Контакт

Македонија

Отворена новата автобуска станица во Охрид, во неа инвестирани 7 милиони евра

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на официјалното отворање на новата автобуска станица на „Делфина турс“ во Охрид и на отпочнувањето на изградбата на новиот трговски центар во рамки на автобуската станица.Тој им честиташе на сопствениците на „Делфина турс“ за инвестицијата за којашто рече дека му овозможува на Охрид нов убав лик.

„Новата автобуска станица која денеска официјално стартува со работа ќе биде од огромна полза за Охрид и за охриѓани, но и за сите граѓани на Република Македонија, како и за сите туристи што ќе доаѓаат во овој град“, оцени премиерот Заев за оваа вкупна домашна инвестиција од околу 7 милиони евра којашто претставува ново обележје на Охрид.

Премиерот Заев порача дека и централната и локалната власт се определени на поддршка на сите квалитетни проекти со цел да се испрати порака за стабилност и сигурност за компаниите храбро да влегуваат во нови инвестиции.

„Мене ми е многу драго што ова е домашна инвестиција и навистина сум среќен за секоја домашна инвестиција којашто се реализира во нашата земја. Тоа е добро. Ваквите инвестиции овозможуваат приход на локално ниво, носат приход и на државно ниво, отвораат нови работни места, овозможуваат раст на платите за младите луѓе да остануваат овде да живеат, и испраќаат сериозна порака на охрабрување на сите потенцијални инвеститори“, истакна премиерот Заев.

Во своето обраќање тој оцени дека за пристапот до туристичката понуда на Охрид и на охридското крајбрежје е важна и реализацијата на останатите инвестиции во регионот, како комплетирањето на изградбата на автопатот Кичево – Охрид, изградбата и рехабилитацијата на патот Кичево – Гостивар, како и плановите за изградба на нов пат Ресен – Охрид.

„Сакам да ве уверам да сметате на поддршката на вашата Влада и на локалната самоуправа. Ние сме овде да ве поддржиме во сите ваши планови и во сите ваши развојни можности за да имаме вин-вин ситуација за сите. Државата ќе добие инпут за поголем БДП, нови работни места, покачување на плати, а вие профит. Само така ќе овозможиме квалитетни услови за живот во нашата Македонија“, рече премиерот Заев, кој на крајот од своето обраќање на отворањето на новата автобуска станица упати апел до граѓаните да го посетат градот Охрид за кој рече дека е најубавото нешто што Македонија може да му го понуди на светот.

Домаќинот на настанот, сопственикот на „Делфина турс“, Аднан Исмаил, ги поздрави присутните гости и порача дека многу е важна поддршката што Владата на Република Македонија им ја пружа на инвеститорите и посебно ја нагласи зголемената доверба и оптимизам за инвестирање по добивањето на поканата за членство на земјата во НАТО и отпочнатиот процес на преговори со ЕУ.

Пред присутните гости се обрати и градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојановски, кој рече дека градот Охрид добива ново обележје коешто значајно ќе придонесе во зголемувањето на туристичкиот промет и изрази уверување дека во иднина многу нови инвестиции од ваков тип ќе придонесат за економски развој на градот.

Македонија

Професионалните војници ќе склучуваат договори на четири години

Објавено пред

Владата го утврди прездлог-законот за изменување и дополнување на Законот за службата во АРМ и донесе одлука да биде доставен до Собранието со цел да се овозможи иден развој на Армијата заснован на висококвалитетни кадри, лични и професионални вредности на персоналот, висок морал и стандард, со цел создавање aрмија оспособена за извршување на зададените одбранбени мисии и задачи.

Во предлог-законот се вградени проширување и допрецизирање на должностите што се сметаат како должности во вршење служба во Армијата во согласност со потребите и барањата на НАТО, со кои се уредува дека како служба во Армијата се смета и учеството во меѓународни операции, мисии и операции на Организацијата на Северноатлантскиот договор – НАТО. Со предложените измени и дополнувања се уредува и правото на стаж на осигурување со зголемено траење за целокупниот активен воен и цивилен персонал на служба во Армијата, како и можност за стипендирање кадри за критични специјалности за потребите на Армијата за кои има недостиг.

Со предложените измени се продолжува времетраењето на договорот, кој Министерството за одбрана го склучува со професионалните војници, од три на четири години заради обезбедување соодветна пополна на командите и единиците на Армијата во согласност со потребите за менаџирање со персоналот, како и обезбедување оптимално водење во кариера за време на вршењето служба во Армијата, со уредување на начинот на оценување на активниот воен и цивилен персонал на служба во Армијата во согласност со НАТО-регулативите за унапредувањето офицери и подофицери во непосредно повисок чин во согласност со стандардите на НАТО.

Прикажи повеќе...

Македонија

Затворениот базен во Охрид треба да биде готов до крајот на 2020 година

Објавено пред

Владата, денеска, ја разгледа и усвои информацијата за динамиката на реализација и плаќање на обврските за изградба на затворен пливачки базен во општина Охрид и ја задолжи Агенцијата за млади и спорт да предвиди затворениот пливачки базен да биде изграден заклучно со 31.12.2020 година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Над 90 милиони денари ќе бидат обезбедени за опрема на Онкологија

Објавено пред

На денешната владина седница е разгледан и усвоен е новиот текст на информацијата за давање согласност за користење буџетски средства во наредни три години на Министерството за здравство за набавка на медицинска опрема за потребите на ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија, и тоа во висина од 92.500.000 денари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 часа

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет7 часа

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија8 часа

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија8 часа

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ9 часа

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија12 часа

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија14 часа

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија15 часа

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија15 часа

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија16 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија17 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија17 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет18 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет19 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион19 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет19 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион20 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион1 ден

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Досие