Контакт

Македонија

Османи- Грлиќ: Неодложливо официјализирање на одлуката за почеток на преговори за членство за Северна Македонија и Албанија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар денес оствари средба со министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

На тет-а-тет средбата и за време на пленарните разговори на двете делегации, беше изразено заемно задоволство од одличните односи и соработка, меѓу Северна Македонија и Хрватска, кои оваа година одбележуваат 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи во 1992 година.

Министрите разменија мислења за европската перспектива на земјите од Западен Балкан и потребата од неодложиво официјализирање на одлуката за почеток на преговори за членство за Северна Македонија и Албанија. Таквиот развој, беше нагласено, добива на значај со геополитичките импликации на украинската криза и потребата од обезбедување на политичка стабилност и предвидлив развој на регионот.

„Хрватска е непосреден сосед на Западен Балкан и освен нашето взаемно пријателство, напредокот на целиот регион претставува интерес и на Хрватска и нејзините граѓани, дотолку повеќе што Хрватска има и длабоки познавања за состојбите и односи во регионот“, истакна Османи по средбата. Во тој контекст, Северна Македонија ја има цврстата и безрезервна поддршка на Хрватска, за што сме особено благодарни.

Се разговараше и за економската соработка, при што беше нагласено дека одличните политички односи не се доволно следени со трговска размена и бизнис соработка меѓу двете земји. Вкупната размена минатата година изнесувала нешто над 220 милиони долари, што е околу 20% повеќе од претходната 2020 година, но недоволно во однос на нашите потенцијали. Како тој процес не би застанал, се прават напори за институционална поддршка, како неодамнешното формирање на Македонско- Хрватскиот бизнис клуб во Загреб.

Во рамките на посетата, двајцата министри потпишаа Меморандум за соработка меѓу двете министерства во областа на дипломатската едукација, кој дополнително ќе овозможи размена на знаење и искуства меѓу двете институции.

Во вечерните часови во Филхармонија ќе се одржи свечен настан, со концерт на кој ќе учествуваат Мешовитата клапа Филип Девиќ од Хрватска и фолклорни друштва од Северна Македонија – Танец и Албански ансамбл, по што ќе се одржи и прием на кој заеднички ќе биде одбележана 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Северна Македонија и Хрватска.

На вториот ден од посетата, министерот Радман ќе учествува на втората меѓународна конференција во рамките на Преспа Форум за дијалог што ќе се одржи од 16 до 18 во Охрид.

Македонија

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Објавено пред

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа го зема статичниот уред со микрофон и стана пред потпретседателката на Комисијата за европски прашања, за да говори.

dobivaj vesti na viber

„ Јас овде стојам бидејќи некој си поигрува со мојата приватност и моето право да седам од столче и да говорам. А не ми е овозможено, бидејќи треба постојано тука да трчам за да ја спречам заменик претседателката, професорка по право, овде да го силува правото и демократијата, да чита членови кои се однесуваат на пленарна седница“, кажа Дафина Стојановска.

Таа одби да седне на место се додека не се дозволи измена и дополнување на дневниот ред.

„ Да не гледам и да заминам? Тоа е вашата желба? За да помине овој криминален закон. Засрамете се. Нека гледаат студентите, кои ги осакатувате“, рече Стојановска.

Потпретседателката Арта Биљали-Зендели ја замоли пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ да седне на место.

„ Ве молам, ве молам!“, рече Биљали-Зендели, а Стојановска и врати: „ Немојте да ме молите, помина вашето време за молење“.

Потпреседателката по само 20 минути, даде пауза на Комисијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Објавено пред

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се продолжени мандатите до 31 месецов, кога Судскиот совет и Советот на јавни обвинители немаат таква надлежност.

dobivaj vesti na viber

Таа смета дека не може со измени на Законот за работни односи да се даде можност судиите и обвинителите да ја обавуваат должноста до 67 години како останатите граѓани.

Според неа, во Законот за работни односи јасно стои дека пензионирање на 62 односно 64 години важи за сите, освен ако со друг закон, не е поинаку предвидено.

Во конкретниот случај, Законот за судии и јавни обвинители кој се носи со 2/3 мнозинство.

„ Судскиот совет не може да одлучува за одлагање на пензионирањето и единствениот закон кој може оваа материја да ја регулира е Законот за судии и јавни обвинители. Овде и за лаик е јасно дека има неуставност. Цел е спротивен на Уставот бидејќи утврдува дека Советот на јавни обвинители односно Судскиот совет може да продолжи некој мандат. Да, на Универзитетот може, бидејќи ректорот не вработува. Но Судскиот совет нема таква надлежност. Затоа сакавме овој закон да оди по редовна постапка. Надлежен за ваквиот закон е Министерството за правда, а не Министерството за труд и социјална политика“ – посочи Силјановска-Давкова.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери требало да го врати законот и не смеел да оди со европско знаменце.

„ Предлогот законот е усогласен со препораките на оценската мисија за судска обука со основните начела на ОН, со европската повелба на статусот на судиите и европската конвенција за човекови права. Извинете, ниту еден од овие документи не е извор на европското право, ниту е регулатива“, кажа пратеничката.

Според неа, трката да се донесе побрзо законот е бидејќи на судии и обвинители им е продолжен мандатот до крајот на овој месец, а ако не се донесе, тие ќе треба да се пензионираат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Костовски за Адеми: За осуда е, недозволиво е такво однесување

Објавено пред

Пратеникот Мартин Костовски од СДСМ кажа дека ВМРО-ДПМНЕ се виновни за вчерашната тепачка, дека ја испровоцирале и дека штитат криминал. За парламентарното мнозинство, кажа само пофални зборови и додаде: „ Ние нема да дозволиме со Собранието да завладее хаос“.

dobivaj vesti na viber

Костовски упати и порака до опозицијата велејќи: „ Бадијала прават тензии, одговорност за криминалот ќе има“.

За фрлањето на тврди предмети кон пратениците од страна на Арбер Адеми, пратеникот на СДСМ вели: „ Ние сме сведоци на не така славна историја на законодавниот дом. За осуда е, недозовлено е однесувањето на било кој пратеник, дали е пратеник кој учествува во работа на комисијата, дали е претседател на комисијата. Пратениците мора да бидат на висина на задачата која ја спроведуваат. Но пред се, опозицијата мора да сфати дека мора да работи во интерес на граѓаните. Да не опструира и провоцира. Не знам што можат да добијат вака. Ова оди на штета на граѓаните“.

„ Јавноста може да види кој навистина прави тензии и конфликти во Комисијата за европски прашања. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со навреди, дрско и безобразно однесување не дозволуваат ниту да започне работата на Комисијата. Тоа е доказ дека тие се виновниците кои го предизвикаа и вчерашниот инцидент. Секогаш кога овде во Собранието се расправа за закони од правосудството, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се нервозни, деструктивни, прваат тензии, ги малтретираат собраниските служби и пратениците, а често се обидуваат да испровоцираат и физички пресметки. На јавноста и е јасно дека во Собранието нема жестоки кавги меѓу пратениците на власта и опозицијата, туку обид за тензии со цел пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по налог на Мицкоски да го одбранат криминалот“, кажа Мартин Костовски, пратеник на СДСМ.

Прашан зошто не дозволиле да се измени дневниот ред, Костовски рече: „ Ова е обид се со цел, дали на судиите кои треба да им биде продолжен работниот век се вклучени во осуда, во ефективни казни на криминалците од режимот на ВМРО-ДПМНЕ“.

Тој додаде и: „Интенцијата на мнозинството СДСМ-ДУИ е со цел граѓаните да имаат подобра правна заштита“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија1 час

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...

Македонија3 часа

Нови 168 ковид-позитивни – нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Македонија4 часа

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион6 часа

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија7 часа

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа7 часа

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА, кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет8 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа8 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија9 часа

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа10 часа

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може...

Македонија20 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Македонија24 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа1 ден

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија1 ден

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа1 ден

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа1 ден

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија1 ден

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија1 ден

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...