Контакт

Македонија

Прилеп доби нов ургентен центар

Објавено пред

По 15 години е остварена иницијативата и потребата од отворање на ургентен центар во склоп на прилепската болница, порача техничкиот премиер Оливер Спасовски за време на денешната работна посета на Прилеп, нагласувајќи дека граѓаните од оваа општина добија модерен медицински центар за тријажа, третман на итни пациенти, амбуланта за преглед на пациентите, просторија за реанимација, за згрижување на рани, како и просторија за давање терапија, односно дневна болница со шест кревети.

Ургентниот центар е опремен со ЕКГ и ЕХО-апарати, дефибрилатор, три пациент -монитори, инфузиони пумпи и други апарати неопходни за првата, ургентна интервенција и во него во смени ќе бидат ангажирани 12 доктори и 12 медицински сестри.

Премиерот Спасовски додаде дека во Акушерското одделение е извршено генерално реновирање на подовите, на ѕидовите и вратите, на санитетски јазли и на водоводната инсталација, на осветлувањето и на електрична инсталација и набавени се нови кревети и медицинска опрема, потсетувајќи дека од 2017 година за потребите на повеќе одделенија е набавена опрема од над 50 милиони денари.

„Се разбира, во овие услови на здравствена криза поради пандемијата со Ковид-19, како и воопшто, јас на сите граѓани на општината им посакувам да ги служи здравјето и колку што може помалку да имаат потреба од лекарска помош. Но, мора да бидеме секогаш добро подготвени, да имаме добро опремени јавни здравствени установи, најдобри услови за работа на докторите и на целиот друг медицински персонал, за да бидеме сигурни дека граѓаните ќе ја имаат најдобрата здравствена услуга во нивната, локална средина“, подвлече Спасовски.

Тој потсети дека ветувањата кои Владата ги даде во однос на зголемувањата на платите на медицинските лица се остварија и основната плата на лекарите специјалисти е зголемена за 40 проценти, на медицинските сестри помеѓу 20 и 23 проценти. На општите лекари за 25 проценти, а на здравствените соработници за 15 проценти.

„Здравствената криза од пандемијата со коронавирусот повеќе од кога и да е покажа колку е важно здравствениот систем да биде цврст. Затоа, во овој период континуирано вложуваме и во зајакнување на здравствениот систем. Создадовме ресурси, сериозно надграден здравствен систем во однос на капацитети за сместување, медицинска опрема и знаењата на здравствените работници, за да се справиме и со актуелниот бран на коронавирусот. И во оваа пригода како и на секој јавен настап повторувам, вирусот ќе го победиме со многу дисциплина и безусловно почитување на мерките“, рече Спасовски изразувајќи убедување дека од оваа криза ќе излеземе многу посилни и помудри и ќе разбереме колку се важни граѓанската солидарност, поддршката на институциите и меѓусебното помагање.

При обиколката на новоизградениот дел и реновираното одделение премиерот Спасовски со министерот Филипче и домаќините, градоначалникот Јованоски и директорот Богојески, извршија увид и во опремата која во мај пристигна како помош од турската компанија „Алим орман урунлери“, односно модерни болнички кревети и помошни помагала во вредност од 50.000 евра.

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, потенцираше дека со оваа инвестиција болницата во Прилеп станува врвна, европска институција.

„ Да се инвестира и да се направи ургентен центар е навистина значајна работа. Сите пациенти, не само од Прилеп, туку и од целиот регион можат навремено и сосем соодветно да добијат здравствена заштита. Кога на едно место има експертиза на искусните лекари специјалисти кои работат заедно и ги едуцираат младите специјализанти, тука е и рендген-одделението на коешто за кратко време се прави дијагностика, значи дека пациентот за рекордно кратко време добива соодветна здравствена услуга. Се прави тријажа и понатаму се прераспределува на некое од соодветните одделенија во оваа болница. Освен ургентниот центар, којшто ќе биде во функција од овие денови, тука во болницата во Прилеп, целосно е реновирано и гинеколошко-акушерското одделение. Сега родилките од целиот овој регион ќе имаат навистина пријатен престој во реновирани простории, целосно нови автоматизирани кревети, секоја соба со посебен тоалет“, истакна министерот Филипче.

Тој рече дека во една ваква светска здравствена криза, во пандемија, станува јасно колку е важно јавното здравство. Во еден ваков момент на секој граѓанин може да му затреба.

„Ние почнавме огромни инвестиции во јавното здравство изминатите три години, во изминатите 2 години вработени се 20 лекари во болницата. Само изминатата година пратени се од болницата во Прилеп 15 лекари на специјализација. Направивме инвестиција во платите какви што никогаш во историјата во нашата земја и во системот во здравството немало. Платите на лекарите специјалисти сега изнесуваат помеѓу 85 и 160 илјади денари. Верувам дека ги одвративме младите лекари од желбата да ја напуштат нашата земја. Сакам на крајот да им честитам на сите вработени во болницата, на директорот, на колегите лекари, на медицинските сестри и помошно-техничкиот персонал во несебичната и пожртвувана борба со вирусот Ковид-19, третирајќи ги најтешките пациенти и така стоејќи напред во борбата против овој непријател на крај ќе бидеме победници“, посочи Филипче.

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, изразувајќи задоволство од зголемувањето на здравствениот капацитет во Прилеп и подобрувањето на здравствената заштита на населението на општината, упати апел до сите граѓани да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19.

Градоначалникот Јованоски посебно се обрати кон младата популација да ги почитува препораките и да не подлегнува на, како што истакна, повици на социјалните мрежи за дружења во поголеми групи, истовремено нагласувајќи дека припадниците на Министерството за внатрешни работи треба да ги зајакнат контролите и заеднички да се организираат во заштита на населението од ширење на вирусот Ковид-19.

Директорот на Општата болница, Драги Богојески, ги поздрави присутните посебно укажувајќи дека трудот кој последните три години е вложен заедно со Владата и локалната самоуправа, може да се види преку Општата болница „Борка Талески“, која претставува модерен здравствен центар кој пружа комплетна здравствена заштита извршија обиколка на новоизградениот ургентен центар и реновираното акушерско одделение во рамки на болницата од каков било вид, за над 100.000 граѓани од оваа општина.

Посетата на Прилеп, премиерот Спасовски, заедно со домаќините од општината и со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, ја завршија со посета на најнаселената населба „Точила“, каде што извршија увид врз завршената реконструкцијата на локалниот пат, главната сообраќајница со вкупна асфалтна површина од 10.000 метри квадратни во оваа населба, со што се заокружи изградбата на целокупната придружна инфраструктура во населбата „Точила“.

Македонија

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Објавено пред

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска.

Како што информира претседателот на ДИК, Оливер Дерковски, било утврдено дека треба да гласаат 759 лица.

„Разликата што се јавува во бројките што ги соопштивме претходно е од причина што одлучувавме и прифативме одредени приговори од граѓани“, појасни Дерковски.

Додаде дека гласачките места во следните денови ќе бидат безбедни и ги повика сите граѓани да излезат и да го остварат нивното гласачко право.

Од ДИК образложија дека ливчињата од гласањето денеска и утре остануваат запечатени во пликоата што се наоѓаат во гласачките кутии. Велат дека не постои начин да се отворат овие ливчиња и да се провери кој за кого гласал до завршувањето на изборниот процес.

Утре гласаат болните и немоќните, како и лицата во казнено-поправните установи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата одлучи Македонија да се вклучи кон глобалната набавка на идната вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Владата на седница ја разгледа и усвои информацијата за можноста земјата да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за Ковид-19 преку COVAX-механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефикасни вакцини.

Владата го овласти министерот за здравство Венко Филипче да ја потпише необврзувачкатa изјава за намери за приклучување кон COVAX-механизмот и да учествува во дискусиите за консултации за дизајнот и принципите на работа на механизмот, што ќе се одржат во текот на овој месец.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се укина забраната во кафулиња и ресторани на една маса да седат само двајца

Објавено пред

Владата денеска донесе и измени и дополнувања на протоколите за работа на кафулињата и на угостителските објекти за исхрана.

Со одлуката укинато е ограничувањето за седење две лица на една маса, како и ограничувањето со кое се определуваше дека на една маса може да седат четворица, само ако се од исто семејство.

На седницата беше заклучено и Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за давање дозвола за транзит со приватно возило на територијата на Северна Македонија за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и на Босна и Херцеговина, кое не беше опфатено со мерките за државјаните на овие земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија7 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија7 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија10 часа

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ10 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија10 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија11 час

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет14 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа15 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ16 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ16 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија16 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион17 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион17 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет17 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет18 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион19 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија19 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија1 ден

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија1 ден

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Досие