Контакт

Македонија

Сончево и топло време со температури до 28 степени

Објавено пред

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Попладне во североисточните делови ќе има локално зголемување на облачноста проследено со краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10, а максималната ќе достигне од 20 до 28 степени.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне 26 степени.

Утре ќе се задржи сончево и топло време. Од четврток облачноста повремено ќе се зголемува, ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе се намали за неколку степени. Главно во планинските региони ќе има услови за локaлeн дожд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

УЈП склучи меморандум за соработка со Даночната Управа на Република Хрватска

Објавено пред

Директорите на Управата за јавни приходи на Република Северна Македонија и Даночната управа на Република Хрватска, Сања Лукаревска и Божидар Кутлеша, денеска во Загреб, потпишаа Меморандум за соработка. Делегација беше придружена и од амбасадорот на Р.С.М во Хрватска, Милаим Фетаху.

dobivaj vesti na viber

Директорката на УЈП, Лукаревска истакна дека овој Меморандум е од големо значење за нашата држава.

„Ова е прв Меморандум кој се потпишува со земја членка на Европската Унија а со кој ќе се овозможи размена на најдобри искуства и практики. Со овој документ ќе се зајакне меѓусебната соработка, ќе ги унапредиме односите не само помеѓу двете институции, туку и помеѓу двете држави. Оваа соработка ќе влијае и во намалување на бирокрастките процедури. – истакна директорката на УЈП, Лукареска.

Директорот на Даночната управа на Република Хрватска, Божидар Кутлеша појасни дека со овој Меморандум, уште повеќе се зајакнуваат односите и соработката на двете земји.

„ Од овој Меморандум бенефит ќе имаат и двете институции, но и граѓаните. Со Меморандумот се предвидува соработка во области од делокругот на работењето на двете даночни администрации, ќе се овозможи размена на искуство, трансфер на знаење, подобрување на работењето на двете даночни управи, поттикнување на доброволна усогласеност. – појасни директорот Кутлеша.

Управата за јавни приходи и во следниот период ќе продолжи со потпишување на ваков вид на Меморандуми за соработка, се со цел зголемување на соработката со даночните администрации во регионот и пошироко.

Прикажи повеќе...

Македонија

Арсовска: Противпожарно возило обезбедено од Градот Конја за Скопје

Објавено пред

Во рамки на тродневната посета на Република Турција, градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, оствари повеќе средби со официјални претставници, меѓу кои и работна средба со градоначалникот на градот Конја г-дин Угур Ибрахим Алтај, на која се потпиша протокол за соработка, а како гест и потврда за воспоставените пријателски билатерални односи и соработка, градоначалникот Алтај за потребите на Противпожарната бригада на град Скопје ќе обезбеди противпожарно возило.

dobivaj vesti na viber

-На работните средби кои ги остваривме во градот Конја договоривме конкретна соработка со градоначалникот Алтај, при што морам да го потенцирам пријателскиот и пречек и од желбата за интензивирање на билатералната соработка, која резултираше со гест на потврда на овие заложби од страна на Градот Конја, со доделување на противпожарно возило за потребите на Противпожарната бригада на градот Скопје, во интерес на сите скопјани, истакна Арсовска.

Арсовска ја посети противпожарната служба во градот Конја која опслужува територија над 42.000 квадратни метри, ја обезбедуваат 1000 пожарникари и над 2000 волонтери кои се грижат за безбедноста од оваа сфера на околу 3 милиони граѓани во градот.

-При посетата на противпожарната професионална служба во градот Конја, остваривме средба со командантот Џевдет Ишбитриџи на која разговаравме за можностите за соработка во насока на отпочнување заеднички проекти и обуки, како и размена на знаења на противпожарните бригади во делот на противпожарната заштита, но имавме и прилика да ја видиме нивната техничка опременост во функција на заштита на околу три милиони граѓани во градот, вели Арсовска.

Во рамки на посетата на Република Турција, Арсовска и директорот на ЈП Комунална хигиена Скопје, Зуди Енузи, остварија средби со гувернерот на градот Конја, г-дин Вахдетин Озкан, со претседателот на Турската агенција за соработка и координација ТИКА, г-дин Серкан Кајалар и со претставници на деловната заедница.

-Сакам да се заблагодарам на гостопримството за време на значајни посети со кои отпочнуваме нови чекори за зајакнување на соработката, со која ќе бидат реализирани бројни проекти за развој и просперитет во интерес на граѓаните на Скопје, истакна Арсовска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачки до Ковачевски: Дали сметате дека Талат Џафери е закана за национална безбедност?

Објавено пред

На седницата од 11-ти мај оваа година, значи точно пред две седмици на собранискиот канал на МРТ целата македонска јавност имаше можност да слушне како еден претседател на Собрание кој што е избран од ова парламентарно мнозинство и тоа по втор пат како вулгарно, на нецивилизиран, на еден крајно примитивен начин се однесува кон службите кои што се вработени односно кои што треба да не опслужуваат сите нас“, истакна Драган Ковачки, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ на собраниска седница.

dobivaj vesti na viber

Тој потсети дека првиот пат Талат Џафери беше избран на нелегален начин.

„ Истиот претседател на Собранието две недели се криеше, бегаше од јавноста, беше во странство, не даваше никаква изјава поврзана со настанот, со немилата случка што се случи. Меѓутоа еве како поминуваше времето значи не најде ниту засходно да се извини, туку напротив дополнително ги понижи службениците со тоа што вчера на прес конференција јавно призна дека пцуел. Тој кажа дека ја пцуел нивната неработа, а не ги пцуел нив. За нас како партија е крајно недозволиво токму од човекот кој што прв го потпишал етичкиот кодекс за однесување во Собранието најгрубо да го крши истиот кодекс и да бега од одговорност. Од друга страна пак нелигитимниот премиер најпрвин бегаше и не сакаше да коментира за да потоа се повика на немање сознанија дали снимките биле автентични. Значи премиерот не знаел дали тоа навистина се случило. Иако веќе следниот или денот после тоа заедно беа на натпревар со истиот човек Талат Џафери“, појасни Ковачки.

Ковачки го запраша премиерот зошто на натпреварот Талат Џафери не го запраша за немилиот настан.

„ Очигледно е дека премиерот се понадевал дека секое чудо за три дена ќе помине, па народот ќе го подзаборави примитивизмот на неговиот претседател на Собранието. Бидејќи премиерот очигледно се плаши да го праша Талат Џафери за снимките, еве тоа вчера го направија тоа новинарите, а тој истото тоа го потврди“, рече Ковачки.

Ковачки додаде дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата согласно Деловник поднесе пријава до Комисијата за деловничко мандатно – имунитетни прашања со која претседава коалициониот партнер на власта Панчо Минов. Поминаа две седници од немилиот настан, а комисија се уште до ден денешен не е закажана.

„ Првото прашање до премиерот е што вие како премиер ќе преземете во врска со овој настан? Односно дали како премиер и како претседател на Социјалдемократскиот сојуз не мислите дека треба да го повикате, да поразговарате малку со него, да прашате зошто не е свикана седницата на Комисијата за деловничко мандатно – имунитетни прашања, дали еве сега откога имате јавно признание од Талат Џафери, да се распрашате дали е ова првпат што се случува, дали е континуитет на некои поранешни настани. Дали би побарале од коалициониот партнер Талат Џафери јавно да им се извини на службениците? Мислам дека е крајно непримерно од нечие непримерно поведение некој да трпи штета“, го запраша Ковачки на денешната седница Ковачевски.

Тој дури го запраша Ковачевски дали како премиер ќе побара одговорност од вториот човек на државата.

„ Второто прашање исто оди на нелигитимниот премиер Ковачевски, еве пет дена Ве повикуваме на прес конференции да се произнесете, најголемата македонска партија со најголем број на пратеници, со најголем број на градоначалници Ве повикува, а Вие бегате, молчите и се криете од Вашата партија не сакате ниту да искоментирате. Зошто? Затоа што сите знаеме дека тоа што го зборуваме е точно, ама Вие бегате затоа што не Ви одговара темата. И затоа на јавноста и нудите теми за малограѓанштина, а главните теми на кои треба да дадете одговори кои се од интерес на целата македонска јавност ги игнорирате. Така на пример еве деновиве Македонија е сведок и се занимава со тоа дали било по протокол што премиерот си го земал чедото со себе во Рим, во посета кај Папата. Тоа е показател колку во ова општество и кај политичари се загубија вредностите. Па, во политичкиот ранг се фрлаат ринг и децата. А, не се занимаваме со сериозен проблем како што е на пример средба на вториот човек во државата со луѓе кои се потенцијален ризик за нашите стратешки партнери. Па, моето прашање ќе биде поставено до премиерот и се однесува повторно на Талат Џафери за кого ние сметаме дека со своето поведение е опасност за националната безбедност. Како партија го прашавме Талат Џафери за таа чудна средба, но не одговори на македонската јавност и не и објасни. Зошто ја криеше средбата, однос криеше на таа средба на која што присуствувал и имало и лица кои што се од безбедносен карактер и кога планираше да ја извести јавноста за тоа“, запраша Ковачки.

Ковачки посочи дека не се одговори и од кого потекнала идејата за споменикот на Ахмат Кадиров односно на таткото на Рамзан Кадиров, лидерот на Чеченците кој се бори во Украина. И премиерот за ова се уште молчи и не дава одговори иако треба да одговори на јавноста на ова прашање.

„Дали сметате дека Талат Џафери е закана за национална безбедност? И дали сте горди што тој ви ја предводи коалицијата во Собранието“, пратеникот Ковачки го запраша Ковачевски во однос на немилите настани кои што се случија поврзано со Талат Џафери.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ57 минути

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа1 час

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа4 часа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи, Лиз Трaс, изјави дека обидите да му се...

Европа5 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа5 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа5 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија15 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија17 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет18 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија20 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет22 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија23 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија23 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 ден

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...