Контакт

Македонија

Пендаровски и Ван дер Белен на економски форум-Меѓу нас нема отворени прашања, туку само отворени можности

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски и австрискиот претседател Александер Ван дер Белен, во рамки на неговата официјална посета на дражавата денеска се обратија на Македонско-австрискиот економски форум „Зајакнување на деловните односи меѓу Северна Македонија и Австрија“.

dobivaj vesti na viber

„Ние не само што немаме отворени прашања меѓу нас, туку наидуваме на постојана, силна и принципиелна австриска поддршка на нашите европски интеграции и стратешки интереси. Имајќи ги предвид одличните билатерални односи, изградената доверба и исклучително плодната економска соработка, клучните прашања и констатации на кои сакам да се осврнам се: која треба да биде основната цел на овој македонско-австриски деловен форум, во услови кога Австрија е веќе најголемиот инвеститор во Северна Македонија?“, истакна Пендаровски.

Според шефот на државата, трговската размена меѓу Северна Македонија и Австрија е сè уште мала ако се имаат предвид квалитетот на билатералните односи, бројот на австриски компании на македонскиот пазар и потенцијалот за развој на двете страни. Тоа зборува дека можностите за соработка не се доволно искористени, особено во сферата на земјоделството и прехранбената индустрија.

Втората причина, како што рече, е фактот дека Европа и светот минуваат низ клучен период.

„Нема земја што не е погодена од геополитичките ризици, енергетската криза, ценовните шокови и од инфлацијата“, подвлече Пендаровски.

Оценува дека за Австрија да продолжи да биде број еден инвеститор во Северна Македонија, не само во наредните неколку години туку и во наредните децении, нужно е да се отворат нови перспективи во економската соработка.

„Меѓу Северна Македонија и Австрија нема отворени прашања, туку само отворени можности. Се надевам дека овој форум ќе биде потврда на досегашната квалитетна соработка, но и почеток на нова фаза на соработката помеѓу компаниите од двете земји. Наредната 2024-та ќе одбележиме 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу нашите две пријателски држави. Во пресрет на тој значаен јубилеј, ве повикувам да ја искористите стекнатата доверба и да ја продлабочите соработката“, порача Пендаровски.

Ви благодарам.

Македонија

ЛДП за симнатото знаме: Доста е со намерни провокации и варварски чинови

Објавено пред

Либерално-демократската партија најостро го осудува вандалскиот чин на симнување на знамето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија од јарболот пред храмот „Свети Наум Охридски“ по што веднаш е поставено знаме на Албанија.

dobivaj vesti na viber

Ова е директен напад кон верниците, но и кон свештенството на МПЦ-ОА и претставува сериозен аларм во државата, особено кога некој се охрабрува да си игра со верските и националните чувства на граѓаните, велат од ЛДП.

Според нив, намерните провокации не придонесуваат кон соживот, толеранција и разбирање на различностите. Оценуваат дека како наближуваат изборите, најголем број од партиите ќе играат на својата најсигурна карта, картата на национализмот и презирот кон сите и сѐ што е поинакво од нив.

„Ваквите немили настани се само еден дел од валкана игра, која одредени политички субјекти се подготвени да ја играат само за да се задржат или да дојдат на власт. Веруваме дека мнозинството Албанци го осудуваат овој варварски чин на сквернавење на црковното знаме и бараме од албанските политички субјекти да го осудат овој варварски чин и со тоа да ги обесхрабрат идните потенцијални провокатори. ЛДП како политичка партија, каде што членуваат и се застапени припадници на сите етнички заедници и религии, смета дека во едно мултиетничко општество треба да се дискутира како да се подобри состојбата во сите сектори на државата и таа да се издигне на рамниште на западноевропските земји“, се истакнува во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николовски: Новата логистичко-дистрибутивна платформа во Скопје силно го унапредува земјоделскиот сектор и отвора нови работни места

Објавено пред

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со претствници на Светската банка, денеска беше на увид на локацијата на новата логистичко-дистрибутивната платформа во Скопје, општина Гази Баба.

dobivaj vesti na viber

Оваа логистичко-дистрибутивната платформа е уште една голема и значајна капитална инвестиција, која станува реалност, со што се исполни уште едено ветување дадено пред земјоделците и пред граѓаните.

Пред само неколку недели беше потпишан договорот и почна процесот за иградба. Ова е голема стратешка инвестиција, која ќе се простира на речиси 30.000 квадратни метри, со огромен потенцијал да процесира приближно 46.000 тони овошје и зеленчук. Платформата овозможува организирање и унапредување во снабдувањето, со безбедни и свежи прехранбени производи. Овозможува поедноставен пристап до пазарот за локална свежа храна и ќе обезбеди логистички и други услуги за земјоделско-прехранбениот сектор за домашниот и меѓународниот пазар.

„Логистичко-дистрибутивна платформа не е само градежен проект, туку симбол за посветла иднина во земјоделскиот сектор во земјата. Како што ќе напредува низ своите фази, новата платформа ветува дека ќе го трансформира земјоделството правејќи го поконкурентно, одржливо и економски просперитетно“, изјави Николовски.

„Еве, денес, токму од локацијата, овде во Скопје, во оптшина Гази Баба, каде што е предвидена изградбата на оваа важна капитална инвестиција, почнува реализирањето на првата фаза од проектот. Ова е голем капитален прокет, кој се реализира првпат во историјата на државата, со огромна важност за развојот и унапредувањето на земјоделскиот сектор“, потенцира Николовски.

Средствата за изградбата на платформата се обезбедени преку проектот за модернизација на земјоделството, финансиран со заем од Светската банка, во износ од 46 милиони евра и дополнителни 4 милиони евра грант од Европската Унија преку ИПА-фондовите. Она што од оваа логистичко-дистрибутивната платформа се очекува е да се вклучи пазар на големо и да биде логистичка област со капацитети за суви и ладни складишта.

Покрај изградбата на логистичко-дистрибутивната платформа во Скопје како дел од проектот за модернизација на земјоделството, се предвидува и изградба на два откупни центра во Струмица и Ресен. Набргу ќе бидат потпишании договорите за овие два значајни проекта, со што можеме да го означиме почетокот на нивната реализација.

Заедно овие три значајни капитални инвестиции на нашите земјоделци им даваат сигурност, подобро организиран и гарантиран пласман и пазар за нашето домашно земјоделско производство.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пенов во Крива Паланка: Важно е да градиме проекти што ги избрале граѓаните

Објавено пред

Рекреативната патека е нова можност за жителите на општината за дружење и рекреација, се создаваат услови за развој на спортот, но и за локалниот развој, преку збогатување на понудата за домашните и за посетителите од странство. Додадена вредност на овој проект е во тоа што е избран од граѓаните на Крива Паланка, во консултативен процес организиран од страна на Општината, рече министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов, кој заедно со постојаниот претставник на УНДП, Армен Григорјан, имаше состанок со градоначалникот на општината, Сашко Митовски.

dobivaj vesti na viber

„На задоволство на сите нас, а најмногу на граѓаните на Крива Паланка, денеска се заокружува еден убав проект, кој е резултат на соработката меѓу Министерството за локална самоуправа, УНДП, швајцарската влада и општината. Двата проекта се финансирани со средства од Министерството за локална самоуправа и од швајцарската влада. Имплементатор е УНДП. Со свои средства учествува и Општината, што покажува дека локалните власти се заинтересирани за развојот и за подобрување на квалитетот на живеење на своите граѓани“, рече министерот за локална самоуправа.

Според Пенов, Министерството за локална самоуправа ги поддржува проектите што имаат влијание на локалната демократија. Без локална демократија, нема локална самоуправа и, обратно, без локална самоуправа, нема локална демократија.

„Министерството за локална самоуправа во соработка со УНДП учествува во реализацијата на слични проекти во 40 општини за што за периодот од 2022 до 2026 година се обезбедени 2 милиона долари, со поддршка на швајцарската влада. Овие процеси се заемно условени, а најважно од сѐ е граѓаните да ја препознаат корисноста од сопственото учество и да го валоризираат својот глас преку создавање партнерства со локалните власти и заедничко подобрување на условите за живеење во локалната заедница. Исто така, денеска имав можност да видам како е опремена салата на Советот на Општината. Преку проектот ‘Зајакнување на општинските совети’ е набавена опрема за пренесување на седниците на Советот во живо. На овој начин се зголемуваат транспарентноста и отчетноста на локалните власти“, истакна министерот.

Двата проекта се реализираа во рамките на програмата „Зајакнување на општинските совети“, која ја финансираат швајцарската влада и Министерството за локална самоуправа, а ја кофинансира и спроведува Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во соработка со национални и локални партнери.

„Министерството за локална самоуправа ги поддржува проектите што имаат влијание на локалната демократија. Без локална демократија, нема локална самоуправа и, обратно, без локална самоуправа, нема локална демократија. Овие процеси се заемно условени, а најважно од сѐ е граѓаните да ја препознаат корисноста од сопственото учество и да го валоризираат својот глас преку создавање партнерства со локалните власти и заедничко подобрување на условите за живеење во локалната заедница“, заклучи министерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ3 часа

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ3 часа

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...

Топ4 часа

Вработена во болницата во Тетово неовластено снимала пациентка хоспитализирана на одделенијата: полицијата ја приведе

Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу 20.10 часот ја лишиле од слобода 46-годишната А. А. од тетовска Брвеница. Таа претходно...

Македонија4 часа

Ревизорката Татјана Димитровска предложена за нова претседателка на ДКСК, ревизори, судијка и антикорупционери за членови  

По три дена интервјуирање и четири дена бодирање, синоќа пред полноќ беше објавена ранг-листата за избор на нови членови на...

Топ6 часа

Приведено лице од Мала Речица, поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Полициски службеници на СВР Тетово, вчеравечер, околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода...

Македонија7 часа

Албанското знаме повеќе не е на јарболот во дворот на „Св. Наум Охридски“, рече Ангелов

Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. Црковното знаме ќе...

Македонија7 часа

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе им ги скрати платите на функционерите во стилот – ако не овој понеделник, наредниот петок – за на крајот да каже дека кратење нема“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат...

Европа7 часа

Чешкиот претседател: Путин набргу би можел да добие голема шанса во војната

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните...

Свет8 часа

(Видео) Таткото на 9-годишната Емили откри како го преживеала заробеништвото: „Ова беше најшокантното“

Емили Ханд мораше да трча од куќа до куќа, принудена од Хамас да се движи додека израелските сили ја нападнаа...

Свет8 часа

(Видео) Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Минатата недела јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, експлозивно еруптира. Јапонската крајбрежна стража го сними...

Македонија17 часа

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Претседателот на Kомисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи го осуди, како што...

Македонија18 часа

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување...

Македонија18 часа

Бојан Јовановски-Боки 13 излегува на слобода

Поради лошата здравствена состојба, осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода. Кривичниот суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники,...

Топ23 часа

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија1 ден

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија1 ден

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија1 ден

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...

Македонија1 ден

Бухова по прозивките за одговорност за случајот на Онкологија: Заклучоците се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

„Како поранешен директор на ДЗСИ, најостро реагирам за моја политичка одговорност на предлог-заклучоците на анкетната комисија при Собранието за случајот...

Македонија1 ден

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и...