Контакт

Македонија

Османи во Рига на состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македнија, Бујар Османи, денеска и утре во Рига, Латвија, ќе учествува на редовниот состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи.

Според МНР, за време на дводневните работни сесии ќе бидат разгледани прашања од стратешко значење на алијансата, како што се состојбите во Авганистан, справување со актуелните и идни безбедносни предизвици, како и соработката со партнерите.

Министрите ќе расправаат и за новиот стратешки концепт на НАТО како значаен документ во однос на идната геостратешка улога на алијансата.

Од особено значење, се нагласува од Министерството, ќе биде дискусијата за стабилноста и просперитетот на Западен Балкан, каде што се очекува да биде истакната потребата од заедничко стратешко дејствување и пристап на НАТО и ЕУ кон Западен Балкан како основен предуслов за стабилноста и просперитетот на регионот.

На маргините на состаноците во Рига во агендата на Османи се предвидени и многубројни билатерални средби со министри за надворешни работи на земјите членки на НАТО.

Македонија

Силен пожар во „Жито Битола“

Објавено пред

Многу силен пожар избувна попладнево околу 17.20 часот во објктот на фабриката за пекарски производи „Жито Битола“.

Од противпожарната служба во градот соопштија дека сè уште немаат информации за тоа како избувнал огнот. Противпожарните екипи со целиот капацитет се на терен.

Од МВР информираа дека досега нема пријава за повредени лица.

„На 23.01.2022 во 17.20 часот во СВР Битола било пријавено дека има пожар во фабрика за леб лоцирана во индустрискиот дел на Битола. Веднаш се упатени екипи на територијалната противпожарна единица Битола и полициски службеници и се преземаат мерки за гасење на пожарот. До сега нема пријава за повредени лица“, информираа од МВР.

Прикажи повеќе...

Македонија

На трибината требаше да се појави Мицкоски и да каже што разговарал со Кирил Петков, велат од СДСМ

Објавено пред

Наместо лажни конструкции и рециклирани обвининувањa, јавноста денеска очекуваше дека на трибината на ВМРО-ДПМНЕ ќе се појавеше Христијан Мицкоски и ќе одговори на прашањата за кои молчи со денови, реагира СДСМ по дискусијата што денеска се одржа во просториите на опозициската партија, а беше насловена: Заштита на националните и државни интереси, наместо пазар дипломатија.

„Дали Мицкоски на бугарскиот премиер Кирил Петков му ги постави прашањата кои ги нарачуваше од медиумите? Што кријат Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ од средбата со Петков? За што се зборувале на таа средба? Граѓаните видоа и претходно на средба на Мицкоски со Бојко Борисов дека тој ги менува ставовите кога се среќава со официјални претставници.Дали така било и на средбата со Петков, треба да каже самиот Мицкоски“, велат од СДСМ.

Во соопштението што недлава ВМРО-ДПМНЕ го испрати до медиумите, а се однесуваше на средбата на Мицкоски и Петков беше наведено дека двајцата лидери зборувале за актуелните состојби, градењето на доверба и заедничката соработка во полето на инвестициите, образованието, науката. „Мицкоски се задржа на истите позиции кои се и претходно јавно познати“, беше наведено во кусото соопштение за средбата со Петков, без образложение за кои позиции станува збор.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Објавено пред

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита на националните и државни интереси, наместо пазар дипломатија“.

Професорката и актуелен пратеник, Гордана Силјановска Давкова, рече дека односот на Бугарија кон Македонија е како на судија и обвинет и посочи дека ако Бугарија бара признавање на бугарското малцинство и таа треба да го признае македонското. Во однос на барањето за промена на Уставот, Силјановска изјави: „Мој белгиски колега вели, Уставот треба да се менува со рака што трепери од одговорност. Да, ние го менуваме Уставот со рака што трепери од страв, и тоа неколку пати досега“.

Партискиот портпарол, Наум Стоилковски порача дека „пазар дипломатијата на власта прави сериозни отстапки со кои се нарушуваат националните и државни интереси и позиции во преговорите со Бугарија“.

Стоилковски сподели и едно негово работно искуство со претставник на Европската комисија за Македонија од периодот на 2000-тите години, Ерик Мереер кој имал добри видувања за состојбите на Балканот по однос на условувањата што земјите членки во унијата ги правата на земјите кандидати. Тој рече дека сето ова што денеска ни се случува и што секоја држава бара Македонија да прави отстапки и промена, на пример на Устав, доаѓаат од периодот кога Зоран Заев се’ уште не беше на власт и во Берн истакна дека не може Македонија да не е виновна, а сите држави околу неа да се виновни.

Портпаролката Марија Митева, пак, праша дали владата ќе преговара за историјата со Бугарија далеку од очите на јавноста. Таа потенцираше дека во вторник се очекува првата меѓувладина конференција помеѓу Македонија и Бугарија прашувајќи дали може се очекува да се разговара за историските прашања далеку од очите на јавноста со оглед на фактот дека како еден од членовите на делегацијата е токму предводникот на македонската комисија за историја.

Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина рече дека властите се обидуваат да ја манипулираат јавноста, а Бугарија е таа којашто го диктира процесот на преговарање.

Андоновски истакна дека додека бугарскиот премиер Петков го диктира процесот на преговарање, македонските власт се однесуваат како неми набљудувачи и независни аналитичари, укажувајќи дека има чувство на инфериорност кај власта.

„Имаме целосна доминација и изместување на оската, а знаете во меѓународната дипломатија, па и во преговорите како процес мора да имате две сериозни страни еднакво потковани за процесот доведе до еднаков избалансиран резултат. Не може да очекувате избалансиран резултат кога имате неизбалансиран процес“, смета Андоновски.

Во однос на суштинските аспекти, Андоновски вели дека сега има нешто повеќе од португалскиот предлог, додвајаќи дека тој предлог бил прифатлив од македонската страна, но отфрлен од Бугарија односно како што рече тој истиот е ставен во фиока, а се дискутира за промени коишто значат промени во идентитетските обележја.

„Првиот суштински аспект е дека сега имаме нешто повеќе од португалскиот предлог. Исто така ќе ве потсетам дека цела 2021 година бевме убедувани дека португалскиот предлог е единственото нешто за што преговараме, кога знаеме дека уште првиот ден португалскиот предлог кој одеше на заштита на дел на македонските права беше отфрлен од Бугарија. Тие продолжија да дискутираат, а беше прифатен од македонска страна дека е одлична основа за продолжување на преговорите. Сега португалскиот предлог е ставен на ад акта и ние дискутираме за повеќе од меѓународно прифатените правила на игра, односно дискутираме за промени кои што значат промени во идентитетските обележја и не е случајно голем број на поранешни претставници од власта повеќе не се дел од истата, затоа што ова е навредливо дури и за нив, за луѓето кои што беа дел од грчкиот договор, кажа Андоновски.

И последната суштинска разлика на кое што се удираат македонските национални интереси е едно начело во правото на ЕУ кое што вели директна примена на правилата. Македонија исто како и Бугарија се потписни на Европската Конвенција за човекови права. Како правен документ има директна примена во правниот поредок на Република Македонија, исто како и било кој системски закон кој што го имаме. Од тука да очекувате и да се мешате во правата на Македонија и македонскиот уставен поредок за да таа го менува истиот, а во исто време не ги почитувате правата на Македонците кои што живеат во Бугарија, кои што се заштитени по таа конвенција која што вие сте ја ратификувале, освен што е политички некултурно, оди против сите правила на меѓународното право. Но, она кое што мене повеќе ме навредува не е бугарскиот став дека тие нема да ги почитуваат пресудите на судот во Стразбур, туку е македонскиот став дека ние немаме право да ги заштитиме токму тие права кои се гарантирани од Советот на Европа, од Судот за човеков права, потенцираше Андоновски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Силен пожар во „Жито Битола“

Многу силен пожар избувна попладнево околу 17.20 часот во објктот на фабриката за пекарски производи „Жито Битола“. Од противпожарната служба...

Свет38 минути

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија3 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Македонија3 часа

Пецаков: Не постои ниту еден пример некој да се изолира додека чека резултати од ПЦР-тест поради патување во странство

Веројатно тезата “Наќе е крив” сега е заменето со акцијата “Пецак е крив”, а сето ова само тие од власта...

Економија6 часа

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ7 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет7 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион8 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија10 часа

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија23 часа

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија23 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија1 ден

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион1 ден

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија1 ден

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија1 ден

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија1 ден

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет1 ден

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија1 ден

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет1 ден

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Досие