Контакт

Македонија

Парични казни за жители на Скопје, Свети Николе и Кавадарци кои не се самоизолирале

Објавено пред

Парични казни за непочитување на здравствените прописи за време на епидемија ќе добијат еден жител на Скопје, три лица од Свети Николе и четири од Кавадарци. Сите се обвинети дека не се самоизолирале откако се вратиле од ризични земји или се сретнале со луѓе кои се вратиле од таму.

Обвинетиот скопјанец, на возраст од 33 години, на 12 март се вратил во земјава по престој во Франција како високоризична земја за ширење на коронавирусот и потпишал изјава дека ќе се самоизолира во период од 14 дена. Сепак, на 21 март, при извршена проверка од страна на овластени полициски службеници, не бил затекнат во неговиот дом.

Основното јавно обвинителство Скопје на Судот му предложи на обвинетиот да му изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби со висина на дневна глоба од 20 евра во денарска противвредност.

Основното јавно обвинителство – Свети Николе до надлежниот основен суд поднесе предлог за издавање казнен налог против пет лица.

Тројца од обвинетите пристигнале во земјава од држави со среден и висок ризик за ширење на коронавирусот и согласно мерките биле должни во период од 14 дена да не го напуштаат престојувалиштето што го пријавиле како место каде ќе ја спроведат задолжителната самоизолација. Иако на граничните премини на кои оствариле влез во земјава потпишале изјави за самоизолација, ги напуштиле наведените адреси и оствариле контакт со други лица.

Две лица од Свети Николе, пак, на возраст од 19 и 21 година биле приведени ноќеска во 2:20 часот затоа што прекршиле полицискиот час. Тие во автомобил „сузики сфивт“ без регистерски таблички биле пресретнати од страна на полициски службеници.

Со своите дејствија сите обвинети го сториле кривичното дело што им се става на товар за што обвинителството побара судот да им изрече парична казна во висина од 98 дневни глоби, и тоа за еден од обвинетите во висина на една дневна глоба од 10 евра или вкупна вредност од 60.270,00 денари, а за останатите во висина од 20 евра за една дневна глоба или во вкупна вредност од по 120.540 денари.​

Што се однесува до случаите во Кавадарци, еден од обвинетите пристигнал во земјава на 17 март од Република Србија патувајќи од држави со среден и висок ризик за ширење на коронавирусот. При вршење на контрола од страна на полициските службеници, на 18 март, не бил затекнат дома.

Двајца од обвинетите пристигнале од Република Грција на 18 март, но и покрај обврската за самоизолација не биле затекнати во нивните домови на 19 март, кога надлежните служби извршиле контрола.

Четвртиот обвинет на 19 март на граничниот премин „Деве Баир“ пречекал лице кое се враќало од престој во Соединетите Американски Држави. Согласно Одлуката на домашните органи, обвинетиот потпишал изјава за самоизолација поради тоа што бил во контакт со лице кое дошло од земја со висок ризик од зараза. Но при извршена контрола не бил затекнат во домот каде требало да ја извршува должноста за самоизолација.

Обвинителството за четворицата побара изрекување парична казна во висина од по 2.000 евра во денарска противвредност.

Македонија

Димитров: Придружете ни се на 15 јули за да ги почнеме преговорите со ЕУ

Објавено пред

Придружете ни се на 15 јули, да ги почнеме преговорите со ЕУ, да покажеме дека можеме да создадеме европски стандарди дома, истакна носителот на правата изборна единица, Никола Димитров, од коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ.

„Среда, средината на неделата, е многу убав ден да се заврши убава работа. А ние си имаме многу убава работа за завршување иднава среда.  Во септември годинава ќе правиме 29 години како независна држава . Од тие, речиси сите зборуваме за ова што треба да го направиме в среда – НАТО никој не спомнува, бидејќи ја завршивме таа работа“, вели Димитров и додава дека сега на ред е ЕУ.

„Од другата страна, со ВМРО-ДПМНЕ нема да има пристапни преговори со Европската Унија. Нема да го фатиме возот за којшто не знаеме дали пак ќе застанува. И затоа, ќе дигаме ли раце иднава среда, на 15 јули? Или ќе излеземе и ќе дадеме што помалку простор за овие теговиве што нè влечат надолу. За овие луѓе што главата не ја дигнале и не можат да видат дека земјата не само што се исправи од срамот што ни го оставија. Туку си влезе во НАТО и е на еден чекор да почне пристапни преговори со ЕУ.

Јас сум носител на листата „Можеме“, предводена од партијата СДСМ. И ние сме за денес и за утре. А тие се за вчера. Нема друга политичка опција денес, во нашата Македонија – официјално Северна Македонија – што сака и е одлучена, и е доволно храбра, и доволно знае да оди напред. Вие што уште се двоумите за среда, не знам какво е тоа јунаштво со неправење ништо. Има ли јунак од која било област што е јунак затоа што нешто не правел? Дали ќе ги казните тие што се обидуваат да го чистат ова валканово и да фрлат светло на темницата, затоа што темницата упорно влече назад, валканово вика остајте ме’. Или ќе ни се придружите, оти од оваа страна има надеж, од таа страна има бездна. Ништо ново нема да видиме“, рече Димитров.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Ќе изградиме автопат од Скопје преку Прилеп, Битола до јужната граница

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска во Прилеп оствари средби со стопанствениците, на кои стана збор за проектите и содржината со фокус на економскиот дел од нивната програма. Тој вети дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го реши проблемот на граѓаните од Пелагонија, односно ќе го изгради автопатот од Скопје преку Прилеп, Битола до јужната граница.

„Претставниците на компаниите ни ги презентираа нивните гледишта, анализиравме дел од политиките и предлозите коишто ВМРО-ДПМНЕ ги предлага во оваа изборна програма. Коишто понатаму ќе бидат дел од, би рекол, програмата на Владата. Пред сè тука како главен адут го споменавме и автопатот што би се изградил од Скопје преку Прилеп, Битола до границата со нашиот јужен сосед. Нешто што е дамнешна желба на жителите на пелагонискиот крај, на прилепчани, но и на останатите. Цениме дека овој инфраструктурен проект многу ќе го подобри квалитетот на живот, ќе ја подобри комуникацијата и условите на бизнис-заедницата овде, од Прилеп, и Пелагонија во целост. Потоа зборувавме за политиките во делот на земјоделието со акцент на тутунот и тутунопроизводителите. Зборувавме и за реформите во делот на образованието, администрацијата, дигитализацијата, фискалната политика, поддршката. Така што ценам дека имавме навистина корисна средба, средба на којашто ние можевме да се презентираме и да имаме определена интеракција со стопанствениците од овде, од градот Прилеп“, рече Мицкоски.

Прашан за очекувањата за излезноста на изборите, Мицкоски истакна дека очекува помала излезност за разлика од други години, но верува дека, сепак, таа ќе изнесува над 45 проценти.

„Ценам дека излезноста ќе биде помала од вообичаената, како што сме навикнати во минатите години. Не очекувам дека ќе се реализираат оние сценарија и предвидувања од минатото дека ќе биде многу ниска и ќе се движи меѓу 40-45%. Ценам дека ќе биде повисока од таа. Можеби нема да стигнеме бројка како што беше тоа во минатото, 65-67%, но ценам дека ќе биде кредибилна за идната влада, што ќе ја предводи ВМРО-ДПМНЕ, веднаш уште од првиот ден да се зафати со структурни реформи и излез од моменталната ситуација во којашто се наоѓаме“, истакна Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска од Охрид: Зборот е збор, немаме време за губење

Објавено пред

Зборот е збор! Пред две и пол години ветивме членство во НАТО и тоа го испорачавме. За само две и пол години станавме членка на најмоќната воено-политичка алијанса, по 11 изгубени години, истакна носителката во петтата изборна единица, Радмила Шекеринска, од Охрид.

„Зборот е збор, истава година добивме почеток на преговори со ЕУ, по 11 изгубени години. За само две и пол години успеавме да станеме членка на НАТО, да почнеме преговори со ЕУ  да ги зголемиме платите и пензиите, трипати да ја покачиме социјалната помош и да ги враќаме парите кон граѓаните. За само две и пол години граѓаните повторно се слободни, а медиумите и критични и секогаш ослободени од притисок од власта. За само две и пол години успеавме нашата држава од изолирана да ја направиме сигурна, членка на најмоќниот сојуз. Повеќе не сме сами ниту во добро ниту во лошо“, рече Шекеринска.

Таа нагласи дека останувањето дома на денот на гласањето може да остане уште една неискористена шанса бидејќи со ВМРО-ДПМНЕ на власт Македонија во ЕУ нема никакви шанси.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ8 минути

Турски државјани врзале чаршав и преку прозорец избегале од државен карантин во Скопје

Двајца државјани на Турција синоќа избегале од државен карантин во Скопје, со чаршав кој бил врзан како импровизирано јаже. Од...

Топ41 минута

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија2 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион3 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион5 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет5 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион6 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ6 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија7 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион8 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија8 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион9 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија9 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион18 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион20 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион21 час

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет23 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион1 ден

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Досие