Контакт

Македонија

Пендаровски на средба со европратениците Чолош и Кјучук

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски ги прими пратениците во Европскиот парламент, Дачијан Чолош, претседател на парламентарната група Renew Europe, и Илхан Кјучук, известител за Северна Македонија и член на парламентарната група Renew Europe.

На средбата беа разменети мислења за аспирациите на Република Северна Македонија за членство во Европската Унија. Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на принципиелната поддршка од Европскиот парламент за процесот на проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан и одржувањето на прашањето на агендата.

Пендаровски го реафирмира очекувањето на државата дека новата методологија за водење на пристапните преговори ќе биде усвоена во текот на март, со што би се отворила можноста за отворање на пристапните преговори за членство во текот на хрватското претседателство со Унијата. На средбата беа разменети мислења и за актуелните случувања во Република Северна Македонија во пресрет на предвремените парламентарни избори.

Македонија

Спасовски од Гази Баба: По 20 години луѓето добиваат вода и канализација

Објавено пред

Општината Гази Баба е пример како ние градиме, а ВМРО-ДПМНЕ мислеше само како да краде. Јурумлери, за прв пат после 20 години добива фекална канализација и се ослободува од црна кал, а ВМРО-ДПМНЕ со години овде беше власт и не направи ништо освен што им ги крадеше парите за својата Бела палата, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски за време на денешната посета на Општина Гази Баба.

„ Ние изградивме Вакуум станицата за фекална канализација за цело Јурумлери, прва од ваков вид Македонија, првата фаза е изведена со поставување на инфраструктурата кон две улици и домаќинствата и продолкжува втората фаза кон другите краци.

ВМРО-ДПМНЕ им бараше самопридонес на граѓаните за водовод и канализација, а сега инфраструктурата до улиците е бесплатна за жителите затоа што ние ги насочуваме парите кон граѓаните.

За прв пат по 20 години централната власт подаде рака на Гази Баба и само за патната инфраструктура во оваа општина се дадени 1 милион и 920 илјади евра.

Владо Мисајловски доаѓа да се шета овде, но нема објаснување зошто кога седеше во Владата на Груевски како министер за транспорт и врски не се заложи за канализација во Јурумлери, за водовод во Раштак, за водовод во Булачани каде сега се вложува, а тие ги оставија луѓето без вода во 21-от век!

Само во изборната единица 2 со инвестиција од 48 милиони 585 илјади и 698 денари – се изградени нови и рехабилитирани се над 159 километри патишта.

Низ целата држава се градат 260 киломентри автопати, 300 километри експресни патишта, 900 километри локални патишта. Обновуваме повеќе од 1.500 киломентри постоечки патни правци. Интензивно се работи на локалната инфраструктура и дополнителни 500 киломенри водоводи и канализации.

Направивме пресврт и покажавме што значат политики на парите кон граѓаните наместо во џебови на режим.

ВМРО-ДПМНЕ ги краде парите на граѓаните, а ни Мицковски, ни Мисајловски не знаат економија.

Ние овозможуваме брза развојна економија, можеме уште повеќе и уште подобро и затоа на 15.јули продолжуваме во сигурна иднина, заедно напред“ порача Спасовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Макрадули во Битола: Заштитата на животната средина-приоритет за сегашните и идните генерации

Објавено пред

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули денеска беше во работна посета на Општина Битола, каде Градоначалничката Наташа Петровска го информираше за преземените активности во областа на животната средина и вложените инвестиции.

Тие заеднички ја посетија пречистителната станица за селата Магарево и Трново, проект финансиран од страна на Европската Унија, во вредност од 9.018.336,00 денари, имплементиран преку партнерот УНДП. Воедно, Петроска посочи дека со средствата од Министерството за животна средина во висина од над 3 милиони денари, се направи дел од колекторскиот систем на потегот од местото Црвени Петли до хотелот Шумски фенери, а со средства од Општина Битола во вредност од 17 милиони денари се направи потегот од Шумски Фенери до трафостаницата и испустот од пречистителната станица до реципиентот. Таа истакна дека поставувањето на приклучоци кај индивидуалните домови е веќе при крај од страна на КЈП „Нискоградба“.

Сумарно, во овој дел од потпелистерието, за заштита на животната средина издвоени се над 32 милиони денари, или над 521.000 евра.

При посетата на инфоцентарот на НП „Пелистер“, Макрадули и Петровска се сретнаа со директорот Амет Алиу и разговараа за тековните проекти и заштитата на животната средина во рамките на најстариот национален парк во државата, како и за меѓуграничната соработка со Грција и Албанија.

Петровска, како најнов момент, нагласи дека е одобрен проектот за реконструкција на локалниот пат за селото Магарево.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска од Охрид: Каде беа Мицковски и Дурловски кога Груевски го правеше Охрид – Лас Вегас?

Објавено пред

Заменик претседателката на СДСМ, попладнево во Охрид разговараше со охриѓани за приоритетите на СДСМ во областа на инфраструктурата и туризмот. Притоа го презентираше досега сработеното а ја претстави и изборната програма на коалицијата „Можеме“.

Таа потсети на огромната опасност со која се соочува Охрид и охридското езеро за губење на статусот во УНЕСКО.

„ Охриѓани паметат кој го доведе Охрид и охридско во опасност, паметат дека кога можевме да го изгубиме статусот на УНЕСКО, молчеа и Мицковски и Дурловски.

Тие двајца беа неми извршители на планот на нивниот ментор Груевски да го претвори Охрид во нов Лас Вегас. Денес охриѓани може да бидат мирни, нивните злодела заминаа во историјата а статусот во УНЕСКО го браниме по секоја цена. Никој не е над законот.

Тоа го покажуваме секој ден. Општината Охрид секој ден го ослободува узурпираното крајбрежје. За прв пат нашата влада го донесе планот за управување.

Според УНЕСКО, тој требало да биде донесен уште во далечната 2009. Ние ги послушаме експертите и граѓаните. Се што беше добро предложено беше прифатено. Со Албанија работиме мерките да се спроведуваат на двете страни на границата“ рече Шекеринска.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ47 минути

Во Охридското езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело, на плажа на кеј „Македонија“. На местото...

Македонија2 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа3 часа

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија3 часа

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ4 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет5 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија5 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет6 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија6 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија6 часа

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион7 часа

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа7 часа

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет8 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија8 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет9 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија9 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион10 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија20 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет23 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт23 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Досие