Контакт

Македонија

Прекин на вода од Студенчица, опфатени се населените места

Објавено пред

Прекин на вода во населените места, кои се снабдуваат со вода од регионалниот водоснабдителен систем Студенчица, поради дефект на територијата на општина Прилеп.

dobivaj vesti na viber

Населените места Пресил, Св. Митрани, Врбоец, Норово, Алданци, Саждево, Јакреново, Борино и Белушино ќе имаат прекин на вода поради дефект на територија на која Студенчица обезбедува вода. Дефектот се наоѓа во Прилеп, но водоснабдувањето за крушевските села ќе биде целосно запрено, односно за целосната територија што ја покрива водоснабдителниот систем.

„Утрово, добивме известување од Студенчица дека ќе работат на дефект во општина Прилеп и водата ќе биде во прекин сѐ до надминување на проблемот“, велат од ЈП „Комуна“.

Македонија

Двата хеликоптера на МВР исфрлија над 85 тони вода врз пожарите околу селата Мокрени, Габровник и Селце

Објавено пред

Денеска двата хеликоптери од Одделот за воздухопловни единици на МВР повторно дејствуваа во реонот на селата Мокрени, Габровник и Селце. Кракот од пожарот кој што претставуваше опасност за селата е локализиран и ставен под контрола со помош на службите на терен од Армијата. Хеликоптерот Бел 412 во 18 циклуси исфрли 27 тони вода, а хеликоптерот Ми 171 во 23 циклуси исфрли 57,5 тони вода.

dobivaj vesti na viber
Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) ЦУК објави видео од пустошот од пожарот над Криволак: Економската штета е ниска, еколошката е голема, вели Ангелов

Објавено пред

Повеќе од 10 пожари остануваат активни и вечерва, но ниту едно населено место не е загрозено, извести директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. Денес повторно се активирале и пожарите на планината Серта.

dobivaj vesti na viber

„Пожарите на планината Серта повторно почнаа да го горат со засилено темпо. Првиот е оној над воениот полигон Криволак над Пенуш, кон Брегалница. Се обидовме да го сопреме на земјениот пат кој оди околу полигонот Криволак, но за жал на една точка премина од другата страна и почна да го шири фронтот иако се забележува дека ја губи снагата“, вели директорот Ангелов. .

Втор пожар на планината Серта е оној над селото Пухче кој се движи во насока на селото Селце. Гори шума на големо пространство.

Третиот пожар на Серта е од неготинската страна, веднаш под ловиштето.

Има пожар и спроти селото Калањево.

„Тој беше ставен под контрола, а потоа и целосно изгаснат, за жал денес повторно се разбудија неколку огнени точки. Веднаш реагиравме, но воздухопловите моравме да ги упатиме на друга локација, поради што тој се уште е активен“, вели Ангелов.

Пожар има и на територијата на Општина Чашка, кај селата Мокрени и Богомила. Ангелов извести дека овој пожар поголема линија, можеби триесетина километри, со огнени точки.

„Карактеристика за овие пожари е што се работи за стрмни падини на планина.Трупците кои што горат се тркалаат надолу и предизвикуваат огнени линии зад нив што дополнително го отежнува гаснењето. Во Општина Чашка има пожар и околу врвот Лисец, кој е уште активен. На овие два пожари денес делувавме со сите расположливи воздухопловни сили, на земја гаснат локалните пожарникари, поддржани од полицијата, Аријата и тимови од Национални шуми“, рече Ангелов.

Сериозен е и пожарот на територијата на Македонски Брод. Не некои места гори и борова шума. Овој пожар се движи од атарот на селото Тажево кон село Брезница. Денес овој пожар се гасеше со воздухоплови, но без некој сериозен резултат.

Од прилепско Небрегово пожар се движи во насока на планината Мукос во општина Чашка. Крак од овој пожар Ангелов вели дека се движи во близина на манастирот во Небрегово.

Активен пожар има и кај село Фариш, кој бил изгаснат, а денес избил и нов сериозен пожар на територијата на општина Гевгелија, над селото Мрзенци. „Таму исто така делувавме со ертрактори и имаме одреден успех“, рече директорот Ангелов.

Денес за гасење на пожарите беа ангажирани повеќе од 150 припадници на Армијата, 55 припадници на полицијата и 40 на ДЗС.

„Во најголем дел од пожарите гори ниско квалитетна шума , трње, грмушки, трева и економската штета кај поголем дел од пожарите е ниска, но еколошката штета е голема. Дури и тоа трње, нискостеблести растенија и трева се дом за многу животни“, вели Ангелов.

Центарот за управување со кризи денес објави видео од пустошот што го остава зад себе пожарот над Криволак кој уште беснее.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Паркови“ го демантира ЛДП: Нерасчистените локации што ги посочуваат се надлежност на Кисела Вода, останатите ги одржуваме

Објавено пред

По реакциите на ЛДП за неискосената трева и оставените искршени дрвја и гранки низ Скопје, Јавното претпријатие  „Паркови зеленило“ ги демантира тврдењата и укажува дека не се надлежни за зеленилото по населбите и меѓу блоковите, а останатото тврдат дека редовно го одржуваат.

dobivaj vesti na viber

„Очигледно ЛДП не била упатена за ингеренциите на нашето претпријатие и не знаеле дека посочената локација што може да се види од фотографите е под надлежност на Општина Кисела Вода. Во врска со останатото зеленило под наша надлежност нашите екипи редовно го одржуваат. Според планот за работа ги косиме тревните површини  како би ја одржале оптималната висина , собираме откос, хартија  и отпадоци и истата маса ја товариме и изнесуваме. Вршиме и полевање на тревата во доцните вечерни часови за да  се избегне испарување на водата поради високите температури во текот на денот“, велат од „Паркови и зеленило“.

Одржувањето и уредувањето на зеленилото објаснуваат дека го спроведуваат според Годишната програма за работа, а за расчистување на теренот по невремето формирале мобилни екипи кои веднаш излегле на терен со расположливата механизација и продолжуваат да работат се до целосно расчистување на зеленилото во нивна надлежност.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

Камала Харис во прва изјава по повлекувањето на Бајден вели дека “ќе ја заработи и ќе ја освои“ демократската номинација

Потпретседателката Камала Харис вети дека ќе ги “обедини” демократите откако Џо Бајден се повлече и ја одобри да биде стандарден...

Македонија9 часа

(Видео) ЦУК објави видео од пустошот од пожарот над Криволак: Економската штета е ниска, еколошката е голема, вели Ангелов

Повеќе од 10 пожари остануваат активни и вечерва, но ниту едно населено место не е загрозено, извести директорот на Центарот...

Свет10 часа

Бајден се повлече од трката за претседател на САД

Американскиот претседател Џо Бајден се откажува од изборната трка. Бајден (81) во функцијата на платормата „Х“ рече дека ќе остане...

Македонија11 часа

Приведено лице од велешко поради предизвикување пожар, палел седишта од автомобил на депонија

Како дел од оперативната акција „Пожар 2024“, денеска, по добиена пријава на телефонскиот број 112 дека непознати лица ја палат...

Економија11 часа

Николоски договара нови нискобуџетни летови од следната година: Ќе разговараме со неколку светски компании

Иако е неработен ден, министерот за транспорт и врски Александар Николоски се пофали дека работел и договорил формирање работа група...

Економија12 часа

Левица: Отпуштени неколку директори на „Кромберг и Шуберт“, ги проневериле парите за бонуси на работниците

Неколку дена во фабриката ,,Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми, јави денес...

Топ13 часа

38-годишен скопјанец пронајден мртов во мотел во Чаир

Секторот за внатрешни работи (СВР) Скопје синоќа во 21.40 часот добил пријава дека во мотел на подрачјето на Чаир бил...

Македонија15 часа

(Видео) Кузеска обвини за луксуз со народни пари: И премиерот и министрите во Вашингтон патувале со бизнис класа, еден билет е 4-5.000 евра

Со обвинување дека влегол во улога на султан па парите на граѓаните ги троши за сопствени луксузирања, Богданка Кузеска, портпаролка...

Култура16 часа

Директорката на „Охридско лето“ одликувана со орден „Витез на редот на ѕвезда на Италија“

Претседателот на Република Италија, Серџо Матарела,  ја одликува директорката на НУ „Охридско лето“, Наташа Поповиќ со орден „Витез  на редот...

Свет17 часа

Руски МиГ-ови пресретнаа американски бомбардери над Баренцовото Море

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека руски борбени авиони спречиле два американски стратешки бомбардери да ја преминат државната граница...

Македонија18 часа

На журка кај Бабуна, велешко, синоќа уапсени деветмина, полицијата им нашла дрога

Велешката полиција синоќа уапси девет лица од кои тројца малолетници оти на журка кај местото викано Бабуна, велешко, им нашла...

Топ20 часа

Ограбиле фирма во Долно Српци, полицијата ги фати и ги уапси сосе украденото на патот Битола-Прилеп

Битолската полиција вчера уапси двајца крадци на регионалниот пат Битола-Прилеп. Се сомничат дека дената украле повеќе предмети од фирма во...

Македонија20 часа

Армиски хеликоптер полета кон пожарот кај Македонски Брод, но се врати оти од премногу густ чад не може да дејствува, рече Ангелов

Од вкупно триесет пожари вчера, девет се уште се активни, а под контрола за да не се шират се ставени...

Македонија21 час

Серија земјотреси на Крит утрово, најсилниот со магнитуда од 5,3 степени

Серија земјотреси на Крит утрово регистрираат грчките сеизмолошки лаборатории. Најсилниот е со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер од четири...

Македонија22 часа

Не полевајте бавчи и не полнете базени, апелира скопски „Водовод“ по регистрирана енормна потрошувачка

Јавното претпријатие „Водовод и канализација – Скопје“ апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со...

Македонија2 дена

Без плата, без здравствено и со возило старо 38 години, вработените во Национални шуми 11 дена се борат со огнот на Серта (ФОТО+ВИДЕО)

Без здравствено осигурување, со плата која доцни и не им е исплатена од мај годинава, вработените во Национални Шуми на...

Македонија2 дена

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија2 дена

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија2 дена

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ2 дена

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...