Контакт

Македонија

Османи: Европската перспектива на Западен Балкан – најсигурна инвестиција во стабилноста на регионот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на 30 ноември и на 1 декември 2021 година учествуваше на редовниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, кој се одржа во Рига, Република Латвија.

За време на дводневните работни сесии беа разгледани прашања од стратешко значење на алијансата, како што се состојбите во Авганистан, справување со актуелните и идните безбедносни предизвици, како руското воено групирање околу границата со Украина и хибридните предизвици што доаѓаат од Белорусија.

Тема на состанокот беа и состојбата во Западен Балкан и геостратешките интереси на алијансата за стабилен, прогресивен и демократски регион преку реафирмирање на европската и на евро-атлантската перспектива на земјите од регионот.

Министрите за надворешни работи дискутираа и за стратешкиот концепт на НАТО како значаен документ во однос на идната геостратешка улога на алијансата.

На работните сесии министрите усвоија повеќе одлуки и документи. Тие се значајни за идното дејствување и зајакнување на алијансата, но и за подготовка на самитот на шефови на држави и влади на НАТО, кој наредната година ќе се одржи во Мадрид.

Османи, меѓу другото, нагласи дека сме сведоци на влошување на глобалното стратешко опкружување и деградацијата на меѓународниот правен поредок. Ја истакна потребата за заедничко стратешко дејствување и пристап на НАТО и ЕУ кон Западен Балкан како основен предуслов за стабилноста и просперитетот на регионот.

На маргините на состаноците, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари повеќе средби – со помошник-државениот секретар на САД, Карен Донфрид; со министрите за надворешни работи на Словенија – Анже Логар; Норвешка – Аникен Ш. Хјитфелт; Франција – Жан-Ив Ле Дријан; Р. Чешка – Јакуб Кулханек.

Македонија

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Објавено пред

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во регионот. Според него, тоа е внатрешно прашање на државите во регионот, вклучувајќи ја и Бугарија.

За време на прес-конференцијата со германската министерка за Европа, Ана Лирман, Маричиќ рече дека секоја група луѓе или етничка заедница, политичка партија или здружение има право да си ги бара своите правата преку европските институции. Во таа смисла, вели Маричиќ, дефинирањето на тоа каква етничка заедница егзистира во која било држава во регионот, во овој момент не би било продуктивно.

И новоизбраниот премиер Димитар Ковачевски изјави дека Владата нема да се меша во внатрешните прашања на соседите.

Прашањето за македонското малцинство се наметна непосредно пред посетата на бугарскиот државен врв кој се очекува утре да допатува во Македонија. Претходно, бугарскиот премиер Кирил Петков, изјави дека ниту тој, ниту други претставници на владата не разговарале со претставници на Амбасадата на САД во Бугарија за признавање на македонско малцинство во земјата.

„Нема такво малцинство и за такво малцинство не може да се зборува“, рече Петков.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ праша кој друг освен Македонија да се интересира за правата на Македонците во Бугарија и дали изјавата на Маричиќ значи дека ќе побара Бугарија да не се меша во правата на малцинствата во Македонија? Според опозициската партија, срамно и недостоинствено е однесувањето на потпретседател на Влада кое, како што велат, преставува продолжување и континуитет на срамните политики на заевизмот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски оствари средба со германската министерка за Европа, Ана Лирман

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски, меѓународниот секретар Тимчо Муцунски и меѓународниот секретар на Унијата на жените, Марија Митева, оствари средба со германската министерка за Европа, Ана Лирман.

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба и за предизвиците на Македонија во процесот на европската интеграција.

Претседателот Мицкоски ја истакна својата загриженост за, како што рече, добиените извештаи на релевантни меѓународни организации, во кои преовладува укажување за постоење високо ниво на корупција. Тие ја информираа Лирман дека процесот на европската интеграција мора да биде воден низ процес на вистински реформи, кои примарно треба да се фокусираат на реформа на правосудството, владеењето на правото и справување со високото ниво на корупција.

Воедно, Мицкоски ја истакна потребата што ја има Македонија што побргу да ги почне преговорите со ЕУ заблагодарувајќи се на големата поддршка што Македонија ја добива од страна на Германија, но истовремено потенцира и дека независно од пристапниот процес недостигаат вистински чекори на патот на реформите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димковски му ја предаде функцијата министер за земјоделство на новиот министер Николовски

Објавено пред

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, официјално му ја предаде функцијата на новиот министер Љупчо Николовски. Примопредавањето се случи на терен, на откупен пункт на тутун во населбата Драчево. Со ваквото примопредавање праќаме силна порака, секогаш ќе бидеме на терен со земјоделците за заеднички да создаваме мерки и да ги решаваме проблемите, порачаа Димковски и Николовски.

Димковски во изјава за медиумите потенцира дека Николовски е човек што одлично го познава секторот земјоделство, се враќа повторно на министерското место.

„Мене ми е многу драго што имам чест токму јас да му ја предадам функцијата на новиот министер. Пред две години тој ми искажа доверба да продолжам да го водам секторот на негово место, а еве денес токму Николовски се враќа на министерското место“, изјави Димковски и дополни дека во иизминатиот период направено е многу во секторот земјоделство. Тој упати честитки и искажа силно уверување дека новиот тим ќе продолжи да работи посветено за завршување на почнатите проекти и дека сигурно ќе креира нови мерки и нови проекти за развој на земјоделскиот сектор.

Николовски потенцира дека днешеното примопредавање е на терен заедно со земјоделците, со тутунарите, а не во канцеларија, со цел да се прати порака дека оваа пракса ќе се продолжи и во наредниот период.

„Секогаш ќе бидеме на терен со земјоделците, секогаш ќе го слушаме гласот на земјоделците и ќе бараме решение на проблемите. Силно ќе се борам во македонската Влада за секој сектор во рамките на земјоделството да ја зголемуваме поддршката, да правиме нови реформи, да се грижиме, да има повеќе пари за земјоделството, да има подобар пласман, земјата да продолжиме да ја даваме на вистинските земјоделци, да имаме што пониски трошоци за произвдството за што ние треба да се грижиме и државата секогаш да помага. И овој прв ден го почнуваме не во Министерството, туку на терен со средби и ќе продолжиме секој ден со интензивни теренски средби со земјоделците. Само така може да ги дознаеме вистинските проблеми и само така може да наоаѓаме решенија и поддршка за нив“, рече новиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Николовски.

Притоа Николовски посочи дека ќе продолжат политиките на ставање во функција на целокупното земјоделско земјиште, сите природни богатства во функција на земјоделството, во функција на руруалниот развој, ќе продолжи грижата за младите земјоделци и што повеќе млади луѓе да се ангажираат во земјоделството, да се изградат модерни откупно-дистрибутивни центри, а државата ќе продолжи да инвестира во овој столб на македонската економија.

Тој дополни дека македонскиот земјоделец, конечно, по 11 години, го доби заслужениот статус во општеството, неговиот труд е препознанен и вреднуван. Од јуни 2017 се воспостави пракса на навремена и неселективна исплата на субвенции. Земјоделците првпат почнаа да ги добиваат субвенциите тогаш кога им се потребни пред почетокот на новата производствена сезона. Првпат за тутунарите го воведовме моделот на повисоки субвенции за тутунот по класи, донесовме нов Закон за тутунот и тутунскиот производи, се укинаа евидентните листови, се уредија и регулираа производството, прометот и контролата на електронските цигари. Се зголемија развојните субвенции за 20 %. Првпат се воведе мерката зелена нафта за 50 отсто кофинансирање на трошоците за набавка на нафта. Решивиме деценски проблеми на земјоделците што се таложеја со години, како што беше исплата на долгот од „Повардарие“ кон лозарите. Се спроведоа многу огласи за земјата да биде кај вистинските земјоделци. Ги мотивиравме младите земјоделците да придонесуваат за овој сектор преку воведување грантови од 20.000 евра, на жените земјоделки со грантови од 3.000 евра. Се почнаа крупни капитални инвестиции во водстопанството. Северна Македонија првпат стана лидер во искористеноста на европските ИПАРД-фондови.

Николовски и Димковски посочија дека и во наредниот период Владата со над 200 милиони евра годишна вкупна финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ќе ја продолжи поддршката за развојно и одржливо земјоделство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија2 часа

Ковачевски се надева дека преку соработка во економијата и образованието Бугарија ќе го тргне ветото

Премиерот Димитар Ковачевски се надева дека преку соработка во делот на економијата, бизнисот и образованието Бугарија ќе го тргне ветото...

Македонија3 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија3 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет4 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт4 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион5 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет5 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет6 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет7 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија15 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија20 часа

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија20 часа

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа22 часа

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ1 ден

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет1 ден

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Досие