Контакт

Македонија

Променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд

Објавено пред

Денеска се очекува променливо облачно и свежо време со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и пообилни, особено во западните и јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, повеќе изразен по должината на Повардарието.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 17, а максималната ќе достигне од 16 до 22 степена.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и посвежо, попладне и кон крајот на денот со повремен дожд.

Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне 22 степена.

Македонија

Шилегов: Ги обединуваме сите демократски сили за победа

Објавено пред

Во првиот круг од изборите за градоначалник на Скопје учествуваа дури дванаесет кандидати, секој со своја визија за развојот на градот. Драго ми е што со повеќето од нив имавме слични проекти и размислувања како Скопје треба да продолжи да се развива. Верувам дека граѓаните кои ги поддржаа нив во првиот круг ја поддржуваат политиката на напредок и развој која ние веќе четири години ја спроведуваме, со овие зборови ја започна денешната прес-конференција градоначалникот на Скопје Петре Шилегов.

„Од денес започнува процесот на окрупнување на мојата поддршка за градоначалник на Скопје. Подавам рака до сите граѓани, политички партии и организации кои веруваат дека Скопје мора да продолжи да се развива она како што почнавме, дека Скопје мора да остане град каде граѓаните одлучуваат и дека Скопје не смее да се врати назад во времето на поделби, лажни митови и неплански развој“, нагласи Шилегов.

Актуелниот градоначалник порача дека само заеднички може да се продолжи започнатото. Со обединување на сите демократски сили, вели Шилегов, Скопје ќе расте во единствена коалиција, со граѓани кои ќе учествуваат во одлуките за сите важни проекти преку системот на директна демократија.

„Ова се избори за Скопје и иднината на нашиот град и тоа не смееме да го заборавиме. Ова се избори на кои бирате како Скопје треба да продолжи напред и за тоа во каков град сакаме да живееме. И ништо друго. Сите вие кои во првиот круг решивте од кои било причини да не излезете на гласање, ве повикувам на 31 тоа да го направите“, повика градоначалникот Шилегов на крајот од денешната прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Објавено пред

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања на ковид-протоколите за работата на угостителските објекти (кафетерии и објекти за исхрана).

Со овие измени и дополнувања се укинува ограничувањето на максимално дозволениот број на лица на една маса во кафетериите, рестораните и во рестораните на хотелите, и тоа како во отворените така и во затворените делови на овие угостителски објекти.

Дополнително е усвоена и измена на ограничувањето на исполнетоста на капацитетите на овие угостителски објекти, односно ограничувањето на бројот на гости во затворениот дел од објектот, како и во отворениот дел, до најмногу 50 % искористеност на капацитетот на објектите.

За угостителските објекти за организирање прослави, веселби и свадби остануваат во сила постојните мерки и протоколи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Меѓународен семинар за хирурзи-трауматолози и ортопеди според програмата на АО фондацијата викендов во Скопје

Објавено пред

Викендов на 22-23 октомври во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, по четврти пат во земјава се одржува меѓународен семинар за хирурзи-трауматолози и ортопеди според програмата за едукација на меѓународната АО фондација.

Курсот се одржува под наслов АО Траума – “Поврeди на скочниот зглоб и стапалото”, а претседавач на курсот е професор д-р Игор Кафтанџиев од Клиниката за трауматологија при Медицинскиот факултет во Скопје.

На курсот ќе се одржат предавања од страна на реномирани хирурзи и предавачи од Австрија, Хрватска, Словенија, Грција и Северна Македонија. Учесници на курсот ќе бидат триесетина млади хирурзи, трауматолози и ортопеди и специјализанти од истите области од земјата кои со предавачите ќе имаат можност да водат дискусии за предавањата, но и за медицинските случаи кои ќе бидат презентирани во тек на семинарот. АО Траума семинарот како што е вообичаено ќе биде следен и од делегација на АО Фондацијата.

АО Фондацијата е непрофитна организација предводена од интернационална група на хирурзи специјалисти од областа на траума и ортопедија. AO фондацијата е формирана 1958 година со седиште во Давос, Швајцарија, а во тек на последните децении ги дефинира стандардите во лекувањето на повредените. Во неа членуваат над 16.000 хирурзи и научници од повеќе од 100 земји во светот. Фондацијата е посветена на едукација, истражувања и развој од областа на трауматологија и ортопедија, но и практичната примена на сите тие искуства, оперативни техники и импланти, сè со цел да се постигне најдобра здравствена грижа за пациентите. Одржувањето на различни курсеви и семинари на кои хирурзите ги учат најсовремените принципи во лекувањето на повредите на мускуло-скелетниот систем е една од основните активности на фондацијата. Особено е важно да се истакне дека системот на едукација е идентичен на ниво на целата АО фондација, што значи насекаде во светот се применуваа ист систем на учење и практична едукација.

Сите досега одржани настани, како настанот кој претстои се подржани од локалниот дистрибутер на светската компанија „Де Пју Синтес“, која е официјален индустриски партнер на АО фондацијата. Со тоа практично се продолжува практиката за постојано вложување во едукацијата на трауматолозите и ортопедите.

Одржувањето на овие меѓународни настани во Северна Македонија е резултат на повеќегодишна и богата соработка на македонските трауматолози со АО фондацијата, преку нивно учество на различни АО курсеви во странство, но и активноста на претседавачот на курсот, Проф. Др. Игор Кафтанџиев како предавач на многубројни вакви курсеви во странство, како и ентузијазмот и посветеноста на Ас. Д-р Марко Спасов во организацијата на овие настани во нашата држава.

Одржувањето едукативни настани според програмата на АО фондацијата во нашата држава веќе станува традиција. Имено, во 2017 година беше одржан првиот ваков семинар и истиот беше посветен на повредите на горниот екстремитет. Истовремено со одржувањето на првиот семинар, беше формиран и македонскиот огранок на АО фондацијата, а за претседател беше избран професор д-р Игор Кафтанџиев. Со формирањето на овој огранок, нашата држава стана дел оваа светска организација, единствена од ваков вид. На овој начин, се отвориа бројни можности за едукација на младите хирурзи од нашата држава и во странство, со учество на семинари и курсеви, како и стипендии за посета на реномирани болници во други држави. На формирањето на огранокот му претходеше повеќегодишна соработка со странски колеги кои се дел од фондацијата и учество на едукативни настани во странски држави.

Во 2018 година следеше семинар посветен на повредите на долниот екстремитет, а во 2019 година за прв пат во нашата држава беше одржан тридневен курс на тема „Основни принципи на оперативното лекување на скршениците“, според чија програма, покрај предавањата и дискусиите на случаи, беа одржани и повеќе сесии на кои учесниците имаа можност на пластични модели на коски, со употреба на вистински инструменти и импланти (сретства за фиксација, остеосинтеза на скршениците) практично да ги применат принципите на остеосинтеза. На овие настани, посетеноста на учесници и предавачи од странство беше на завидно ниво. Во 2017 година учествуваа предавачи од 6 држави, а учесници од 3 држави; во 2018 година имаше предавачи од 3 држави и 46 учесници од 5 држави; во 2019 година предавачите беа од 3 странски држави и имаше 45 учесници од дури 13 различни држави, со што може да се каже дека овие едукативни настани што се одржуваат во нашата земја стануваат препознатливи во Европа.

Во 2020 година беше планирано да се одржи курс за напреднатите принципи на оперативното лекување на скршениците, но поради КОВИД -19 пандемијата истиот не можеше да се одржи.

Оваа година, сепак беше одлучено да се направи напор и да се одржи предвидениот едукативен настан, но бројот на учесници и предавачи мораше да се ограничи во согласност со препораките за спречување на пандемијата со КОВИД-19 и важечките протоколи. Според плановите, во 2022 година треба да се одржи курсот за напредните принципи на оперативно лекување на скршениците, а во 2023 година во нашата држава треба да се одржи мастер семинар и собрание на претставници на АО траума од МИД регионот ( 23 земји од средна Европа, членки на АО Траума Европа).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија2 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија3 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија4 часа

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија5 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија5 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа7 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион8 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет8 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија18 часа

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија19 часа

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија24 часа

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија1 ден

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија1 ден

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија1 ден

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија1 ден

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ1 ден

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Досие