Контакт

Македонија

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Објавено пред

Попладне особено на југоисток ќе има услови за појава на пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, особено изразен вдолж Повардарието.

Максималната температура ќе биде во интервал од 10 до 18 степени.

Утре на југоисток ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд и грмежи. Потоа следува период на стабилно, претежно сончево и топло време со дневни температури кои речиси насекаде ќе надминуваат дваесет степени.

Најсончево ќе биде во недела, а краткотрајно наоблачување со услови за појава на слаб локален дожд во западните делови ќе има во понеделник попладне.

Македонија

Ѓорчев се сретна со сенаторот Тед Круз и повеќе конгресмени

Објавено пред

Владимир Ѓорчев, меѓународен секретар и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со сенаторот во Сенатот на САС Тед Круз, како и средби со високи конгресмени во Вашингтон.

На средбата Ѓорчев истакна дека Круз е пријател на Македонија, додавајќи дека заеднички го градат пријателството и сојузништвото меѓу Македонија и САД.

Ѓорчев, оствари средба и со сенаторот Дан Коуц, кој беше шеф на државното разузнавање и советник на Доналд Трамп од 2017 до 2019 година. Ѓорчев истакна дека е потребно Република Македонија да има активна надворешна политика, бидејќи така се градат македонските позиции и се создава пријателства и партнерства.

„Македонија мора да има активна надворешна политика. Важно е да градиме силни пријателства и партнерства во САД. Со силна надворешна политика, ги јакнеме нашите македонски позиции. Уште еднаш, тоа е важно за Македонија“, додаде Ѓорчев.

Ѓорчев при посета во Вашингтон оствари средби со Реп Бил Хуизенга, со конгресменот Роберт Питенџер, како и со Брент Мекинтош кој е актуелен потсекретар во Министерството на финансии на САД за меѓународни работи, со пратениците Елен Тране Норби од Данска, Емануелис Зингерис кој е потписник на актот за независна Литванија и пратеник од 1990 година до сега.

Ѓорчев имаше свое обраќање и во Сенатот на САД во Вашингтон на парламентарниот форум за безбедност пред околу 200 учесници – сенатори, конгресмени, парламентарци од околу 40 земји, амбасадори, професори, експерти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Тито Петковски: Преспанскиот договор е историска можност за македонска промоција во светот

Објавено пред

НСДП денес во Скопје на свечен начин одбележа 14 години од своето формирање. На роденденската прослава присуствуваа претставници од сите општински организации на партијата, на која свое обраќање имаше претседателот Тито Петковски.

„Со јасна идеја и политичка програма пред 14 година НСДП исчекори на политичка сцена во Северна Македонија, со нов политички квалитет втемелен во вредностите на модерната европска социјалдемократија успеавме да изградиме политичка виталност и цврстина сите овие години да ја одржиме и развиваме нашата препознатливост во партискиот плурализам на државата. Негувањето на внатрепартиската демократија и внесувањето на морални начела во партиското делување создаде атмосфера на меѓусебна доверба и одговорност, на меѓусебно почитување и разбирање, што низ сите овие години резултираше во еден силен партиски колектив кој знаеше да ги согледа предизвиците со кои се соочува државата и да понуди идеи и одговори на истите“, рече претседателот на партијата Тито Петковски пред присутните членови, нагласувајќи дека стекнатото политичко искуство и изградената јасната идеолошка позициононираност ветува силен потенцијал и за понатамошно засилено делување во политичкиот простор.

Зборувајќи за програмските подготовки за претстојните парламентарни избори, Петковски истакна дека и во овој изборен циклус партијата е отворена да го слушен гласот на граѓаните, нивните идеи и предлзои за тоа како гледаат и размислуваат за насоката во која треба да се развива државата.

„Начелото на еднаквоста мора да биде запазено во креирањето и водењето на економските политики. Економскиот раст и развој на државата треба да биде во чекор и со развојот на човечкиот капитал. Зајакнувањето на образовните, културните и научните темели на општеството станува имератив, само на тој начин можеме да акумулираме и ослободиме креативен човечки капитал. Вистинско време е овие општествени сфери да го добијат својот приоритет во партиските и владините програми“, истакна Петковски и дополни дека само на тој начин може да се обезбедат долгорочни развојни перспективи пред државата, притоа проследени и со радикална трансформација во делот на работните односи, што помеѓу другото треба да доведе ид о надминување на конфликтот помеѓу трудот и капиталот.

Оценувајќи ја и енергетиката како една од сферите која треба да добие приоритет во изборната програма на партијата, Петковски истакна дека е потребно засилување на институционалната и буџетската поддршка за напуштање на употребата на фосилните горива и се поголема искористеност на енергијата од ветрот и сонцето во Северна Македонија.

„Разгорувањето на националистичката реторика, предизвикано со последните случува околу Законот за употреба на јазиците и ставот на Бугарската академија на науките околу постоењето на македонскиот јазик, се закнува да ја контаминира предизборната политичка сцена со теми кои се далку од западно-европските демократски дострели и вредности. Овој изнасилен предизборен политички контекст, кој нема никакви основи во реалните потреби и приоритети на граѓаните, бара од сите политички партии да покажат сплотеност и одговорност, политичка мудрост и созреаност. Во пресрет на правењето на финалниот чекор за полноправно членство во НАТо и ЕУ ќе биде преголем историски луксуз да дозволиме нашето мултиетничко, мултикултурни и мултирелигиозно општество, да биде предизборен политички ресурс на ретроградни центри на моќ“, рече Петковски.

Осврнувајќи се на политичките и економските придобивки од полноправното членство на Северна Македонија во ЕУ и НАТО, Петковски стави фокус и на културните перспективи кои се отвораат со реализацијата на овие стратешки цели.

„Со Преспанскиот договор и одблокирањето на евро-атланските интеграциски процеси добиваме историска шанса да се претставиме пред светот, да ја покажаме своја културна различност, своја мултиетничност, но и својот македонски идентитет, кој со овој договор го потврдивме. Со малку поголема сплотеност, со јасна идеја и визија, овој договор треба да го прифатиме и како историска можност за македонска промоција во светот како народ, како култура, како традиција. Да не дозволиме и оваа историска шанса, како многу други назад низ историјата, да замине пред нас без да ја забележиме и искористиме за културна афирмација“, порача Петковски пред своите сопартијци.

На одбележувањето на роденденот на партијата беа доделени и 14 плакети на нејзини членови, како признание за нивниот личен допринос во формирањето, развојот и градењето на партијата и нејзината препознатливост.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Со СДСМ се договоривме за изборниот законик, а потоа ни се јавија да ни кажат дека тоа не важи

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека пред да замине за Париз, имале низа средби со СДСМ на кои се договорале околу измените за изборниот законик. Пред посетата во Франција, вели Мицкоски, практично завршила последната рунда на преговори каде што биле договорени заедничко соопштение и текст, а само две работи не биле јасни.

„Ние заземавме став на барање на преговарачкиот тим на СДСМ – еве вие договорете се во партија, како ќе договорите за било кое од тие две работи, ние ќе прифатиме. Потоа ни се јавија и ни кажаа дека сепак тоа што ние сме го договориле, не сме го договориле. Не можеле да го прифатат бидејќи тоа било премалку политички за нив“, вели Мицкоски.

Според Мицкоски, на средбите било договорено дека сега нема време за измени оти се ближат парламентарните избори и остануваат уште неколку недели до техничката влада, а по завршувањето на изборите треба да се седне и да се преговара за измена на Изборниот модел.

„Како втора точка да се разговара и да се отворат преговори за примена на преференциалниот модел којшто патем речено никој не го пробал, еве функционира во Косово и гледате дека еден месец ги броеја гласовите, каде што имаше три пати повеќе неважечки ливчиња. Но, велиме ајде еве да го видиме преференциалниот модел како би функционирал на следните локални избори од аспект на советничките листи. Имаше два заклучока, и им рековме еве изберете, консултирајте се вие во партија, како ќе каже Зоран Заев, Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски, бидејќи друг преговара., и кажете ми каков тој заклучок ќе биде. Потоа, ни се јавија и ни рекоа – ова е премалку за нас, се откажуваме. Заеднички го договоривме, заеднички се сложивме, еве ајде да видиме. Но, тоа не е прв пат, така беше и за законот за јавно обвинителство, така е и сега, немаат стратегија, конфузни се, збунети се внатре, она што навистина можам да го кажам е разочарување. И потоа го гледам кажува зошто сме поднеле толку амандмани. Па кој менува Изборен закон на три месеци пред избори. Кажете ми еднаш во која нормална демократска земја која што претендира да биде земја членка на ЕУ се случуваат такви работи“, рече Мицкоски.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мицкоски за ексамбасадорот кој репетираше пушка: Го знам од детството, но ќе предложам негово разрешување

На следната седница на Извршниот Комитет, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе предложи разрешување на ексамбасадорот, Томислав Димитровски, кој е...

Македонија2 часа

(Видео) Заев: Судскиот совет да провери зошто се чувале предмети во фиока

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, во воведот од неговиот говор рече дека го радува глетката од преполната сала...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку четири лица загинаа во земјотресот на Филипините

Најмалку четири лица загинаа во земјотресот со јачина од 6,9 степени кој го погоди островот Минданао во јужниот дел на...

Топ6 часа

Седум возила учествуваa во сообраќајна несреќа што се случи утрово во Скопје

Утрово во 06.45 часот на крстосница од булеварот „Александар Македонски“, улицата „16-та Македонска Бригада“ и улицата„Интернационални Бригади“ се случила сообраќајна...

Спорт8 часа

Македонец е светски првак во УФЦ–Александар „The Great“ Волкановски

Македонецот Александар „The Great“ Волкановски (31) е новиот шампион во УФЦ, во перо категорија. Волкановски утринава во Лас Вегас го...

Економија8 часа

Почнува наградната игра „Мој ДДВ #MojaНаграда“

Од денес со скенирање на секоја фискална сметка преку апликацијата МојДДВ, секој полнолетен граѓанин е потенцијален добитник на една од...

Свет22 часа

Уништувањето на шумите во Амазонија достигна највисоко ниво за месец ноември

Уништувањето на шумите во бразилската Амазонија го достигна своето највисоко ниво за месец ноември, откако почна да се бележи неславни...

Македонија1 ден

Заев за ДУИ ќе се консултира во СДСМ и со малите партии

Премиерот Зоран Заев најави внатрепартиски консултации како и разговори со помалите партии на кои ќе се одлучува за поднесувањето на...

Топ1 ден

Пожар во стан во Тетово – еден тешко повреден, десетина затруени

Еден маж е потешко повреден со изгореници, а 10 лица се затруени од чад, во пожарот што се случи денеска...

Македонија1 ден

Врховните судии потврдија дека Јован Врaнишковски перел пари

Врховниот суд го отфрли како неосновано барањето за вонредно преиспитување на пресудата против расчинетиот владика на МПЦ-ОА, Јован Вранишковски. Тројцата...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при...

Македонија1 ден

Николоски тврди дека со СДСМ имале договор: За изборниот модел требаше да преговараме по изборите

Преговорите за Изборниот законик практично влегоа во ќор сокак, по вина на власта којашто на подмолен и недемократски начин, сака...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари...

Македонија1 ден

Коце Трајановски нема да биде гонет за конкурсот за Водовод, застарело делото

Ексградоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и уште три други лица нема кривично да одговараат за злоупотреба на службената положба...

Топ1 ден

Патнички воз удри во автомобил, жена со повреди заврши во болница

Вчера напладне на железничка пруга Велес-Кочани, на патен премин кај селото Лозово, се случи железничка незгода во која патничкиот воз...

Европа1 ден

Џонсон: Нема втор референдум за независност на Шкотска

Британскиот премиер Борис Џонсон и порача на шкотската лидерка Никола Старџен дека нема да има нов рефердендум за независност на...

Свет1 ден

Северна Кореја изведе нова нуклеарна проба

Северна Кореја ја инофмрира светската јавност за нов „важен тест“, направен на космодромот Сохе во земјата, пренесоа руските медиуми. „На...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева го злоупотребила буџетот на СЈО за роднини и пријатели

Катица Јанева , под заштита на Зоран Заев, била дел од милионска рекет шема, но и го злоупотребувала буџетот на...

Македонија2 дена

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ2 дена

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Досие