Контакт

Македонија

Разрешен и суспендиран секретарот на болницата во Охрид, кој се вакцинира преку ред

Објавено пред

Директорот на охридската болница денеска ќе го разреши и суспендира секретарот на болницата, кој спротивно на Националниот план за ковид-имунизација се вакцинира преку ред во модуларната болница на КИБФС во Скопје, соопшти Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

„Министерството за здравство ја осудува секоја злоупотреба и прекршување на приоритетните групи опфатени во трите фази на ковид-имунизација. Укажуваме дека никој кој не е здравствен работник, опфатен во првата група, од првата фаза за имунизација, не смее да се вакцинира. Министерството за здравство апелира до сите здравстени установи, кои ги изготвуваат списоците за вакцинација и ги испраќаат до националниот систем ”, дека за непочитување на планот и стратегијата за вакцинација, како и за секоја злоупотреба на процесот ќе следуваат строги санкции“, порачуваат од министерството.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Мисајловски-Гир: Интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната

Објавено пред

Интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната беше фокус на денешната средба на министерот Владо Мисајловски со амбасадорот на Европската Унија, Н.Е. Дејвид Гир и нерезидентното одбранбено аташе, полковникот Пиетро Мостарди во Министерството за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Амбасадорот Гир го честиташе изборот на министерот Мисајловски и му посака успех во работата со очекување за продолжување на добрата соработка.

Исто така амбасадорот Гир се заблагодари што нашата земја е меѓу топ пет држави по глава на жител во светот во однос на донациите кон Украина.

На средбата се потенцираше за интензивирање на соработката со ЕУ во доменот на безбедноста и одбраната и за можноста за продлабочување на соработката со ЕУ во делот на реформи во системот за управување со кризи.

Министерот Мисајловски изрази благодарност за брзата реакција на Механизмот за цивилна заштита на ЕУ со што се помогна во делот на пожарите кои ја зафатија нашата земја. Исто така министерот го информираше амбасадорот за потпишувањето на Писмото на намери за воспоставување на хармонизиран коридор за воена мобилност кој се потпиша на НАТО Самитот во Вашингтон.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Тошковски да си го праша Мицкоски за тајната коалиција со ДУИ

Објавено пред

Го охрабруваме Тошковски да спроведува истраги и да поднесува кривични за сите политичари од сите партии каде има докази, ама може да почне од себе и Јанушев, велат од СДСМ преку соопштение.

dobivaj vesti na viber

„Наместо да спинува со ДУИ, да објасни како тој и Јанушев си направиле бизнис со становите во иста зграда. Нека излезе и нека и каже на јавноста како дошле до конфорните станови со Јанушев и во која постапка.

Што се однесува до ДУИ, очигледно Мицкоски не го информирал дека се во тајна коалиција. ДУИ му обезбеди мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ за измените со кои си направија уште четири министерства за да вдомуваат партиски кадри. Ќе видиме која е цената за тоа, ама коалицијата е веќе направена.

СДСМ располага со цела документација за случајот подарок од 325.000 евра и ќе ја објави“, се вели во соопштението на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата назначи повеќе директори и заменик-директори на институции

Објавено пред

Владата на седница назначи повеќе директори на државни институции.

dobivaj vesti na viber

Фадил Асани е именува за в.д. заменик на директорот на Агенција за храна и вeтеринарство.

Зоран Крстаноски е именува за директор на Управата за имотно-правни работи.

Илија Стоилев е именуван за в.д. директор на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Фадиљ Асани е именуван за в.д. заменик на директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Христина Смилевска е именувана за в.д. заменик на директорот на Агенција за стоковни резерви.

Ибрахим Ељези на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. заменик на директорот на КПД Идризово со отворено одделение во Велес.

Дејанчо Здравков на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. директор на КПУ Затвор Штип.

Ѓорги Хубрев на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. заменик на директорот на КПУ Затвор Штип.

Емил Јанески на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. директор на КПД Прилеп.

Диме Наумчески на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. заменик на директорот на КПД Прилеп.

Ардит Мустафаи на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. директор на КПД од отворен вид Струга.

Александар Мојсов на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. заменик на директорот на КПД од отворен вид Струга.

Александар Јовковски на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. директор на КПД Затвор Битола.

Слаѓана Стаменковска на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именувана за в.д. директор на КПД Затвор Гевгелија.

Оливер Цветковски на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именувана за в.д. директор на КПУ Затвор Куманово со отворено одделение во Крива Паланка.

Хамид Алитовиќ на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. заменик на директорот на КПУ Затвор Куманово со отворено одделение во Крива Паланка.

Климент Софковски на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. директор на КПД Затвор Охрид.

Мите Костески на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. заменик на директорот на КПД Затвор Охрид.

Зоран Ристов на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. директор на КПД Затвор Струмица.

Игор Додевски е именуван за в.д. заменик на директорот на Казнено поправна установа Затвор Тетово.

Бране Стојчески на предлог на директорот на Управата за извршување на санкции е именуван за в.д. директор на ВПУ Воспитно – поправен дом Тетово.

Од должноста претседател и членови на Управниот одбор на Фонд за иновации и технолошки развој, Владата ги разреши: од претседател Моника Младеновиќ, од членови: Фатљуме Реџа-Лусњанин, Наташа Гешоска, Шерефедин Ибиши, Љубомир Поповски, Дардан Селмани и Адријан Фазлија а за членови да ги именува: Иво Николов, Благоја Денковски, Кирил Ковчегарски и Бојана Наумоска за период од три години, Нада Цветкоска, Маријана Ѓорѓиевска и Благојче Лазороски за период од две години.

Имено, Владата му препорача на Управниот одбор на ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта – Скопје ц.о од должноста директор на ЈП за одржување и заштита на магистралните и регионалните патишта – Скопје, да го разреши Костадин Ацевски, а за в.д. директор да го избере Нуредин Фетаи.

Владата му препорача на Управниот одбор на Јавно претпријатие за Државни патишта за в.д. заменик директор на Јавно претпријатие за Државни патишта да го избере Назим Таипи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ1 час

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија2 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија7 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ9 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија9 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија10 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион11 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион11 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет11 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет11 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион11 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија1 ден

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија1 ден

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...