Контакт

Македонија

(Видео) Селмани: И МНР да побара објавување на имињата на новинарите од Македонија корумпирани од грчката Влада

Објавено пред

Новинарски здруженија од Македонија побараа грчкиот портал „Иефимерида“ да ги објави имињата на македонски новинари и медиуми кои наводно земале пари за јавно да навиваат за договорот од Преспа. Грчкиот портал месецов објави информации дека грчката Влада потрошила милионски суми за корумпирање на македонски медиуми и новинари.

Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на Македонија инсистира имињата да бидат објавени.

„Писмото до порталот го испративме во четвртокот, со јасно барање да ги објават сите имиња на новинари и медиуми кои што наводно добиле пари од грчкото министерство за надворешни работи за да го промовираат договорот од Преспа. Во писмото ние изразуваме загриженост за ширењето на ваквите шпекулации, кои претставуваат удар врз кредибилитетот на сите македонски новинари. Ние не смееме да дозволиме такви полувистини или шпекулации, нецелосни информации да го валкаат образот и довербата на македонските новинари кај македонската јавност. Инсистираме имињата на медиумите и новинарите, ако постојат, да ги објават. Доколку не го направат тоа, во писмото истакнуваме дека ваквите информации ќе ги сметаме за злонамерни, со намера да го валкаат угледот на македонските новинари, да влијаат врз уредувачката политика на македонските медиуми и да служат единствено на интересите на политичките елити во Грција и во Македонија“, изјави за „Макфакс“ претседателот Селмани.

Тој бара и официјална реакција до Грците од македонското Министерство за надворешни работи нагласувајќи дека објавената информација за корумпирани новинари и медиуми во Македонија е директен упад во внатрешните работи на Македонија.

„За нас е зачудувачки што нашето Министерство за надворешни работи досега воопшто не реагираше на ваквите шпекулации. Колку што јас имам информации, имаше реакција од грчкото министерство за надворешни работи кое на некој начин потврди дека тие располагаат со некој таен фонд што го користат за да ги промовираат нивните интереси. Најмалку што можеше да направи нашето МНР е да побараше информација или објаснување од грчкото МНР во врска со објавените информации во Грција дека нивното министерство на некој начин корумпира новинари и медиуми во Македонија за да штитат интереси на грчката држава. Информацијата што ја објавивме ја доставивме и до МНР за да знаат дека ние како Здружение веќе се интересираме за овој случај и сме заинтересирани да се разјасни и на некој начин да го заштитиме угледот  и довербата на македонските новинари затоа што најголемата штета е токму тоа – да се релативизира довербата што ние како новинари ја имаме во јавноста и што и да кажеме во иднина јавноста да го земе со резерва, да не влијаеме во креирање на јавното мнение во земјата и тоа да зависи од манипулациите што политичките елити во двете земји сакаат да им го сервираат на граѓаните“, вели претседателот Селмани.

Писмото до грчкиот портал е потпишано од Здружението на новинари на Македонија, Советот за етика во медиумите на Македонија и Независниот синдикат на новинари и медиумски работници.

Од Министерството за надворешни работи не добивме одговор дали ќе преземат официјални мерки по објавите во грчките медиуми како и по барањата на македонските новинарски здруженија.

Македонија

Села бара јавен обвинител од странство

Објавено пред

Зијадин Села од Алијансата за Албанците, објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното Обвинителство.

Тој истакна дека ќе се обидат да интервенираат амандмански во неколку главни области, меѓу кои и во тоа прислушуваните материјали да се користат како докази и во новото обвинителство што го наследува СЈО.

Понатаму, Алијансата за Албанците е децидна дека во Советот на јавни обвинители да не смее да има партиски членови, поранешни државни функционери кои биле членови на партија и јавниот обвинител да биде експерт од странство.

„Законот кој се предлага има за цел да се амнестираат и да не се користат како материјални докази сите прислушувани разговори кои беа предмет на политичката криза. Ние како партија заинтересирана за вистински реформи сме во многу тешка ситуација. Не поддржувајќи го законот, амнестирани ќе останат корумпираните и оние што ја злоупотребиле службената положба, а гласајќи за ваков предлог закон ние пак ќе ги амнестираме сите, бидејќи законот важи отсега па натаму”, вели Села.

Предлог-законот за обвинителството од денеска влегува во собраниска процедура.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ до Заев: Повеќе се снаоѓате во криминалот отколку во историјата

Објавено пред

Гледајте си рекетот. Повеќе се снаоѓате во криминалот отколку во историјата, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ по статусот на Зоран Заев, во кој премиерот зборува за изјавата поврзана со историјата во интервјуто на грчката „Алфа“.

„Вам ви е местото со Боки, Кики, Фрики, Рашковски, Дудуш и останатите членови на октоподот што го формиравте. Вие сте срам за Македонија. Колку порано заминете, толку подобро и за државата и за народот. Залудно објаснувате колку бавно и тешко ги разбирате работите. Залудно се правдате и дообјаснувате. Тоа е ваш проблем и што побргу треба да престане да биде проблем на Македонија. Веќе не ви поминуваат извинувањата до небо или од дното на душата.

Вие сте штетник и го пробивате дното секогаш кога граѓаните мислат дека не може да паднете подолу. Спакувајте се и одете си“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

Објавено пред

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива да оправдаат идентитетски инженеринг“, напиша премиерот Зоран Заев на својот профил на „Фејсбук“, по реакциите во јавноста од интервјуто за грчката „Алфа“.

Заев во статусот вели дека тој често и поголго време јавно говори за злоупотребата на историјата во политички цели, па така било и на интервјуто за грчката телевизија „Алфа“ на која одговарал за минатите штетни политики на национализам и антиквизација.

„Не може мене да ми се накалемува нешто што не јас, туку Груевски и неговата идеолошка машинерија го правеа 10-11 години“, вели Заев и додава дека пропагандата на екс-премиерот спровела идентитетски инженеринг за да насадат нешто што не е природен, ниту суштински дел од македонскиот национален корен.

„Спроведоа масивна и масовна културолошка операција наречена антиквизација за да букефализираат цел еден народ и со тоа да нѐ скараат со сите соседи. Им успеа цела деценија да нѐ држат во изолација. И додека врвеа и ги поттикнуваа наводните дебати за тоа кои сме и што сме, нѐ фрлија во изолација и ги фрлија во мрачните подруми нашите приоритети – ЕУ и НАТО. Го уназадија и блокираа целиот процес.

И додека го правеа тоа, зад таа димна завеса, ги извршија сите криминали и политички злосторства заради кои сега се соочуваат со правдата.

Јас ја вложив целата моја политичка сила за да решам прашања за иднината и за сите идни генерации.

Нашата земја и нашиот народ се справија со антиквизацијата и јас ќе продолжам да зборувам јавно за потребата од мир и соработка на Балканот, но и за моментите од заедничката историја кои ги спојуваат и поврзуваат нациите“, вели Заев во статусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион26 минути

Грчкиот Парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот Парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија15 часа

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија16 часа

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија16 часа

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија18 часа

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија19 часа

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија21 час

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет23 часа

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет23 часа

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Свет23 часа

(Видео) Масакр во луксузно одморалиште, убиени 5 лица, а 6 се повредени

Вооружен напаѓач уби петмина мажи и рани уште шест лица во популарен бар во мексиканскиот град Акапулко, што е уште...

Свет24 часа

Иран ѝ се закани на Велика Британија со ескалација на тензиите во Заливот

Со оглед дека британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста за воведување санкции кон Техеран, иранскиот амбасадор во Велика...

Свет1 ден

Израел почна да урива палестински згради

Израелските работни тимови почнаа да уриваат десетина илегално изградени палестински згради во источниот дел на Ерусалим. Денешното уривање ја прекинува...

Свет1 ден

Зеленски ѝ понуди сојуз на рок-ѕвезда

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, чија партија убедливо води на предвремените парламентарни избори со 43,9 отсто од гласовите, според излезните анкети,...

Македонија1 ден

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За...

Македонија2 дена

Спасовски: МВР без налог од судот не може да знае каде е Јанева

МВР без налог од судот или обвинителството не може да знае каде е Катица Јанева. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Регион2 дена

Мицотакис ја претстави владината програма, на соседите им порача дека соработката ќе го одреди нивниот пат кон ЕУ

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис денеска во грчкиот Парламент ја претстави владината програма, во рамки на  тридневната расправа за добивање доверба на...

Македонија2 дена

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од...

Македонија2 дена

„Анима мунди“: Познат е сторителот кој свирепо уби куче во Стојаково, бараме најстрога казна

Монструозниот чин на кој сведоци беа жителите на селото Стојаково во Богданци, кога куче беше запалено со бензин е пријавен...

Македонија2 дена

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во...

Досие