Контакт

Македонија

Северна Македонија е „одличен пример“ за неуспехот на ЕУ да ги исполни ветувањата, велат учесниците на „Отворен Балкан“

Објавено пред

Владата во Северна Македонија направи многу за да ги исполни условите на Брисел, само за да се најде изолирана и оставена да се справува со последиците од одлуките на ЕУ. Ослабената перспектива за европска интеграција се заканува да нè  остави подезинтегрирани од кога било. Ова чувство е споделено во регионот. Ова се наведува во Заедничката изјава на учесниците на денешниот состанок на Иницијативата Отворен Балкан.

dobivaj vesti na viber

Во продолжение, изјавата ја пренесуваме во целост:

„ЕУ и нејзините земји-членки, заедно со партнерите од регионот ја потврдија својата недвосмислена поддршка за европската перспектива на Западен Балкан на Самитот во Брдо на 6 октомври.

Западен Балкан ја повтори својата посветеност и посветеноста на регионот на европските вредности и демократски норми, на приматот на демократијата, темелните права и владеењето на правото. Сепак, бојазливиот капацитет на ЕУ да интегрира нови членки, внатрешните дебати меѓу земјите членки на ЕУ и билатералните односи го попречија вистинскиот напредок на регионот кон ЕУ.

На хартија, политиката на проширување останува активна. Во пракса, сепак, постои растечко разочарување кај граѓаните од регионот од перспективата за ЕУ. Покрај тоа, регионот скапо го плати доцнењето на перспективата за ЕУ.

Северна Македонија е „одличен пример“ за неуспехот на ЕУ да ги исполни своите ветувања.

Нејзината влада направи многу за да ги исполни условите на Брисел, само за да се најде изолирана и оставена да се справува со последиците од одлуките на ЕУ. Ослабената перспектива за европска интеграција се заканува да нè остави подезинтегрирани од било кога. Ова чувство е споделено во регионот.

Додека ЕУ развива нови и далекусежни стратегии, регионот очајно се обидува да ги спроведе постоечките. Иако сметаме дека нашиот пат кон ЕУ е исфрлен од колосек, сепак остануваме посветени да ги достигнеме стандардите на ЕУ, но и да го премостиме економскиот јаз.

Не можеме да си дозволиме оваа негативна спирала да го загрози самиот темел на иднината и просперитетот на регионот. Унијата оди напред додека регионот е заглавен во сопствените дилеми за ЕУ.

Европската Унија треба и мора да ги истражи сите патишта за напредна интеграција на Западен Балкан во периодот пред пристапувањето, заедно со нејзините заложби за постепено пристапување како што е дефинирано во новата методологија.

Според тоа, би било корисно да се вклучи регионот во развојот на трговските и даночните политики на ЕУ, како што е механизмот за прилагодување на границите на емисии на јаглерод диоксид и привремените заштитни мерки за ограничување на увоз на челик, како некој од примерите.

Исто така, би можеле да ја истражиме можноста Западен Балкан да биде изземен од различни мерки на трговската политика ерга омнес.

Нашите универзитети треба да бидат вклучени во областа на високото образование и истражување на ЕУ, обезбедувајќи на тој начин еднакви шанси за учество во приспособените програми, истражувања и иновации на ЕУ. Во исто време, нашето земјоделство има потреба од средства, и располага со огромен потенцијал да се прошири и да испорача висококвалитетни производи на пазарот на ЕУ.

Ова би можело да спречи негативно влијание врз стабилизацијата и економските перформанси на регионот. Ние веруваме дека е во сопствен интерес на ЕУ да помогне во изградбата и промовирањето на сигурен и просперитетен регион. Понатаму, заедно би можеле да го истражиме учеството во шенген и прогресивната интеграција во единствениот пазар на ЕУ.

Денешниот свет брзо се менува. Време е да се дејствува и тоа решително! Не можеме да си дозволиме, ниту ќе ни биде простено за изгубените можности, попустливоста и немањето одлучност за остварување на стратешката визија.

Мораме подобро да се разбереме ако сакаме да постигнеме најдобри резултати. Ако некој мисли дека треба да дејствуваме сега, тоа беше веќе вчера!

За таа цел, денеска ја повторивме нашата одлука за продлабочување на економската соработка во рамките на Иницијативата Отворен Балкан, надградувајќи ја агендата на Берлинскиот процес, фокусирајќи се на брза и приспособена имплементација.

Ги ангажиравме стопанските комори во овој напор и им дадовме задача да подготват детален патоказ за имплементација на Меморандумот за разбирање за олеснување на увозот и извозот во Западен Балкан, потпишан во Скопје на 29 јули.

Денеска го одобривме Патоказот за спроведување на мерките за олеснување на трговијата и побаравме од ЦИФ да го следи процесот на имплементација понатаму. Решивме и да создадеме Меѓуресорски министерски совет кој тесно ќе соработува со Коморите за спроведување на овие мерки.

Западен Балкан е подготвен да се движи со забрзано темпо. Треба да одиме напред. Така треба да се движи и Европската Унија – кон Западен Балкан. Да се биде во празен од не е опција.

Ги покануваме сите други држави во регионот да ни се придружат и да им посакаме добредојде. Отворен Балкан е отворен“.

Македонија

Температурите во среда и четврток ќе паднат под нулата

Објавено пред

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Управата за хидрометеоролошки работи ги информираат земјоделците дека во наредните денови 29 и 30 март (среда и четврток) земјата ќе биде зафатена од ниски температури под нулата.

dobivaj vesti na viber

Минималните температури на 29 март ќе изнесуваат -5 степени во Крива Паланка, -4 во Ресен и Битола, -3 во Прилеп и Тетово, – 2 во Скопје, Струмица и Кочани, -1 во Демир Капија и Штип, додека 0 степени ќе биде минималната температура во Кавадарци. За 30 март пак минималната температура ќе изнесува -4 степени во Крива Паланка, – 3 во Битола, -2 степени во Струмица, Ресен и Тетово, а -1 во Скопје и Прилеп.

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство апелира до земјоделците навремено да преземат мерки за заштита на овошните насади од измрзнување.

Прикажи повеќе...

Македонија

Лукаревска со новоизбраните претседатели на партиските комисии: Ветеното го исполнуваме, растат платите и пензиите

Објавено пред

Заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска денеска одржа работен состанок со новоизбраните претседатели на партиските комисии.

dobivaj vesti na viber

На средбата се разговараше за актуелни теми, процесот на комплетирање на составите на комисиите, динамиката на следните активности, како и степенот на реализација на Програмата од изборите во 2020 година по соодветни области.

„Комисиите се важен дел од функционирањето на партијата, особено во креирањето на мерките и политиките за Програмите на СДСМ. Огромен дел од клучните ветувања во Програмата за парламентарните избори во 2020 се веќе реализирани или се во фаза на реализација. Година и половина пред предвиденото минималната плата надмина 20.000 денари, а просечната стигна на 34.000 денари, истовремено го зголемивме и лимитот за поврат на Мој ДДВ на 2.100 денари по тромесечје. Тоа е доказ дека нашите комисии се капацитетни, дека знаат да направат сериозни процени и навистина да креираат остварливи решенија во интерес на граѓаните и државата“ порача Лукаревска.

Пред присутните Лукаревска најави дека во периодот што следи ќе започнат различни активности околу подготовка на новата програма, затоа што како што истакна таа, навременоста и инклузивниот процес се клучот за создавање одржливи решенија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Директорот на ДУИ во Државни патишта за косење трева склучил договор од 2 милиони евра, реагира Николоски и укажува на корупција

Објавено пред

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски го обвини директорот на ЈП Државни патишта од ДУИ, Ејуп Рустеми дека  склучил договор за тендер за косење на трева, кастрење на гранки и сечење на дрвја во вредност од над 2 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

„Ова е еклатантен пример за криминал и корупција кој што се случуваат во Македонија“, напиша Николовски на својот профил каде го прикажа и договорот за тендерот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 часа

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија11 часа

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...

Македонија13 часа

Во дворот со тунел во „Идризово“ шетале борци повратници, суспендирани полицајци нема – одговорност се утврдува

Постапка за утврдување одговорност кај затворските полицајци ќе има, а откога во затворот „Идризово“ беше откриен тунел што два месеца...

Македонија16 часа

Османи – Џачка: Заедно одевме рака под рака, така и ќе продолжиме – 2030 реална можност Македонија и Албанија да станат членки на ЕУ

Македонскиот министер за надворешни работи, Бујар Османи, на средба со шефицата на дипломатијата на Албанија, Олта Џачка, истакна дека биле...

Македонија16 часа

(Видео) Уште 10 чекори до можна екстрадиција на осудените за „Диво Насеље“ во Косово, Лога не кажува дали Македонија ќе дозволи

Најмалку 10 чекори ја делат кумановската група осудена за настаните во Диво Насеље до екстрадиција во Косово, каде што бараат...

Македонија16 часа

(Видео) Лазаров и Латас влегоа во судница, но се одложи рочиштето, каде што им се суди бидејќи промовирале насилство кон жени

Јутуберот Стефан Лазаров и новинарот Драган Павловиќ-Латас седнаа на обвинителна клупа поради интервјуто преку кое, според Обвинителството, се промовирало насилство...

Македонија17 часа

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Да се биде подготвен да се брани безбедноста, значи да се чува мирот. Затоа, НАТО е меѓународна безбедносна организација и...

Економија17 часа

Директорката на ММФ со мрачни прогнози за светската економија: „Ризикот е голем, сè е на стаклени нозе“

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупреди дека глобалната економија се соочува со ризици за финансиската стабилност...

Македонија17 часа

(Видео) Ветинг на судии само со меѓународна поддршка, услови министерот Лога

Без меѓународна поддршка, министерот за правда, Кренар Лога, не планира да спроведе ветинг (проверка) во судството. Тој рече дека Македонија...

Македонија18 часа

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот „Вардар“ – „Пелистер“ во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“, каде што имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу...

Свет19 часа

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост во цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа19 часа

(Видео) Шест девојчиња загинаа во несреќа во Америка – телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет20 часа

Драматична сцена во авион во САД: патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откога сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет20 часа

Хаос на улиците во Израел: демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел, Исак Херцог, ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството по...

Свет20 часа

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансира две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот Полуостров,...

Домашен1 ден

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија1 ден

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт1 ден

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет1 ден

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион2 дена

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...