Контакт

Македонија

Претепан секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Објавено пред

Дваесет и едногодишниот Бугарин од Охрид, Христијан Пендиков, кој е секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, бил претепан од три лица, а нападот бил извршен синоќа околу 21 часот пред угостителски објект во центарот на градот.

dobivaj vesti na viber

Оваа информација ја потврдија од СВР Охрид.

„На 19.1.2023, околу 22.30 часот, во Охрид е пријавен физички напад врз Х. П. (21) од Охрид од страна на С. К., С. К. и И. С., сите од Охрид, по што на Х. П. му била укажана лекарска помош во Општата болница Охрид. Според пријавеното од Х. П., во угостителски објект, лоциран на кејот Македонија во Охрид, а потоа и надвор од објектот, физички бил нападнат од С. К., С. К. и И. С., сите од Охрид, и притоа добил тешки телесни повреди, констатирани во Општата болница во Охрид. Известен е јавен обвинител и СВР Охрид презема мерки за расчистување на случајот по што ќе следува соодветна пријава“, рекоа од СВР Охрид.

Агенцијата „Бгнес“објави дека 21-годишниот Бугарин од градот Охрид, Христијан Пендиков, има повеќе пукнати прешлени, ребра и скршена вилица, а објави и фотографија од нападнатото лице.

„Пендиков бил заедно со уште една девојка. Пред да излезе од кафеана беше навредуван и провоциран од друштвото поради неговата припадност. Тој моментно се наоѓа на лекување во локалната болница. Се чека неговото транспортирање и префрлање во болница во Скопје“, објави „Бгнес“.

Орце Костов©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Нема да има фудбалчиња во кабинети, нема да ни се случуваат „ролс ројс“ и „мајбах“ возила, порача Мицкоски на првиот работен ден

Објавено пред

Очекувам убави денови и тоа е нашата порака дека ќе градиме онаму каде што овие пред нас оставија неуспешни проекти и паметници на едно лошо корумпирано време, порача премиерот Христијан Мицкоски на првиот работен ден.

dobivaj vesti na viber

Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на Штип, Мицкоски денеска информира дека првата владина седница ќе се одржи кон крајот на неделата. Донесени ќе бидат, како што рече, неколку одлуки, од кои повеќето формални. Тој најави и дека ќе се почне со работа на новото законско решение за линеарно зголемување на пензиите.

Како што истакна, очекува во првата година линеарно зголемување на пензиите за секој пензионер од 5.000 денари.

„Нема да ни се случува голобради момчиња да купуваат трговски центри во главниот град, нема да ни се случуваат ‘ролс ројс’ и ‘мајбах’ возила, нема да има фудбалчиња во кабинети, нема да имаме неуспешни проекти во делот на производството на марихуаната, туку ќе го работиме она што го дадовме како збор пред нашите граѓани“, порача Мицкоски.

Истакна дека нема да има дуализми, ниту функционери што ќе живеат од парите на граѓаните.

„Ќе има намалување на институциите, ќе бидеме тоа што го ветивме. Тоа што граѓаните го направија е доволно, сега татковината треба да направи за нив. „Граѓаните, пред сѐ“, ќе биде мотото на нашата Влада, порача Мицкоски.

Соопшти и дека утре или задутре ќе има состанок со министерот за социјална политика, демографија и млади, Фатмир Лимани, и со министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочовска, во врска со законот за покачувањето на пензиите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Гаши на Меѓународниот ден на бегалците: Се гордеам што државата покажува голема емпатија

Објавено пред

Собранието, во соработка со УНХЦР, го одбележа Светскиот ден на бегалците – 20 Јуни, со пригоден настан што го отвори претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Африм Гаши.

dobivaj vesti na viber

Во своето воведно обраќање Гаши истакна дека оваа година се одбележуваат 30 години од ратификацијата на Конвенцијата за статусот на бегалците на Обединетите нации, но и цели три децении од формирањето на Канцеларијата на високиот комесар за правата на бегалците во нашата држава.

Во таа насока Гаши истакна дека законодавниот дом секогаш ќе биде отворен и ќе има позитивен пристап за сите иницијативи што значат унапредување на човековите права и подобрување на условите за живеење, но и на можностите за развој на сите оние што поради одредени причини се нашле во таква незавидна ситуација, да бидат луѓе без дом, без огниште, далеку од сопствената татковина.

„Особено се гордеам што државата покажува голема емпатија“, рече тој.

Според Гаши, демократскиот свет има обврска да не дозволи бегалците, бегајќи од суровоста на војната, суровоста на конфликтите, на меѓуетничката, верска или каква било друга форма на нетрпеливост, да го изгубат достоинството, да ги изгубат основните човекови права, како што се образованието, здравствената заштита, социјалната сигурност.

Претседателот на Собранието нагласи дека во изминатиот период, благодарение на интензивната соработка на Собранието со УНХЦР, преку измените на Законот за матичната евиденција и Законот за странците и нивна практична имплементација, се реши ситуацијата со лицата без државјанство, со што се надмина проблемот за над 700 граѓани.

Претставникот на УНХЦР во Република Северна Македонија, Габриел Гуалано де Годој, ја пофали работата на Собранието, но и на државните институции во целина за надминување на проблемот за лиицата без државјанство, но упати и посебна благодарност за пристапот на земјата кон бегалците од Украина. Потоа следуваше дискусија на тема „Навигација низ законодавните предизвици и перспективи: Улогата на парламентот во градењето стратегии за ефикасни системи за азил и засилена поддршка барателите на азил и бегалците“, на која учествуваа пратеници од Собранието на Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Меџити ја презеде функцијата министер за животна средина и просторно планирање

Објавено пред

Досегашната министерка Каја Шукова му ја предаде должноста на новименуваниот министер за животна средина и просторно планирање, Изет Меџити.

dobivaj vesti na viber

Шукова го информира Меџити за тековните процеси и актуелните предизвици во животнтата средина и му посака успех во извршувањето на функцијата.

Министерот Меџити најави дека во иднина Министерството за животна средина и просторно планирање ќе предлага и спроведува политики за подобрување на животната средина, како и квалитетот на животот на граѓаните, како апсолутен приоритет и дека во овој предизвик Владата ќе биде заедно со граѓаните и граѓанскиот сектор за секоја иницијатива што како цел го има општото добро.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Нема да има фудбалчиња во кабинети, нема да ни се случуваат „ролс ројс“ и „мајбах“ возила, порача Мицкоски на првиот работен ден

Очекувам убави денови и тоа е нашата порака дека ќе градиме онаму каде што овие пред нас оставија неуспешни проекти...

Македонија2 часа

Таравари почна со разрешување на клиниките: „Очекувам за два месецa повеќе да нема економски директори“

Новиот министер за здравство, Арбен Таравари, најави дека почнува со разрешување на економските директори на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, на...

Македонија3 часа

Закани за животот упатени кон судии пријавил претседателот на Уставниот суд во МВР

Претседателот на Уставниот суд, Дарко Костадиновски, денеска поднесе пријава до Министерството за внатрешни работи за упатени закани за животот и...

Македонија5 часа

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда, ветува враќање на довербата на граѓаните во правосудниот систем

Игор Филков ја презеде функцијата министер за правда. Министерот најави дека во својот мандат ќе преземе реформи во сферата на...

Македонија5 часа

(Видео) Примопредавање во Владата: Мицкоски ја презеде премиерската функција

Во Владата на Република Северна Македонија, досегашниот претседател на Владата, Талат Џафери, му ја предаде премиерската функција на новоизбраниот претседател...

Македонија6 часа

Герапетритис: Флагрантно кршење на договорот од Преспа од страна на раководството на Северна Македонија

Одлуката на државното и политичкото раководство на Северна Македонија да не се користи „уставното име на земјата во јавниот дискурс...

Свет6 часа

Борел: Путин се подготвува за долга војна, конфликтот на Блискиот Исток може да се прошири

Шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел, истакна дека рускиот претседател Владимир Путин се подготвува за долга војна и предупреди на...

Свет7 часа

Бројот на загинати за време на годинешниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Бројот на починати за време на годинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на...

Македонија7 часа

Левицата: Уапсени моќници со дрога блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Во текот на минатата недела, во акција на Охридската полиција, со поголема количина дрога беа уапсени три лица, кои се...

Свет8 часа

Најмалку 15 полицајци и неколку цивили убиени во кординарани терористички напади во Русија

Во терористичките напади во Дербент и Махачкала, во јужната руска република Дагестан, загинаа повеќе од 15 полицајци и неколку цивили,...

Свет8 часа

Екипажот на товарен брод во грчка сопственост полесно повреден од напад на Хути во Црвеното Море

Екипажот на товарен брод, кој пловел под знамето на Либерија и е во сопственост на Грција, полесно е повреден во...

Македонија8 часа

ЦУК: 2.699 повици на 112 во последното деноноќие, невреме во Тетовско и Скопско и 15 пожари на отворено, два сѐ уште активни

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 699 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Македонија8 часа

Голем број пријави за поплавени куќи и улици, прекини и во снабдувањето со струја: ЦУК за невремето во Тетово

Како последица на невремето што во попладневните часови го зафати Полошкиот реон проследено со силен дожд и град, на телефонскиот...

Македонија17 часа

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а...

Македонија18 часа

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја...

Македонија20 часа

(Видео) Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Дел од оградата заедно со рекламно пано од железничкиот мост во Автокоманда паднале врз две возила во движење, во екот...

Свет20 часа

Напаѓачи упаднаа во црква и синагога во Русија, убија полицајци, му го пресекоа грлото на попот

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот регион Дагестан, а неколку луѓе биле убиени,...

Македонија20 часа

(Видео) Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Ограда од мост падна кај Автокоманда, колони возила останаа заглавени. Ваква е сликата по невремето што попладнево го зафати Скопје....

Македонија21 час

Почина 8-месечно бебе на пат од Прилеп кон Скопје, тежело само три килограми

Осуммесечно бебе починало за време на транспорт со возило на Итната медицинска помош од Прилеп до Клиниките во Скопје. Бебето...

Македонија22 часа

ЕВН ќе ја гасне струјата во Тетово поради опасноста од струен удар по силното невреме

ЕВН ќе ја исклучува струјата улица по улица и населба по населба во Тетово поради опасноста од струен удар по...