Контакт

Македонија

Следната среда неработна за граѓаните од православна верoисповед

Објавено пред

Во согласно со Законот за празниците на РМ, 28 август 2019 година (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица), е неработен ден за граѓаните од православна верoисповед, информираат од Министерството за труд и социјална политика.

Воедно, од таму им го честитаат верскиот празник на граѓаните од православна верoисповед во Република Северна Македонија.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Се откажува карневалот „Прочка“ во Прилеп

Објавено пред

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, на прес-конференција ја информираше јавноста дека почитувајќи ги препораките од Министерството за здравство и Владата, Општина Прилеп ги откажува сите активности и настани кои се поврзани со годинешниот Меѓународен карневал „Прочка 2020“.

„Жал ми е што се случува ова, и покрај нашите желби и сите напори што ги направивме во претходниот период, во правец на успешно организирање на ‘Прочка 2020’. Пред неколку дена соопштив дека Општина Прилеп заедно со сите придружни членови и учесници од нашиот град, од државатa и странство сме целосно спремни и подготвени.
За жал, денеска мораме да им кажеме дека го откажуваме овој голем настан, кој со нетрпение го очекуваа не само учесниците, гостите и граѓаните, туку и сите ние, а се’ во интерес на заштита на здравјето на граѓаните на општина Прилеп и на сите граѓани и учесници од земјата и странство, кои ќе беа присутни како гости“, соопшти  Јованоски.

Тој кажа дека традицијата на Прочка во Прилеп продолжува. „Ние само ја откажуваме манифестацијата за оваа година, а семејното прославување на Прочка што како традиција го негуваме во нашиот град, се разбира дека ќе продложи“, кажа тој.

Дополнително, градоначалникот Јованоски потенцираше дека согласно добиените препораки од Министерството за здравство и Владата, во наредните седум дена, во општината нема да се случуваат собири и настани од поголем обем на отворен и затворен простор.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Патникот кој на 22 февруари се вратил од Италија нема коронавирус

Објавено пред

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека има покачена температура нема коронавирус, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.

„Пациентот за кој зборувавме утрово има негативни резултати“, соопшти Филипче.

Тој информира дека состојбата на пациентката со коронавирус е стабилна.

Министерот рече дека пред неколку часа возачот на комбето со кое од Италија се превезувала пациентката кај која е утврден коронавируст и кој беше во домашна изолација, добил симптоми на кашлица и сам се јавил кај здравствените служби.

„Тој е спроведен на посебен начин во соба за изолација во болницата во Струмица. Земен е материјал за анализа, а за резултатите од тестот за коронавирус дополнително  ќе информираме“, рече Филипче.

Тој кажа дека возачот откако се вратил во Македонија немал контакти со никого, дури ни со неговото семејство.

Филипче појасни дека засега строгите епидемоилошки критериуми се исполнети само за откажување на Струмичкиот карневал и на карневалот „Прочка“ во Прилеп.

Повтори дека нема простор за паника и дека состојбата будно се прати.

Прикажи повеќе...

Македонија

Се откажува одбележувањето на Денот на ретките болести во Скопје

Објавено пред

Одбележувањето на Денот на ретките болести во Скопје, што беше најавено за утре, се откажува по препораките на Владата за одложување на сите јавни собири поради коронавирусот.

„Со огромно разочарување објавуваме дека планираниот јавен настан за одбележување на Денот на ретките болести на 29 февруари го одложуваме поради дадените препораки од страна на Владата на РСМ. Искрено се надеваме дека Вашата поддршка и желба да се дружиме ќе ја задржите за датумот што дополнително ќе го договориме и објавиме. Им се извинуваме на сите доколку планиравте да поминете дел од претстојниот викенд со нас, но здравјето е најважно и приоритет за сите, не само за пациентите со ретки болести, па да се придржуваме до мерките и препораките издадени од официјалните институции“, соопштија од Националната алијанса за ретки болести на Р. Македонија (НАРБМ).

Настанот требаше да се одржи во ГТЦ со почеток во 12 часот.

Владата денеска даде препорака да се одложат поголемите јавни собири што се планирани во овој период, како што се Струмичкиот карневал, карневалот за Прочка во Прилеп и слични, сè до 6 март. Владата им препорача на организаторите на спортските настани натпреварите во утврдениот период до 6 март да се играат без публика. Истата препорака на Владата се однесува и на сите други поголеми забавни и културно-уметнички манифестации.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Се откажува карневалот „Прочка“ во Прилеп

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, на прес-конференција ја информираше јавноста дека почитувајќи ги препораките од Министерството за здравство и...

Македонија46 минути

(Видео) Патникот кој на 22 февруари се вратил од Италија нема коронавирус

По извршените анализи утврдено е дека патникот кој од Италија се вратил во Струмица на 22 февруари и пријавил дека...

Македонија1 час

(Видео) Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ да замине во опозиција

За лидерот на Алтернативата, Африм Гаши, коалицијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што...

Македонија2 часа

Јовановски нуди гаранција од 142 илјади евра за да излезе од притвор

Првообвинетиот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 нуди имот во вредност од 142 илјади евра за да биде...

Македонија3 часа

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија4 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет6 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Регион7 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ8 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија8 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет8 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет9 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет9 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа19 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа20 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион21 час

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа23 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија1 ден

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Досие