Контакт

Македонија

Османи во работна посета на Берлин и Варшава

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на неговата турнеја по европските метрополи ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија на средба со германскиот државен министер за Европа и претставник на СР Германија во ЕУ, Мајкл Рот.

Централна тема на средбата ќе бидат европските интеграции на Република Северна Македонија, во насока на поддршката од страна на Владата на Германија за одлуката за старт на преговорите во октомври, за која Бундестагот ќе расправа на седница на 26. септември.

Од Берлин, Османи директно патува за Варшава, каде ќе остари средби со джавниот секретар за европски прашања при Министерството за надворешни работи на Полска, Конрад Шимански, а ќе се сретне и со министерот за надворешни работи на Република Полска, Јацек Чапутович.

Централна тема и на средбите во Полска ќе бидат европските перспективи на Република Северна Македонија, и поддршката во пресрет на одлуката за почеток на преговорите на Самитот на ЕУ во октомври.

Посетите на Берлин и Варшава преставува дел од европската турнеја на Османи, за посета на европските метрополи, а во пресрет на октомвриските состаноци на Советот на ЕУ.

Македонија

Шекеринска од Ресен: „НАТО членството ми дава сила”

Објавено пред

Нашата НАТО влезница има преспанска адреса. Преспа е место каде што рековме – сакаме да бидеме во развиениот свет каде припаѓаме. Таа НАТО влезница значи сигурност”, рече носителката на кандидатската листа во ИЕ 5 од коалицијата “Можеме”, Радмила Шекеринска вечерва во Ресен.

„ Паметиме која беше нивната максима – раздели за вечно да владееш. НАТО членството значи дека одлучуваме заедно со сите кои значат нешто во светот. НАТО е влезницата која ми дава сила. Армијата е НАТО Армија која може да помогне секогаш кога е тоа потребно”, истакна Шекеринска.

Шекеринска посочи дека “Преспанскиит договор даде уште една шанса која кажува дека кога ќе ги завршиме преговорите со ЕУ македонскиот јазик ќе биде службен јазик на ЕУ”. “Тоа стана возможно затоа што не сме исти. Носевме решенија”, рече Шекеринска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанушев: Заев рече дека ќе ги донесе и „Гугл“ и „Фејсбук“, ама и тоа изгледа беше дело на некои пранкери

Објавено пред

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев и носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 3 вечерва, претпоследниот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори, беше во посета на Крива Паланка.

Јанушев рече дека во овие три години се изнагледавме криминал, корупција, лаги, неспособност. Јанушев се осврна тоа што се не направил, односно направил неговиот противник носителот на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 3 од СДСМ и кажа дека тој знаел само за криминал потсетувајќи на увозот на бугарски тутун од 300 тони.

Јанушев од Крива Паланка порача дека за сиот сторен криминал ќе одговараат и тоа веднаш од 16 јули.

„Правдата стигнува од 16 јули, правдата ќе ги стигне за сите злодела што ги направија. Велат дека можат, јас би рекол можеа и да покажаа дека можат да лажат, дека можат повеќе криминал, ќе го донесеа и Гугл и Фејсбук но мислам и тоа дека беше дело на некои пранкери. Затоа на 15 јули ќе ги пратиме во историјата сите погрешни политичари и сите погрешни политики“, рече Јанушев.

Јанушев во своето обраќање пред граѓаните се осврна на програмата Проект-Обнова.

„Доаѓаат по околу шест илјади и петстотини денари повисоки плати за секој од вас, или три илјади денари повеќе за секој пензионер, 4 милијарди домашни и странски инвеститори, инвестиции во образованието, за младите, 160 милиони евра за субвенции и тоа со навремена исплата. Нема да дозволиме ниту еден граѓанин да не е задоволен. Ќе работиме со вас почитувани граѓани, за програмата ве слушнавме, разговаравме со вас, и понатаму ќе ве прашуваме за вашите проблеми и ќе ги решаваме“, рече Јанушев.

Јанушев кажа дека доаѓаат политичари кои ќе покажат многу повеќе, дека тоа е генерација која ќе ја обнови Македонија.

„Време е да си го вратиме достоинството, да сме горди што сме од Македонија. Ние сме Македонци кои зборуваат македонски јазик и живеат во Република Македонија. Затоа ве повикувам сите без исклучок да се обединиме и сплотиме, рамо до рамо, референдумски рано наутро да излеземе и да гласаме на 15 јули заокружувајќи го редниот број 14 за 14 пратеници од ИЕ 3“, порача Јанушев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Митрески: На 15 јули иднината е во ваши раце, заокружете го бројот 3, заедно можеме уште повеќе

Објавено пред

Поминавме многу, и во овие три години и во овие денови од кампањата, од повозрасните добивме мудрост и исуство, од помладите добивме енергија и креативност, ние добивме истрајност да ги решиме најаголемите и најтешките проблеми, кои што оваа наша држава ги имаше, истакна носителот на кандидатската лиса на коалицијата „Можеме“ во петтата изборна единица Јован Митрески, на граѓанската трибина во Ресен.

„ Станавме членка на НАТО, нема повеќе да зборуваме за безбедност, ни за конфликти, во следниот период ќе зборуваме само за економија, бидејќи наша следна цел е да бидеме членка на Европската унија, порача Митрески

Ги решаваме скојдневните проблеми на граѓаните, минималната плата за 2,5 ја зголемивме од 9 на 14.500, и обврзуваме дека за наредните 4 години ќе ја зголемиме на 20.000 денари, ја вративме евтина тарифа на струјата, со што 11 милиони евра остануваат во семејните биџети, ја укинавме радиодифузната такса, со што 14 милиони евра остануваа во секое семејства, воведовме социјална пензија 6000, ја зголемивме социјалната помош за 3 пати, наведе Митрески.

Го решивме пробемот на 12.000 стечајци, кои сега примаат по 8.000 месечено, а на опозицијата 11 години поважни им беа споменици на мачки, кучиња, човек дрво, панорамски тркала, на сите глупости од проектот Скопје 2014 каде протрошија милијарда евра, нагласи Митрески.

Тој истакна дека субвенциите се исплаќаат редовно и неселективно, додавајќи дека директните и индиректните плаќања во земјодлеството ги зголемуваме од 160 на 200 милиони евра, обезбедуваме бесплатна зелена нафта за земјодлелците, како и ваучери.

Во следните неколку дена секој од нас ќе има среда со својата совест, на 15 јули се носи важна одлука, за нашата иднина, за иднината на нашите смејства, за нашите блиски, за нашата држава, се носи одлука дали сакаме да продолжиме напред или да се враќаме назад, рече Митрески.

На 15 јули иднината е во ваши раце, на 15 јули заокружете го бројот 3, заедно можеме уште повеќе уште подобро, ги повика граѓаните на Ресен истакна носителот на кандидатската лиса на коалицијата „Можеме“ во петтата изборна единица Јован Митрески.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

(Видео) Петти ден протести во Србија, демонстрантите во Нови Сад ја блокираа полициската станица

И вечерва граѓаните на Нови Сад излегоа на протест на улиците и на половина час ја блокираа полициската станица „Стар...

Македонија4 часа

Од коронавирус почина 24-годишна пациентка од Тетово, немала хронични заболувања

Вчера на Инфективната клиника почина 24 годишна пациентка од Тетово од Ковид-19. Таа е еднa од најмладите пациенти во земјава...

Македонија6 часа

Нови 199 заболени и осум починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на...

Топ7 часа

Мaж нападнал четири лица во авто-кампот „Градиште“, има повредени

Доцна синоќа во полицијата било пријавено насилство кое се случило во авто-кампот „Градиште“ во Охрид. Според пријавеното, А.К.(32), кој претходно...

Регион7 часа

Хрватска, Албанија и БиХ бележат рекордни бројки на новозаразени од појавата на пандемијата

Во регионот деновиве забележан е пораст на бројот на заболени од ковид-19. Во Хрватска, Албанија и БиХ денеска е регистриран...

Македонија8 часа

Пендаровски за геноцидот во Сребреница: Идеите за етнички чисти територии секогаш водат кон трагедии

Претседателот, Стево Пендаровски, упати порака по повод 25-годишнината од геноцидот во Сребреница. „Пред 25 години се случи геноцидот во Сребреница...

Регион8 часа

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот...

Македонија13 часа

Уште два дена кампања

Уште два дена ќе трае предизборната кампања за парламентарните избори кои ќе се одржат в среда. Денеска и утре политичките...

Македонија13 часа

Свети Николе станува ново жариште на коронавирусот, двете фабрики се затворени

Во Свети Николе вчера беа регистрирани 29 новозаразени од ковид-19, за првпат во овој град, кој станува ново жариште на...

Македонија13 часа

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството...

Македонија13 часа

Дел од болницата „8-ми Септември“ ќе се пренамени за пациенти кои не се заболени од ковид

Во наредните десетина дена почнуваат подготовки за ослободување на дел од капацитетите во ГОБ „8ми Септември“, најави министерот за здравство,...

Македонија14 часа

Заев од централната трибина во Скопје: Мора да продолжиме по правиот пат, од вас зависи

Мора да продолжиме по правиот пат, не смееме да скршнеме од него, тоа е наша заедничка задача, порача синоќа претседателот...

Македонија14 часа

Филипче: Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење

Тестираме масовно и ги откриваме и асимптоматските случаи за прекин на ланецот на ширење, истакна министерот за здравство, Венко Филипче,...

Регион1 ден

(Видео) Не престануваат протестите во Србија – еден демонстрант повреден со нож, има и уапсени

Четврт ден по ред насилни протести во Белград, но и во повеќе градови во Србија, наспроти забраната за собирања на...

Свет1 ден

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион1 ден

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија1 ден

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија1 ден

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија1 ден

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија1 ден

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Досие