Контакт

Македонија

(Видео) Ристов: Како опозиција СДСМ беше против градежната експанзија во Карпош, сега ја поддржува

Објавено пред

Владејачкиот СДСМ не го поддржа барањето на Левицата и „Коалицијата О2“ за носење одлука за запирање 29 урбанистички планови за кои беа приложени аргументи за прекршување во процедурата за изградба на згради во Карпош иако во предизборната кампања држеа прес-конференции и ги спореа овие ДУП-ови, рече Бранко Ристов, советник од Левицата во Општина Карпош.

„СДСМ, додека беше во опозиција, ги оспоруваше овие 29 ДУП-а и за нив претставуваа уште еден криминален бизнис на тогашната власт, а сега молчат“, рече Ристов.

Советникот од Левицата на седницата на Советот на Карпош на 5 јуни испратил барање за носење одлука за запирање на овие 29 урбанистички плана, но барањето било одбиено со образложение дека се работи за комплексен процес и е потребно време да се разгледа и процесира тоа. Во согласност со овој заклучок, Ристов на 19 јуни повторно побарал точката да се стави на дневен ред, односно на 12. седница на Советот, која би требало да се одржи во јули за кога се надева дека овој пат точката ќе биде прифатена.

„Масовната узурпација на јавниот простор преку градежната експанзија што беше аминувана од минатата гарнитура е еден од најзначајните проблеми на жителите на Карпош. Овие ДУП-ови не само што создаваат еколошки проблеми туку и инфраструктурни. Овој проблем беше главното барање на жителите на општината. Со оглед на тоа дека се работи за згради во фаза на изградба, потребно е брзо дејствување по овој предмет“, рече Ристов по што додаде дека една од спорните згради е и онаа на „Настел“, во која неодамна избувна пожар.

Ристов исто така истакна дека една граѓанска иницијатива за останување на законитоста и уставноста на постапката за донесување четири ДУП-а е веќе поднесена до Уставниот суд, но веќе шест месеци немаат никаква правна разврска, со што смета дека се доведуваат во прашање ефикасноста и непристрасноста на функционирањето на Уставниот суд.

„Политичките субјекти во државата и самите институции преку нивната негрижа за граѓаните создаваат ситуација на перманентна битка со ветерници, каде што граѓаните се препуштени сами на себе да се борат за своите основни човекови права“, вели Ристов.

Виктор Јованов

Македонија

Филипче: Разговараме со специјализантите и бараме решение за нивните барања

Објавено пред

„Имавме бројни состаноци со претставници на двата синдикати во здравството. Се направи една балансирана прераспределба на процентите на зголемување на основната
плата. Ветувањето од 100 илјади денари во терциерното здравство согласно нашата програма ќе се оствари следната година. Ние ќе продолжиме со планот за одвојување средства и понатаму за да инвестираме и во докторите и во медицинските сестри заради тоа што тие се носителите на здравството“, изјави министерот за здравство Венко Филипче кој е претседател на Комисија за здравство на СДСМ одговарајќи на новинарско прашање за незадоволството кај возачите и административниот персонал кои најавуват протести, како и здружението на медицински сестри кои бараат линеарно зголемување, а во понеделник протест најавуваат кофинансираните специјализанти.

„Во текот на изминатата недела имав состанок со кофинансираните специјализанти. Дозволете да ве потсетам дека Владата предводена од СДСМ е првата која одвои средства во 2018 година приватните специјализанти за прв пат да бидат платени за својот труд.Тие до тогаш работеа практично без пари. Кофинансираните специјализанти се една посебна група која што има направено посебни договори заради тоа што преку специјализацијата тие имаат направено и договор на определено работно време.Согласно Законот, кога ја завршуваат специјализацијата, нивниот работен однос се трансформира во работен однос на неопределено работно време.

Тоа што кофинансираните специјализанти на средбата од минатата недела побараа да се направи трансформација уште за време на специјализацијата за што во овој момент не постои законска можност а се со цел да го добијат зголемувањето на средствата кое сега го добиваат здравствените работници. Барањето е легитимно.Ние договоривме дека ќе направиме неколку работни средби во рамки на Министерството со правната служба во рамки на нашата соработка со Фондот за здравствено осигурување и веројатно со пратениците со цел да се види каква е можноста тој Закон во тој едл да се промени.акажавме уште една средба за тогаш кога ќе ги имаме информациите во текот на следната недела за да видиме што и како мопжеме да направиме во однос на динамиката за тоа што следува во Собранието.

За протестот дознав во текот на вчерашниот ден, секое барање е легитимно, секоја одлука е легитимна затоа сакам да потенцирам дека имавме работна средба и преземавме обврка да ги расчистиме тие работи и закажавме нова средба за да видиме што може да се направи затоа што станува збор за потреба од измена на Закон за здравствена заштита“, додаде Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Хелсиншки: 36 отсто од момчињата со хомосексуална определба размислуваат за самоубиство

Објавено пред

„Образовниот систем е трул и не ги подготвува децата да живеат во општество на еднаквост и толеранција“, децидни се од Хелсиншкиот комитет за човекови права којшто денеска го одржа маршот на толеранцијата под мотото Едукација без дискриминација.

„Нашите истражувања покажуваат дека насилството меѓу учениците е големо и постои голема нетолеранција на различностите. Ова се однесува на меѓуетничка толеранција, родови разлики и сексуална определба“, изјави Уранија Пировска од Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија.

Според неа и натаму доминира размислувањето дека жените имаат улога на домаќинки, а мажите треба да имаат поголем авторитет. Исто така големи се навредите врз истополово ориентираните, па така 36 отсто од овие момчиња размислувале за самоубиство.Од организациите апелираат итно да се корегираат застарените наставни содржини и децата да се учат на толеранција и прифаќање на разликите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Караванот граѓански трибини „На прав пат“ денеска во Велес

Објавено пред

Караванот отворени граѓански трибини на СДСМ под мотото „На прав пат“ денеска ќе биде со граѓаните на општина Велес.

Граѓанската трибина ќе се одржи во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес, со почеток во 13 часот.

Свое обраќање на трибината ќе имаат претседателот на СДСМ, Зоран Заев,претседателот на Комисија за финансии на СДСМ, Фатмир Битиќи и градоначалникот на општина Велес, Аце Коцевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ32 минути

Екстелохранителот на Мијалков избегал од куќен притвор

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Како што велат од МВР...

Топ2 часа

Притворен маж од Арачиново – убил соселанец поради расправија за добитокот

Полицијата приведе арачиновец поради убиство извршено во селото Мојанци. Тој го убил соселанецот поради банална расправија околу напасувањето на добитокот....

Спорт3 часа

„Кориере“: Вториот најбогат човек во светот го купува Милан за милијарда евра!

Иако на крајот на септември во отворено писмо, сопственикот на модниот бренд „Луј Витон“, Бернард Арнаут демантираше дека ќе го...

Македонија3 часа

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за несреќата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци кон средината на октомври призна вина пред судот и доби условна казна...

Регион3 часа

Македонски шлепер се преврте на автопатот Ниш – Белград

Камион со македонски регистарски таблички утринава околу 8:30 се превртел на автопатот Ниш – Белград во близина на селото Катун...

Регион4 часа

(Видео) Силно невреме во Хрватска, морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник

Хрватското крајбрежје од вчера попладне е погодено од силно невреме, проследено со силен ветер, којшто предизвика проблеми во сообраќајот. Издаден...

Регион4 часа

Вучиќ во болница поради кардиоваскуларни проблеми

Српскиот претседател Александар Вучиќ е примен во Воено-медицинската академија (ВМА) поради кардиоваскуларни проблеми, соопшти Генералниот секретаријат на претседателот на Србија....

Македонија4 часа

Приватните специјализанти најавија протест, бараат повисоки плати

За во понеделник (18 ноември) кофинансираните приватни специјализанти најавија на протест пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата...

Македонија5 часа

Независниот синдикат на полицијата на протест пред Влада

Независниот синдикат на полицијата за денеска повика на јавен собир со почеток во 10 часот пред хотел „Вип“ (Саем) со...

Свет5 часа

Протестите на „Жолтите елеци“ ја чинат Франција речиси три милијарди евра

Франција изгуби 2,5 милијарди евра поради протестите на „Жолтите елеци“, кои почнаа пред една година, објави француската радиостаница РТЛ повикувајќи...

Македонија18 часа

Застаре делото за Владо Бучковски, државата ќе ги плати трошоците за адвокатите

За експремиерот Владо Бучковски и за уште тројца обвинети застаре делото во предметот „Тенковски делови“. Коалицијата Сите за правично судење,...

Македонија18 часа

„Танјуг“: Франција е за постепен пристап и ревирзибилност на процесот

Постепено пристапување, отворање на структурни фондови на ЕУ, но и построга политика на условување и ревирзибилност на процесот на проширување...

Интервју/Дебата20 часа

(Видео) Фрламе храна колку цело Кочани да јаде цела година

Според податоците на Заводот за статистика, третина од населението во земјата не може да си дозволи три оброка дневно, додека...

Македонија20 часа

Дескоска: Наместо само за плати, судството да реагира и за застарените предмети

Министерката за правда, Рената Дескоска, ги повика судиите и вработените во судството наместо само за плати, да реагираат и за...

Топ21 час

Малолетници од интернат во Кавадарци извршиле насилство врз нивниот цимер

Малолетник од Негорци кој бил сместен во ученичкиот дом „Крсте Петков Мисирков“ во Кавадарци бил нападнат од неговите цимери. Насилството...

Топ21 час

Изгоре маж во импровизирана барака во Тетово

Безживотно машко тело е пронајдено изгорено рано утрово по пожар што зафати импровизирана дрвена барака на улицата Љубо Божиновски-Пиш. Пожарот...

Македонија22 часа

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме...

Македонија22 часа

(Видео) Богдановиќ: Што уште да направам, да се самозапалам ли за да реагира некој за „Никофон“

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна...

Естрада23 часа

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија23 часа

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Досие