Контакт

Македонија

Случајот со „пајакот“ и полицајката во фиока – ОЈО сè уште ги анализира доказите против Асани

Објавено пред

Основното јавното обвинителство, и по шест месеци од инцидентот, сè уште ги анализира доказите за случајот со нападнатата полицајка Јасмина Јаначковска. Полицајката беше повредена при извршување службена должност додека со пајак-возилото и вработени од „Градски паркинг“ му го кренале непрописно паркираниот автомобил на високиот функционер во ДУИ, Бекир Асани. ОЈО не кажува колку и какви докази се обезбедени, но и дали ќе поведат обвинение против Асани.

„ОЈО ги анализира прибраните докази во насока на утврдување евентуална кривична одговорнсот“, беше кусиот одговор на ОЈО.

Обвинителството не ги даде снимките од безбедносните камери на кои точно се гледа дали полицајката била нападната физички или вербално иако во нив нема класифициран материјал. Останува нејасно зошто, ако полицајката не била нападната и сторителот има само прекршочна пријава, ОЈО отвори истрага, а снимките не се објавуваат во јавност, односно се чуваат во тајност.

Кога во јавноста одекна веста дека партискиот функционер на ДУИ, Бекир Асани, ја удрил полицајката Јасмина Јаначковска, МВР излезе со соопштение во кое тврдеше дека тој ѝ се развикал, но не ја тепал. Полицајката беше на сослушување кај министерот Оливер Спасовски, каде што кажа дека повредата настанала бидејќи се удрила во вратата од пајак-возилото. Нападнатата полицајка Јаначковска за „Макфакс“ пред седум месеци, по средбата со Спасовски, објаснуваше дека непотребно се кренала врева за целиот случај со нападот од функционерот на ДУИ, Бекир Асани.

„Вонредна прес-конференција на ‘Градски паркинг’, пајакот ќе се извинува во живо; Не ме удри никој, ме касна пајак; Лицето Бекир А. толку вербално ја нападнал што таа изгубила рамнотежа, при што настанало судир на полициската службеничка со возило од пајак-службата; Условно за цајканката и решена работа. Судија?; – Мамо, кога ќе пораснам, сакам да бидам полицајка. Никако ќерко, сакаш ли пајак да те тепа?; Агресивна полицајка нападна пајак, а тој го возврати ударот; Вистински пајак не удира полицајка“, беа само дел од коментарите што кружеа на социјалните мрежи.

МВР го гонеше Асани бидејќи го нарушил јавниот ред и мир, дело за кое максималната казна изнесува 800 евра. Функционерот на ДУИ, Асани, ѝ е добро познат на полицијата бидејќи неколкупати го евидентирала како учесник во насилство. Пред повеќе од две години тој и тројца партиски лица го нападнаа претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров. Овој предмет не стаса на суд.

 

 

Македонија

Проштална средба на Димитров со турската амбасадорка во земјава

Објавено пред

Министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари проштална средба со амбасадорката на Република Турција во земјава, Тулин Еркал Кара.

Димитров изрази благодарност за заложбите на амбасадорката Еркал Кара во унапредувањето на билатералните односи и пријателството меѓу двете земји, посакувајќи и’ успех во следните професионални ангажмани и предизвици. Посебно беше нагласено задоволството што набргу Македонија од природен, ќе стане и официјален сојузник на Република Турција во НАТО, со што двете држави ќе соработуваат заедно во засилувањето на безбедноста на нашиот регион, но и на цела Европа.

Амбасадорката Кара, реафирмирајќи ја силната поддршка којашто Турција и ја дава на Македонија, изрази охрабрувачки пораки за претстојното финализирање на процесот на зачленување Северна Македонија во НАТО, како и за понатамошен напредок кон ЕУ. Воедно, изрази благодарност за одличната соработка и поддршка која и’ беше искажана од страна на македонските институции за време на нејзиниот мандат.

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи кои бележат посебен подем во економијата, инвестициите, туризмот, културата, образованието, здравството и одбраната, како и за можностите за унапредување на соработката и во сите други области од заемен интерес.

Прикажи повеќе...

Македонија

Отворен новиот дел од градинката во Јурумлери

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Гази Баба, Борис Георгиевски, денеска го отворија проширениот дел од градинката „Морковче” во Јурумлери.

„Како Влада посветено работиме на зголемување на опфатот на деца во предучилишно образование за 50%, за што забрзано се зголемуваат капацитетите во детската заштита. На овој начин преку инвестициите во градинките инвестираме во раниот детски развој, а со тоа и во иднината на нашата држава. За идната година во Буџетот издвоивме 105 милиони денари за реконстрикција, опремување и изградба на детски градини, а изминатите две и пол години инвестиравме над 180 милиони денари и обезбедени се дополнителни 15 милиони евра од Светска банка за изградба на градинки”, рече Царовска.

Министерката истакна дека освен што се зголемуваат капацитетите се работи на подобрување на воспитните програми и на јакнење на кадарот којшто се грижи и ги воспитува децата.

Градоначалникот на Гази Баба истакна дека градинката „Морковче” во Јурумлери конечно го доби потребниот капацитет за децата.

„Доградбата на новата занимална од 74 квадратни метри овозможува сместување на 24 деца, а канцеларискиот простор кој не се користеше, го пренаменивме во јасли, со капацитет за нови 22 деца, а со тоа се доби уште една дополнителна занимална. Оваа градинка сега располага со капацитет за 120 деца кои ќе бидат поделени во групи, соодветни на секоја возраст, можност што досега ја немаа”, рече Георгиевски.

Општина Гази Баба за оваа намена издвои 2,5 милиони денари, а со 500 илјади денари, од Министерството за труд и социјална политика е опремена градинката.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Интеграциите во ЕУ остануваат највисок приоритет на земјава

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со Министерот за сојузни, европски и меѓународни прашања во Владата на Сојузна покраина Северна Рајна Вестфалија, Штефан Холтхоф- Пфорнер.

„Одличните билатерални односи помеѓу нашите земји се очигледни на повеќе нивоа, иако најактуелна во изминатиов период беше поддршката за нашите европски интеграции, особено гласната поддршка за време на октомврискиот самит, па слободно можам да кажам дека во Германија гледаме партнер во целокупниот евроинтегративен процес“, истакна Османи, посочувајќи дека напорите на Германија за поддршка на земјава се очигледни и преку Берлинскиот процес, кој се покажа како суштинска платформа за регионалната соработка на земјите од Западен Балкан, но не е помалку значајна и билатералната помош која Северна Македонија ја добива преку директна финансиска и техничка помош за националните институции и за реализација на регионалните иницијативи.

Во продолжение на средбата се разговараше за прашањата поврзани со текот на европската интеграција на земјава, како и за билатералната соработка меѓу двете земји во контекст на европската интеграција, билатералната помош и трговската размена меѓу двете земји, а беа разгледани и можностите за понатамошни иницијативи за унапредување на односите меѓу Северна Македонија и Германија.

„Наша стратешка определба останува интеграцијата во ЕУ и НАТО, продолжуваме да работиме на реформите, усвојувањето и спроведувањето на европските правила и стандарди за приближување на земјата кон ЕУ, и конечно отпочнување на преговорите за полноправно членство во Унијата“, заклучи Османи на средбата

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија2 часа

Фросина Ременски врши увид во доказите за Меѓународниот сојуз

Пратеничката и потпретседателка на Собранието од СДСМ, Фросина Ременски, пристигна во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да направи...

Македонија2 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет3 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет4 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет4 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија15 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет15 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет16 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа16 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет17 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт17 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија20 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа21 час

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија21 час

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија22 часа

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија23 часа

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија24 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија1 ден

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија1 ден

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Досие