Контакт

Македонија

Приказната за чантата „Луј Витон“ добива разрешница – Денеска пресуда за случајот „Рекет“

Објавено пред

Денеска ќе се знае дали Катица Јанева и Бојан Јовановски се виновни или не и дали тргувале за личен бенефит во случајот „Рекет“. Помина речиси една година, а фамозните еден и пол милион евра уредно спакувани во чантатата „Луј Витон“ не се знае каде точно завршиле.

Првично, стануваше збор за шпекулации – почна од Кики, Фрики и Коки, а потоа во јавоста одекна снимка, кон почетокот на август минатата година – стотици илјади евра наредени на маса во „Луј Витон“ чанта, но и Јовановски и Зоран Милески-Кичеец, како си одат од домот на бизнисменот Камчев со чантата во раце.

„Ќе биде сè во ред“. Ова се слушна во вториот сет објавени разговори, а на снимките наводно го кажува тогашната шефица на СЈО, Катица Јанева, за да го смири Камчев, осомничен во „Империја“. И тоа е сè што јавноста можеше да го слушне од Јанева за овој случај.

На 15 август МВР го уапси Јовановски на излез од Македонија на граничниот премин Богородица, а во Скопје е уапсен Зоран Милески – Кичеец.

Неколку часа подоцна Јанева преку соопштение ја информира јавноста дека дава оставка од функцијата шеф на СЈО. Колегите од СЈО не ја штитат, напротив, се обидуваат да го заштитат само угледот на институцијата формирана за да го расветли криминалот и корупцијата, но сето тоа завршува неуспешно – СЈО згаснува, а обвинителите се вратени во матичните обвинителства, каде што продолжуваат да ги водат старите предмети.

На 21 август 2019 година, полицијата влегува на три локации, во СЈО и во домовите на Јанева во Гевгелија и во Скопје. Таа е уапсена и одредена ѝ е мерка притвор. Запленетиот сив кауч најверојатно долго ќе остане во меморијата на македонските граѓани.

Истрагата траеше неколку месеци, информациите се оскудни, а шпекулациите сè погласни. Јанева и Јовановски не даваат искази во истрагата.

Лани во октомври шефицата на Јавното обвинителство за гонење организиран кирминал, Вилма Русковска, го поднесува обвинението против Јовановски, Јанева и Милески. Самоуверено тврди дека се собрани сите докази – Јовановски се товари за примање награда и перење пари, Јанева за злоупотреба на службената положба и овластување, а Кичеец за примање награда.

Зимоска, на 3 декември, почнува судскиот процес за „Рекет“, под будното око на јавноста.

За време на судењето паднаа меѓусебни навреди меѓу двете колешки, тешки зборови кои ја разбрануваа јавноста, но ништо од тоа не одеше во прилог кон обелоденувањето на вистината.

Изненадување беше кога Зоран Кичеец – Милески ја призна вината, а неговиот предмет беше издвоен и тој доби тригодишна затворска казна. Тој никогаш не излезе да сведочи.

Половина година траеше судењето за случајот „Рекет“ – рочиште по рочиште, вкупно четириесетина. Јовановски се жалеше на лоша здравствена состојба, бараше домашен притвор, Јанева со качулка на главата беше пренесена во домашен притвор, а во меѓувреме, за време на судењата, јавноста беше сведок на лични навреди и дисквалификации и препукувања.

Се редеа сведоци, но најголемо внимание предизвикаа Камчев и неговата сопруга Ана, кои тврдеа дека биле жртви на уцена и дека се бореле за правдата во Македонија. Русковска, пак, одеше со спротивна теза, дека Камчев го монтира случајот за да се спаси од случајот „Империја“.

Процесот заврши пред две недели.

Русковска во својот завршен збор кажа дека недвосмилено е докажана вината на Јовановски и Јанева, одбраната на став дека нема никакви докази за сторен криминал и дека целиот обвинителен акт се темели на исказот на Камчев, кој по секоја цена се обидувал да се спаси од затвор.

Судскиот процес финишираше, а трагата на парите, еден и пол милион евра кои Камчев тврди дека му ги дал на Јовановски, не беше откриена.

Во меѓувреме СЈО престана да постои, исто како и приказната за македонските „Чарлиеви ангели“. Судските процеси се во тек, но со видно намалено внимание од страна на јавноста, која очигледно ја загуби вербата во правосудниот систем во државата.

Македонија

Демократски сојуз бара да се нормализира работата на здравствениот систем

Објавено пред

Демократски сојуз смета дека со почитување на здравствените мерки и препораки треба полека да се нормализира животот во целина.

„Прво, треба здравствениот систем да започне со работа со сите капацитети, за граѓаните да можат да добиваат здравствена заштита во сите јавни здравствени установи, посебно во врвните установи. Второ, да се подготви образовниот систем за да може наставата за учениците и студентите да се одвива во специфични здравствени услови и со највисоки стандарди за заштита на учениците, студентите и професорите.Трето, надлежните државни институции да ги зголемат кадровските потенцијали и остваруваат целосна контрола за спроведување на здравствените мерки“, соопшти партијата.

Демократски сојуз апелира и до сите компании и граѓани да ги почитуваат здравствените мерки и препораки, со што во голема мерка ќе придонесат за спречување на ширење на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре без струја делови на Кисела Вода и Сарај

Објавено пред

Поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, утре без електрична енергија ќе останат:

– од 8.30 до 13 часот објектите на фирмите во кругот на поранешната фабрика „Стаклара“ (општина Кисела Вода);

– од 9 до 12.30 часот улицата Методија Патчев, од бр. 27 до бр. 33, и улицата Антон Димитров, од бр. 134 до бр. 154, во населбата Драчево (општина Кисела Вода);

– од 9 до 14 часот селата: Семениште, Буковиќ, Чајлане, Арнакија, Ласкарци, Паничари и Раовиќ (општина Сарај).

Прикажи повеќе...

Македонија

МВР: Актите за двојазичните унифoрми треба да се достават до Владата

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи се повикува на Законот за употребата на јазиците откако денеска министерот Агим Нухиу потпиша правни акти за воведување двојазични натписи на униформите на полицијата, како и правно толкување во однос на тоа што треба да преземе Министерството за внатрешни работи во идниот период.

Од МВР соопштија дека актите за двојазичните униформи треба да се достават до Владата.

„Во Законот за употреба на јазиците („Службен весник на Република Македонија“ бр. 7/19) во членот 1 е утврдено дека на целата територија на Република Северна Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо. Во продолжение на истиот член се утврдува дека друг јазик што го зборуваат најмалку 20 % од граѓаните (албански јазик) исто така е службен јазик и неговото писмо во согласност со овој закон.

Во согласност со член 8 став (3) од наведениот закон, униформите на полицијата, пожарникарството, здравството, и тоа во Скопје и во општините во кои најмалку 20 % од граѓаните зборуваат службен јазик поинаков од македонскиот јазик, се напишани на македонски јазик и неговото кирилско писмо, како и на јазикот што го зборуваат најмалку 20 % од граѓаните во Република Македонија и неговото писмо.

Во членот 23 е утврдено дека во рок од една година од денот на влегувањето во сила на овој закон сите надлежни институции се обврзани да ги донесат подзаконските акти за спроведување на овој закон. Во истиот член е предвидено и дека во рок од една година одредбите од другите закони се усогласуваат со одредбите на овој закон, а во случај на неусогласеност на одредбите на овој закон со јазичните одредби на друг закон органите се должни да ги применуваат одредбите од овој закон.

Во таа насока постапувајќи по цитираните законски одредби, на 11.7.2019 година во рамките на Министерството за внатрешни работи формирана е работна група со задача да изврши анализа и усогласување на прописите за униформата на полицијата со одредбите од Законот за употреба на јазиците („Службен весник на Република Македонија“ бр. 7/19) и со уставниот закон за спроведување на амандманите од XXXIII до XXXVI на Уставот на Република Македонија („Службен весник на Република Македонија“ бр. 6/19).

Како резултат на работата на наведената работна група, изготвени се текстови на уредба за изменување и дополнување на уредбата за униформата и ознаките на униформата на полицијата и правилник за изменување и дополнување на правилникот за носењето, времето на траење и распределбата на униформата и ознаките на униформата.

Имајќи го предвид изнесеното, објавата на министерот Нухиу се однесува на потпишување на актите што треба да се достават до Владата. Имено, уредбата за изменување и дополнување на уредбата за униформата и ознаките на униформата на полицијата ја носи Владата на Република Северна Македонија, а по нејзиното донесување, се носи правилникот за изменување и дополнување на правилникот за носењето, времето на траење и распределбата на униформата и ознаките на униформата од страна на министерот за внатрешни работи“, нагласува МВР во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

Падна либанската влада

Либанската влада поднесе оставка, потврди министерот за здравство Хамад Хасан. „Целата влада си поднесе оставка“, рече Хасан. Либанската влада падна...

Свет28 минути

(Видео) 13 лица повредени во пожар на бензинска пумпа во Русија

13 лица се повредени во пожар на бензинска пумпа во рускиот град Волгоград, јави АПА повикувајќи се на ТАСС. Според...

Свет2 часа

Бројот на заразени од коронавирус надмина 20 милиони

Бројот на луѓе што се заразиле од коронавирусот во светски рамки надмина 20 милиони и сега изнесува 20.023.522, објави страницата...

Македонија4 часа

„Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван кому му беше трансплантирано срце

Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјата...

Македонија4 часа

Состанокот за протоколите за училиштата ќе продолжи утре

Утре ќе продолжи состанокот на Комисијата за заразни болести со претставници на Министерството за образование и наука, на кој се...

Македонија5 часа

Министерот Нухиу го потпиша актот за двојазични натписи на полициските униформи

Држејќи двојазична плакета, министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, соопшти дека ги потпишал актите, со кои полициските униформи ќе добијат...

Свет7 часа

(Видео) Насилни протести во Белорусија, полицијата уби најмалку еден човек

Најмалку еден човек е убиен, а десетици се повредени за време на антивладините протести во Белорусија. Како што пренесуваат светските...

Македонија7 часа

Министерот Адеми се излекува од коронавирусот

Министерот за образование, Арбер Адеми, соопшти дека се излекувал од Ковид-19. „Конечно заврши предизвикот со Ковид-19! По две негативни последователни...

Свет8 часа

Младите во светот со неодговорното однесување го шират коронавирусот

Здравствените власти што се борат со пандемијата на коронавирусот се соочени со нов проблем – однесувањето на младите, кои ги...

Регион9 часа

Пет лица загинаа во поплавите на грчкиот остров Евија, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе, загинаа, а уште едно исчезна во неделата кога поројни дождови и поплави го погодија...

Македонија9 часа

Само во Пехчево нема ниту еден заразен од коронавирус

Пехчево е единствениот град во Македонија, во кој во моментот нема ниту еден активен случај со коронавирус. Во Пехчево, досега...

Свет20 часа

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година....

Македонија20 часа

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија21 час

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион24 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија1 ден

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет1 ден

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион1 ден

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија1 ден

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Досие