Контакт

Македонија

Османи – Мортон: Обезбедивме континуитет на севкупната билатерална соработка со Обединетото Кралство и по брегзитот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со министерката за Европа и Америка на Обединетото Кралство, Венди Мортон, денеска во Скопје го одржа и заеднички копретседаваа со првиот инаугуративен состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка помеѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство.

dobivaj vesti na viber

Двајцата министри овој свечен чин помеѓу двете држави го карактеризираа како нова ера во развојот на односите меѓу двете земји, кои негуваат долгогодишно партнерство во изминатите 28 години, а кое се рефлектира преку силни пријателски односи.

„Отсега натаму овој Совет ќе ја има улогата на координатор и контролор на работата на двете држави за предизвиците и начините за имплементација на одредбите од Спогодбата за соработка, која ја потпишавме пред само неполна година. Денес, институционално, административно и технички, не само што обезбедивме континуитет на севкупната билатерална соработка со Обединетото Кралство и по брегзитот туку слободно можам да кажам дека од денес создаваме и нови потенцијали за бизнисите; потенцијали и за нови странски инвестиции, но и можности за проширување на постојните бизнис-капацитети во земјата“, истакна Османи.

Обединетото Кралство во изминатите десет години прерасна во еден од најзначајните трговски партнери на Северна Македонија, а размената меѓу двете земји веќе одамна ја надмина границата од една милијарда евра на годишно ниво. Минатата година, и покрај влијанието на пандемијата, обемот на трговија се зголеми со оваа земја, со што Северна Македонија стана нивниот најголем трговски партнер меѓу земјите од Западен Балкан.

На состанокот беше изразено задоволство и од континуираната успешна соработка во областа на одбраната, а како исклучително значајна е долгогодишната британска поддршка за јакнење на воените капацитети на нашата земја. Беа разменети мислења и за други прашања од заемен интерес, состојбите во регионот и соработката во НАТО како уште една алка на поврзување и соработка на двете земји во иднина.

Двајцата министри за време на состанокот го усвоија и потпишаа деловникот за работа на Советот за партнерство, трговија и соработка, а за нешто повеќе од една недела, на 21 октомври, ќе се одржи и првиот состанок на Комитетот за партнерство и трговија, како тело за технички и административен надзор за имплементација на договорот, со што и формално ќе се заокружи процесот на институционална поставеност меѓу двете земји за идниот развој на севкупните билатерални односи.

Македонија

Ангелов: Трите „ер трактори“ на ДЗС во овој момент се нефункционални, фалат стотици пожарникари, имаме само четири хеликоптери

Објавено пред

Државата располага со четири функционални хеликоптери за гаснење пожари, од кои три се во рамките на МВР и еден на Армијата, како и три „ер трактори“ на Дирекцијата за заштита и спасување – ДЗС, но, за жал, во овој момент се нефункционални. Причина за тоа е што двајца пилоти заминале во пензија, а со само еден активен пилот авионите не смее да летаат, информира директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

dobivaj vesti na viber

„Денеска сме недоволно подготвени, но за максимум десет дена ќе бидеме драстично повеќе подготвени бидеќи верувам дека веднаш по формирањето, владата ќе помогне да бидат ставени во функција трите ‘ер трактори’ и ќе биде решен проблемот на ЈП ‘Македонски шуми’“, изјави Ангелов, одговарајќи на новинарско прашање дали државата е подготвена за справување со летните шумски пожари.

Моментно има 938 пожарникари, но потребни се уште 670 според информациите од сите територијални противпожарни единици. Најалармантна, според Ангелов, е состојбата во пожарната во Скопје.

„Апелирам до сите градоначалници да примаат млади луѓе, кои се здрави и може да одговорат на гаснењето пожари. Во овој момент просечна старост на пожарникарите е 42,5 години“, изјави Ангелов.

Од опрема за гаснење пожари на ниво на држава располагаме со 105 цистерни со сопствени пумпи за гаснење на пожари, 33 автоцистерни, кои носат вода, но немаат сопствени пумпи, понатаму имаме 48 противпожарни теренски возила за гаснење пожари во шума и непристапни терени, како и 54 класични теренски возила со пумпи, 11 теренски возила, шест командни возила, две возила за превоз на луѓе и опрема и 191 пумпа.

На ниво на држава располагаме со 629 заштитни опреми, што е помалку од бројот на пожарникари.

 

Прикажи повеќе...

Скопје

Изменет возен ред на градските автобуси во Скопје за време на продолжениот викенд

Објавено пред

Поради верскиот празник Духовден, в петок и в сабота (21 и 22 јуни) јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, со исклучок на линиите 11, 11А, 18А, 32, 47А, 51, 55, 55В, 56, 56А, 70, 74, 81, 118, 160, 164 и 180, кои ќе сообраќаат по саботен возен ред, информираат од ЈСП „Скопје“.

dobivaj vesti na viber

В недела сите возила од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред.

„Утре, од 7 до 14 часот, дежурни ќе бидат билетарниците во Ѓорче Петров и таа на Транспортниот центар, а в сабота сите билетарници и центри за персонализација ќе имаат редовно работно време“, додаваат од таму.

Жичницата, утре, како и за време на викендот, ќе работи вообичаено, од 10 до 20 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Амбасадорите Дејвид Гир и Кшиштоф Гжелчик во Македонски Брод – граѓаните заинтересирани да реализираат проекти со ЕУ-поддршка

Објавено пред

Општина Македонски Брод има огромен потенцијал за развој, а во тој процес од голема помош е поддршката од Европската Унија. Ова беа само некои од ставовите на граѓаните на Македонски Брод со кои амбасадорот на ЕУ, Дејвид Гир, и полскиот амбасадор, Кшиштоф Гжелчик, вчера имааа отворена средба во Домот на културата. Полска е поврзана со Поречието преку етнологот и научник Јозеф Обребски, кој во минатиот век ги проучувал обичаите на жителите од овој регион, како и преку низа развојни проекти во општината, културна и образовна размена меѓу училиштата и преку неодамнешните економски инвестиции.

dobivaj vesti na viber

Во рамките на своите посети на општините во земјата, освен преку разговори со градоначалниците и советниците, амбасадорот Гир подобро се запознава со животот во локалните заедници токму од размислувањата и од искуствата на граѓаните. Гир и Гжелчик во Македонски Брод ја посетија и пештерата Пешна и имаа можност да ја разгледаат изложбата со фотографии од Обребски.

„Дојдовме во Македонски Брод за да се сретнеме со граѓаните, со Советот на Општината, со градоначалникот и со граѓанските организации и да ги ислушаме. Да разговараме за тоа што за нив е значајно, каков е животот тука и кои се нивните приоритети и предизвици. Дискусиите беа посветени на тоа каков тип инвестиции би можеле да се направат и како би можел регионот да се промовира. Несомнено, врвен приоритет би бил туризмот бидејќи ова е навистина прекрасно место, извонредно за планинарење, искачување и за истражување на пештерите. Преку оваа посета научивме многу и ќе продолжиме да изноаѓаме начини како би можеле да го поддржиме Македонски Брод, но и целата земја“, истакна Гир.

Во текот на посетата на Македонски Брод амбасадорите на ЕУ и на Полска во земјата остварија средба и со градоначалникот Жарко Ристески. Тие исто така се сретнаа и со членовите на Советот на Македонски Брод и со нив разменија мислења за тоа како ЕУ би можела да ѝ помогне на Општината. Значаен дел од посетата беше наменет за разговори со членови и со претставници на граѓанските организации, кои се посветени на активности чија цел е подобрување на животот во општината.

Во текот на отворената средба во Домот на културата граѓаните учествуваа во две активности: „Прашај ги амбасадорите“ и „Сподели ја твојата ЕУ-приказна“. Во рамките на овие дискусии граѓаните отворија низа теми кои се однесуваат на животот во Македонски Брод и како со поддршка од Европската Унија тој би можел да се подобри. Амбасадорот Гжелчик го сподели и полското 20-годишно искуство како земја членка на ЕУ и го дефинира како успешна приказна.

Некои од жителите се интересираа дали и како би можел да се зголеми буџетот за програмата „Еразмус плус“ преку која се поддржуваат проекти од областа на образованието. Тие исто така сакаа да дознаат дали постои можност и на кој начин би биле поддржани активности за руралните жени, односно за унапредување на нивните права и место во општеството. Дополнително, граѓаните искажаа интерес за учество на тренинзи преку кои би стекнале знаења за подготвување проекти финансирани од ЕУ, како и за аплицирање за добивање средства од фондовите на Европската Унија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија4 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија4 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт5 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија6 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија8 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт8 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет8 часа

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија8 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија10 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ20 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија23 часа

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија24 часа

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија1 ден

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...