жали што Скопје и Тирана не добија датум за почеток на преговорите со ЕУ....

Македонија1 ден

Утре ќе стигнат 100.000 вакцини на Фајзер, а в недела 500.000 на Синовак, најави Филипче

Утре пристигнува нова пратка од 100 илјади вакцини на „Фајзер“ преку ковакс системот, најави министерот за здравтство Филипче. В недела...

Македонија1 ден

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование

Од септември на медицинските сестри и техничари ќе им биде платено високото образование, најавија по денешниот работен состанок, министерот за...

Македонија1 ден

Над 180.000 граѓани кои се пријавиле за вакцинација а не добиле термин, ќе бидат вакцинирани во следните 20 дена

Голем број граѓани реагираат дека одамна се пријавиле на веб-страницата vakcinacija.mk, но се уште не добиле термин за вакцинација во...

Свет1 ден

(Видео) Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши провокации како случајот со британскиот разурнувач

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, повикува Министерството за труд и социјала

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавачите, негователите и воспитувачите во градинките, вработените во Центрите за социјална работа,...

Европа1 ден

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно...

Свет1 ден

(Видео) Се сруши мост во Вашингтон, повредени се повеќе лица

Пешачки мост се урна во североисточен Вашингтон. Според американските медиуми, најмалку шест лица биле повредени, додека еден камион останал заробен...

Економија2 дена

Владата го утврди предлогот за поскапувањето на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет2 дена

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Досие