Контакт

Македонија

Претседателката на Меѓународниот сојуз: Сѐ се криеше од мене, не знаев што потпишувам

Објавено пред

Агапи Дика, претседатеката на Собранието на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, на сведочењето во судот рече дека потпишувала договори за проекти на здружението, но само формално. Таа рече дека одела во просториите на Меѓународниот сојуз на повик и не присуствувала на состаноците помеѓу компаниите „Дрим билдинг“ и „Пелистер“, а за сумите на договорите дознала откога биле потпишани. Таа посочи повеќе функционери и претставници на инсистуции, кои присуствувале на состаноците што ги одржувал Меѓународниот сојуз.

„Доаѓаа луѓе да нудат проекти. Не сум била присутна кога нуделе. Фросина доаѓаше во Меѓународниот сојуз неколкупати. Колку што јас сум ја видела. Сум ги видела и сопствениците на ‘Пелистер’ и на ‘Дрим билдинг’. Имаше многу добри презентации од двете фирми. Дојде до склучување договори. Се имам потпишувано на тие договори бидејќи верувам во тие проекти. Ги видов проектите, со архитетки од ‘Пелистер’ и Меѓународниот сојуз. Требаше да се почне со реализација, но не се почна. Меѓународниот сојуз беше тука за менаџирање во странство. Не знам од кои причини, не можам да се сетам. Доаѓаше Лилјана Тодоровска. Вториот пат Бојан ми рече да ѝ кажам да си оди, без да ми ја каже причината. Ми беше непријатно, но ѝ кажав. Се реализираа проекти, носевме храна на социјално ранливи категории. Не ми било кажано од каде пари за овие проекти, не сум учествувала во преговарање. Износите за ‘Пелистер’ и за ‘Дрим билдинг’ не ги знаев, подоцна ги дознав. Викнете ги сопствениците и прашјте ги. Можам да избројам колку пати сум била во Меѓународниот сојуз. Два пати кај Чифлиганец и тука сум присуствувала. Имаше плац во населбата Илинден и сакаше тука да прави старски домови. Отиде делегација да види, но земјиштето нешто не чинеше“, изјави Дика.

Дика објасни дека потпишала договор за стратешко партнерство и деловна соработка, но не знаела за сумата во договорот.

„Овие договори ги видов на телевизија и Зоран Божиновски ги имаше објавено. Двата договора беа потпишани во ист ден. Сум потпишала, но не сум знаела што потшишувам. Од мене сѐ се криеше“, рече Дика.

Таа објасни дека побарала да биде изземена од функцијата претседател на Собранието бидејќи таа била само формално напишана, но не учествувала во одлучувањето, ниту во работата.

„Со Бојан Јовановски бевме фамилијарно поврзани, а го знам од бебе, можам слободно да кажам дека израсна со нас. Бојан во Македонија беше познат во естрадата, правеше забавни емисии, шоуа, па отиде во Белград. Бојан се врати од Белград, бевме на гости кај Јасмина и Миле, дојде Бојан и рече дека сака да формира меѓународен сојуз за помош на социјални категории граѓани во Македонија. Набргу ми кажа дека онлајн е избран да го основа Меѓународниот сојуз во Македонија. За да се основа, требаше здружение. Асистентката Кристина ми донесе документ да потпишам за основач и го потпишав на улица на автомобил. На основачкото собрание на Меѓународниот сојуз беа присутни Стефан Богоев, Жерновски, Костадин Костадинов, мислам дека беше и Петре Шилегов, тогашниот англиски амбасадор, претставници на институции. Меѓународниот сојуз требаше да се занимава со помош на социјално ранливи категории. Мојата функција беше претседстел на Собранието. Првото Собрание го водев јас, но фактички како да не го водев. Кирил Ефремов беше како претседател на Бојан и тој ги правеше тие записници и други документи. Ме прекинуваше постојано, како тој да го водеше. Мислам дека Бојан ми кажа дека просториите треба да се околу Кривичниот суд. Но, беа кај ИЗИС. Јас бев на повик“, додаде Дика.

Македонија

52 нови пациенти во ковид центрите во Скопје за 24 часа

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 52 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, соопшти министерството за здравство.

Според информации од таму, вкупно 639 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град, додаваат дека голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 21 прием.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 10 примени пациенти а 10 билe примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле билe примени 4 нови пациенти, а исто толку биле примени на Клиниката за Детски болести. На Институтот за физикална медицина се примени 3 пациенти.

Во изминатите 24 часа дома биле пуштени 57 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваaт 263 пациенти, известува МЗ.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 132 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 146 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 49 пациенти. На Клиниката за детски болести има 7 деца позитивни на Ковид-19 вирусот и исто толку мајки, а на ГАК има 2 позитивни пациентки. На Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 49 болни.

Од ресорното министерство велат дека бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 113 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Информираат дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мојсовски: Три милиони евра за непречено спроведување на активностите на спортистите

Објавено пред

Три милиони евра доделува Владата за непречено спроведување на активностите на спортските федерации, клубови и индивидуални спортисти во услови на Ковид-19, сооошти директорот на Агенцијата за млади и спорт, Наумче Мојсовски.

Тој денеска на прес-конференција зборуваше за континуираното вложување и обезбедување услови за квалитетни спортски можности од страна на АМС и Владата.

„Вкупно 184,5 милиони денари, односно 3 милиони евра, ќе се насочат кон спортските субјекти на кои им е издаден ваучер. 666 спортски субјекти, 60 федерации и 173 спортисти досега добиле спортски ваучер.  Со оваа владина одлука, усвоена на 65-тата седница, на наменските сметки на спортските субјекти на кои им се издадени ваучери за 2021 година, ќе им бидат уплатени најмногу до 30 проценти од вредноста на издадениот ваучер како еднократна финансиска помош, утврдена во официјалната листа на спортски субјекти кои се објавени на веб страната на Агенцијата за млади и спорт“, рече Мојсоски.

Управата за јавни приходи до Агенцијата за млади и спорт, ќе достави листа на спортски субјекти кои се корисници на спортскиот ваучер и кои имаат поднесено и одобрено барање за даночно ослободување за донирање финансиски средства на спортски субјекти.

Веднаш потоа, Агенцијата за млади и спорт ќе изврши евалуација на листата и до УЈП ќе достави листа на спортски субјекти и износ за користење на остатокот од ваучерот кој им издаден за 2021 година, по што конечната листа ќе биде доставена до Генералниот секретаријат на Владата и ќе следува исплатата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Очекуваме поскоро формирање на бугарската влада, за да продолжиме со акцискиот план

Објавено пред

Северна Македонија очекува што поскоро формирање на Владата на соседна Бугарија, по што би се продолжило со заокружување на акцискиот план за соработка, а со тоа и зајакнување на билатералните односи и довербата меѓу Северна Македонија и Бугарија. Ова го истакна министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Косово.

За време на посетата, тој оствари одвоени средби со претседателката Вјоса Османи-Садриу и претседателот на парламентот, Глаук Коњуфца.

Се разговараше за иднината на регионот со фокус на регионалната соработка, при што Османи ја реафирмираше пораката дека евро-атлантската перспектива и интеграција на целиот регион останува недвосмислена определба на двете држави.

„Наша заедничка амбиција е целосна интеграција на сите земји од регионот на Западен Балкан во Европската Унија. Во оваа насока, како земја членка на НАТО и земја кандидат за членство во ЕУ, подготвени сме да ги ставиме нашите стекнати знаења и искуства на располагање на нашите пријатели во Косово. Европската интеграција значи пред сè институционален и економски напредок, но уште повеќе, во својата суштина таа носи пријателство, солидарност и сигурност – вредности кои значат траен и долгорочен мир, стабилност и соодветно на тоа севкупен напредок како најзначајна потреба на нашите граѓани“, нагласи Османи.

„Без оглед на предизвиците со кои се соочува, а согласно својот демократски и реформски исчекор, Северна Македонија за време на португалското претседавање со Советот на ЕУ, очекува одржување на првата Меѓувладина конференција со ЕУ, што ќе означи и почеток на формалниот процес на преговори”, додаде тој.

Меѓу другото, за време на средбите начелно се разговараше и за парламентарната соработка и учеството на припадници на Армијата на Северна Македонија во рамките на мисијата на КФОР во Косово.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион48 минути

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Свет54 минути

Директорот на СЗО: Oд досега употребените вакцини, само 0,3 отсто се во сиромашните земји

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, предупреди дека вакцините против Ковид-19 сè уште се недостапни за сиромашните...

Македонија1 час

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија1 час

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа2 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет2 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет3 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион3 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет3 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија4 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија5 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија18 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ20 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија20 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион20 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија21 час

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ22 часа

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Тројца обвинители од поранешното СЈО во тимот на Русковска

Пет кандидати од кои тројца обвинители од поранешното специјално јавно обвинителство се избрани за нови јавни обвинители во Обвинителството за...

Топ1 ден

Уапсен 59-годишен маж кој им испраќал еротски фотографии на малолетнички на „Фејсбук“

Полицијата приведе 59-годишен маж од село Ораовица, Радовишко, со престојувалиште во село Ерџелија, Светиниколско, кој е обвинет дека им испраќал еротски...

Македонија1 ден

Браќа од Сарај заболени од Ковид-19 фатени со лажни ПЦР-тестотви на скопскиот аеродром

Скопското oсновно јавно обвинителство поднесе предлог за парични казни против двајца браќа од Сарај, на возраст од 24 и 26...

Досие