Контакт

Македонија

Османи: Со Бугарија годинава имавме динамичен и интензивен дијалог за надминување на разликите

Објавено пред

Министерот за надворешни работи Бујар Османи одржа годишен брифинг за претставниците на медиумите, кои ја следат надворешната политика, посветен на најзначајните надворешно-политичките активности на министерството за 2021 година.

dobivaj vesti na viber

Во рамките на брифингот беа истакнати постигнувањата и предизвиците во однос на добрососедските односи, европското досие на земјава, унапредувањето на билатералните односи, поставувањето на државата на мултилатерален план, како и многубројните проекти што се однесуваат на економската дипломатија и дијаспората.

Во областа на мултилатерализмот, министерот ја подвлече важноста од нашето претседавање со ОБСЕ во 2023 година, како и поднесените кандидатури за трите главни тела на ООН – Економскиот и социјален комитет (ЕКОСОК), Советот за човекови права и Советот за безбедност.

Османи ги издвои односите со САД како особено значајни не само за стабилноста на земјава, туку и на регионот како целина. Ги нагласи бројните контакти со високи американски претставници на кои беа истакнати одличните билатерални, односи и заедничките заложби за зајакнување на стратешкото партнерство преку гарантирање на слободата, безбедноста и демократскиот просперитет.

„Изминатава година ги посетив речиси сите земји од континентот Европа, а доста од нив имаа и возвратни посети на нашата држава на ниво на министри за надворешни работи. Од аспект на односите со Германија, тие остануваат наш значаен партнер во политичка и економска смисла. Имав исклучителни успешни официјални посети на Берлин на кои беше демонстрирана силната поддршка за нашите ЕУ интегративни процеси. Со Франција го потпишавме Договорот за формирање на Француската агенција за развој АФД во нашата држава, додека со Обединетото кралство го одржавме и првиот инаугуративен состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка, што беше прв во Европа по брегзит“, истакна министерот Османи во делот на билатералната соработка со европските земји.

Во однос на европската перспектива, министерот нагласи дека нашата држава има кристално чисто досие што во неколку наврати е потврдено не само од институциите на ЕУ, туку и од останатите 26 земји членки, при што за следниот исчекор преостанува тргањето на ветото од Република Бугарија. Кога станува збор за односите со Бугарија, Османи посочи дека изминатава година постоеше динамичен и интензивен дијалог насочен кон надминување на разликите што ги имаме, сè со цел продолжување на нашиот евроинтегративен процес.

Министерот Османи се осврна и на постигнувањето на полето на економската дипломатија, нагласувајќи го упатувањето на економски советници во нашите амбасади во Абу Даби, Анкара, Варшава и Минхен, како и во Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации или ФАО, во Рим, што има за цел унапредување на економската соработка и привлекување странски инвестиции. Во насока на зајакнување на видливоста на земјава во светски рамки, го истакна учеството на Северна Македонија на ЕКСПО- ДУБАИ 2020, што претставува одлична можност за промоција на нашите бизнис-можности, туристичкиот потенцијал, етничката и културната разновидност.

Како особено значајни ги истакна проектите кои се однесуваат на подобрувањето на услугите на дијаспората, нагласувајќи го поставувањето на девет базни и пет мобилни станици во нашите амбасади, со што значително се скрати постапката за издавање патни исправи, а воедно, го нагласи постигнатиот успех за признавање на нашите возачки дозволи во 19 држави. Нашата посветеност на дијаспората се демонстрира и со упатувањето на првите дипломати за дијаспора, кои со својот ангажман треба да овозможат подобар увид во нивните потреби и зајакнување на соработката со матичната земја. Воспоставено е и признание за истакнатите припадници на дијаспората наречен МКарта, кои со своето делување придонеле за вистинска промоција на земјава во странство.

Што се однесува на редовните активности на Министерството, министерот Османи се осврна и на зајакнување на нашите дипломатска покриеност, нагласувајќи дека од преземањето на функцијата упатени се амбасадори во седумнаесет земји во светот, како и дека се работи на пополнување и на другите испразнети амбасадорски позиции. Дополнително, нагласи дека за 2022 година предвиден е најголемиот буџет на Министерството за надворешни работи во историјата во висина од една милијарда и шестотини и педесет милиони денари, или околу 27 милиони евра, со кои е предвидена реализација на бројни капитални инвестиции во нашите амбасади во светот.

Македонија

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Објавено пред

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, и лично се залагал да добие глас повеќе во вториот круг од изборите. Во интервју за „Макфакс“ вели дека Арсовска сега, кога ја изгубила поддршката, се пресметува лично со него, па реализира проекти што не се приоритет за граѓаните. Објаснува како улица, за која многумина и не знаат каде се наоѓа, стана главна тема во медиумите и доведе до обвинувања за манипулации, узурпирање државно земјиште, лаги и протести.

dobivaj vesti na viber

Иако улицата Боца Иванова, за која се планира булеварско решение, а за која Град Скопје најави почеток на изградбата, е предвидена и во детаљниот урбанистички план (ДУП) и во Генералниот урбанистички план (ГУП), градоначалникот Костовски ги поддржа граѓаните, кои бараат поместување на трасата.

„Ниту ГУП ниту ДУП не се библија и може да се променат. ГУП-от е Устав, но не е библија. Уставот се менува некогаш, ако е потребно“, вели градоначалникот.

Во интервјуто објаснува зошто токму сега поведоа инцијатива за бришење маркички за 11 згради, од кои некои се покај новата улица, кажува дали работи по партиска директива, објаснува зошто не ги реализирал ветувањата што ги даде пред да биде избран, ги најави капиталните проекти во Бутел и зборува за преговорите со синџирот маркети „Лидл“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Митева: Еден милион за фирмата на братот на Груби, институциите да реагираат

Објавено пред

Во периодот од 2020 до 2022 направени се 8 трансакции од Владата, Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците и Министерството за економија на фирмата на братот на Артан Груби, „ЕТЦ травел“ ДООЕЛ Скопје, објави на прес-конференција портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева.

dobivaj vesti na viber

„Ова се трансакциите што државните институции ги направиле кон ‘ЕТЦ травел’ ДООЕЛ Скопје, фирма во сопственост на братот на Артан Груби, чија вредност надминува 1 милион денари. Овде може да се видат разните трансакции со вредност од 100, 300, па и 400.000 денари, а вкупната вредност надминува 1 милион денари, додека Груби јавно вели дека немал никаква врска со бизнисот на својот брат. Јасна е намерата, уште појасна е братската врска, а најочигледен е судирот на интереси. Целта е да владеат криминалот и корупцијата, да се позиционира мрежата насекаде“, рече Митева.

Ги повика институциите да се охрабрат и веднаш да поведат постапка, која, конечно, ќе заврши со соодветен резултат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре промена на времето: под влијание на циклонска активност најавени се обилни врнежи

Објавено пред

Под влијание на циклонска активност, утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, кои на места попладне и во вечерните часови ќе бидат пообилни.

dobivaj vesti na viber

Од УХМР најавуваат дека се очекува да падне дожд над 20 литри на квадратен метар. Само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

Во Скопската Котлина ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, пообилни попладне и во вечерните часови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија2 часа

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и Рамазан Бајрам

На утрешната седница Владата ќе ги замрзне маржите на оризот и јајцата на цени од почетокот на овој месец. Министерот...

Свет2 часа

Кинескиот претседател стигна во Москва: летот беше еден од најследените во светот, сите погледи вперени кон „боингот 747“

Авионот на кинескиот претседател Си Џинпинг слета на меѓународниот аеродром Внуково во Москва, а самиот лет предизвика голем интерес. Летот...

Топ3 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија4 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитни перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот „Партизански одреди“ во Карпош 4, спроти трговскиот центар Антико. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија4 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет4 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет5 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа19 часа

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...

Регион2 дена

Борел обзнани што Косово и Србија прифатиле, што одбиле: Некогаш ѓаволот е во тајмингот

Високиот претставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешни работи и безбедносна политика, Жозев Борел, кажа дека има договор помеѓу Белград...

Вести2 дена

Вучиќ по средбата со Курти: Не е ден „Д“, не потпишавме ништо, имам трошка задоволство

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по 12 часовната средба со косовскиот премиер Албин Курти, е задоволен од дијалогот. Тој кажа...